صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 39

موضوع: تفاوت های تحصیل در خارج (به وِیژه آمریکا، کانادا و اروپا) در مقایسه باتحصیل در ایران

ApplyAbroad Hero

Lightbulb تفاوت های تحصیل در خارج (به وِیژه آمریکا، کانادا و اروپا) در مقایسه باتحصیل در ایران

درود.

راستش من خودم تجربه کمی از تحصیل در خارج از کشور داشتم. دوره کوتاهی در دانشگاه و دانشکده ای نسبتا top درس خوندم و یک سری تفاوت هایی هم احساس کردم با تحصیل در ایران. تعریفم از تفاوت ها می تونه خیلی گسترده باشه: فشار درسی (میزان و نوع کار درسی)، شیوه ها و روش های تدریس، نقش دانشجو و استاد در امر تعلیم و یادگیری و پژوهش، نحوه ارزیابی، و ....، غیره. بنابراین در این تاپیک سعی داریم ببینیم تحصیل در خارج از ایران (به وِیژه دانشگاه های آمریکا، کانادا و اروپا) و به خصوص در دانشگاه های با سطح علمی قابل قبول به بالا، آیا تفاوت هایی با تحصیل در ایران داره (مثلا از نظر فشار درسی) و این تفاوت ها چی و چطور هستند.

ضمن اینکه در این تاپیک می تونید در مورد مقاطع مختلف بحث کنید اما منظور اصلی در مورد دوره های graduate یعنی مستر و دکترا است. علاوه بر این در مورد رشته های مختلف هم می تونید نظر بدهید چون احتمالا رشته های مختلف درسی (علوم مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، ....) تفاوت هایی از نظر نوع تحصیل دارند که می تونه دونستن اونها جذاب و مفید باشه. بهتره در نوشتن پست ها نوع دوره مورد نظرتون (مستر، دکترا)، رشته تحصیلی، دانشگاه مورد نظرتون یا حداقل تقریبی از سطح علمی و رنکینگ اون را بیان کنید تا اطلاعات شما مشخص باشه در چه زمینه ای هست.

هدف اصلی این تاپیک این هست که آیندگان بتونند تصویر بهتر و واقعی تری از تحصیل در خارج از کشور از جنبه آکادمیک قضیه داشته باشند و با دید بهتری از واقعیت ها برای آینده خودشون تصمیم گیری کنند. پس تجربه دوستان مجرب که سابقه تحصیل در خارج از کشور را دارند در این تاپیک نقش اصلی را بازی می کنه. علاوه بر اون دوستان اگر اطلاعات موثق و مرتبط با موضوع این تاپیک دارند، می تونند در این تاپیک همکار ما باشند.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    با آرزوی موفقیت و سپاس از استقبال و همکاری خوب احتمالی شما!!
    ویرایش توسط sysco : April 26th, 2012 در ساعت 03:14 AM
    inactive account

Member xbox آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    bachelor of commerce / pune university

پیش فرض پاسخ : تفاوت های تحصیل در خارج (به وِیژه آمریکا، کانادا و اروپا) در مقایسه باتحصیل د

این بحث ، موضوع مفیدی می تونه باشه.... که گستردگی زیادی داره...

بنطرم ، یکی از مهم ترین فاکتور هایی را که میشه مورد بررسی قرار داد... به روز نبودن محتوای منابع آموزشی و پژوهشی در ایران نسبت به کشور های دیگر ( به طور مثال هند) و ... است.

و مورد بدی شاید در نگاه اول خیلی مهم جلوه نکند... اما نوع چیدمان صندلی ها و جایگاه نشستن دانشجویان و اساتید در محیط آموزشی تاثیر بسزایی در فرا گرفتن مطالب آموزشی داره که باز متاسفانه در ایران به شکل کاملا سنتی و خشک صورت می گیرد!

( به این صورت که قرار گرفتن یک نفر(استاد) از بالا ( معمولا صندلی و سکوی اساتید به نسبت صندلی دانشجویان ).... و به نوعی ترویج جبهه فضیلت و علم(استاد) در تقابل با جبهه جهل! (دانشجو) قرار داره!
    (بنده افتخار کمک به پزوهشی در این زمینه به سرکار خانم دکتر فراستی داشته ام....)

متاسفانه یکی از مشکلات فرسایشی که در اوایل دوران دانشجویی در هند با آن مواجه بودم ، فارغ از مشکلات فراگیری یک زبان جدید(انگلیسی) و هماهنگ نبودن آموزه های قبل(در ایران) همچنین بر خورد خشن و بدون پیش زمینه با متون آموزشی جدید ! ... با توجه به نوع همگن بودن رشته....
    که این خود بحثی مفصلی را می طلبد...

