استرالیا

از Apply Abroad
پرش به: ناوبری، جستجو

استراليا نمونة بارزي از يك جامعة چند مليّتي است كه از تنوع فرهنگي قابل ملاحظه‌اي در دنيا برخوردار مي‌باشد. پایتخت استرالیا شهر کانبرا است. بيش از 100 گروه قومي در آن زندگي مي‌كنند كه با توجّه به وسعت و گستردگي كشور، ظرفيّت بالاي پذيرش و حسّاسيتهاي فرهنگي، آن را آمادة پذيرشِ مشتاقانه از مردم سراسر دنيا ساخته است. در حال حاضر استراليا سومين كشورِ انگليسي زبان دنيا مي‌باشد كه جمعيّت وسيعي از دانشجويان بين‌المللي را پذيرا شده است.

استراليا علاوه بر ارايه مدارك معتبر به دانشجويان فارغ‌التحصيل، امكانات بسيار شايسته‌اي را براي تحصيل و كار آنان فراهم آورده است.


تحصیل در استرالیا

دانشگاههای استرالیا از سطح علمی عالی نسبت به سایر دانشگاههای جهان برخوردار است. بهترین دانشگاههای استرالیا عضو گروه Group of 8 هستند که همه آنها جزو برترین دانشگاههای جهان محسوب میشوند. یکی از مشکلاتی که باعث میشود خیلی از داوطلبان تحصیل در خارج از کشور فکر تحصیل در استرالیا را از سر بیرون کنند، هزینه بالای تحصیل در دانشگاههای استرالیا میباشد! در کنار هزینه تحصیلات، خرج زندگی در استرالیا نیز خیلی بالا است. بنابراین اگر تنها سرمایه مناسبی دارید، در این راه قدم بگذارید. ولی از طرف دیگر تحصیل در استرالیا مزایایی دارد که خیلی از دانشجویان را ترغیب میکند تا به تحصیل در این کشور بپردازند که مهمترین این مزایا، شرایط آسان اقامت در این کشور میباشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اقامت در استرالیا به وبسایت http://www.immi.gov.au/ مراجعه کنید.

ایالتهای استرالیا

استرالیا از شش ایالت و دو سرزمین یا قلمرو (territory) تشکیل شده‌است که اختیاراتشان کمتر از ایالت هاست. پایتخت آن شهر کانبرا است و شهرهای بزرگ آن عبارت‌اند از ملبورن، سیدنی، بریزبِن، آدلاید و پرت. ایالتها و قلمروهای استرالیا عبارت‌اند از:

1. نیو ساوث ولز (NSW) یا ولز جنوبی جدید که مرکز آن سیدنی است.

2. کوئینزلند (QLD) که مرکز آن بریزبین می‌باشد.

3. استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت آدلاید.

4. تاسمانی (TAS) که جزیره‌ای است در جنوب شرقی سرزمین اصلی و مرکز آن هوبارت می‌باشد.

5. ایالت ویکتوریا (VIC) که مرکز آن ملبورن است.

6. استرالیای غربی (WA) که مرکز آن پِرت می‌باشد.

7. قلمرو سرزمین شمالی (NT) مرکز آن داروین است.

8. سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) مشتمل بر شهر کانبرا و اطراف آن.


براي كسب اطّلاعات در خصوص گردشگري از سايت اينترنتي ادارة توريستي استراليا http://www.australia.com ديدن فرماييد.

اطّلاعات بيشتر درخصوص مناطق ديدني را مي‌توانيد در سايت اينترنتيِ علوم جغرافيايي استراليا http://www.ga.gov.au/education/facts جستجو نماييد.


هزینه زندگی در استرالیا

استراليا از سطوح عالي رفاهي و هزينه هاي مناسب زندگي بهره مند است . انتخاب شما براي مکان تحصيلي خود، خواه دريک شهر بزرگ و يا نواحي اطراف شهري و همچنين الگوي زندگي شخصي شما، سطح نهايي هزينه هاي شما را تعيين مي نمايد.

شرايط مختلفي براي مسکن و سکني گزيدن دانشجوياني که در استراليا تحصيل مي نمايند، وجود دارد. بسياري از دانشگاه ها و دانشکده هاي TAFE از طريق دفاتر مسکن خود به دانشجويان کمک مي نمايند. دانشجويان بايد به محض اينکه دانشگاه ثبت نام آنها را تأييد مي نمايد، توصيه هاي اين مراکز را براي يافتن مسکن مناسب بکار گيرند.

