صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 23

موضوع: بحث اخلاقی استفاده رایگان از منابع غیر رایگان اینترنتی و یک راهکار اخلاقی

پیش فرض پاسخ : بحث اخلاقی استفاده رایگان از منابع غیر رایگان اینترنتی و یک راهکار اخلاقی

نقل قول نوشته اصلی توسط ienjf2 نمایش پست ها
    حالا بازم ما با اینکه توان مالی تهیه کتابهای اصلی را نداریم، یه عذاب وجدانی داریم واسه خریدن نسخه کپی. انتشارات جنگل که داره از راه کپی کردن پول کلان در میاره این عذاب وجدان هم نداره ))) (جدیدا دارن TPO را میفروشن). راستش من برای منابع تافل و جی آر ای اصلا عذاب وجدان ندارم چون معتقدم این دو آزمون فقط منبع درآمد هست برای شرکت های آمریکایی. ولی برای منابع درسی که سال ها وقت گذاشته میشه و تالیف میشه عذاب وجدان دارم. اینم به خاطر اینکه من برای نویسندگان کتاب های تالیفی خارجی بسیار احترام قائلم. اما برای کتاب های علمی (درسی) چاپ ایران اصلا ارزشی قائل نمیشم و حتی نمیخونم نه اینکه چون به زبان فارسی هست به خاطر اینه که همش سرقت هست اصلا استادان ایرانی معنی تالیف را نمیدونن چیه. در بهترین حالت کتاب های ایران گردآوری هستن یعنی از چندتا منبع ترجمه میکنن میچسبونن به هم دیگه. تالیف کردن کتاب کار هر کسی نیست حاصل سالها تجربه باید باشه. الان هر کسی سه یا چهار میلیون تومن داشته باشه میتونه سه یا چهارماه کتاب بنویسه تو ایران. توی بازار که نگاه میکنی همه کتابا مثل همن. اینها را گفتم که بگم من به خاطر این برای کتابهای درسی ایران احترام قائل نیستم چون آنها هم برای شعور مخاطب احترام قائل نیستن. در ضمن برای اینکه این قضیه را به کل نویسندگان ایرانی تعمیم ندهم تاکید می کنم که منظورم نویسندگان کتابهای رشته خودم (مهندسی صنایع) است.
    دوست عزیزم، ضمن احترام به عقاید شما و هر کس دیگه، متأسفانه عادات بد همین طور در جامع اشاعه پیدا می کنه! مثلاً اگر هر کسی بگه که چرا فلان کس دروغ گفت و کارش رو حل کرد، منم می خوام دروغ بگم این عادت بد در جامعه شیوع پیدا می کنه و تبدیل به معضل میشه و جامعه ای که به این ترتیب پیش بره کم کم تمام عادات بد جایگزین عادات خوبش میشه (کما اینکه متأسفانه شده). به نظر من مردم با نخریدن محصولاتی که توسط انتشاراتی مثل انتشارات مورد نظر شما تولید میشن می تونن بهشون بفهمونن که این کار درست نیست. ما خودمون اصلاحگر جامعه باید باشیم دوست من. الان شرکتایی هستن که با وجود تحریم ها و ... کتاب ها رو از خود انتشارات اصلیش براتون می خرن میارن. ممکنه قیمتش پنج شیش برابر باشه ولی همون طور که تو پست قبلیم هم گفتم وقتی که خودمون هم متخصص شدیم و خواستیم اثر ارائه بدیم اگه این فرهنگ حاکم شده باشه دیگه کسی اثرمون رو کپی نمی کنه. در همون پست قبلیم هم گفتم، همه ی مطالبی که تو این کتاب ها هست به صورت پراکنده و رایگان تو اینترنت به صورت کاملاً قانونی هست. اگه کسی واقعاً نمی خواد پول بده این قدر انجمن و سایت آموزش رایگان و ... هست که بره یاد بگیره. ولی واقعاً به نظر من استفاده از اثری که صاحبش راضی نیست، کار درستی نیست.

