با درود...

از اونجایی که تاپیکی در این مورد وجود نداشت و این چند روزه پیغام هایی از طرف دوستان در مورد بلژیک داشتم بر آن شدم که یه تاپیکی باز کنم که دوستان اطلاعاتی در مورد بلژیک دارند در اختیار دوستان بگذارند...

----------------------------------------------
در مورد بلژیک تا اینجایی که من فهمیدم باید برای اپلای با هر دانشگاه مکاتبه کنید و آنها معمولا فرمی رو براتون می فرستند و سپس شما فرم رو به همراه مدارک مورد نیاز برایشان پست می کنید...

نمونه ی مورد نظر من دانشگاه گنت هست...
از اونجایی که فعلا تنها امیدم به این دانشگاه هست و برایم فرستادن دقیق مدارک مورد نیاز آنها حیاتی است،از دوستان ممنون میشم نظرات خودشون رو بگویند...

مدارکی که دانشگاه گنت در فایل الصاقیش آورده،این موارد هستند:

Check list of enclosed documents
Before submitting your application, make sure that you have all required documents
مورد اول:
A legalised copy of the basic diploma (i.e. the diploma on which the admission would be based) and its transcript of records (report card – results of each academic year). These should bear the original seals and stamps from the Belgian Embassy. If your country is party to the “The Hague Treaty”, an original “Apostille” is required. For more information on the correct legalisation procedure applicable to you: Federal Public Service for Foreign Affairs, Foreign Trade and Development Cooperation
Please note that if your basic diploma is a Master diploma following a Bachelor diploma, you are required to provide all transcript of records for each academic year of both Bachelor and Master.
اینطور که من با کمک دوستان فهمیدم کپی مدرک اصل و ریز نمرات دانشگاهی که توسط سفارت تایید شده می خواهد...
مورد دوم:
If these documents are not in Dutch, French, German or English, you are required to enclose an official translation (by a sworn translator)
ترجمه ی مدارک به یکی از زبان های آلمانی،هلندی،فرانسوی و انگلیسی
مورد سوم:
A proof of Dutch/English proficiency. Check the online course catalogue for the medium of instruction. This document should be submitted at the latest at the time of enrolment.
ارائه ی مدرک زبان مورد نیاز برنامه(انگلیسی-هلندی)
+ برایم سواله که آیا منظورشون از the time of enrolment روز ثبت نام قبل از دانشگاه و موقع انتخاب رشته است یا اینکه قبل از ددلاین برای اپلای کردن؟!
توجه به این نکته هم ضروری است که گفته اند تست های predictive قابل قبول نیستند...یعنی چی اونوقت؟!
من فعلا نمره ی 5.5 دارم و 6 میخاهند....به من در جواب اینکه فعلا هنوز جواب امتحان جدید را نگرفته ام این چنین گفته اند:
جواب ادمیشن دانشگاه:
With regards to the language test, if your score is not sufficient, you can
retake the test at a later date. You must submit the proof of language at the
latest when you enrol.
جواب مسئول برنامه:
As for the language requirements, you can also comment on the application form that you have not yet received the result of your latest IELTS test. As soon as you have received your final score (minimum 6) you should then mail it to the student administration of Ghent University with a copy to the Physical Land Resources secetariat.
مورد چهارم:
A document explaining the grading/credit system of the school where you have obtained your basic diploma.
این مورد یکی از سوال برانگیزترین بندهایی هست که هنوز برایم هضم نشده است...
آمانند بالا از basic diploma صحبت شده است با این تفاوت که school رو هم آورده...
در بالا در آخر توضیحات گفته اگر برای دکتری میخاهید اقدام کنید تمام مدارک لیسانس و فوق را باید ارائه کنید پس باید منظور از basic diploma همون مدرک دانشگاهی - لیسانس یا فوق - هست...ولی در اینجا به نظر شما چیست؟!
گزینه ی اول:گواهی های دیپلم و پیش دانشگاهی با یا بدون ریز نمرات
گزینه ی دوم:گرفتن نامه ای از آموزش و پرورش منطقه ی تحصیلی در مورد توضیح سیستم آموزشی
گزینه ی سوم:هیشکدام!
نظر شما چیست دوستان؟!
مورد پنجم:
If required, reference/recommendation letters in a sealed envelope.
فکر کنم همان توصیه نامه ها در یک پاکت مهر شده و بسته است...
بقیه ی موارد هم به ما نمیخوره:
Document with any additional information
Chinese students applying on the basis of a Chinese diploma
If you are a political refugee
If you are applying for the Master of Nuclear Engineering
مدارک فعلی من:
گواهی ریز نمرات + کارنامه ی تحصیلی پرینت شده ی دانشگاه تهران
کاربرگ نحوه ی انجام تعهد خدمت(مدرک رو خریدم و 40 روز دیگر دانشنامه ام میاید)
گواهینامه موقت پایان تحصیلات(که در ابتدا نوشته تحصیلات را به پایان رسانده در تاریخ 31/6 در وسط نوشته تعهد خدمت داره که البته با خرید مدرک منتفی شد و در انتها نوشته این گواهی فقط به منظور استخدام صادر شده و ارزش دیگری ندارد)
گواهینامه ی تحصیلات پیش دانشگاهی و دیپلم
کارنامه ی زبان امتحان قبلی(5.5)در مورد امتحان بعدی برای نتیجه اش می ترسم خراب شده باشد!
-----------------------------------------------------------------------------------
از دوستان ممنون میشم مرا راهنمایی کنند

با سپاس