رتبه دانشگاه های جهان

از Apply Abroad
پرش به: ناوبری، جستجو
خوش آمدید به ApplyAbroad
اولین انجمن تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور
کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکترا
  • دسترسی سریع به مطالب :

محتویات

رتبه بندی آکادمیک دانشگاه ها و کالج ها، لیست موسسات آموزش عالی هست که بر اساس فاکتورهای مختلفی رتبه بندی می شود. علاوه بر رتبه‌بندی موسسات، برخی رتبه‌بندی‌های دیگری هم وجود دارد که برای برنامه‌های آموزشی، دپارتمان‌ها و مدارس صورت می‌گیرد. رتبه‌بندی‌ها می‌تواند براساس کیفیّت برخی شاخص‌های موجود انجام شود. از جملۀ این شاخص‌ها می‌توان به آمارهای تجربی، برآوردهای مربوط به مدرسین و اساتید، بورسیه‌ها، دانشجویان، داوطلبین ورود به دانشگاه و نظر سنجی ها و دیگر اشاره کرد. برخی از رتبه بندی ها فقط در یک کشور صورت می گیرد و برخی دیگر موسسات را در سراسر جهان ارزیابی می کنند. در ابتدا به معرفی رتبه بندی های مختلف جهانی می پردازیم و در ادامه به معرفی رتبه بندی منطقه ای و کشوری خواهیم پرداخت.


رتبه بندی های جهانی

رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان (ARWU)

رتبه بندی دانشگاه های جهان سالانه توسط دانشگاه شانگهای جیا تانگ از سال 2003 منتشر می شود. هدف از این رتبه بندی اندازه‌گیری فاصلۀ دانشگاه‌های چینی با دانشگاه‌های روز دنیا است . رتبه بندی ARWU در مجلۀ اکونومیست منتشر می شود. رتبه بندی ARWU بر اساس نظرسنجی ها و داوطلبین ورود به دانشگاه نیست. میزان پارامترهای موثر در این رتبه‌بندی بیشتر در حوزۀ علوم طبیعی قرار دارند و عبارتند از تعداد مقالات منتشر شده در مجلات نیچر و ساینس (که هر دو در حوزۀ علوم طبیعی فعالیت می‌کنند)، تعداد برندگان جایزه نوبل (که بیشتر به علوم فیزیک تعلق می‌گیرد) و جایزه فیلدز (در حوزۀ ریاضیات). یکی از انتقادهایی که به این رتبه بندی هست این هست که ARWU بر اساس علوم طبیعی و مجلات علمی زبان انگلیسی هست. علاوه بر این ARWU تنها بر اساس شاخص های پژوهشی و موسساتی است که استادان و فارغ التحصیلان آن موفق به کسب جایزه نوبل شده اند به بیان دیگر این رتبه بندی کیفیت تدریس یا کیفیت علوم انسانی را در نظر نمی گیرد.


رتبه بندی دانشگاه های جهان آموزش عالی تایمز

از سال 2004 تا 2009 نشریه آموزش عالی تایمز (THE) در بریتانیا هر ساله با همکاری موسسه کاکارلی سیموندز (Quacquarelli Symonds)‏ یا QS رتبه بندی دانشگاه های جهان یعنی Times Higher Education–QS World University Rankings را منتشر می کرد. اکتبر 2009 تایمز از QS جدا شد و به Thomson Reuters ملحق شد تا رتبه بندی جدیدی از دانشگاه های جهان به اسم رتبه بندی دانشگاه های جهان آموزش عالی تایمز را منتشر کند. THE بیان کرد که رای دانشگاهی قسمتی از این رتبه بندی جدید هست. در ژوئن 2010 آموزش عالی تایمز از روش جدیدی برای رتبه بندی استفاده کرد که در آن 13 شاخص عملکرد جداگانه استفاده شد. THE اولین رنکینگ خود با استفاده از این روش جدید را سپتامبر 2010 منتشر کرد. سه رتبه بندی آموزش عالی تایمز THE، همراه با رتبه بندی QS و رتبه بندی علمی دانشگاه های جهان (ARWU) مهم ترین رتبه بندی دانشگاه های بین المللی هستند.