در مورد کتاب های ایرانی، متأسفانه وضع دقیقاً همین طوره که می فرمایین ولی علتش اینه که کسایی که واقعاً می تونن اثرای خوب بنویسن کنج خونه ها هستن و ازشون هیچ حمایتی نمیشه. در عوض، امکانات و تریبون ها و پول های عجیب و غریب دست کساییه که حرف زیادی برای گفتن ندارن و فقط کار بازاری ارائه میدن. اینم از کم کاری خود ماست. باید از طریق شبکه های اجتماعی به همون افراد «کنج خونه» وصل بشیم و حمایتشون کنیم تا بیان بالا.

فراموش نکنین که هر کاری می کنیم باید در جهت پیشرفت دادن در درجه اول کشورمون و بعداً کل دنیا از هر لحاظ باشه.

پیش فرض پاسخ : بحث اخلاقی استفاده رایگان از منابع غیر رایگان اینترنتی و یک راهکار اخلاقی

نقل قول نوشته اصلی توسط developer1980 نمایش پست ها
    الان شرکتایی هستن که با وجود تحریم ها و ... کتاب ها رو از خود انتشارات اصلیش براتون می خرن میارن. ممکنه قیمتش پنج شیش برابر باشه ولی همون طور که تو پست قبلیم هم گفتم وقتی که خودمون هم متخصص شدیم و خواستیم اثر ارائه بدیم اگه این فرهنگ حاکم شده باشه دیگه کسی اثرمون رو کپی نمی کنه.
    دوست گرامی
    به نظر بنده بایستی فقط قانون در نظر گرفته بشه. وجدان افراد تاثیر پذیری زیادی از قانون داره. مثلا همین اروپا قبل از اینکه اصلا قوانین کپی رایت وجود داشته باشه، مردم تالیفات دیگران رو کپی میکردن و کسی هم وجدان درد نمیگرفت.
    چیزی هم که مشخصه هیچ قانونی در زمینه کپی رایت بین ایران و کشورهای دیگه وجود نداره. و ایران هم به WTO نپیوسته. بنابراین من نمیدونم که چرا خیلی ها کاسه ی داغتر از آش میشن.
    مساله بعدی این هست که در شرایطی که الان به سر میبریم که کشور های دیگه راحت ما رو تحریم میکنن و پولهای ما رو بالا میکشن (مثلا همین 2 میلیارد دلار ما که اخیرا در آمریکا هاپولی شده)
    در این شرایط آیا اخلاقی هست که ما در مواجهه با دزد! اخلاق رو در نظر بگیریم؟ یعنی اونها دو میلیارد دلار پول بی زبون این مملکت رو هاپولی کردن کک کسی نمیگزه حالا ما یک کتاب از اونها دانلود کنیم وجداندرد بگیریم؟

