نقل قول نوشته اصلی توسط arash-iran نمایش پست ها
آقا یه سوال واسم پیش اومد. من سال آخر کارشناسیم و باید توی این دو ترم آخر، تز کارشناسی (Bachelor Thesis) رو ارائه بدم. از طرفی، دپارتمان دانشگاه ما استادی که زمینه تحقیقاتیش کاملا مربوط به موضوع تز من باشه متاسفانه نداره. از یه طرف دیگه، دارم برای کانادا اپلای میکنم و باید برای استادای اون ور هم ایمیل بزنم.
حالا میگم چطوره که توی ایمیلی که میفرستم، علاوه بر اینکه سی وی رو اتچ کنم و ابراز علاقه بکنم برای پیوستن به گروه تحقیقاتی ، از خود استاد هم بخوام که در این مورد (موضوع تز) بهم advice بده؟ به نظرتون ضایع نیست؟
من قبلاً هم مواردی مشابه شما دیدم که به خوبی چنین کاری انجام شده. نکتۀ مهم اینه که باید با استاد کانادایی توی ایمیلتون طوری صحبت کنید که اولاً الان اصلاً بحث اپلای کردن نباشه (چون ممکنه پس بزنه و بگه شما هنوز راه خودتو پیدا نکردی و داری وقتشو میگیری) و ثانیاً نباید طوری نشون داده بشه که شما از ایده خالی هستید. به عنوان مثال، شما تا حد زیادی میدونید که چه کاری میخواید انجام بدید و استادی در کانادا پیدا کردید که تا حد قابل قبولی به حوزۀ شما اشراف داره. بجای صحبت در مورد اپلای، فعلاً میتونید با این استاد، مکاتبۀ علمی انجام بدید و مثلاً توی یک صفحه، پروپوزالی بهشون بدید که میخواید الان توی تز کارشناسیتون چه کاری انجام بدید و چه ایده هایی در حد خودتون دارید. در ادامه، میتونید از استاد مربوطه، تقاضا کنید که در مورد ایدۀ شما و قابلیت اجراش، بهتون کمک کنه. اگر خوب و هوشمندانه مکاتبه کنید، حضور این استاد در کنار شما به عنوان مشاور تز هم دور از دسترس نیست. من دوستی سراغ دارم که استاد راهنمای تز ارشدش، استاد دانشگاه خواجه نصیر ایران بود و مشاورش هم استادی در یکی از دانشگاه های کانادا.