رتبه بندی شهرت جهانی آموزش عالی تایمز

این رتبه بندی اولین بار در سال 2011 بر اساس نظر سنجی 13,388 دانشگاه در 131 کشور منتشر شد. نظرسنجی در 8 زبان صورت گرفت و از دانشگاهیان با تجربه پرسیده بود که از نظر آن ها کدام دانشگاه ها از نظر تدریس و تحقیق در رشته آن ها قوی تر هست. 6 دانشگاه برتر در 2013 در این رتبه بندی Harvard، MIT، Cambridge، Oxford، UC Berkeley و Stanford است.

فاکتور جی

رتبه بندی فاکتور جی (G-factor) با استفاده از موتور جستجوی گوگل تعداد لینک های وب‌سایت یک دانشگاه را در میان وب‌سایت دیگر دانشگاه‌ها محاسبه می‌کند. فاکتور جی درواقع میزان محبوبیت و اهمیت وب‌سایت یک دانشگاه خاص را در میان وب‌سایت‌های دانشگاه‌های دیگر نشان می‌دهد.

رتبه‌بندی Global Universities Ranking

یک رتبه‌بندی توسط موسسه RatER روسیه است. این رتبه بندی در واقع رتبه بندی های ARWU، HEEACT، تایمز، QS و Webometrics را همراه با کارشناسان متشکل از مسئولان پروژه و مدیران٬ برای رتبه بندی دانشگاه ها در هفت حوزه در نظر می گیرد. این روش، عملکرد تحصیلی، عملکرد پژوهشی، تخصص دانشکده، در دسترس بودن منابع، فعالیت های اجتماعی قابل توجه فارغ التحصیلان، فعالیت های بین المللی، و افکار بین المللی را در نظر می گیرد. این رتبه بندی زمانیکه دانشگاه ایالتی مسکو روسیه را در رتبه پنج پیش از هاروارد و کمبریج قرار داد سوالاتی را بر انگیخت.

رتبه بندی مقالات علمی ـ HEEACT

رتبه‌بندی عملکرد مقالات علمی دانشگاه‌ها (HEEACT) یک رتبه‌بندی بر اساس روش کتاب‌سنجی است که توسط انجمن ارزیابی و ارتقادهی آموزش عالی تایوان صورت گرفته‌است.این رتبه بندی عملکرد 500 دانشگاه عالی و 300 دانشگاه عالی در 6 رشته را در نظر می گیرد. HEEACT رتبه بندی موضوعی در رشته های علوم و تکنولوژی را منتشر می کند. این رتبه بندی شامل 8 شاخص است : مقالات منتشر در 11 سال اخیر، ارجاعات آن مقالات، مقالات جاری، ارجاعات جاری، متوسط ارجاعات، شاخص ـH ، تعداد مقالات با ارجاعات بالاو تعداد مقالات با ضریب تاثیری بالا. این نوع رتبه بندی نشان‌دهندۀ سه معیار کارکرد مقالات علمی است: بهره‌وری تحقیقات، میزان تاثیرگذاری تحقیقات و برتری تحقیقات.

دانشگاه های با تاثیر بالا ـ شاخص عملکرد تحقیق

رتبه بندی دانشگاه های با تاثیر بالا ـ شاخص عملکرد تحقیق (RPI) در سال 2010 برای بررسی عملکرد تحقیق دانشگاه توسط استرالیا ایجاد شد که ارزیابی عملکرد تحقیقاتی را بر اساس انتشارات و استنادات بررسی می کند. اطلاعات انتشارت و استنادها از Scopus بدست می آید. این رتبه بندی از شاخص استاندارد کتابسنجی، برای مثال 10- سال g-index و h-index استفاده می کند.

رتبه بندی لیدن

مرکز مطالعات علوم و تکنولوژی در دانشگاه لیدن رتبه بندی اروپایی و جهانی 500 دانشگاه برتر را بر اساس تعداد و تاثیر انتشارات نمایه ـ Web of Science در هر سال، انجام می دهد.

