صفحه 455 از 589 نخستنخست ... 355405445446447448449450451452453454455456457458459460461462463464465505555 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 4,541 تا 4,550 , از مجموع 5890

موضوع: راهنمایی در مورد محتوای ایمیل ارسالی به اساتید

پیش فرض پاسخ : راهنمایی در مورد محتوای ایمیل ارسالی به اساتید

نقل قول نوشته اصلی توسط Ilaria نمایش پست ها
    بچه ها چقدر طول میکشه که یه استاد جواب بده؟ ... چقدر استرس دارم ... دائم میرم اینباکسم رو چک میکنم!!
    اگه استاد تا 24 ساعت جواب نده احتمال اینکه ازشون جواب بگیرید خیلی پایین هست.
    موفق باشید

Junior Member

سلام دوستان، خواهش می‌کنم یه نگاهی به این ایمیل از لحاظ گرامری بندازید و اگه ممکنه اونو برام اصلاح کنید و در ضمن کمی هم عجله دارم. من قبلا با تمپلیتهایی که از اینور و انور در آوردم ایمیل میزدم ولی فایده نداشت استادها جواب نمیدان حلا اومدم یه فرمت جدیدتر نوشتم شاید مشکل تا حدودی رفع بشه
    Dear Prof. M,
    I have recently graduated from the University of Tehran, which is the oldest and most prestigious university of Iran, with an M.Sc. degree in Electrical Engineering, xxx, and decided to pursue my studies as a PhD student at a prestigious Canadian university. Currently, I am searching for a supervisor who works on xxx to \\ I read your your xx book as one of the references of xx course which I attended in spring 2013. During this course, I understood that you are a prominent professor in the area of xx. During the last two years, I have been tracking your website and found that you have a vibrant research group. Therefore, in this writer's view joining to your team and working under your supervision would be a great opportunity for anyone who is interested in xx, including me. As evidence of my real interest in xx, during my M.Sc. I worked as a research assistant in xx Lab under the supervision of Prof.xx who is one of the most prominent professors on xx in Iran.\\ I have read your recent journal paper entitled "xx". As mentioned in the conclusion, the proposed observer may be applicable in the xx. I have gotten very interested in this issue and chosen it as the most likely field on which I want to work if I will be a Ph.D. student.\\ I feel confident that joining as a PhD student to The University of xx under your supervision will help me fulfill my ambition as a researcher. I would appreciate it if you could take a look at my CV attached, and inform me upon any probable position for the fall 2016. \\Thanks for your time, and I hope to hear from you soon!\\Sincerely
    ویرایش توسط canada1 : September 23rd, 2015 در ساعت 07:59 PM

Member Mohammadtaghi6 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Radiation Application Engineering

سلام دوستان
    من به یک استاد در یکی از دانشگاه های استرالیا ایمیل فرستادم و ایشون جواب زیر را برام فرستاده
    When were your papers submitted. You will only be able to get on to a PhD if the papers are accepted. To study in Australia you also need to be able to find substantial financial support from your government. you will nee AU$40,000 per year. Can you get a scholarship from your country that amounts to this
    حالا من می خوام در جواب سوال اول ایشون بگم که مقالات تا یکی دو ماه دیگه آماده میشه و برای سوال دومش هم بگم که نمی تونم از کشورم اسکولارشیپ بگیرم و امیداورم که دانشگاه شما هزینه های تحصیل را کاور کنه. به نظرتون متن زیر برای این کار مناسب هست؟ با تشکر

Thanks for your reply

My papers were submitted about one month ago and they are still under review. I think they will have accepted by next 1-2 months.

About your second question,unfortunately I cant get scholarship from my country. In fact, I hoped that your university gives me this scholarship and covers my living costs in Australia.

سلام. عیدتون مبارک
    یه استادی اینجوری جواب داده است:
    Thank you for your interest in our group. We do have one Ph.D position with full scholarship at the University. The expected duration is X years with monthly stipend of XXX. Your background matches our research. Let me know if you have any questions about application and also the paper.
    میخواستم لطف کنین ببنین جوابم مشکلی داره:
    Thanks for your consideration and prompt response . I also appreciate you for allowing me to ask my question about your paper. I am very enthusiastic about conducting research on XXX, which is also your recent researches. My question about your paper is which of the :
    following ideas can continue your paper
    1- xxxx
    2-xxxxx
    Please do not hesitate if you need to know more about me and if you have any questions, and thank you again for considering my application.

باید چیزی بهش اضافه کنم؟ مشکلی داره سوالاتم در مورد application رو توی ایمیل بعدی ازش بپرسم؟

ممنون

ویرایش توسط mohammadinodos : September 24th, 2015 در ساعت 05:09 PM
    <<<<<<<----------امتیاز مثبت یادتون نره

Senior Member zahraaa آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Civil Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadinodos نمایش پست ها
    سلام. عیدتون مبارک
    یه استادی اینجوری جواب داده است:
    Thank you for your interest in our group. We do have one Ph.D position with full scholarship at the University. The expected duration is X years with monthly stipend of XXX. Your background matches our research. Let me know if you have any questions about application and also the paper.
    میخواستم لطف کنین ببنین جوابم مشکلی داره:
    Thanks for your consideration and prompt response . I also appreciate you for allowing me to ask my question about your paper. I am very enthusiastic about conducting research on XXX, which is also your recent researches. My question about your paper is which of the :
    following ideas can continue your paper
    1- xxxx
    2-xxxxx
    Please do not hesitate if you need to know more about me and if you have any questions, and thank you again for considering my application.