Senior Member MAHAN7 آواتار ها

اگر کسی از لحاظ مالی در جایگاه قابل قبولی و یا حتی متوسط رو بالاست و خریدن یک کتاب 30 دلاری امادگی ازمون GRE منهتتن برای اپلای آیندش و پول دادن اپلیکیشن فی براش مشکلی ایجاد نمیکنه پول بده بخره! ولی اگر سطح مالیش مناسب نیست و .... به نظر من ایرادی نداره. خوب به هر حال واقعیتی هستش، که ما تحریم هستیم و دود پرحرفی بعضیا رو ما با 7 درصد اضافه به تهران پیمنت یا ..... میدیم تا یک امتحان تافل که اون ور طرف با یک روز شستن ظرف تو رستوان، بدست میاره و پرداخت میکنه، ما حقوق نصف ماهمون هستش! خوب واقعیتی هستش دیگه!
    شما حساب کنید، من میخام مقاله بنویسم، دانشگاه علامه بودجه نداشت زمان بنده که ژورنال ها رو بخره و دسترسی بما بدهند. پس مجبور بودم که برم سایتهای رایگگان مقاله و .... تازه اون موقع researchgate هم که نبود. بالخره تحریم یعنی این، وگرنه بعید میدونم افراد بخوان حق کسیو بخورن اونم تو جامعه دینی ما! ما الان فوق لیسانسمون تو بهرتین حالت 2 حقوق میگیره، هزینه های زندگیو ازش بزن! ببین تهش پول ثبت نام تافل 210 دلاری میمونه یا نه! بنابراین راه حل متاسفانه همینه.
    تازه بیرحمی بعضیها اینه که 7 درصد!!!!!!!!!!!!!! از یک دانشجو میگیرند! تو امریکا بعید میدونم حساب سرمایه گذاری 7 درصد سود بهشون بده بدون ریسک!
    حقوق 2 تومن، قراره 800 تومن بده پول تافل! 1200شم بمونه برای زندگیش (زن و بچه هم نداره!!!)
    خوب چه کنه! مطمئنم باشید اونا از ما باشعورتر هستند، وگرنه تا الان 10 بار سایتهایی که دزدی مقاله رو دارن، میبستن! ولی میدونن قضیه چیه!
    در مورد دزدی مقاله به این لینک یک نگاه بندازید ببینید که غیر از ماهم دزدی مقاله هستش! حتی در نیویورک!
    http://www.sciencemag.org/news/2016/...apers-everyone
    متاسفم از این وضعیت مملکتمون.
    Stand on the shoulders of giants
    Life is like riding a bicycle, To keep your balance, you must keep moving
    بسیار سفر باید تا پخته شود خامی
    پستهای قبلیم رو برای درک عمیق از تفاوت امریکا و اروپا بخون

دوست گرامی لطفا با سند و مدرک حرف بزنین و از توهین کردن جلوگیری بفرمایین این از قوانین فروم هست!
    نقل قول نوشته اصلی توسط apply1361 نمایش پست ها
    کپی در هر حال کار مذمومی هست.
    کی گفته کار مذمومی هست؟ این که شما حس میکنید کار مذمومی هست به دیگران ربطی نداره!. شما میتونین بگین کپی کار غیرقانونی هست و اونوقت بایستی قوانین مورد نظر رو بیارین. صرفا به خاطر اینکه یک قانون توی آمریکا از کارهای خودشون حمایت میکنه، دلیل نمیشه که ایرانی ها از اون قانون تبعیت بکنند. توجه بفرمایین که ما هیچ قانون کپی رایتی با حداقل کشوری مثل آمریکا نداریم. بنابراین ملزم به رعایت اون هم نیستیم. کما اینکه خیلی ها از ویندوز استفاده میکنن که احتمالا خود شما هم جزو اون افراد باشین و وجدان کسی هم به درد نمیاد! حالا صحبت از مقاله ای یا چیزی میشه که دانشجوی بدبخت بیچاره ی مملکت به اون نیاز داره یه عده مثل شما کاسه داغتر از آش میشن که واویلا شد

فقط یه صفحه بنویس فردا هزار نفر کپی کنن تازه ببرن بفروشن اون موقع میای تو فروم به همه کپی کننده ها بد و بیراه میگی.
    باز هم اشتباه فرمودین. مساله ای که من مطرح کردم در رابطه با روابط کپی رایت بین ایران و کشورهای دیگه هست. اما داخل خود ایران قوانین کپیرایت وجود داره که باید رعایت بشه. گرچند که نظام سفت و سختی پشتش قرار نداره اما چون قانون هست بایستی رعایت بشه. بنابراین اگه یک ایرانی حق کپی رایت بنده رو پایمال بکنه من میتونم اعلام جرم بکنم. اما اگه یک آمریکایی این کار رو بکنه طبیعیه که نه اعلام جرمی صورت میگیره و نه ناراحتی وجود داره (چون اونها هم میتونن به قوانین کپی رایت ما عمل نکنن. خیلی سادس فکر کنم)

اگه دو میلیارد برگرده حتما سهمی داری توش
    معلومه که سهم دارم اگه شما سهمی نداری حتما ایرانی نیستی. همه سهم دارن. این پولی هست که مال تک تک ایرانی ها هست.

