نقل قول نوشته اصلی توسط eng_mohammad نمایش پست ها
چیزی که من اینجا میبینم اینه که یه مهندس هر قدر هم که نخبه و کاری باشه اگر کارمند جایی بشه (مثلا مپنا یا شرکت نفت که حقوقشون خوبه) عملا ماشینای آلمانی براش آرزو هستن. یعنی نسبت قیمت یه بنز به حقوق خالص ماهیانه یه مهندس(یا کارمند یا حتی استاد دانشگاه و پزشک عمومی) بالای 100 هستش . و در عمل هیجوقت نمیتونن سوار همچین ماشینایی بشن البته مگر اینکه یه بیزنسی رو شروع کنن که اون کلا بحثش فرق میکنه. و فقط هم ماشین نیست هر چیزی که نیاز به تبدیل ریال به دلار داشته باشه سرسام آور میشه هزینش . الان قیمت گوشی آیفون یا یه لپتاب معمولی بیشتر از درآمد یه ماه یه معلمه که فکر کنم تو کشورای پیشرفته اینجوری نیست!! شایدم اشتباه میکنم.
من خارج کشور نبودم و شاید تصوراتم اغراق آمیز یا زیادی مثبت بینانه باشه.ولی خب چیزی که دیدم و شنیدم اینه که یه نفر با مدرک بالا (ارشد یا دکترا) تو جایی مثل آلمان بیکار نمیمونه و اگه تخصصش کاربردی باشه میتونه جزو قشر مرفه جامعه هم بشه.اگه اینجوری نیست شما اصلاح کنین
بله درسته. همه این ها بر می گرده به شرایط کشور ما.
قیمت خودرو در ایران 4.5 برابر قیمت جهانی خودرو هست. مثلا شما همین ماشین toyota camary رو در نظر بگیر این ماشین در آمریکا چیزی بین 20 تا 25 هزار دلار قیمتشه.با دلار 3.5 تومن و کلی گمرکی که بهش میخوره و سودی که نمایشگاه ها میکشن روش و فقدان دیلر و ... وقتی میرسه دست شما میشه 250 میلیون. خب مسلمه 250 میلیون برای قیمت یک ماشین خیلی زیاده. بعضی ها خونشون 250 میلیون نمی ارزه. در صورتی که اگر هر 1 دلار هزارتومن قیمتش بود و نمایندگی تویتا در ایران در هر شهری دیلر داشت الان قیمت این ماشین حدود 20 تا 25 میلیون بود. خب مسلمه همه ماشین 20 تا 25 میلیونی می تونند بخرند.
این بحثا تا حدودی در خارج از کشور نیست.
نمونه بارزش شما اگر از یک مهندس تحصیل کرده ایرانی که کلی درس خونده بپرسی آرزوت چیه میگه آرزوم اینه که ماشین داشته باشم - خونه داشته باشم - زن بگیرم!!!! و از این جور چیزا
حالا شما اگر از یک مهندس خارجی بپرسی آرزوت چیه میگه آرزوم اینه که در کارم موفق بشم و آینده شغلی مناسبی داشته باشم و پله های ترقی بتونم طی کنم.
یعنی در اصل ما به فکر نون و آبیم ولی اونا به فکر موفقیت.
چیز هایی که برای خیلی از ماها در ایران میتونه دست نیافتنی باشه در خارج به راحتی میشه بهش رسید. حالا برای مهاجر ها و خارجی ها ممکنه خیلی طول بکشه.
شما وقتی resident خارج بشید و کردیت مناسب داشته باشید اگر پول نقد هم نداشته باشید می تونید یه خونه 30 ساله با بهره 3-4 درصدی با پیش پرداخت به صورت وام بخرید.
یا میتونید یه ماشینی که تو ایران 400 500 تا قیمتشه رو finance کنی. اگه بازم خیلی فقیر باشی دیگه حداقل اینه که میتونی leas بکنی.
یا اگر هزینه 2 سال آخر تحصیل رو نداشته باشی میتونی وام با بهره 2-3 درصدی بگیری که شامل تمام هزینه شهریت میشه.
متسفانه در ایران این چیزا نسیت. اگر هم باشه نمیشه ازش استفاده کرد. اگر بخوای تو ایران ماشین 500 میلیونی رو 5 ساله قسطی بخری ماهی 9 میلیون باید قسطشو بدی! 9 میلیون برای مهندسی که 3 تومن درآمدشه غیر ممکنه!