و در پایان دو سوال متداول که به ذهنم میرسیدن:

کدوم آموزشگاه ؟!
سوالی که خیلی میشنویم و جوابش برمیگرده به خیلی از فاکتورهایی که فقط خودتون میتونید در نظر بگیرید ... به خیلی موارد بستگی داره! به توانایی مالیتون به شهری که توش زندگی میکنید به اینکه شاغل هستید یا نه و ... تصمیم نهایی فقط با شماست! ولی مواردی هستن که کمک میکنن! اموزشگاهی که آلمانی ارائه بده کم هست در کل ایران به جز تهران البته! مثلا در اصفهان که خودم زندگی میکنم کلا دو تا آموزشگاه خوب هست برای آلمانی ... تجربه ی بقیه هم در این زمینه خیلی میتونه کمک بکنه بهتون ... کلا اینکه کدوم آموزشگاه برید و یا اینکه مثلا خصوصی بگیرید یا نه به خودتون برمیگرده! یکم وقت برای تحقیق احتیاج داره و مهمتر از اون دید درستی از شرایط خودتون! مثلا یه شاغل که خیلی درگیر کار هست, درست نیست تو یه کلاس فوق فشرده ثبت نام کنه! یعنی بعد از مدتی خودش به این نتیجه میرسه! با توجه به شرایط خودتون انتخاب کنید آموزشگاه و نوع کلاستون رو! مثلا من چون یک سال کامل بیکار بودم ( یعنی این وقت رو اختصاص داده بودم به آلمانی و کلا پروژه ی آلمان رفتن ) تصمیم به ثبت نام تو یه کلاس فوق فشرده 1000 ساعتی گرفتم! یادتون نره: یه کلاس خوب یه قدم بزرگ میتونه باشه واسه پیشرفت تو آلمانی ولی جدیت و تلاش خودتون تقریبا همه ی اون چیزی میتونه باشه که واسه یادگیری این زبان یا هر زبان دیگه ای احتیاج دارید!

از چه کتاب و منبع آموزشی استفاده کنیم ؟
آموزشگاه ها تو این زمینه متفاوت کار میکنن ولی Studio d و یه کتاب جدید به نام Berliner Platz به نظرم بهترین هستن تو این زمینه ... البته Berliner زیاد جایی تدریس نمیشه ولی من با این کتاب آلمانی یاد گرفتم ... البته بهتره تو کلاس کار بشه این کتاب! خیلی هم کم گیر میاد حداقل تو اصفهان ! مهم نیست ! اگه مصمم باشید تقریبا با هر کتاب استانداردی میشه آلمانی یاد گرفت! هیچ احتیاجی به یه کتاب خاص نیست! منابع مختلف هستن! ببینید با کدوم راحت تر میتونین کار کنین بسته به سطحتون! بازم اینجا مثل بالا نمیتونم نسخه ی خاصی بپیچم چون اولا این کارو اشتباه میدونم, ثانیا با گذشت زمان و وارد شدن به این زبان خودتون تصمیم های بهتری میتونید بگیرید! کلا ترجیح میدم نظر قطعی ندم راجع به این مسائل! بهتره تمرکز کنید رو کتاب یا منبعی که استاد معرفی میکنه یا تو آموزشگاه کار میشه ...

حرف آخر :
آلمانی رو برای مدرک و یا با زور و بدون رغبت نخونید ! چون ازش لذت نمیبرین ! یعنی ساختارش این اجازه رو بهتون نمیده ! و وقتی ازش لذت نبردین, هیچ وقت توش پیشرفت نمیکنین! مثل خیلی از هم کلاسی های من که تو کلاس B2 مینشستن اما در حد A2 میدونستن! فقط یه جمله رو تکرار میکردن: "کی مدرک میگیریم تا بتونیم برای پذیرش اقدام کنیم ؟!!" نه اینکه مدرک مهم نباشه! هست! خیلی زیاد! ولی توجه بیش اندازه بهش و ملاک قرار دادنش به عنوان هدف یادگیری آلمانی, لذت یادگیری این زبان فوق العاده قشنگ رو از بین میبره! شعار نیست! حداقل 5 موردش رو من شخصا دیدم که در طول یک سال با من آلمانی یاد گرفتن!
اگه هدفتون واقعا آلمان هست و همه ی جوانب رو خوب سنجیدین تو این مورد, سعی کنید برای یادگیری این زبان تا حد ممکن وقت بزارید ... همه نمیتونن یا امکانش رو ندارن که مثلا تو یه کلاس فوق فشرده ثبت نام کنن ... پس کلاسی رو انتخاب کنید که مناسب شرایط فعلیتون باشه, نه کلاسی که آخر هفته از آدم یه جسد تحویل بده با کلی مطلب نخونده و کار نشده که هر روز بهشون اضافه میشه !!!
از هیچی به راحتی نگذرید! هیچ مطلبی ! پیشرفت تو گرامر آلمانی یعنی پرسیدن چرا ! چرا اینطوری شد ؟ چرا اینجا استثنا داریم ؟ چرا چرا و چرا ...!!! از خودتون جدیت نشون بدین تو یادگیری!
من عاشق رشته ی داروسازی بودم و به خاطر این رشته 3 سال پشت کنکور موندم! یعنی 3 سال از بهترین سال های زندگیم! و سال چهارم تصمیم گرفتم دیگه این کارو نکنم! آلمانی یاد گرفتم تو سال چهارم و آلمانی به من همه ی اون چیزایی رو داد که میخواستم! امکان تحصیل تو رشته ای که دوستش دارم, راضی بودن از خودم به جای در جا زدن پشت کنکور! امکان زندگی تو یه کشوری مثل آلمان! به این دلیل بهترین تصمیم زندگیم بوده تا حالا!
تو این پست و پست قبلی سعی شد تا جایی که میشه تجربیاتم ( باز هم تاکید میکنم تجربیاتم! ) رو در اختیار بقیه بزارم تو این زمینه! میخواستم کوتاه تر و مختصر و مفید بنویسم ولی خیلی جای توضیح داشت این مورد و دلم نیومد که نگم خیلی از موارد ! من 22 سالمه و شاید از خیلی ها که این زبان رو یاد گرفتن و الان در آلمان تحصیل میکنن کوچکتر باشم . مطمئنا روش ها و تجربیات بهتری هم هست! من فقط سعی کردم اتفاقاتی که تو سال گذشته برام رخ داد رو به زبان ساده بنویسم! که صد البته میتونن اشتباه هم باشن!!! به هر حال امیدوارم مفید بوده باشن.

تو پست بعدی راجع به کالج مینویسم و نحوه ی پذیرش گرفتن از کالج ...

موفق باشید
...