این نکته رو پرسیدید یاد یک مطلب مهم افتادم،‌ خواستم به شما هم بگم که در جریان باشید.
برای گرفتن گواهینامه در آمریکا دو تا مرحله رو باید طی کنید. ۱. امتحان آیین‌نامه ۲. امتحان شهری. بین این دو تا مرحله تا ۳ ماه فاصله می‌تونه باشه. یعنی شما امتحان آیین‌نامه می‌دهید و اگر قبول شدید یک برگه بهتون می‌دهند که باهاش می‌تونید تا ۳ ماه رانندگی کنید. اگر قبلا گواهینامه هیچ کشور دیگه‌ای رو نداشته‌اید تو این ۳ ماه حتما باید یک نفر که گواهینامه آمریکایی داره موقع رانندگی همراه شما باشه ولی اگر قبلا گواهینامه کشور دیگه‌ای رو داشته‌اید این شرط برداشته می‌شه و می‌تونید تنهایی هم رانندگی کنید. حالا مساله این جاست که برای این که ثابت کنید گواهینامه کشور دیگه‌ای رو داشته‌اید باید اصل گواهینامه رو ارائه بدهید، نه ترجمه‌اش رو قبول می‌کنند و نه گواهینامه بین‌المللی رو. این یک مقدار تعجب‌آوره که مثلا از من اصل گواهینامه فارسی من رو خواست و گواهینامه بین‌المللی رو که انگلیسی هم بود قبول نکرد! ظاهرا اونا خودشون آدم‌هایی دارند که گواهینامه‌ها رو می‌شناسند و فارسی بودن گواهینامه مهم نیست.
به همین خاطر حواس‌تون باشه که اصل گواهینامه‌اتون رو همراه خودتون بیارید.

این نکته رو هم بگم که من تجربه‌ام در مورد کالیفورنیاست، شاید ایالت‌های دیگه متفاوت باشند.