باید چیزی بهش اضافه کنم؟ مشکلی داره سوالاتم در مورد application رو توی ایمیل بعدی ازش بپرسم؟

ممنون

This is my suggestion
    Thanks a lot for your consideration and kind reply. That is great news and I will apply for this position. Also, it would be highly appreciated if give me a feedback on which of these two extensions to your paper has more potential for further research:
    1-
    2-
    Many thanks in advance.
    Best Regards,
    كشف حقيقت به هردوي ما محتاج است:يكي آن را بيان كند و ديگري آن را بفهمد(جبران خليل جبران)

بچه ها من ایمیل برای استادی داده بودم که رزومه م هم اتچت شده بود بهش و نوشته بودم توی یه مسابقه هم برنده شدم و خلاصه دوست دارم توی ریسرچ گروه شما باشم زیر نظر شما .... حالا این جواب برام اومده ....

منظورش چیه؟ یعنی امیدی هست؟ چه جوابی بهش بدم؟ چجوری بهش بگم که فاند میخوام؟

Thank you for your interest Golnar and for the materials submitted. We would certainly be interested to review a full application to our PhD program. The deadline is January 15th and our admissions committee and PhD Chair Prof. Stephen Fai will all review your work. He is copied here so that me might be aware of your interests too.I had participated with my own studio in that very competition. Please let me know if you have any question about the process of application or the program, I will be happy to assist you with that. We have numerous colleagues interested in the field of adaptive reuse at the school, and I am sure your application would be reviewed with interest.
    Kind regards,

سلام
    توی ایمیل اول به استاد گفته بودم که از مقالت سوال دارم. اونم گفته بود که background ت به research ما میخوره و گفته بود full scholarship با حقوق فلان و بعد گفته بود سوالت از application و مقاله رو بپرس.
    منم با اینکه مقالشو بلد نبودم خیلی کار کردم رو مقالش و حتی تز دکتراشو در آوردمو ... و به استاده این رو گفتم:
    Thanks a lot for your consideration and kind reply. That is great news and I will apply for this position. I am very enthusiastic about conducting research on XXX. I have some ideas about XXX. Also, it would be highly appreciated if give me a feedback on which of these two extensions to your paper has more potential for further research:
    1- XXX
    2- XXX
    اون توی جواب زمینه اول رو توی یه خط توضیح داده و یه سوال هم ازم پرسیده که وقتی میتونم بهش جواب بدم که تا حدی توی این موضوع پیش رفته باشم و مثلا نزدیکای شبیه سازی باشم. تازه سوالش هم یه خرده گنگ هست برام.
    و در مورد دومی هم یه خط توضیح داده و بعدش گفته که موضوع خیلی جالب و challenging هست.
    و بعد هم این رو گفته:
     The application starts in midOctober, I will keep you updated when the online applicaiton is available.
    چه کار کنم ازش در مورد application سوال بپرسم و یه جوری جوابش رو بدم که بیخیال بحث علمی بشه مثلا بگم من فقط مقالاتو جمع کردم و وقت نکردم روش خیلی وقت بزارم. چون آمارش رو که در آوردم احتمال داره که حتی بگه که بیا با هم کار کنیم الان. باعث نمیشه دیدش تغییر کنه وقتی بگم خیلی روی این موضوع کار نکردم؟ به هر حال اگه بخوام جواب سوالش رو بدم احتمالاخودم مجبورم ازش سوال بپرسم (چون سوالش گنگ هست برام)
    یه نکته دیگه گفته start midoctober یعنی منظورش این بوده که اون موقع apply کنم؟ چون زمان شروع که ندارن اینها دارن؟ پیشاپیش ممنون
    <<<<<<<----------امتیاز مثبت یادتون نره

دوستان من تو جیمیل شندیم بعد از اینکه یک تعداد ایمیل مشابه به جاهای زیادی فرستاده میشه اوتو ماتیک ایمیل ها بعدی میره تو اسپم درسته؟ اگه آره, راه کاری دارین برای جلوگیری از این کار؟

دوستان يه استادي در جواب ايميل من گفته بود كه سيستم خيلي رقابتيه و سالي ٣ نفر رو بيشتر نميگيرن بعدم ازم پرسيده بود ايا ريسرچ تاپيك خاصي درنظر دارم يا نه؟!!!

من يكم بررسي كردم و يه تاپيك مد نظرم هست، يه نظرتون بهش بگم يا يكم بيشتر راجعبش بخونم و ايميل مفصلتري بدم؟
    ايا بايد ايميل استاد رو زود جواب داد يا اكه چند روزم تاخير كنيم وجهه بدي نداره؟

ممنون

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط Ilaria نمایش پست ها
    دوستان يه استادي در جواب ايميل من گفته بود كه سيستم خيلي رقابتيه و سالي ٣ نفر رو بيشتر نميگيرن بعدم ازم پرسيده بود ايا ريسرچ تاپيك خاصي درنظر دارم يا نه؟!!!

من يكم بررسي كردم و يه تاپيك مد نظرم هست، يه نظرتون بهش بگم يا يكم بيشتر راجعبش بخونم و ايميل مفصلتري بدم؟
    ايا بايد ايميل استاد رو زود جواب داد يا اكه چند روزم تاخير كنيم وجهه بدي نداره؟

ممنون
    سلام

استاد قطعا از شما انتظار فقط شنیدن یک کلمه عنوان topic رو نداره... بلکه مایل هست ببینه در اون زمینه چه contribution ی رو potentially در ذهن دارید..
    بهتر هست ماکزیمم طرف دو روز جواب بدید...

براتون آرزوی موفقیت دارم