رتبه بندی نیوزویک

در آگوست 2006 مجله نیوزویک رنکینگ 100 دانشگاه برتر دنیا را با استفاده از معیارهای انتخاب شده از رتبه بندی ARWU و رتبه بندی آموزش عالی تایمز ـQS به علاوه یک معیار تعداد مجلات در کتابخانه منتشر کرد. این رتبه بندی هم اکنون از اطلاعات رتبه بندی آموزش عالی تایمز، رتبه بندی وبومتریک و مشاور رتبه بندی شانگهای برای نتایج خود استفاده می کند.

رتبه‌بندی حرفه‌ای دانشگاه‌های دنیا

در مقایسه با رتبه بندی های آکادمیک، رتبه بندی حرفه ای دانشگاه های دنیا که در سال ۲۰۰۷ توسط مدرسه عالی ملی معدن پاریس بنیان گذاشته شد، کارآیی هر دانشگاه را در تولید کسب و کار حرفه ای اندازه گیری می کند. شاخص اصلی این رتبه‌بندی تعداد مدیران اجرایی ارشد در میان ۵۰۰ شرکت مطرح دنیاست. این رتبه بندی بدلیل اینکه 5 دانشگاه فرانسوی را در میان 20 دانشگاه برتر قرار داد مورد انتقاد قرار گرفت.

رتبه بندی QS دانشگاه های جهان

رتبه بندی QS، رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان است که توسط شرکت بریتانیایی Quacquarelli Symonds (QS)هر ساله از سال 2004 منتشر می شود. در سال 2011 تعداد 712 دانشگاه رتبه بندی شد که برترین آن ها دانشگاه کمبریج در انگلیس ، دانشگاه هاروارد در امریکا و MIT بود. رتبه بندی QS نباید با رتبه بندی آموزش عالی تایمز اشتباه گرفته شود. از سال 2004 تا 2009 رتبه بندی QS همراه با رتبه بندی آموزش عالی تایمز به اسم رتبه بندی Times Higher Education–QS World University Rankings را منتشر می کرد. در سال 2010 وقتی آموزش عالی تایمز از QS جدا شد تا همراه با Thomson Reuters رتبه بندی جدیدی را منتشر کند، QS رتبه بندی مستقلی را منتشر کرد. رتبه بندی QS در امریکا توسط US News & World Report با عنوان "بهترین دانشگاه های دنیا" منتشر می شود. رتبه بندی QS همراه با رتبه بندی دانشگاه های آسیا در 2009 آغاز شد. رتبه بندی QS دانشگاه های آمریکای لاتین و رتبه بندی دانشگاه های جهان بر حسب موضوع برای اولین بار در 2011 منتشر شد.

رتبه بندی QS دانشگاه های آسیا

در سال 2009 QS، دپارتمان رتبه بندی QS دانشگاه های آسیا را با روزنامه The Chosun Ilbo در کره، ایجاد کرد. در این رتبه بندی 200 دانشگاه برتر آسیایی رتبه بندی می شود و تا کنون سه بار منتشر شده است. این رتبه بندی مستقل از رتبه بندی QS دانشگاه های جهان است. این رتبه بندی برخی از معیارهای رتبه بندی جهانی را در نظر می گیرد، اما معیارهای دیگری مانند تبادل دانشجویان ورودی و خروجی را نیز در نظر می گیرد، به همین دلیل این رتبه بندی با رتبه بندی جهانی QS تفاوت هایی دارد، بطور مثال در رتبه بندی جهانی دانشگاه هونگ کونگ دارای رتبه 22 در جهان به عنوان برترین دانشگاه آسیا در رتبه بندی QS دانشگاه های جهان (2012) در نظر گرفته می شود، اما دانشگاه علم و تکنولوژی هونگ کونگ برترین دانشگاه در رتبه بندی QS دانشگاه های آسیا (2012) است.