کلا تفاوت های بسیار فاحشی و تاسف باری در نحوه تحصیل ایران با سایر نقاط می توان مشاهده کرد که این هم از اقبال شوم ما جماعت جهان سومی بشمار میره!

به قول سعدی :
    گرش حظ از اقبال بودی و بهر زمانه نراندی ز شهرش به شهر
    غرب را نکوهش کند خرده بین که می‌رنجد از خفت و خیزش زمین!
    در نبرد بین شیر و آهو، بسیاری از آهو ها برنده میشوند.
    چون شیر برای غذا میدود و آهو برای زندگی.
    پس: هدف مهم تر از نیاز است!

Senior Member saeedsharif آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE-UNC Charlotte

پیش فرض پاسخ : تفاوت های تحصیل در خارج (به وِیژه آمریکا، کانادا و اروپا) در مقایسه باتحصیل د

دوستان آمریکا و اروپا رفته این بحث رو جدی بگیرید و اگر ممکنه جوابهاتون رو بگید ، چون بدرد منی که قراره شش ماه دیگه دوره دکترام شروع بشه،می خوره و صادقانه بگم که برای خودم یک غولی ساختم این تحصیل در آمریکا رو و شاید بحث های شما بهم کمک کنه کمی آسوده تر این شش ماه رو بگذرونم و البته دونستن این که چی انتظارم رو می کشه من رو مهیا می کنه تا برای روبرویی باهاش آماده شم
    واقعا که!!!

لطفا دوستانی که در خارج از ایران تحصیل می کنند در این بحث شرکت کنند تا ما برای اونجا خودمون رو آماده کنیم.
    بگسل از خویش و به هر خار که خواهی پیوند /// که در این ره ز تو ناسازتری نیست تو را
    ================================================== ===

ApplyAbroad Guru

اگر سئوال ها رو دقیق تر بفرمائید شاید بهتر بشه جواب داد. چه تفاوتهایی موردنظرتون هست؟

ApplyAbroad Hero

Post پاسخ : تفاوت های تحصیل در خارج (به وِیژه آمریکا، کانادا و اروپا) در مقایسه باتحصیل د

نقل قول نوشته اصلی توسط dr_dr نمایش پست ها
    لطفا دوستانی که در خارج از ایران تحصیل می کنند در این بحث شرکت کنند تا ما برای اونجا خودمون رو آماده کنیم.
    نقل قول نوشته اصلی توسط ghlobe نمایش پست ها
    اگر سئوال ها رو دقیق تر بفرمائید شاید بهتر بشه جواب داد. چه تفاوتهایی موردنظرتون هست؟
    من فکر می کنم شاید این موضوع را بشه اینطور روشن تر کرد که شما وقتی تحصیلاتتون را در خارج در رشته و مقطع خودتون شروع کردید چه تفاوت های(عمده و مهمی) با اون چیزی در که در ایران دیده بودید و تصور داشتید احساس کردید. شاید برای جواب دهی به این تاپیک بچه هایی که تازه رفتند خارج مناسبترین باشند (ضمن اینکه از نظر همه دوستان البته استقبال میشه) چون هم تازه از ایران رفتند و لذا از تحصیلاتشون در ایران خاطرات روشنی دارند و در عین حال در سیستم جدید آموزشی خارج هم تجربه ای با مدت زمان قابل قبول (1 یا 2 ترم حداقل) داشتند.
    همونطور که گفته شده هدف این تاپیک در درجه اول دادن یک دیدی از تفاوت های تحصیل در ایران و در خارج در مقاطع مختلف و رشته های مختلفه. البته اگر از دید دوستان تفاوت خیلی خاصی دیده نشده یا تجربه نکردند و به نظرشون همون تصوری که از ادامه تحصیل در ایران میشه در همونجا هم با تفاوت های جزئی همون بوده، می تونند بیان بگویند؛ خوبیش این کار اینه که لااقل برای بچه هایی که قصد دارند به زودی بیان اونجا بدونند که چندان تفاوت های مهم و فاحشی را تجربه نخواهند کرد.
    ضمن اینکه این موضوع می تونه خیلی گسترده هم باشه و جنبه های مختلف را در بربگیره، مثلا حضور و تحصیل در یک کلاس با ملیت های مختلف، با زبان انگلیسی، با فرهنگ آموزشی متفاوت اون کشور جدید و .... که همه این نوع تجربیات و تفاوت ها می تونه گفتنش و دونستنش برای آیندگان (کسانی که می آیند!) مفید باشه.
    متشکر
    inactive account

