نقل قول نوشته اصلی توسط ienjf2 نمایش پست ها
حالا بازم ما با اینکه توان مالی تهیه کتابهای اصلی را نداریم، یه عذاب وجدانی داریم واسه خریدن نسخه کپی. انتشارات جنگل که داره از راه کپی کردن پول کلان در میاره این عذاب وجدان هم نداره ))) (جدیدا دارن TPO را میفروشن). راستش من برای منابع تافل و جی آر ای اصلا عذاب وجدان ندارم چون معتقدم این دو آزمون فقط منبع درآمد هست برای شرکت های آمریکایی. ولی برای منابع درسی که سال ها وقت گذاشته میشه و تالیف میشه عذاب وجدان دارم. اینم به خاطر اینکه من برای نویسندگان کتاب های تالیفی خارجی بسیار احترام قائلم. اما برای کتاب های علمی (درسی) چاپ ایران اصلا ارزشی قائل نمیشم و حتی نمیخونم نه اینکه چون به زبان فارسی هست به خاطر اینه که همش سرقت هست اصلا استادان ایرانی معنی تالیف را نمیدونن چیه. در بهترین حالت کتاب های ایران گردآوری هستن یعنی از چندتا منبع ترجمه میکنن میچسبونن به هم دیگه. تالیف کردن کتاب کار هر کسی نیست حاصل سالها تجربه باید باشه. الان هر کسی سه یا چهار میلیون تومن داشته باشه میتونه سه یا چهارماه کتاب بنویسه تو ایران. توی بازار که نگاه میکنی همه کتابا مثل همن. اینها را گفتم که بگم من به خاطر این برای کتابهای درسی ایران احترام قائل نیستم چون آنها هم برای شعور مخاطب احترام قائل نیستن. در ضمن برای اینکه این قضیه را به کل نویسندگان ایرانی تعمیم ندهم تاکید می کنم که منظورم نویسندگان کتابهای رشته خودم (مهندسی صنایع) است.
دوست عزیزم، ضمن احترام به عقاید شما و هر کس دیگه، متأسفانه عادات بد همین طور در جامع اشاعه پیدا می کنه! مثلاً اگر هر کسی بگه که چرا فلان کس دروغ گفت و کارش رو حل کرد، منم می خوام دروغ بگم این عادت بد در جامعه شیوع پیدا می کنه و تبدیل به معضل میشه و جامعه ای که به این ترتیب پیش بره کم کم تمام عادات بد جایگزین عادات خوبش میشه (کما اینکه متأسفانه شده). به نظر من مردم با نخریدن محصولاتی که توسط انتشاراتی مثل انتشارات مورد نظر شما تولید میشن می تونن بهشون بفهمونن که این کار درست نیست. ما خودمون اصلاحگر جامعه باید باشیم دوست من. الان شرکتایی هستن که با وجود تحریم ها و ... کتاب ها رو از خود انتشارات اصلیش براتون می خرن میارن. ممکنه قیمتش پنج شیش برابر باشه ولی همون طور که تو پست قبلیم هم گفتم وقتی که خودمون هم متخصص شدیم و خواستیم اثر ارائه بدیم اگه این فرهنگ حاکم شده باشه دیگه کسی اثرمون رو کپی نمی کنه. در همون پست قبلیم هم گفتم، همه ی مطالبی که تو این کتاب ها هست به صورت پراکنده و رایگان تو اینترنت به صورت کاملاً قانونی هست. اگه کسی واقعاً نمی خواد پول بده این قدر انجمن و سایت آموزش رایگان و ... هست که بره یاد بگیره. ولی واقعاً به نظر من استفاده از اثری که صاحبش راضی نیست، کار درستی نیست.

در مورد کتاب های ایرانی، متأسفانه وضع دقیقاً همین طوره که می فرمایین ولی علتش اینه که کسایی که واقعاً می تونن اثرای خوب بنویسن کنج خونه ها هستن و ازشون هیچ حمایتی نمیشه. در عوض، امکانات و تریبون ها و پول های عجیب و غریب دست کساییه که حرف زیادی برای گفتن ندارن و فقط کار بازاری ارائه میدن. اینم از کم کاری خود ماست. باید از طریق شبکه های اجتماعی به همون افراد «کنج خونه» وصل بشیم و حمایتشون کنیم تا بیان بالا.

فراموش نکنین که هر کاری می کنیم باید در جهت پیشرفت دادن در درجه اول کشورمون و بعداً کل دنیا از هر لحاظ باشه.