صفحه 298 از 589 نخستنخست ... 198248288289290291292293294295296297298299300301302303304305306307308348398 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 2,971 تا 2,980 , از مجموع 5890

موضوع: راهنمایی در مورد محتوای ایمیل ارسالی به اساتید

Junior Member

پیش فرض پاسخ : راهنمایی در مورد ارسال ایمیل به اساتید

با سلام
    من می خواستم برای انجام تز دکتری همسرم در کشور کره جنوبی با اساتید اونجا مکاتبه کنم. استاد مشاورش قبول کرده که تز دکتری رو مشترک با یکی از دانشگاه های خارج تعریف کنه. یک متن آماده کردم اگه میشه برام اصلاحش کنید یا اگه میشه بهش مطلبی اضافه کنید. این متن میخوام خیلی تاثیر گذار باشه.
    با تشکر

Dear Professor Kim

I am ????. I am a Pharm D graduate from Isfahan University of Medical Sciences. I am a Pharmaceutics Ph.D Student in Tehran University of Medical Sciences. I have thoroughly reviewed your website and I am very interested in your research areas(???), these areas match my career goal very well.
    My husband is a Ph.D student in South Korea and I want to live together in South Korea and pursue my P.hD thesis in cooperation with your Laboratory. It will be proud and really a very big opportunity for me to pursue my PhD thesis under your supervision.
    I would be appreciated if you could let me know whether you intend to accept bilateral P.hD thesis cooperation and it would be kind of you if you took a look at my CV which is attached to this email.

I look forward to hearing from you.

Sincerely yours,
    ???

Junior Member

پیش فرض پاسخ : جواب ندادن استادها

سلام من 27 دسامبر به دو تا از استادای مطرح امریکا برای Post doc fellow ایمیل زدم. ولی حواسم نبود تعطیلاته. دو روز پیش یکیشون که ایرانیه و تو دنیا جزء 10 تا استاد اوله اومده بود و پروفایل Linkedin من رو چک کرده بود. ولی هنوز جوابی از هیچکدوم نیومده (حدود 5 روز) احتمالاً باید به خاطر تعطیلات باشه. خوشحال میشم دوستان راهنمایی کنند. ضمناً من دکترام رو از شریف دارم می​گیرم. متن ایمیلم به صورت زیر هست. اگر دوستان لطف کنند و راهنمایی کنند ممنون میشم.

Dear Professor----------------h
    I am ............, a PhD graduate from Sharif University of Technology, Tehran, Iran. I have studied ........................... and worked on ............. and ................for my theses in MSc and PhD under the supervision of Professor .............. . I was involved in development of ...... .......d.
    I have followed some of your recent researches and projects in .................. and .......................... with enthusiasm. I identify your researches with quality and innovation and I believe that I have a combination of experience and enthusiasm that will make a contribution to your research activities. I am highly interested in obtaining a position of Post-Doctoral Research Fellowship in your research team. If there is not such a position available, I will prefer to study another PhD in subjects related to s........................ or .......................under your supervision.
    I have also submitted my curriculum vitae, including my publication record. I look forward to your response, and I appreciate your time and consideration.

Yours sincerely

ApplyAbroad Superstar Tarkan78 آواتار ها

Salam
    Everything is OK and you have to take a little bit more patience
    After the first week of January they will reply
    Good wishes with your application

نقل قول نوشته اصلی توسط SmSUT نمایش پست ها
    سلام من 27 دسامبر به دو تا از استادای مطرح امریکا برای Post doc fellow ایمیل زدم. ولی حواسم نبود تعطیلاته. دو روز پیش یکیشون که ایرانیه و تو دنیا جزء 10 تا استاد اوله اومده بود و پروفایل Linkedin من رو چک کرده بود. ولی هنوز جوابی از هیچکدوم نیومده (حدود 5 روز) احتمالاً باید به خاطر تعطیلات باشه. خوشحال میشم دوستان راهنمایی کنند. ضمناً من دکترام رو از شریف دارم می​گیرم. متن ایمیلم به صورت زیر هست. اگر دوستان لطف کنند و راهنمایی کنند ممنون میشم.

Dear Professor----------------h
    I am ............, a PhD graduate from Sharif University of Technology, Tehran, Iran. I have studied ........................... and worked on ............. and ................for my theses in MSc and PhD under the supervision of Professor .............. . I was involved in development of ...... .......d.
    I have followed some of your recent researches and projects in .................. and .......................... with enthusiasm. I identify your researches with quality and innovation and I believe that I have a combination of experience and enthusiasm that will make a contribution to your research activities. I am highly interested in obtaining a position of Post-Doctoral Research Fellowship in your research team. If there is not such a position available, I will prefer to study another PhD in subjects related to s........................ or .......................under your supervision.
    I have also submitted my curriculum vitae, including my publication record. I look forward to your response, and I appreciate your time and consideration.

