نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: بکارگیری مکانیسم Wiki در کنار Forum

Member
    رشته و دانشگاه
    Computer Science, University of Calgary

پیش فرض بکارگیری مکانیسم Wiki در کنار Forum

استفاده از ساختار Forum به تنهایی برای اطلاع رسانی در این سایت چندان موثر نیست. اصولاً Forum یک مکانیسم Knowledge Sharing در موارد استثنائی (Exceptional Cases) است. برای مثال برنامه نویس های کامپیوتر برای گزارش موارد خطایی که مشاهده کردن و دریافت راهنمایی یا راه حل از اون بیشتر استفاده می کنند. همه فورم ها معمولاً بعد از مدت کوتاهی آنقدر شلوغ می شن که عملاً دیگه نمی شه از تکرار و اختلاط در موضوعات جلوگیری کرد (مگه اینکه moderator های زیاد و تمام وقتی داشته باشند). این فورم تازه مدت کوتاهیه راه افتاده ولی همین الان هم اگه کسی بیاد تو حوصله نداره 5 صفحه تاپیک و پست هاشون رو نگا کنه تا برسه به جواب سوالش (چه برسه به یک سال دیگه). در عمل چون بازیابی مطالب تو فورم کار ساختیه همه ترجیح می دن بلافاصله سوال کنند تا یکی جوابشون رو بده. عملاً دانش مفید آنچنان در بین تاپیک ها و پست ها و در لابلای حرفای معمولی پنهان شده که سخت می شه بهش دست یافت.

ApplyAbroad نیازمند ثبت و نگهداری دانش و تجربیات افرادی است که معمولاً بعد از مدتی از سایت می رند و دیگه ازش استفاده نمی کنند (یک وقعیته دیگه). مشابه کاری که بعضی بچه ها انجام دادند و سعی کردن تجربیاتشون رو در همه زمینه ها در قالب یک فایل PDF بنویسند و در اختیار بقیه قرار بدن، بهتره که تو ApplyAbroad از ساختاری مشابه Wiki استفاده بشه. موضوعاتی مثل ویزا، امتحانات، پروسه پذیرش، ایمیل به استادا، ارسال مدارک و ... بهتره که مثل Wikipedia روی یک متن اصلی دائماً UPDATE نگاه داشته بشن، بجای اینکه تو 100 تا پست جدا از هم تکرار بشن. موضوعات مرتبط هم به هم لینک می شن. موارد استثنائی و خیلی خاص هم به جای قرار گرفتن در خود متن اصلی در قالب پرسش و پاسخ (مشابه الان) به اون تاپیک متصل می شن. اینجوری دیگه هر موضوع فقط یک page داره و همه با نگاه کردن به Directory می تونن راحت پیداش کنند و حتی موضوعات جانبی که به اون لینک شدن رو با زیر 3 کلیک پیدا کنند (نه مثل الان که گاهی حداقل 20 تا کلیک لازمه).
    لطفاً در صورتیکه از طریق پیغام خصوصی یا ایمیل با من (یا سایر دوستان خارج از کشور) تماس می گیرید سوال و جواب را بر روی فروم هم قرار دهید تا هم برای سایر اعضای فروم قابل استفاده باشد و هم وقت ما صرف پاسخ دادن به سوالات تکراری نشود.

ApplyAbroad Champion

پیش فرض پاسخ : بکارگیری مکانیسم Wiki در کنار Forum

مهرداد جان
    کاملا درست می‌گی و ما هم از بدو راه‌اندازی فروم به این مساله واقف بودیم و قصد راه‌اندازی wiki در کنار فروم رو هم داشتیم و الان هم داریم و احتمالا به زودی این کار انجام خواهد شد. یک سری مسايل کوچک فنی وجود داره که نیاز به وقت گذاشتن داره. مثلا ما خیلی مایل بودیم که یک دیتابیس واحد برای تمام username و passwordها داشته باشیم که کاربری که روی فروم login می‌کنه، با همون username و password بتونه روی wiki یا سایر سرویس‌هایی که مدنظر ما هست و قرار راه‌اندازی بشه login بکنه. ما امیدواریم که بتونیم به زودی این مشکلات رو حل بکنیم و اون سرویس‌ها رو هم راه‌اندازی کنیم.

