سلام دوستان
من خودم برای فرصت مطالعاتی اقدام کردم ولی دیگه دارم از گرفتن ارز ناامید می شم.
من یک آذر (چهارشنبه) وزارت علوم بودم و با خانم اکبری و خانم داربر در مورد گرفتن ارز صحبت کردم. خانم اکبری گفتن که فقط چهار دانشگاه در کشور بودجه برای فرصت مطالعاتی دارن که یکی از اونا دانشگاه تبریزه، که من دانشجوی این دانشگاهم و بقیه دانشگاه ها بودجه ای ندارن. ایشون گفتن که به عنوان مثال دانشگاه تهران 120 تا سهمیه فرصت مطالعاتی داره ولی الان یک ریال هم بودجه برای این امر نداره و وزارت علوم هم چون بودجه این کار رو به دانشگاه ها داده، دیگه ساپورت مالی نمی کنه.
خانم داربر هم گفتن که اگه دانشگاه شما جزو چهار دانشگاه دارای بودجه باشه، فقط می تونه معادل ریالی ارز اختصاص یافته رو اون هم با احتساب ارز مرجع به شما بده و اختصاص ارز فیزیکی (به صورت اسکناس) کلا منتفیه. خانم داربر گفتن که اگه ارز تو کشور تک نرخی بشه، مثلا دلار بشه 2600 تومن، اون موقع دانشگاه های دارای بودجه می تونن معادل ریالی ارز رو با این نرخ حساب کنند که به نفع دانشجو میشه.
به همین دلیل، من برای ویزا اقدام نکردم و منتظرم ببینم که چه اتفاقی می افته. چون اگه معادل ریالی ارز مرجع رو بدن، حدود بیست میلیون تومن برای خرید ارز از بازار لازمه که از توان من خارجه.