Yours sincerely
    بالا منشين كه هست پستي خوشتر . . .
    هشيار مشو كه هست مستي خوشتر . . .
    در هستي دوست، نيست گردان خود را . . .
    كان نيستي از هزار هستي خوشتر . . .

نقل قول نوشته اصلی توسط mrjamal62 نمایش پست ها
    با سلام
    من می خواستم برای انجام تز دکتری همسرم در کشور کره جنوبی با اساتید اونجا مکاتبه کنم. استاد مشاورش قبول کرده که تز دکتری رو مشترک با یکی از دانشگاه های خارج تعریف کنه. یک متن آماده کردم اگه میشه برام اصلاحش کنید یا اگه میشه بهش مطلبی اضافه کنید. این متن میخوام خیلی تاثیر گذار باشه.
    با تشکر

Dear Professor Kim

I am ????. I am a Pharm D graduate from Isfahan University of Medical Sciences. I am a Pharmaceutics Ph.D Student in Tehran University of Medical Sciences. I have thoroughly reviewed your website and I am very interested in your research areas(???), these areas match my career goal very well.
    My husband is a Ph.D student in South Korea and I want to live together in South Korea and pursue my P.hD thesis in cooperation with your Laboratory. It will be proud and really a very big opportunity for me to pursue my PhD thesis under your supervision.
    I would be appreciated if you could let me know whether you intend to accept bilateral P.hD thesis cooperation and it would be kind of you if you took a look at my CV which is attached to this email.

I look forward to hearing from you.

Sincerely yours,
    ???
    Dear Prof. Kim

I am a Pharm D graduate from the Isfahan University of Medical Sciences. Currently I am a Pharmaceutics Ph.D Student at Tehran University of Medical Sciences. I have seen and reviewed your works through your website and found them very interesting. I think my background is closely in line with yours. At the moment I'm planning to do my thesis and therefore I will be very grateful if you could let me know whether you could accept a bilateral cooperation on my P.hD thesis . A copy of my CV is attached. Please assess my ability and background through this file and let me know. I look forward to hearing from you

Sincerely yours

سلام

من میخواستم به یه استادی ایمیل بزنم. باتوجه به اینکه سال جدید شروع شده. من اول ایمیل به استاد سال جدید رو چطوری تبریک بگم بعد برم سر اصل مطلب.
    ممنون میشم و جمله کوتاه و خوب بگید که ایمیل م رو باهاش شروع کنم.

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط Potential نمایش پست ها
    سلام

من میخواستم به یه استادی ایمیل بزنم. باتوجه به اینکه سال جدید شروع شده. من اول ایمیل به استاد سال جدید رو چطوری تبریک بگم بعد برم سر اصل مطلب.
    آخر ایمیل بنویسید Happy new year کفایت می کنه.

ApplyAbroad Veteran
    Souri_RS آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Atmospheric Physicist at Harvard-Smithsonian

نقل قول نوشته اصلی توسط Potential نمایش پست ها
    سلام

به نظرم formal تر باشه بهتره:
    First of all, on the occasion of the New Year, I take this opportunity to wish you and your family the very best in life.

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط Tarkan78 نمایش پست ها
    Salam
    Everything is OK and you have to take a little bit more patience
    After the first week of January they will reply
    Good wishes with your application
    ممنون از پاسختون.
    1- اون قسمتش که گفتم اگه برای پست داک جا نداری یه دکترای دیگه میخوام باهات بگذرونم به نظر دوستان باشه یا حذفش کنم؟
    2- اگه این جمله رو اضافه کنم خوبه؟
    .I appreciate your consideration to inform me if you have such a position in the future
    3- کلا برای پست داک چه نکاتی رو باید در نظر بگیرم؟ جایی رو تو فروم پیدا نکردم که بحث شده باشه.

نقل قول نوشته اصلی توسط SmSUT نمایش پست ها
    ممنون از پاسختون.
    1- اون قسمتش که گفتم اگه برای پست داک جا نداری یه دکترای دیگه میخوام باهات بگذرونم به نظر دوستان باشه یا حذفش کنم؟
    2- اگه این جمله رو اضافه کنم خوبه؟
    .I appreciate your consideration to inform me if you have such a position in the future
    3- کلا برای پست داک چه نکاتی رو باید در نظر بگیرم؟ جایی رو تو فروم پیدا نکردم که بحث شده باشه.
    سلام
    1- به نظرم جالبه، نه نياز به برداشتنش نيست
    2- نه جالب نيست
    3- چرا، قسمت مربوط به پست داك هست. سرچ كنيد

Junior Member

سلام

دوستان من جدید عضو شدم . و تقریبا پیج ها رو خوندم . دوستان من کم کم دارم master رو تمام می کنم . و قصد apply دارم . دوستان ممنون میشم راهنماییم کنید که اولین قدم چی هست. و چه زمانی می تونم به استاد CV بفرستم .؟ همزمان با ایمیل اول یا منتظر جواب باشم یا استاد باید بخواد ؟