سلام به همه دوستانی که در مسیر گرفتن گرین کارت دانمارک تلاش می کنند
همه به خوبی می دونیم که اینگونه اهداف مسیر زندگی آدم را تا حدی تحت تاثیر قرار میدهد و وقت و انرژی و هزینه زیادی را از آدم می گیرد. به نظرمن هر کسی باید با توجه به شرایط خودش تمامی جنبه های مهاجرت و اقامت و کار در یک کشور را بررسی کند و آگاهانه بهترین تصمیم را بگیرد و اینگونه نباشه که بگیم چون همه رفتند ما هم زودتر باید بریم حالا به هر قیمتی که شده . بخاطر همین من در مورد گرین کارت دانمارک در حال تحقیق و بررسی هستم و در زمینه کار و حرفه و شرایط خودم تحقیقات می کنم. با توجه به اینکه این فروم تنها جایی هست که ایرانیها در رابطه با گرین کارت دانمارک تبادل نظر می کنند و اطلاعات موجود در این صفحات بسیار تاثیر گذار در مراحل انجام کار می باشد من نیز به نوبه خودم اگر اطلاعاتی از دوستان و اقوام کسب می کنم اینجا می گذارم. امیدوارم مفید واقع بشه- جا داره اینجا از آقا بهزاد و چند تا از دوستان دیگه که وقت زیادی صرف کردند و اطلاعات با ارزش خودشون رو اینجا گذاشتند تشکر کنم.

خلاصه ای از توضیحات یک دوست مقیم دانمارک
سلام
اینجااز همه مهمتر مسئله کار پیدا کردن مطرح است. بازار کار اینجا بسیار محدوده و هر زمینه کاری رو در آن نمیشه پیدا کرد. مثلاً اگر فرض کنید در ایران صد زمینه کاری وجود داشته باشه اینجا چهار پنج تا بیشتر نیست! این موضوع اصلیترین موضوعه. شما که در فیلد پایپینگ کار می کنید باید دنبال کارهای مرتبط با نفت و گاز بگردید. شرکت مرسک یکی از آنهاست. مهندسی مکانیک جزو رشته های مورد نیاز اینجا بصورت کلی نیست. برای همین پیدار کردن کار مناسب برای یک مهندس مکانیک بسیار مشکل تر از مثلاً یک پزشک است.
از طرف دیگر اینجاهمه به زبان انگلیسی صحبت می کنند ولی در عمل هنگام گزینش برای استخدام عملاً برای کسی که زبان دانمارکی بلد نباشد وزنی قایل نیستند. زبان دانمارکی هم زبان ساده ای نیست از اینجهت که گوینده اش فقط پنج میلیون نفر است و فقط بدرد همینجا می خورد. یاد گرفتن آن بگونه ای که بتوان صحبت کرد در حدود دو سال طول می کشد.

همه اینها یک طرف ولی اگر کسی کار داشته باشد می تواند بالاخره کارها را جلو ببرد. با پول ایران هم کسی اینجا دوام نمی آورد چون از همه اروپا گرانتر است . بعد از سه سال هم تازه دوباره ارزیابی می کنند و مراحلی دارد که کمتر از پنج سال به اقامت تبدیل نمی شود.
ببخشید یک مقدار منفی گفتم چون شما باید همه چیز را ببینید و بعد حرکت کنید. اگر دکترا ندارید و تصمیم گرفته اید که به دانمارک بیایید بنظر من بهترین کار دکترا گرفتن در اینجاست. البته اگر قصد ندارید به آمریکا بروید.