صفحه 31 از 589 نخستنخست ... 21222324252627282930313233343536373839404181131531 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 301 تا 310 , از مجموع 5890

موضوع: راهنمایی در مورد محتوای ایمیل ارسالی به اساتید

ApplyAbroad Guru

پیش فرض پاسخ : راهنمایی در مورد ارسال ایمیل به اساتید

نقل قول نوشته اصلی توسط msc87 نمایش پست ها
    جواب زیر واسه یکی از استادایی که بهش ایمیل زدم :

Thank you for your message. Unfortunately, I am not accepting any more graduate students at this particular time. I will forward your message to other professors in our department who may be interested in accepting someone with your qualifications and interests.

Best wishes,

1- حالا من میخوام این جواب رو بفرستم نظرتون چیه :

thanks a lot for your response and consideration.

it would be my great honor to work under your supervision, but at this particular time it seems my misfortune that I can not utilize your valuable knowledge and noteworthy experiences.

2- بنظرتون مودبانه هست اگه بپرسم برای کی میفرسته یا اینکه منتظر شم تا یکی جواب بده؟!!!
    بنظر من پیاز داغش زیاده. اینهمه تیکه تعارف در فرهنگ غربی معنا نداره! همون خط اول کافیه. میتونید اینجوری بنویسید:

thanks a lot for your response and consideration. Can you kindly give me the names of the other professors in the department who might be accepting graduate students in this field?
    ویرایش توسط ghlobe : April 2nd, 2011 در ساعت 02:23 AM

Senior Member Simplex آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط ghlobe نمایش پست ها
    بنظر من پیاز داغش زیاده. اینهمه تیکه تعارف در فرهنگ غربی معنا نداره! همون خط اول کافیه. میتونید اینجوری بنویسید:

thanks a lot for your response and consideration. Can you kindly give me the names of the other professors in the department who might be accepting graduate students in this field?
    به نظر من هم بهتره واقعي بنويسي. اگر واقعا چنين احساسي به استاد داري مي‌توني در حد يك جمله بگي و گرنه اين همه تعارف جالب نيست. آخه موضوع اينه كه اونا همه چيز رو جدي مي‌گيرند و فكر مي‌كنند كه تو واقعا داري راست مي‌گي، بعد وقتي اين همه آه و ناله رو ببينه برايش سوال ايجاد مي‌شه كه چرا؟ يك كم موضوع خارج از عرف اين‌هاست.

Banned
    رشته و دانشگاه
    مهندسی مواد

جواب زیر واسه یکی از استادایی که بهش ایمیل زدم :

Thank you for your message. Unfortunately, I am not accepting any more graduate students at this particular time. I will forward your message to other professors in our department who may be interested in accepting someone with your qualifications and interests.

Best wishes,

1- حالا من میخوام این جواب رو بفرستم نظرتون چیه :

thanks a lot for your response and consideration.

it would be my great honor to work under your supervision, but at this particular time it seems my misfortune that I can not utilize your valuable knowledge and noteworthy experiences.

2- بنظرتون مودبانه هست اگه بپرسم برای کی میفرسته یا اینکه منتظر شم تا یکی جواب بده؟!!!
    به نظر من جواب شما زیاد مانعی نداره اما قضیه اینه که از این موردا واسه من زیاد پیش اومده و رزومه من رو فرستادن برای پروفسور های دیگه و بعد هم خبری نشده. به نظر من زیاد رو اینجور ایمیل ها نباید حساب باز کنی. ایمیل هایی برای بعضی ها میاد که یکی ندونه فکر میکنه دیگه اون استاد زندگیشو خواهد گذاشت تا شما رو بگیره. بعدم خیلی راحت همه چی تموم میشه. به نظر من زیاد جالب نیست که سوال دوم رو ازش بپرسی. چون هم جوابش به درد شما نمیخوره هم اینکه شاید برای وجهتون خوب نباشه. بعضی وقتا لازم هست که از موضع صلابت با یه استاد در ارتباط باشی.

Banned
    رشته و دانشگاه
    مهندسی مواد

سلام دوستان
    در جواب ایمیلی که به یکی از استادا زده بودم گفته که من تواون دانشگاه Post-doc هستم و ایمیلم رو فرستاده به Head research group تا بررسی کنه... ولی نگفته که من بهش ایمیل بزنم .....اما مواردی که میخوام بدونم اینه که :
    1- بنظر شما به این شخصی که ایشون من رو refer کرده ایمیل بزنم و بگم فلانی معرفی کرده یا نه صبر کنم تا خودش جواب بده؟!!!
    2-از این استاده که اول براش ایمیل فرستادم تشکر کنم یا نه؟!!!!!
    متن چجوری باشه؟!!!!!!!!نمی خوام خیلی چاپلوسی کنم.....
    وقتی گفته فرستاده تا بررسی کنه دیگه خود اون هد جواب شما رو خواهد داد و نیازی نیست که به اون ایمیل بزنید. نیازی هم نیست که دوباره به اون فوق دکترا ایمیل بزنید. فوقش یه تشکر کوتاه

Junior Member

سلام دوستان
    لطفا نظرتون رو راجع به جوابی که میخوام به این ایمیل بدم، بدین

Thank you for your inquiry. Overall your background and research interests look like they would fit with our graduate program. However, we are unable to provide any assessment whether for admission or potential funding without submission of a full graduate application. You may apply online as instructed on our Department web site at http://spatial.umaine.edu/graduate-info/admission-aid/

We look forward to receiving your application.

