نقل قول نوشته اصلی توسط nima56 نمایش پست ها
سلام
به نظر من ار یک ترم مرخصی بگیری یا همانطور که یکی از دوستان گفت به عنوان فرصت مطالعاتی بروی هنگ کنگ و ببینید می توانید با شرایط محیط ، دانشگاه، خود استاد و مردم آنجا دوام بیاورید یا خیر. اگر مشکل نظام وظیفه ندارید این کار به شما فرصت میده که یک بر آورد از آنجا داشته باشید و اگر پشیمان شدید راه بازگشت داشته باشید. ضمنا 31 سال سن بالایی نیست. راه دوم هم اتمام دکترا ایران و پیدا کردن پسداک در خارج است که بدون در نظر گرفتن استثنا ها معمولا در دانشگاههای خوب و متوسط امکان پیدا کردن موقعیت است ولی دانشگاههای خیلی خوب بسیار دشوار و نیاز به رزومه خیلی خوب و گاهی کانکشن قوی می باشد.
من به اندازهٔ شما شاید تجربه نداشته باشم ولی بررسی که کردم عملا پست داک رو همون دانشگاه‌های بزرگ و تراز اول ارائه میدن و همونطوری که گفتین خیلی کار سختی هست برای مدرک داخل. به نظر میاد با مدرک داخل در صورت ارتباط قوی (مثلا از طریق فرصت) این امکان وجود داشته باشه که من چون نتونستم برم واسم ممکن نیست دیگه. رزومهٔ کاری من هم اونقدر برچسته و ویژه نیست که باعث ساده شدن پست‌داک من توی دانشگاه‌های بزرگ آمریکا/کانادا بشه. بهرحال من این سعی رو داشتم که هدفهام رو ایران پایه بذارم ولی متاسفانه نتونستم. دکتری داخل برای موندن در ایران شاید؟؟ بیارزه اما به نظر میاد برای بیرون از ایران مشکل‌تر میشه (هرچند همیشه امکان هست ولی خب اون داستانی شخصیه و هر فردی شانس و مسیر خودشو داره)