سلام
    من هم مثل خیلی‌های دیگه از اینکه مقاله یا کتابی رو بدون رعایت حق صاحب اون استفاده کنم خوشم نمیاد. ولی چندتا نکته دیگه هم هست که کسی بهش توجه نمی‌کنه:
    *** اول اینکه نویسندگان مقاله‌های علمی آدم‌هایی مثل من و شما هستند و نه الزویر و برای نوشتن مقالاتشون معمولاً هیچ پولی رو دریافت نمی‌کنند. نویسندگان کتاب‌های مختلف هم معمولاً فقط مبلغ ناچیزی (مثلاً 300 یا 400 دلار) از ناشر دریافت می‌کنند در حالی که هر نسخه از کتابشون (که برای نسخه pdf تیراژ زیادی هم خواهد داشت) بالای 100 دلار فروش میره. توجه کنید که ناشر کار چندانی نمیکنه و فقط یک ویرایش کلی (اگر انجام بشه)، اضافه کردن متن حق کپی و مدیریت فروش اون رو انجام میده. در واقع نویسنده هم یک جورایی این وسط متضرر میشه. در دنیای تجارت هم که نمیشه با غول‌ها رقابت کرد و مثلاً انتشارات مستقل و قوی راه انداخت. حالا از نظر اخلاقی آیا ناشر سر نویسنده رو کلاه نگذاشته؟ به نظرم یک مقدار زیادی درباره حقوق ناشرها دل میسوزونیم. این جماعت خودشون هم یکجورایی مشکل دارند.
    *** حالا اضافه کنید قضیه تحریم و دزدی اموال ایران توسط آمریکایی ها. اگر آمریکایی‌ها به خودشون اجازه میدن که اموال ایران را بلوکه کنند و با این کار به ما خسارت بزنند آیا ما حق تلافی کارشون رو نداریم؟ اما ناشر و نویسنده آمریکایی که توی تصمیم دولتش نقشی نداشته، چرا باید مستحق این خسارت باشه؟ به عبارت دیگه از نظر اخلاقی ما نباید حقی از یک آمریکایی رو ضایع کنیم.
    *** نکته سوم اینکه بیشتر ما عادت کردیم که فقط از ساینس دایرکت مقاله بگیریم و به سایر منابع (به خصوص منابع رایگان) خیلی اهمیت نمیدیم. در این لینک لیست بلندی از موتورهای جستجو هست که شاید به دردتون بخوره.
    https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...search_engines
    توی این لیست من از چندتاشون استفاده کردم و انصافاً تا حدودی هم جواب گرفتم. برای مثال همین امروز از لینک موتور جستجوی www.base-search.net این مقاله رو (بدون پایمال کردن حق ناشر یا صاحبش) گرفتم:
    Stable Isogeometric Analysis of Trimmed Geometries
    قیمت این مقاله توی سایت ساینس دایرکت 35.95 دلار هست در حالی که اصلش رایگان هست.
    به نظرم بیشتر ماها این موتورهای جستجو رو نمیشناسیم و همین هم باعث میشه که اول بریم سراغ همون دوسه تا موتور جستجوی معروف و با لینک همین مقاله‌ها (که شاید خیلی از اونها رایگان باشند) توی sci-hub دانلودشون کنیم.
    *** آخرین موضوع هم فلسفه ایجاد sci-hub هست. قطعاً اونهایی که یک همچین سایت‌هایی رو راه انداختن و هنوز هم دارند ادامه میدن از ماهیت کارشون خبر دارند ولی شاید دلایل و فلسفه خاصی هم پشت کارشون باشه که برای ما مبهمه. موسس sci-hub شخصی به اسم Alexandra Elbakyan هست و الان هم تحت تعقیب هست. اما هنوز داره به کارش ادامه میده. جالب اینکه برای تامین هزینه هاش داره از کمک‌های مالی دیگران استفاده می‌کنه. توی اینترنت هم در عمل فقط درباره کارش نوشتن ولی از دلایل و فلسفه کارش (بجز اینکه مقاله‌ها خیلی گرون هستند) چیز زیادی پیدا نکردم.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    مدیریت بازرگانی آزاد تبریز

