نقل قول نوشته اصلی توسط saloomeh57
سلام
من لیسانسم ریاضی و فوق صنایع دارم.می خوام دوباره برای فوق اقدام کنم.شما اطلاعاتتون به نظر میرسه خیلی خوبه.راهنمایی کنیند لطفا
سلام! والا همون اطلاعاتی که به دوستمون anit گفتم لازمه واسه اینکه خودتون بدونید شرایطتون چجوریه. اما 2 نکته: کسایی که واسه فوق می خوان اپلای کنن معدل لیسانسشون مهمترین پارامتر تصمیم گیری کمیته ی تصمیم گیری دانشگاهاس. اگه فوق باشین و واسه دکتری بخاین اقدام کنین معدل لیسانس و همین جور پروژه و پایان نامه و کارهای پژوهشی مورد نیاز استادای در حال بررسی شما مهمترین پارامتر تصمیم گیری برای اونهاس. ( البته این وحی منزل نیستا! اما عموماً اینجوره)
نکته ی دوم: اگه دوباره می خاین واسه مستر اپلای کنین شما سر یه دوراهی هستین. اینکه بگین من فوق صنایع در این گرایش خوندم و باز هم می خوام دوباره فوق بخونم در این گرایش دیگه. یا اینکه اصلاً اسمی از فوق خوندنتون نبرین و فقط خودتونو با دلایل مختلف و مثلاً بر اساس مقاله هایی که دارین فردی با مطالعه ی زیاد و پیگیر مطالب مربوط به این گرایش و بشدت علاقمند به موضوع نشون بدین.
این قسمت به بعدش نظرات شخصیه خودمه: برای حالت اول باید دلیلتون کامل و قانع کننده باشه که چرا دوباره می خاین فوق همون رشته رو بخونین. مثلاً بگین من با مطالعات زیاد دیدم به این موضوع خیلی علاقه مندم و مثلاً با توجه به مثلاً وضیعتی که من در صنایع و مسائل کشور خودمون حس میکنم یا مثلاً در شرکت فلان حس میکنم، لازمه که تو این گرایش تخصص دقیقتر و بیشتری پیدا کنم و خلاصه ازین تیپ استدلالا و حرفا. مزیت این جور اینه که میگن ایشون با فکر کاملاً پخته و هدفدار میخاد این دوره رو بگذرونه ضمن اینکه این گرایش دیگه رو هم خونده و مثلاً سابقه ی آشنایی تخصصی تر با موضوعات این رشته رو داره و با توجه به این انگیزه و هیجان منطقی که به این رشته داره حتماً میتونه فرد خوب و مناسب واسه دورمون باشه و اصلاً استادا علاقه مند میشن بهتون که زودتر بگیرنتون. اما بدیش اینه که اگه خوب نتونین توجیه کنین انگیزه ی خوندن مجددتون رو و حرف قانع کننده نداشته باشین، شاید با خودشون بگن این آقا خودشم نمیدونه چرا دوباره میخاد بخونه این گرایشو و هدف درس حسابی نداره و از کجا معلوم که وسط کار دل سرد نشه و درسو ول کنه و بره و ظرفیت مارو خراب کنه! پس مهمه که چه دلیلی میخاین بگین. دقیقاً همین مورد واسه یکی از دوستان پیش اومده بود تو کانادا و بعد از پذیرشش استادش بهش گفته بوده دلیل و انگیزت واسه تکرار دوباره ی این رشتت باعث شد مارو بالاخره قانع کنه!
اما اگه دوس ندارین از فوقتون بگین و فقط خودتون رو لیسانس معرفی کنین، حالا یکم خاص میشه کارتون! آخه رشته ی لیسانستون با فوق نسبتاً متفاوته. در این مورد من خیلی ایده ای ندارم والا!

بازم اگه سوالی هس و من و بقیه بچه ها کمکی بتونن بکنن در خدمت هستیم!