نقل قول نوشته اصلی توسط Renegade نمایش پست ها
سلام

دوستان من ارشد آمار زیستی خوندم در علوم پزشکی مشهد و سربازی هم نرفتم، رشته ما طرح نداره اما تعهد تحصیلات رایگان داره.
من پذیرش داشتم برای رشته بیوانفورماتیک از گنت بلژیک و بنا بر صحبت های انجام شده در این تایک و همچنین قوانینی که بر روی سابت وزارت بهداشت وجود داشت من نمی تونستم تا قبل از اتمام خدمت دانشنامه و ریز نمرات و داشته باشم.
اما من هم دانشنامه و ریز نمرات و هم اجازه خروج از کشور و با هزار زحمت گرفتم و الان اینجا براتون توضیح می دم که چی به چی هست.

1- اولین کاری که باید انجام بشه در ارتباط با اجازه خروج از کشور هست بدون داشتن کارت پایان خدمت. برای این کار شما باید از نظام وظیفه نامه معافیت تحصیلی داشته باشید. برای گرفتن این نامه دو راه حل هست.
1- وزارت علوم
2- وزارت بهداشت

اگر مقطغی که پذیرش گرفتید و وزارت علوم قبول داره و جزو رشته های اون هست می تونید از طریق وزارت علوم پیگیری کنید. چون رشته من مهندسی Computer Science بود از طریق وزارت علوم اقدام کردم و معافیت تحصیلی و گرفتم.

اگر مقطع تحصیلی شما پزشکی هست باید از طریق وزارت بهداشت اقدام کنید و اون ها موظف هستند که با رعایت قوانین خودشون (مثل معتبر بودن دانشگاه و ....) با نظام وظیفه جهت معافیت تحصیلی مکاتبه کنند. قبلاً گویا این کار انجام نمی شده اما بنابر رای دیوان عدالت اداری که آدرس در زیر هست، وزارت بهداشت حق نداره کسی و به خاطر این که کارت پایان خدمت نداره از ادامه تحصیل در خارج از کشور محروم کنه.

http://www.rooznamehrasmi.ir/Detail....90233415256893

بعد از گرفتن معافیت تحصیلی نوبت به گرفتن دانشنامه و ریز نمرات می رسه. دانشگاه مشهد به من گفت که حتی با معافیت تحصیلی هم بهت این مدارک و نمی دیم و فقط کارت پایان خدمت یا معرفی نامه از بنیاد نخبگان و می شناسیم. اما من رفتم وزارت بهدات و با خانوم تهرانی مسئول امور فارغ التحصیلان داخل کشور صحبت کردم و ایشون هم من و راهنمایی کردن که با گذاشتن وثیقه می تونی مدارکت و یگیری. به عنوان مثال برای گرفتن مقطع ارشد به ازای هر سال تعهد 1.5 میلیون باید وثیقه (ملکی، پولی یا بانکی) بذارید که مال من شد 4.5 میلیون تومن. اینی که میگم تو بخشنامه مربوط به امور فارغ التحصلان هست که لینکش و در زیر می ذارم. فقط دقت کنید که ممکن دانشگاه شما در جریان نباشه، یعنی حتی دانشگاه مشهد باز هم قبول نمی کرد اما در نهایت قبول کرد که مدارک و بده.

http://www.sem-ums.ac.ir/page-953.htm

چند نکته:

1- در مورد نظام وظیفه و معافیت تحصیلی با آقای منفرد در وزارت بهداشت طبقه ششم صحبت کنید
2- در مورد امور فارغ التحصیلان با خانم تهرانی در وزارت بهداشت بازهم طبقه ششم صحبت کنید
3- با امورد فارغ التحصیلان دانشگاه خودتون زیاد وارد بحث نشید چون اونها خیلی در جریان نیستند (کار و از بالا به پایین انجام بدید)
4- در ارتباط با رشته های که طرح ندارند و فقط تعهد تحصیلات رایگان دارند، وزارت بهداشت به مانند وزارت علوم موظف هست که با پرداخت هزینه های تعهد رایگان توسط دانشجو اصل مدارک دانشنامه و ریز نمرات و تحویل بده، اما این ها یک سری قوانین درون سازمانی برای خودشون درست کردن که اگر کارت پایان خدمت نداشته باشی با وثیقه 3 برابر قیمت واقعی تسهیلات تحصیلات رایگان مدارک و بهت میدن. در صورتی که داشتن یا نداشتن کارت پایان خدمت وبحث مربوط به نظام وظیفه هست و تنها این مرجع می تونه شرایط تحویل مدارک و در ارتباط با داشتن یا نداشتن کارت پایان خدمت و تعیین کنه. بر این اساس نظام وظیفه به وزارت علوم اعلام کرده که با داشتن معافیت تحصیلی دانشجو می تونه مدارک مقاطع قبل و با تصفیه حساب تحویل بگیره (بخشنامه در ادامه اومده) اما همون طور که گفتن وزارت بهداشتی ها واسه خودشون قانون ساختن.
من متاسفانه به علت این که بایستی مدارکم و زودتر می گرفتم نتونستم دنبال این موضوع برم و گرنه وزارت بهداشت نمی تونه در این زمینه دخالت کنه.

5- وزارت بهداشت موظف تمامی مدارک مقاطع قبلی شما و که در اختیارش هست پس از تصفیه حساب به شما تحویل بده

در نهایت هر یک از دوستان در این زمینه سوالی داشتن، تو این تاپیک مطرح کنه که اگر تونستم جواب بدم
سلام دوست عزيز
خوشحالم كه مشكلاتتون حل شد

ممنون ميشوم در صورتي كه شماره تماس مستقيم خانم تهراني يا سايريني كه به در اين پروسه دخيلند در اينجا قرار دهيد. تا اگر دوستان نياز داشتند تماس بگيرندو مجبور نشوند بخاطر يك سوال از شهرستان بروند تهران!

مرسي