برا من هم بحث غیر اخلاقی بودن استفاده از منابع غیر رایگان مطرح هستش. خودم یه راهکار مناسب پیدا کردم که در اختیار دوستان قرار میدم حالا نمیدونم تا چه حد میتونه مفید باشه. راهکار بنده استفاده از کتابهای کتابخونه ها هستش. البته چند تا مزیت داره و چند تا معایب.
    مزایاش اینه که اولا شما کار غیر اخلاقی انجام نمیدید و با نخریدن کتابهای غیر اورجینال یا دانلود نکردن اونها تا حدی از قانون کپی رایت تبعیت میکنید. البته ممکنه بعضی از کتابهای خارجی موجود تو کتابخونه ها غیر اورجینال و کپی شده داخل باشن ولی ممکنه کتاب اورجینال چاپ خارج هم بتونید پیدا کنید. مثلا من یکی از کتابهای اورجینال آفیشال جیمت رو تو کتابخونه دانشگاهمون پیدا کردم که تو بیرون یا به سختی پیدا میشه و یا اینکه غیر اورجینال و چاپ شده به صورت غیر قانونی تو ایران هستش. مزیت بعدیش اینه که شما هیچ هزینه ای پرداخت نمیکنید و اگر پرداخت کنید همون هزینه شهریه یکسال استفاده از کتابهای کتابخونه رو پرداخت میکنید که خیلی ناچیزه. مزیت دیگرش اینه که با نخریدن کتاب به نوعی از محیط زیست حمایت میکنید.
    البته ممکنه چند تا معایب هم داشته باشه که یکیش اینه که شاید نتونید همه کتابهای مورد نیازتون رو از کتابخونه تهیه کنید و یا اینکه نتونید چاپ جدیدش رو پیدا کنید.
    امیدوارم مفید واقع شده باشه

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    زیست شناسی سلولی و مولکولی

سلام... این موضوع خیلی فکر منو مشغول کرده... من جند سال پیش ندونسته از انتشارات جنگل کتاب خریدم و با خودم فکر میکردم که وای چقدر ارزون چقدر بُرد کردم من!!!
    اما بعدها که بهش فکر کردم و فهمیدم هر ارزونی بی دلیل نیست فهمیدم که کتابهارو کپی میکنن!!
    اگر من میخواستم مثل این انتشارات عمل کنم دیگه اصلا دلیلی نداشت برم بخرم!! خودم از اینترنت دانلود میکردم و برای خودم میخوندم!! واقعا از این انتشارات متنفر شدم...
    واقعا من نمیدونم چی بگم! دیروز که رفتم نمایشگاه جلوی انتشارات جنگل جای ایستادن هم نبود! به نظر من کارهای ما ایرانیا واقعا نیاز به تامل داره! همه چیز رو حق خودمون میدونیم! بالاخره کسانی که نویسنده ی کتابها هستند هم حقی دارند فکر کنید یکی هم همینجور حق مارو زیر پا بزاره!!
    واقعا دیروز انقدر عصبانی بودم که میخواستم جلوی همه از مسئول غرفه سوال کنم که کتابهای شما انقدر ارزونه یعنی از اینترنت دانلود میکنید و کپی میکنید میفروشید به ما؟ اما .... چی بگم... تنها کاری که میتونم بکنم اینه که نخرم و به دوستانم هم اطلاعات بدم که نخرند ...
    هر آدمی حقی داره... چه آدم آمریکایی باشه یا ایرانی...

