ایالت ویکتوریا (VIC)

از Apply Abroad
پرش به: ناوبری، جستجو

ویکتوریا (در زبان انگلیسی: Victoria) ایالتی است واقع در جنوب شرق کشور استرالیا. مرکز ایالت ویکتوریا شهر ملبورن است.


راهنمای جامع ایالت ویکتوریا را در اینجا بصورت PDF دانلود کنید:

http://www.4shared.com/document/BBVRjIsC/VICTORYA.html


جغرافیا و جمعیت

این ایالت از شمال به نیو ساوت ولز، از غرب به استرالیای جنوبی و از جنوب به دریاهای آزاد محدود است. بلندترین نقطه آن کوه بوگونگ با ارتفاعی کمتر از دوهزار متر و پست‌ترین جای آن کرانه‌های جنوبی است که هم سطح دریاست. مساحت این ایالت ۲۳۷ هزار کیلومتر مربع است که از سرزمینهای کوچک استرالیا به حساب می‌آید اما جمعیت آن در سال ۲۰۰۶ بیش از پنج میلیون و یکصد هزار نفر برآورد شده که دومین ایالت پر جمعیت استرالیا به حساب می‌آید.


تاریخ

پس از ایجاد مستعمره نیو ساوت ولز توسط بریتانیا در سال ۱۷۷۸ ، کم کم جمعیت اروپائیان به دیگر مناطق سرزمین استرالیا مهاجرت کردند. نخستین گروه از ساکنان ویکتوریا در بندر پرتلند در غرب این ایالت ساکن شدند. در سال ۱۸۳۵ بنای شهر ملبورن نهاده شد اما ایجاد مستعمره مستقل ویکتوریا در سال ۱۸۵۱ توسط بریتانیا اعلام شد. از همین سال با اکتشاف طلا در این ایالت سیل مهاجران از دیگر کشورها بویژه ایرلند و چین به این منطقه سرازیر شد و ملبورن و ویکتوریا هم به لحاظ جمعیت و هم صنعت و بازرگانی، توسعه فراوانی یافتند [۱] ; به گونه ای که این شهر موسوم به "ملبورن حیرت آور" ، به بزرگترین شهر امپراتوری بریتانیا پس از لندن تبدیل گشت . در سال ۱۹۰۱ با اعلام استقلال استرالیا، ویکتوریا به عنوان یکی از ایالتهای مستقل اعلام و ملبورن به پایتختی این کشور برگزیده شد. هرچند در سال ۱۹۲۷ ، شهر نوساختهٔ کانبرا پایتخت استرالیا گردید. امروزه ملبورن به‌عنوان مرکز فرهنگی-هنری و ورزشی کشور و نیز قطب علمی ، صنعتی و بازرگانی استرالیا به حساب می‌آید.


مرکز ویکتوریا ، شهر بزرگ ملبورن است که دومین شهر استرالیا به حساب می‌آید. از دیگر شهرهای مهم این ایالت می‌توان به اینها اشاره کرد:

بالارت Ballarat

بندیگو Bendigo

لاتروب Latrobe City

بنالا Benalla


گردشگاهها

صخره‌های دوازده حوّاری

جزیره فیلیپ

راه بزرگ اقیانوسی

دره یارا


لیست دانشگاههای موجود در استرالیا:

Deakin University

Monash University

RMIT University

Swinburne University of Technology

University of Ballarat

University of Melbourne

La Trobe University

Victoria University

Australian Catholic University