Junior Member

چیزی که در سوئد(و احتمالا جاهای دیگه مثل امریکا و ..) بسیار ملموس هست تاکید بر آموزش عملی در کنار تئوری هست معمولا همه درس ها از دو قسمت عملی و تئوری تشکیل شده که باید هر دو رو کامل کنید تا درس رو پاس کنید. دو تا چهار تمرین و یک پروژه معمولا قسمت عملی هست. حتا بزی دروس امتحان پایانی هم ندارند و کلا عملی هست. به نظر من کسی که میخاد وارد بازار کار بشه و نمیخاد آکادمیک دنبال کنه درس رو (در سطح عالی ) بهتر هست از لیسانس به فکر رفتن باشه به چنین جاهایی چونکه وقتی میخاد وارد بازار کار بشه تقریبا ی چیزایی بلده درست برعکس دانشگاه های ما
    مورد دوم نحوه تدریس اساتید هست که فقط یک اشاره جزئی به مطلب میکنند و ۷۰ ۸۰ درصد کار به عهدی دانشجو هست. البته از هیچ گونه کمک در صورت خاستن دانشجو دریغ نمیکنند. استلاهان خودشون میگند student-based هست اینجا یعنی سوئد و احتمالا سیستم اروپایی اینطور هست
    تفاوتهای ظاهری هم که بسیار هست . رابطه استاد و دانشجو مثل ایران اینجا مانی نداره و همه همدیگر رو با اسم کوچک صدا میکنند هرچند طرف استاد تمام باشد یا ۷۰ ساله باشه. کارهایی مثل مزه پرانی و دلقک بازی سر کلاس از محالات هست . هر کس آزاد هست سر کلاس بره یا نره و چیزی به اسم حضور غیاب معنی نداره
    کلا شرایط برای کسی که واقعن بخد dars بخونه فراهم هست .تفاوت زیاد هست و فعلا اینها به نظرم میرسه اگه یادم بیاد بازم مینویسم
    ...Gelecek bizimdir

Senior Member

سلام
    من همیشه دلم می خواسته بدونم من که مثلا اینجا طوری درس خوندم که معدلم بوده 18 اگه برم آمریکا و همین طور درس بخونم چطور نمره هایی می گیرم؟ می خوام بدونم اینجا کم تلاش می کردم با توجه به سیستم ایران؟ ممکنه افت تحصیلی کنم؟ برای اینکه یک عده می گن تو آمریکا استادها خیلی سخت می گیرن و درس خوندن راحت نیست و باید روزی چند ساعت درس بخونی و کار کنی و یک شب در میون نخوابی و از این جور حرف ها! از اون طرف یک عده هم می گن اونجا استادها به تعطیلات احترام می ذارن و تو تعطیلات آخر هفته راحت می تونی استراحت کنی و بری تفریح و از این حرف ها. خوب من وقتی درس می خوندم هر شب می خوابیدم و خودم را با نخوابیدن مریض نمی کردم. اما آخر هفته هم تفریح نداشتم. نه آخر هفته، نه عید و نه بقیه تعطیلات. حتی تابستون ها داشتیم باقی مونده پروژه هامونو انجام می دادیم. می خوام ببینم من الان باید خودم را واسه چه سیستمی آماده کنم؟
    ممنونم

Member
    رشته و دانشگاه
    electrical engineering

سلام
    راستش منم خیلی وحشت دارم از تحصیل در خارج.همه چیز 180 درجه تفاوت داره.من همش از این می ترسم که نکنه نصفه درسم رو ول کنم و برگردم ایران!!!
    اشکی که هنگام شکست می ریزیم,عرقی است که هنگام تلاش نریختیم!

ApplyAbroad Guru

بستگی داره که تو ایران چطور درس میخوندید. من که خودم شریف بودم و بعد کانادا تفاوت عمده ای بین فشار درسی نمیدیدم ولی خوب در شریف هم ما واقعا درس میخوندیم و نمره آوردن آسون نبود. من در مجموع فشار کلاسها رو در خارج کمتر از ایران دیدم ولی فشار تحقیق در خارج بیشتر بود. جلسات منظم گروهی و گزارشات هفتگی و وقت زیاد در آزمایشگاه و غیره. اگر بطور کلی از درس خوندن لذت میبرید مشکلی ندارید.

صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)