رتبه بندی QS دانشگاه های امریکای لاتین

این رتبه بندی در 2011 آغاز شد. این رتبه بندی از رای علمی (30 درصد)، رای کارفرما (20 درصد)، انتشارات هر عضو هیئت علمی، ارجاعات هر مقاله، کارمندان علمی با مدرک دکتری، و نسبت دانشجو/هیئت علمی، و بازدید وب سایت هر کدام به اندازه 10 درصد، استفاده می کند. این معیارها از رایزنی با کارشناسان در امریکای لاتین و اطلاعات بازدید وب سایت از وبومتریک بدست می آید. این رنکینگ نشان داد که دانشگاه سائو پائولو برزیل برترین موسسه منطقه ای، برترین در اولین و دومین چاپ به ترتیب در سال های2011 و 2012 است.

رتبه بندی SCImago موسسات

این رتبه بندی (SIR) از سال 2009 رتبه بندی بین المللی موسسات تحقیقاتی جهان را به اسم گزارش جهانی SIR منتشر می کند. گزارش جهانی SIR توسط سازمان تحقیق اسپانیایی شامل اعضایی از انجمن تحقیق ملی اسپانیا و چند دانشگاه در اسپانیا منتشر می شود.

رتبه بندی دانشگاه بر اساس عملکرد دانشگاهی

رتبه بندی URAP اولین بار در 2010 توسط موسسه انفورماتیک دانشگاه تکنولوژی خاورمیانه در ترکیه منتشر شد و 2000 دانشگاه را بر اساس معیارهای : تعداد مقالات منتشر شده، کل اسناد از موسسه اطلاعات علمی، ایمپکت تحقیق (ارجاعات از موسسه اطلاعات علمی)، ایمپکت ژورنال، کیفیت ( مجموع ایمپکت ارجاعات ژورنال) و همکاری بین المللی است.

وبومتریک

رنکینگ وبومتریک دانشگاه های جهان توسط Cybermetrics Lab (CCHS)، واحدی از انجمن تحقیق ملی اسپانیا (CSIC) منتشر می شود. این رتبه بندی اطلاعاتی در مورد بیش از 12000 دانشگاه بر اساس حضور وب ( ارزیابی محتویات علمی، بازدید و ایمپکت دانشگاه ها در وب) منتشر می کند. این رتبه بندی هر ژوئن و جولای بروز می شود. رتبه بندی وبومتریک یا وب رنکینگ از دیتابیس بیش از 20000 موسسه عالی علمی بوجود می اید. 12000 دانشگاه برتر در رتبه بندی اصلی نمایش داده می شود و بقیه در لیست منطقه ای منتشر می شود. رتبه بندی وبومتریک ارتباط بالایی با دیگر رتبه بندی نشان می دهد. اگرچه، دانشگاه های امریکای شمالی معمولا در بین200 برتر دانشگاه قرار دارند و موسسات بیوپزشکی کوچک و متوسط، دانشگاه های آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و ژاپنی کمتر در رتبه های برتر قرار دارند. دلایل آن می تواند انتشارات از طریق انجمن های تحقیقاتی مستقل (CNRS,CNR، ماکس پلانک) و محتویات وب غیر انگلیسی باشد.

دانشگاه ووهان

رتبه بندی مرکز تحقیق برای سنجش علمی چین در دانشگاه ووهان بر اساس معیار علمی اصلی (ESI) است که اطلاعاتی بر حسب تعداد انتشارات مقاله ژورنالی و تناوب ارجاعات در بیش از 11000 ژورنال در 22 زمینه تحقیقاتی است.

رتبه بندی منطقه ای و ملی

رتبه بندی منطقه ای و ملی در آفریقا، آسیا، اروپا، امریکای شمالی، امریکای جنوبی و اقیانوسیه صورت می گیرد.

آسیا

رتبه بندی QS دانشگاه های آسیا از اطلاعات مشابه رتبه بندی QS دانشگاه های جهان و معیارهای دیگری مانند تعداد دانشجویان تبادل شده از هر دانشگاه استفاده می کند. این رتبه بندی 200 برتر آسیا را نمایش می دهد.

چین

بسیاری از موسسات علمی در چین دانشگاه ها را رتبه بندی می کنند، مانند انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه چین (CUAA)، مرکز علمی چین، رتبه بندی دانشگاه های چینی و بسیاری دیگر.

