Bonjour دوستان!
به نظر من اگه یک صفحه مستقل برای امتحان آیلتس در هر کشور باشه بهتر از اینه که همه بیان و تو صفحه آیلتس خارج از ایران در مورد همه ی کشورها حرف بزنند...
من 1 دسامبر توی ایروان امتحان دادم و همه چیز خوب بود... توی ایران با یه چیزی حدود 175 دلار توسط یه شرکت ثبت نام کردم و بعد با هواپیمای آسمان به ایروان رفتم... اونجا هم یه آپارتمان خوب اجاره کردیم... سه نفر بودیم و قیمت آپارتمان شبی 45 دلار شد که بین سه نفرمون تقسیم شد. امتحان کتبی روز جمعه بود و اسپیکینگش برای من روز بعد... کلا اسپیکینگ ها رو یا همون روز امتحان برگزار کردند یا روز بعدش... مرکز امتحان در خیابان مانوکیان و در طبقه پنجم دانشگاه آمریکایی ارمنستان واحد اقتصاد اون بود. فقط توجه کنید روز آزمون که تاکسی گرفتید حتما به راننده تاکسی بفهمانید که باید واحد اقتصاد دانشگاه آمریکایی در خیابان مانوکیان برید وگرنه می بردتون به دانشگاه آمریکایی شعبه ی اصلیش که تو باقرامیان هست و نزدیک بود برای من هم همچین اتفاقی بیافته!

روز امتحان کتبی یکم سخت گیری می کنند... بین امتحان خبری از کیک و ساندیس هایی که ما بهش عادت داریم و بدون اون نمی تونیم امتحان بدیم نبود... اگزمینر حتی نذاشت من دو تا دونه کیک ناقابل روی میز کنارم بذارم... تمام وسایل ها باید در یک اتاق مخصوص گذاشته بشه و به صورت کاملا لخت و عور گونه ای پشت میز بنشینید... فقط پاسپورت و لوازم تحریر... با این حال به شیشه های آب معدنی گیر نمی دادن و کسایی که آب معدنی با خودشون آورده بودن تونستن موقع امتحان کنارشون بذارن. ولی حتی به شیشه آب پرتقال یکی از شرکت کننده ها گیر دادند و نذاشتن کنارش باشه... بهترین کار اینه که یه شکلات توی جیب شلوار و یه شیشه آب معدنی روی میز!

اسپیکینگ هم تجربه ی خوبی بود... اگزمینر اسپیکینگ دو نفر هستند. یکیشون یه خانم قد بلند با چهره ی شبیه هندی ها با لهجه ی خیلی خوب، آروم و مهربون که خوشبختانه من با ایشون افتادم و یکی دیگه شون که من ندیدمش ولی می گن یه مقداری لهجه ی ارمنی داره و انگار یکم خشک تر از اگزمینر اولی هست ولی با اینحال فکر نکنم مشکلی باشه...
اگزمینر سوال ها رو از روی یک دفترچه که دستش بود پرسید... برای بخش دوم کل دفترچه شو داد به من و من بخش دوم رو از روی دفترچه خوندم و جواب دادم... موقع جواب دادن هم دفترچه جلوی من بود. بعد که بخش دوم تموم شد دفترچه رو ازم گرفت...

کیفیت لیسنینگ هم خیلی خوب بود... اما ما که یکم دسامبر امتحان داشتیم به طرز حیرت انگیزی بخش اول لیسنینگ که همیشه مثل آب خوردن هست سخت بود و در عوض بخش های آخر راحت تر بود... و این دقیقا بر عکس اکثر تست های کمبریج هست...

ریدینگ به نظرم از تست های کمبریج راحت تر بود...
باز هم با اینحال فکر کنم که مباحث مربوط به ریدینگ و لیسنینگ در هر آزمون مقداری منحصر به فرد هست.

توی ایروان قیمت خورد و خوراک نسبتا مثل ایران هست اما قیمت لباس گرون تره خیلی... برای خرید به فروشگاه های سنتر برید که یکیش هم کنار میدان جمهوری (ریپابلیک) هست که مهمترین میدون ایروان هم هست... همین طوری اکثر رستوران های خوب رو هم می تونید در تقاطع تریان و تومانیان پیدا کنید.
جاهای دیدنی که ما دیدیم: Northern Avenue، میدان ریپابلیک، اپرا، میدان فرانسه، رستوران پروانه (خیلی خوب بود)، مجموعه کاسکاد، کاباره شارلوت! ، مترو (هیجان انگیز با حس و حال دوره ی شوروی) بود/

و سرانجام نمره ها
من یک مقداری بدشانسی آوردم: R: 6.5 L:5.5 S:6.5 W:6 overall: 6.0
این هم نتایج سه تا از دوستان دیگه م هست که وسط ها اکتبر در ایروان امتحان دادن :
حمیدمون: R: 5 L:4.5 S:6 W:4.5 overall: 5.0
اون یکی حمیدمون : R: 6 L:6 S:5.5 W:5.5 overall: 6.0
علیرضامون: R: 7.5 L:8.5 S:6.5 W:7 overall: 7.5 علیرضا گفت خودش اسپیکینگ رو خراب کرده پس فکر نکنید که کلا اسپیکینگ رو کم می دن

اگه کسی از دوستان می دونه که چطور باید به ایروان بگیم که نمره مون رو ریپورت کنیم برای دانشگاه ها لطفا به من بگه
مرسی
امضا : گوریل