چندوقت پیش با مسئول کتابخونه ای صحبت میکردم و میگفتن الان کتابای پزشکی هم کپی هست! اشکالی نداره! پولشون نمیرسه بخرن!! (یعنی چی خب کسی که پولش نمیرسه بخره باید پول جمع کنه یا قرض بگیره و چیزی که بخواد رو بخره یا باید از کتابخونه استفاده کنه)
    بعد تازه اضافه کردن و گفتن نه نگاه کن! کشورهای دیگه اشکال نداره ما اطلاعاتشون رو بگیرم و از دانش و اطلاعاتشون استفاده کنیم (یعنی منظورشون به این بود که بچه ها کتابهای کپی میخرن)!!!!!!!!!
    واقعا یعنی چی؟؟؟؟ اصلا نمیفهمم!!! (یعنی منظورشون این بود که ما ایرانیا دزدی کنیم اشکال نداره! فقط آدمای کشورای دیگه دزد حساب میشن!! ما خیلی سفیدیم.. بقیه همه سیاهن!)

شاید اگه خود ما مردم انقدر بد نبودیم الان وضع یه جور دیگه میبود

Junior Member muogen آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط katy1111 نمایش پست ها
    سلام... این موضوع خیلی فکر منو مشغول کرده... من جند سال پیش ندونسته از انتشارات جنگل کتاب خریدم و با خودم فکر میکردم که وای چقدر ارزون چقدر بُرد کردم من!!!
    اما بعدها که بهش فکر کردم و فهمیدم هر ارزونی بی دلیل نیست فهمیدم که کتابهارو کپی میکنن!!
    اگر من میخواستم مثل این انتشارات عمل کنم دیگه اصلا دلیلی نداشت برم بخرم!! خودم از اینترنت دانلود میکردم و برای خودم میخوندم!! واقعا از این انتشارات متنفر شدم...
    واقعا من نمیدونم چی بگم! دیروز که رفتم نمایشگاه جلوی انتشارات جنگل جای ایستادن هم نبود! به نظر من کارهای ما ایرانیا واقعا نیاز به تامل داره! همه چیز رو حق خودمون میدونیم! بالاخره کسانی که نویسنده ی کتابها هستند هم حقی دارند فکر کنید یکی هم همینجور حق مارو زیر پا بزاره!!
    واقعا دیروز انقدر عصبانی بودم که میخواستم جلوی همه از مسئول غرفه سوال کنم که کتابهای شما انقدر ارزونه یعنی از اینترنت دانلود میکنید و کپی میکنید میفروشید به ما؟ اما .... چی بگم... تنها کاری که میتونم بکنم اینه که نخرم و به دوستانم هم اطلاعات بدم که نخرند ...
    هر آدمی حقی داره... چه آدم آمریکایی باشه یا ایرانی...

چندوقت پیش با مسئول کتابخونه ای صحبت میکردم و میگفتن الان کتابای پزشکی هم کپی هست! اشکالی نداره! پولشون نمیرسه بخرن!! (یعنی چی خب کسی که پولش نمیرسه بخره باید پول جمع کنه یا قرض بگیره و چیزی که بخواد رو بخره یا باید از کتابخونه استفاده کنه)
    بعد تازه اضافه کردن و گفتن نه نگاه کن! کشورهای دیگه اشکال نداره ما اطلاعاتشون رو بگیرم و از دانش و اطلاعاتشون استفاده کنیم (یعنی منظورشون به این بود که بچه ها کتابهای کپی میخرن)!!!!!!!!!
    واقعا یعنی چی؟؟؟؟ اصلا نمیفهمم!!! (یعنی منظورشون این بود که ما ایرانیا دزدی کنیم اشکال نداره! فقط آدمای کشورای دیگه دزد حساب میشن!! ما خیلی سفیدیم.. بقیه همه سیاهن!)