هند

مجلاتی چون Youth Incorporated، India Today، Outlook، Mint ، Dataquest و EFY رتبه بندی سالیانه را هدایت می کنند. برای مشاهده لیست رتبه بندی ها، به رتبه بندی دانشگاه های هند و همچنین لیست رتبه بندی دانشگاه های فنی هند مراجعه نمایید.

ژاپن

اکثر سیستم های رتبه بندی در ژاپن، دانشگاه ها را بر اساس سختی ورود به آن ها به اسم "Hensachi"، یا موفقیت های فارغ التحصیلان رتبه بندی می کنند. به ویژه رتبه بندی Hensachi رایج ترین رتبه بندی مورد استفاده است. یکی از مثال های این رتبه بندی Going broke universities - Disappearing universities است. اگرچه رتبه بندی هایی وجود دارد که کیفیت های کلی را ارزیابی می کند. Toyo Keizai رتبه بندی دانشگاه ها به نام " Truly Strong Universities" سالیانه منتشر می کند.

اروپا

اتحادیه اروپا

انجمن اروپا، لیست 22 دانشگاه در اروپا را با بالاترین تاثیر علمی گردآوری کرده است. این رتبه بندی به عنوان قسمتی از سومین گزارش اروپا بر اساس شاخص علم و تکنولوژی گردآوری شده است و در 2003 منتشر شده است و 2004 بروز شده است. در این رتبه بندی دو دانشگاه برتر کمبریج و آکسفورد هستند، همانند رتبه بندی تایمز و جیا تانگ. این رتبه بندی بر کیفیت علمی موسسه تاکید دارد. بنابراین دانشگاه های آیندهون و دانشگاه تکنولوژی مونیخ به عنوان دانشگاه های سوم و چهارم پس از کمبریج قرار دارند و پس از آن ها دانشگاه ادینبرگ قرار دارد. این گزارش مقایسه مستقیمی بین دانشگاه های اروپا و بقیه دانشگاه های جهان انجام نمی دهد.

فرانسه

Le Nouvel Observateur و مجلات محبوب دیگر رتبه بندی دانشگاه ها " Grandes écoles " و مدارس مقدماتی " Prépas "را منتشر می کنند.

آلمان

از سال 2007، CHE "رتبه بندی عالی" را توسط مرکز توسعه علمی عالی در آلمان منتشر می کند. این رتبه بندی شامل علوم بیولوژی، شیمی، ریاضی و فیزیک ، همچنین روانشناسی، علوم سیاسی و اقتصاد است. این رتبه بندی توسط مجله هفتگی آلمانی " Die Zeit " به انگلیسی و آلمانی منتشر می شود. نسخه انگلیسی آن توسط DAAD منتشر می شود.

ایرلند

The Sunday Times بر اساس معیارهای مختلف رتبه بندی می کند.

ایتالیا

هر ساله روزنامه la Repubblica به همراه CENSIS رتبه بندی دانشگاه های ایتالیا را گردآوری می کند.

هلند

اکثر دانشگاه های هلندی در رتبه بندی CHE قرار دارند.

روسیه

چندین مرکز دانشگاه های روسیه را رتبه بندی می کنند. RIA Novosty / Forbes، 476 موسسه عالی علمی را بر اساس نمره متوسط امتحان متحد ایالتی که برای ورود به دانشگاه نیاز هست، رتبه بندی می کند. Independent Rating Agency RatER رتبه بندی سالیانه را بر اساس حضور فارغ التحصیلان دانشگاه در نخبگان علمی، دولتی و تجاری منتشر می کند. Interfax دانشگاه ها و موسسات علمی عالی در زمینه حقوق رتبه بندی می کند. The Russian Journal "Finance" دانشگاه ها و موسسات علمی عالی را در زمینه اقتصاد و فاینانس رتبه بندی می کند.

