امروزه افراد در کشور ما در سن و سال های مختلف تصمیم به مهاجرت دارن. بعضی افراد برای مهاجرت یک بازه سنی مشخصی را تعریف می کنن و بعضی های دیگه هم معتقدند که مهاجرت سن و سال نمی شناسه. برخی می گن که ورود به محیط جدید در سنین کمتر، مثلا زیر 18 سال، منطقی نیست و فرد احتمالا نمی تونه زیر بار فشارهای محیط جدید دوام بیاره و برخی دیگه مدعی هستند که هر چه جوانتر، قدرت تطابق با محیط جدید بیشتر.

بنظر می رسه، این موضوع، بویژه برای افرادی که به صورت دانشجویی تصمیم به مهاجرت دارند از ابعاد مختلف اهمیت بالایی داشته باشه. چون این افراد علاوه بر ادامه تحصیل دقدقه های دیگری هم دارند.

اشتغال: همه دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی باید به فکر کار باشند در صورتی که تصمیم به ماندن در کشور مقصد دارند، در چه سن و سالی بهتر کار پیدا می شود. در صورتی که تصمیم به برگشت بگیرند و یا مجبور بر بازگشت به کشور شوند، باید فرصت کافی برای بازسازی شرایط خود را داشته باشند. اینجاست که نقش سن و سال مشخص می شه. مثلا فردی که در سن 33 سالگی قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا داره، تا زمان فارغ التحصیلی احتمالا نزدیک به 40 سال خواهد داشت. در صورت ماندن، می تونه در کشور مقصد شغل مناسبی برای خودش دست و پا کنه؟ اگر به کشور برگرده، برای ورود به بازار کار با مشکل مواجه نمی شه؟

تطابق با محیط جدید: گفته می شه که در این مورد سن و سال مثل تیغ دو لبه عمل می کنه. اگر سن افراد بیشتر باشه، تجربه بیشتری دارند و تحمل آنها در مقابل مشکلات بیشتره و همچنین دچار دوگانگی فرهنگی نمی شون. ولی این افراد در فرهنگ قبلی خود ساخته شده اند و به سختی می تونن محیط جدید رو بپذیرند و در آن آمیخته بشن. پس سوالی که پیش می آید اینه که نهایتا چه بازه سنی مناسب است؟

توان ادامه تحصیل: در این زمینه هم اختلاف نظر هست. همونطور که اشاره شد، بخش اعظم افرادی که عازم خارج از کشور هستن، تصمیم به ادامه تحصیل دارن. عده ای می گن که آدم تو یک سن و سالی باید درس و دانشگاه رو تموم کرده باشه و عده ی دیگه هم می گن زه گهواره تا گور دانش بجوی.

بنظر من بهترین چیزی که می تونه جواب این سوالات رو بده، تجربه افرادی هست. قطعا در گذشته، افرادی در سنین مختلف مهاجرت کردن و از نزدیک هم مشاهداتی داشته اند. تجربه ی اونها می تونه به افرادی که این علامت سوال رو تو ذهن دارن که آیا سن و سال ما برای مهاجرت و یا ادامه تحصیل در خارج کشور مناسب هست یا نه، تا حدودی جواب بده. بنابراین من از همه دوستان خواهش می کنم که از تجربیات و مشاهدات خودشون در این مورد توضیح بدن که شاید کمکی برای دیگران باشه.