شاید اگه خود ما مردم انقدر بد نبودیم الان وضع یه جور دیگه میبود

مثلا من یه کتابی از افلاطون/دکارت/ کانت/ گوس یا حتی از این جدیدیا بگیرم بخونم. میشه بم بگید حق اثر رو باید به کی پرداخت کنم؟

یعنی منطق شما میگه اگر من به عنوان یک انسان به دانش/حکمت/ معرفتی دست پیدا کردم(که اغلب حکیم ها و دانشمندا به چنین چیزی ابدا اعتقاد نداشتن) باید اون رو منحصر کنم به کسانی که حقی رو به من میپردازن؟(پرداختن به شکل پول یا کالا یا حتی خودشون)

این ها رو چرا میپرسم؟چون به شدت ساده انگارانه ست این داستانایی که سرمایه داری برای کله پدر ما درست کرده و افرادی هم این قوانین رو به سادگی باور کردن. مخاطب من هم الزاما شما نیستید. تمام افرادی هستند که کلا این بحث رو به سادگی باور کردن و اصلا چنین تاپیکی رو بوجود آوردن.
    Don't worry, don't be afraid, ever, because this is Just A Ride

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    زیست شناسی سلولی و مولکولی

نقل قول نوشته اصلی توسط muogen نمایش پست ها
    مثلا من یه کتابی از افلاطون/دکارت/ کانت/ گوس یا حتی از این جدیدیا بگیرم بخونم. میشه بم بگید حق اثر رو باید به کی پرداخت کنم؟

یعنی منطق شما میگه اگر من به عنوان یک انسان به دانش/حکمت/ معرفتی دست پیدا کردم(که اغلب حکیم ها و دانشمندا به چنین چیزی ابدا اعتقاد نداشتن) باید اون رو منحصر کنم به کسانی که حقی رو به من میپردازن؟(پرداختن به شکل پول یا کالا یا حتی خودشون)

این ها رو چرا میپرسم؟چون به شدت ساده انگارانه ست این داستانایی که سرمایه داری برای کله پدر ما درست کرده و افرادی هم این قوانین رو به سادگی باور کردن. مخاطب من هم الزاما شما نیستید. تمام افرادی هستند که کلا این بحث رو به سادگی باور کردن و اصلا چنین تاپیکی رو بوجود آوردن.
    خیلی ممنون من از این نظر نگاه نکرده بودم
    حالا دکارت و اینا بحثشون جداست که من نمیدونم... اما کتابای جدید اگه منظورتون ترجمه شده ها باشه در ایران که خب معلومه چیزی به نویسنده نمیرسه!
    حالا در ابتدا من نمیدونم ولی الان وقتی کسی عنوان شغلش نویسنده هست و از این راه پول بدست میاره کار قشنگی نیست که پولی برای اثرش پرداخت نکنیم... پس اون نویسنده چجوری زندگیش رو بگذرونه...
    یعنی شما میگید ما هرچیزی که بخوایم میتونیم مجانی داشته باشیم؟

من فقط قصد دارم چنتا کتاب زبان بخرم و نمیخواستم حق کسی رو زیر پا بگذارم... و هرچی که فکر میکنم نمیتونم کار درست رو پیدا کنم

بالاخره کسانی هم که دارند کارهای دیگران رو کپی میکنند دارن به پولهای کلان میرسن

ApplyAbroad Guru

نقل قول نوشته اصلی توسط muogen نمایش پست ها

کپی رایت قانون کاملا مشخصی در هر کشور داره. در بیشتر کشورهای اروپایی و امریکا کپی رایت برای مدت حیات نویسنده بعلاوه مدت زمان مشخصی (50-70 سال) بعد از مرگش معتبره. در نتیجه بیشتر کتابای قرن نوزدهم و قبل از آن دیگر شامل کپی رایت نیستند.

اصل قضیه کپی رایت هم دقیقا همین است که شما ساده انگارانه تلقی اش کردید. بله اگر به دانش یا حکمت یا معرفتی دست پیدا کردید کاملا حق دارید از قبل آن دانش سود ببرید. آن حکمای قدیم جیب و شکم شان از طریق دیگری پر میشده (مثلا توسط حاکم یا پادشاه زمان خودشان) ولی الان دیگر از این خبرها نیست.

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

برچسب‌های این موضوع

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)