بسياري از دانشگاهها و دانشکده ها داراي مراکز اقامتي براي دانشجويان هستند که اين مراکز امکانات خواب، آسايش و خوراک دانشجويان را فراهم مي آورند. دانشجويان ميتوانند در صورت تمايل آپارتمان و يا خانه اي را اجاره نمايند که معمولا اين کار به صورت اشتراکي با چند دانشجوي ديگر انجام مي پذيرد. بسياري ار دانشجويان حداقل براي چند ماه اول ترجيح ميدهند که با خانواده هاي استراليايي اقامت گزينند. به اين نحوه اقامت " اقامت در منزل " مي گويند که در آن صورت اتاق و غذاي شخص در آن در نظر گرفته شده است.

هزينه ها و امکان انتخاب هر روش در نقاط مخالف استراليا متفاوت مي باشد.بسياري از موسسات آموزشي در استراليا شخصي را به عنوان افسر مسئول براي کمک در امر انتخاب مکان زندگي در نظر مي گيرند تا بتوانند به دانشجويان در امر انتخاب مسکن و مکان زندگي در داخل و يا در نزديکي موسسه آموزشي کمک نمايد.

هزينه هاي در نظر گرفته شده زير تخميني مي باشند :

  • هم خانگي با خانواده هاي استراليائي همراه با خوراک روزانه: 110-270 دلار استراليا در هفته
  • مسافر خانه و اقامت گاههاي موقت براي دانشجويان: 80-135 دلار استراليا در هفته
  • هم اتاقي با دانشجويان ديگر: 80-200 دلار استراليا در هفته
  • اجاره خانه و يا اتاق: 100-350 دلار استراليا در هفته
  • خوابگاه دانشگاه: 80-250 دلار استراليا در هفته
  • پانسيون شبانه روزي ( هزينه هاي ثبت نام منظور نگرديده اند): 8000 –11000 دلار استراليا در سال


آپارتمانهاي دانشگاه ،کالج هاي اقامتي و ساختمانهاي قابل سکونت مرتبط به موسسه آموزشي (که شامل همه امکانات زندگي و غذا نيز مي باشند ) ممکن است در اختيار دانشجويان تمام وقت با هزينه مناسب قرار گيرد.

بهر حال تعداد درخواستها براي برخورداري از اين مراکز بسيار بالاست و اين درخواستها بايد توسط موسسه آموزشي مرتبط ارزيابي گردد.


یکی از نکاتی که همیشه در مورد استرالیا از قلم می افتد اجازه کار دانشجویی در این کشور است که میتواند بخش مهمی از هزینه های شما را پوشش دهد.

بعد از تغییرات جولای 2012 در مقاطع تحصیلی فوق لیسانس و دکترا دانشجویان میتوانند به صورت پارت تایم و همراهانشان به صورت تمام وقت میتوانند کار کنند.

مدت کار پارت تایم 40 ساعت در هر دو هفته تعیین شده.

و در زمان تعطیلات سه ماهه بین دو ترم به صورت فول تایم میتوان کار کرد.

یعنی یک دانشجو در مقطع ارشد و دکترا میتواند 7.5 ماه در سال به صورت تمام وقت کار کند (3 ماه تابستان + 9 ماه تحصیلی پارت تایم)

اگر به ازای هر ساعت کار متوسط 18 دلار درآمد داشته باشد حدودا 20 هزار دلار در سال درآمد خوهد داشت که بخش اعظم هزینه های زندگی خواهد بود.

آب و هوا

فصل‌هاي استراليا بر خلاف فصول نيمكرة‌ شمالي است.در ماه ژوئيه كه از ماههاي زمستاني آن (ماه مي تا اكتبر) مي‌باشد سرتاسر كشور از پايين ترين دما برخوردار است.

مناطق كوهستاني با متوسطِ دمايِ (5+ تا 5-) درجه سانتيگراد سردترين نقاط استراليا هستند در حالي كه مناطق گرمسيري آن متوسطِ دمايي بين (5 تا 30) درجه سانتيگراد را نشان مي‌دهند.

در نيمي از سال (نوامبر تا آوريل) مناطق جنوبي استراليا بالاترين متوسط دما را در ژانويه و فوريه دارند در صورتي كه دسامبر گرمترين ماه تابستاني در شمال استرالياست.

چنانچه مايل به دانستن وضعيّت هواي روز در هر يك از شهرهاي استراليا هستيد لطفاً از سايت اينترنتي http://www.AustralianTouristcommission.com ديدن فرماييد.

اطّلاعات كاملتر در رابطه با آب و هوا و نقشه‌ها، در سايت اينترنتي ادارة هواشناسي http://www.bom.gov.au قابل رؤيت است.

نقشه استرالیا

Map of australia.gif

نقشه کامل استرالیا با تمام جزئیات را از اینجا دانلود کنید: http://www.4shared.com/document/l8wWOYdK/Australias_Map.html

پیوندهای مرتبط

تحصیل در استرالیا

راهنمای جامع در خواست ویزای دانشجویی برای استرالیا

سؤالات متداول در ارتباط با لاج آنلاین به منظور مهاجرت