Member
    رشته و دانشگاه

بابک جان
    نمی دونم مشکل رو درست گرفتم یا نه. اینطور به نظر می رسه سیستم فورم و Wiki که می خوای استفاده کنی دو تا پیاده سازی جدا از هم هستند که در نتیجه مدیریت کاربران رو هم بصورت مجزا از هم انجام می دهند. احتمالاً خودت هم می دونی که این مشکل یه راه حل معروف داره به نام Single Sign On که پیاده سازیش به همه زبان های برنامه نویسی وب (من جمله php) وجود داره.

به هر حال اگه کمکی از دست من ساختس در خدمتم.
    لطفاً در صورتیکه از طریق پیغام خصوصی یا ایمیل با من (یا سایر دوستان خارج از کشور) تماس می گیرید سوال و جواب را بر روی فروم هم قرار دهید تا هم برای سایر اعضای فروم قابل استفاده باشد و هم وقت ما صرف پاسخ دادن به سوالات تکراری نشود.

ApplyAbroad Champion

مهرداد جان
    من مدتیه که از web development دور بودم و اطلاعاتم به روز نیست. لطفا اصلاح کن اگر درست نمی‌گم.
    سیستم‌های SSO نیازمند این هستند که ما برنامه‌هامون رو برای این سیستم‌ها طراحی کنیم و تا کاربران بتونند از طریق یک سیستم global authentication (مثلا با استفاده از LDAP) روی برنامه‌های مختلف با همون username و password وارد بشوند. برنامه‌هایی که ما ازشون استفاده می‌کنیم، مثل همین نرم‌افزار فروم یا نرم‌افزار wiki که قرار نصب بشه لزوما برای سیستم‌های SSO طراحی نشده‌اند و در نتیجه به راحتی قابل استفاده نیستند و باید تغییر داده بشوند.
    من اخیرا روی سایت MediaWiki دیده‌ام که گرچه SSO رو به طور کامل ساپورت نمی‌کنه اما قابلیت‌هایی داره که امکان متصل کردن accountهای کاربری رو از بعضی از نرم‌افزارهای خاص ایجاد می‌کنه. من در حال حاضر دنبال این هستم که کاربران فروم رو به MediaWiki وصل بکنم تا کاربرها بتونند با username و password فروم روی wiki وارد بشوند. این فعلا مشکل ما رو تا حدی برطرف می‌کنه اما به هر حال یک راه حل نهایی نیست و ممکنه بعدها اگر بخواهیم نرم‌افزارهای جدیدی اضافه بکنیم باز مشکل داشته باشیم.
    خیلی خوشحال خواهیم شد، اگر مایل باشی که در این راه به ما کمک بکنی و اطلاعات مفیدت رو در اختیار ما بگذاری.

Member
    رشته و دانشگاه

برای بهره بردن از SSO لزوماً اجباری به داشتن Directory نیست. یعنی برای مثال چند تا برنامه می تونن هر کدوم تو پایگاه داده خودشون username/password و سایر attribute های کاربران رو نگهداری کنند و بعد می شه ماژول SSO رو جوری config کرد که بره از داخل جداول مربوطه تو پایگاه داده هر کدوم از سیستم ها و این جزئیات مورد نظر رو load کنه و کاربر رو authenticate کنه. البته بازم تضمینی نیست که احتیاج به هیچ نوع تغییری در هر یک از اون سیستم نیاشه!

حالا من یه نگاهی به MediaWiki می اندازم ببینم چه جوریه اوضاع.

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)