Best regards, Harlan Onsrud

جوابیه:

many thanks for your time and consideration.
    would you kindly let me know if there is any vacancy in your graduate program yet for which I can apply in your department for fall semester? further, if I can achieve any kind of funding for that term?

thank you for attention and look forward to hearing from you

Banned
    رشته و دانشگاه
    مهندسی مواد

سلام دوستان
    لطفا نظرتون رو راجع به جوابی که میخوام به این ایمیل بدم، بدین

Thank you for your inquiry. Overall your background and research interests look like they would fit with our graduate program. However, we are unable to provide any assessment whether for admission or potential funding without submission of a full graduate application. You may apply online as instructed on our Department web site at http://spatial.umaine.edu/graduate-info/admission-aid/

We look forward to receiving your application.

Best regards, Harlan Onsrud

جوابیه:

many thanks for your time and consideration.
    would you kindly let me know if there is any vacancy in your graduate program yet for which I can apply in your department for fall semester? further, if I can achieve any kind of funding for that term?

thank you for attention and look forward to hearing from you
    further, if I can achieve any kind of funding for that term? این جمله سواله یا جواب؟مشکل گرامری داره.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Cvil Eng

سلام و خیلی ممنون به خاطر راهنمایی های مفید دوستان این سایت
    من یه ایمیلی هک هفته پیش به یکی از استادایی که زمینه کاریش با من مشابه بود زدم و CV را همراه نامه براش فرستادم اون استاد هم به من این جوابو داد:
    Dear Amir,
    I am presently working in ... One of the problem we have to address is the behavior of .... The topic that I am willing to supervise is thus .... The research would comprise a laboratory component ... and a numerical modeling .... If you feel you have the talent and the willingness to learn in this topic, reply to this e-mail. Thank you for your interest in our research group.

من هم یه ایمیلی زدم برای همکاری و دلایل علاقه رو نوشتم و البته این که می تونم تو این زمینه باهاش کار کنم ، ولی یک هفته شده که جوابی برای من نفرستاده، به نظر شما باید چی کار کنم، اگر بخوام ایمیل بزنم چی بگم؟

بازم ممنون از زحماتتون

Banned
    رشته و دانشگاه
    مهندسی مواد

نقل قول نوشته اصلی توسط amir_gomnam نمایش پست ها
    سلام و خیلی ممنون به خاطر راهنمایی های مفید دوستان این سایت
    من یه ایمیلی هک هفته پیش به یکی از استادایی که زمینه کاریش با من مشابه بود زدم و CV را همراه نامه براش فرستادم اون استاد هم به من این جوابو داد:
    Dear Amir,
    I am presently working in ... One of the problem we have to address is the behavior of .... The topic that I am willing to supervise is thus .... The research would comprise a laboratory component ... and a numerical modeling .... If you feel you have the talent and the willingness to learn in this topic, reply to this e-mail. Thank you for your interest in our research group.

من هم یه ایمیلی زدم برای همکاری و دلایل علاقه رو نوشتم و البته این که می تونم تو این زمینه باهاش کار کنم ، ولی یک هفته شده که جوابی برای من نفرستاده، به نظر شما باید چی کار کنم، اگر بخوام ایمیل بزنم چی بگم؟

بازم ممنون از زحماتتون
    دوست عزیزم. مطمئن باشید که اسم و مشخصات شمارو ثبت کرده تا به موقع بهتون اعلام کنه نتیجه بررسی هارو. به هر حال ممکنه که چندین نفر دیگه هم درخواست داده باشن. به هیچ وجه نگران نباش.

ApplyAbroad Hero reg2 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Mechanical Engineering, UNC Charlotte

director of graduate program اينو برام فرستاد:
    The Graduate School will be sending official offer letters very soon. However, I wanted to contact you personally, and ask you whether you are still interested in and able to come to ... for the Fall 2011 semester. Please reply to me at your earliest convenience by e-mail () or you can phone me if you want ().

حالا من ميخوام اينو بفرستم ،‌ ببينيد كجاش اشكال داره..مرسي:
    I would like to restate my great enthusiasm in joining MENG program at ... Actually, .... is my top choice.

Since I cannot support my educational expenses at graduate school, I need to be supported from the university to be able to come .... If I am discerned for any financial support, I would appreciate you if you let me know about the detail of funding in my application. Also, I would like to make preparation on time, I would be very thankful if you could process my admission soon (specially about I20).
    I love you USA

Banned
    رشته و دانشگاه
    مهندسی مواد

نقل قول نوشته اصلی توسط reg2 نمایش پست ها
    director of graduate program اينو برام فرستاد:
    The Graduate School will be sending official offer letters very soon. However, I wanted to contact you personally, and ask you whether you are still interested in and able to come to ... for the Fall 2011 semester. Please reply to me at your earliest convenience by e-mail () or you can phone me if you want ().

حالا من ميخوام اينو بفرستم ،‌ ببينيد كجاش اشكال داره..مرسي:
    I would like to restate my great enthusiasm in joining MENG program at ... Actually, .... is my top choice.

Since I cannot support my educational expenses at graduate school, I need to be supported from the university to be able to come .... If I am discerned for any financial support, I would appreciate you if you let me know about the detail of funding in my application. Also, I would like to make preparation on time, I would be very thankful if you could process my admission soon (specially about I20).
    خیلی ایمیل خوبی زدن. نامه شما هم خوب هست. معلومه که خوب متوجه ایملشون شدید. اما من اگه بودم قسمت آخر رو نمیرستادم. Also, I would like to make preparation on time, I would be very thankful if you could process my admission soon (specially about I20 چون اونا کار خودشون رو میکنن و ممکن هست که این جمله نه تنها اثری مثبت بلکه اثر منفی بذاره.