سلام دوستان من الان تقریباً یک ساله که اومدم کره و دارم توی دانشگاه POSTECH دکترا می خونم. POSTECH بهمراه KAIST و Seoul National University بهترین دانشگاههای فنی کره محسوب می شن. از نظر بورس دانشگاه POSTECH نسبتاً خوب ارزیابی می شه چون از طرف شرکت فولادسازی POSCO تامین مالی می شه و دانشگاه کوچکی هم هست. اما منظور از خوب چیه؟ منظور تقریباً 1 میلیون وون در ساله که این روزها که ارزش وون در برابر دلار خیلی کم شده میشه تقریباً هفتصد هشتصد هزار تومن. وقتی من سال قبل اومدم کره و همچنین 3 سال قبل که برای کنفرانس اومده بودم، 1 میلیون وون میشد بیشتر از 1 میلیون تومن ولی این روزها ارزش وون در برابر دلار و لذا در برابر تومان خیلی کم شده. کلا وون در برابر دلار نوسانات زیاد داره. از 1 میلیون وونی که دانشگاه میده تقریباً 400-500 هزار وونش رو باید برای شهریه بدین و براتون تقریباً 500 هزار وون می مونه. اگر مجرد باشین می تونین از خوابگاههای مجردی استفاده کنین که باید ماهی 70-80 هزار وون براش بدین و اگر مثل من متاهل باشین از آپارتمانهای متاهلی که هزینش ماهی 210 هزار وونه. جهت اطلاع توی شهر پوهانگ اگر تنها باشین 300 هزار برای خورد و خوراک و پوشاک کافیه.

البته توی POSTECH یک استثنا هم وجود داره به اسم Graduate Institute of Ferrous Technology (GIFT) که از لحاظ هیات علمی، امکانات و بودجه شرایط بسیار مناسبی داره چون مستقیماً با شرکت POSCO در ارتباطه و به نوعی نقش R&D رو برای این شرکت فولادسازی بازی می کنه. توی GIFT دانشجوها شهریه نمی دن، زبان رسمی انگلیسیه و دانشجوهای ارشد ماهی 1 میلیون و دانشجوهای دکترا ماهی یک و نیم میلیون وون بورس می گیرند. من به عنوان دانشجوی دکترا ماهی یک و نیم میلیون وون از GIFT می گیرم که 210 هزارش رو برای آپارتمان دانشجوهای متاهل می دم و تقریباً 1300000 وون برام می مونه.

با توجه به اینکه کره دانشجوی ایرانی زیاد نداره زندگی برای دانشجوها مخصوصاً دانشجوهای مجرد ممکنه حداقل در ابتدا خشن بنظر بیاد ولی بعد از یک مدت با شناخت اخلاقیات کره ایها زندگی شیرین تر می شه. کولونی شدن ایرانیها توی کشوری مثل کره هم می تونه به شدت به سطح زندگی کمک کنه چون راه و چاه رو زودتر بلد می شین. مشکل دیگه اینه که طعم غذاهای کره ای خیلی متفاوت از غذاهای ایرانیه ولی اگر با غذاهای دریایی رابطه خوبی دارید مشکلاتتون کمتره. از اینکه زبان رسمی کلاسهای دانشگاه مقصدتون به انگلیسیه هم باید قبلاً اطمینان حاصل کنین و گرنه باید زبان کره ای هم یاد بگیرین.

برای شناخت بهتر POSTECH در آدرس زیر ابتدا زبان انگلیسی رو انتخاب کرده و سپس روی

Show Our PR Video کلیک کنید: http://www.postech.ac.kr

برای شناخت GIFT به آدرس مقابل رجوع کنید: http://www.postech.ac.kr/gift

و بالاخره این هم آدرس وب سایت گروه طراحی مواد (Materials Design Lab) در GIFT که من هم عضوی از اون هستم: http://mdl.webteem.co.kr

راستی این هم لیست دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم ولی خیلی مضحکه که موسسه ای مثل Korea Advanced Institute of Science and Technology توی لیست نیست ولی معتقدم اگر کسی بره اونجا براحتی می تونه از وزارت علوم بخواد که KAIST رو به لیست اضافه کنه.

الف) دانشگاه‌هاي‌ گروه‌ يك‌ براي‌ كليه‌ دوره‌هاي‌ تحصيلي.

1- Chonbuk National University

2- Chung - Ju National University

3- Chungnam National University

4- Gyeongsang National University

5- Kangwon National University

6- Korea Maritime University Busan

7- Korea National University of Education

8- Korea National University of Physical Education

9- Kyungpook National University

10- Pukyong National University

11- Seoul National University

12- Yonsei University

13- Cheju National University (CNU)

14- Kyung Hee University (KHU)

15- Inha University

15- تامقطع کارشناسی ارشد در کليه رشته ها و در مقطع دکترا صرفا" در رشته سيستم اطلاعات جغرافيايي (GIS)

16- Information & Communications University (ICU)

17- Pohang University of Science & Technology (POSTECH)