سوئیس

رتبه بندی swissUp دانشگاه های سوئیسی و دانشجویان پلی تکنیک را تا سال 2004 منتشر می کرد. این رنکینگ دیگر منتشر نمی شود. برخی از دانشگاه ها از قسمت زبان آلمانی در سوئیس مثل ISFOA Lugano در رتبه بندی CHE قرار دارند.

انگلیس (United Kingdom)

آزمون ارزیابی تحقیقاتی (RAE) ارزیابی دولتی UK در دانشگاه های بریتانیا است. آخرین ارزیابی در 2008 انجام گرفت. ارزیابی کیفی برای آموزش عالی (QAA) آموزش لیسانس را مورد ارزیابی قرار می دهد. رتبه بندی های دیگری هم از جمله، راهنمای دانشگاه های خوب تایمز، راهنمای کامل دانشگاه، ایندیپندنت وجود دارد.

آمریکای شمالی

کانادا

مکلین، مجله خبری کانادایی، رتبه بندی سالیانه دانشگاه های کانادا را به اسم رتبه بندی مکلین دانشگاه ها منتشر می کند. معیار رتبه بندی شامل ویژگی های دانشجوها، کلاس ها، هیئت علمی، مالی، کتابخانه وشهرت است. این رتبه بندی به سه بخش تقسیم می شود: دانشگاه هایی که بر مقطع لیسانس تاکید می کنند و در آن ها آموزش های تحصیلات تکمیلی وجود ندارد یا خیلی کم است، دانشگاه هایی که هم بر مقطع لیسانس و هم تحصیلات تکمیلی تاکید می کنند، و دانشگاه هایی که آموزش پزشکی تخصصی و آموزش های تکمیلی انتخاب شده دارند. تفاوت عمده میان رتبه بندی مکلین و رتبه بندی ایالت متحده در این است که رتبه بندی مکلین دانشگاه های خصوصی را در نظر نگرفته است. اگرچه، اکثر موسسات کانادا، از جمله مشهورترین آن ها عمومی هستند. این رتبه بندی در سپتامبر 2006 آغاز شد و بیش از 20 دانشگاه کانادیی، از جمله چندین دانشگاه معروف و بزرگ مثل دانشگاه های تورنتو، بریتیش کلمبیا، آلبرتا، کانکوردیا، مک مستر و دانشگاه دالهوس در این رتبه بندی مشارکت نکردند.

مکزیک

دانشگاه های مکزیکی توسط Estudio Comparativo de Universidades Mexicanas (ECUM) مقایسه می شوند. ECUM دسترسی آنلاین به اطلاعات 2007 تا 2008 را از طریق ExECUM فراهم آورد.

ایالت متحده (امریکا)

رتبه بندی دانشگاه و کالج U.S. News & World Report

رتبه بندی دانشگاه و کالج امریکا از سال 1983گردآوری می شود و به عنوان با نفوذترین رتبه بندی در میان تمام رتبه بندی های کالج در نظر گرفته می شود. نشان داده شده است که ترتیب رتبه بندی دانشگاه ها اثر بالایی دارد؛ طوریکه افزایش یک رتبه، منجر به 0.9% افزایش در تعداد متقاضیان می شود. رتبه بندی US News بر اساس اطلاعاتی است که US News از هر موسسه علمی از طریق نظر سنجی سالیانه یا وبسایت دانشگاه جمع آوری می کند. در مورد نظرسنجی سالیانه بحث مهمی وجود داشت، که شامل نامه ای از گروه آناپولیس بود که در آن خواسته شده بود روسای دانشگاه ها در نظرسنجی سالیانه US News شرکت نکنند، این بحث منجر به این شد که از تقریبا80 رئیس حاضر در جلسه، اکثریت اعلام کردند که قصد ندارند در آینده در رتبه بندی اعتباریUS News شرکت کنند.

رتبه بندی انجمن تحقیق ملی ایالت متحده

انجمن تحقیق علمی رشته های تحقیق دکتری در دانشگاه های امریکا را رتبه بندی می کند که جدیدترین آن در سال 1995 است. در 2006 جمع آوری اطلاعات برای بروز کردن رتبه بندی آغاز شده است.

رتبه بندی تولید علمی استادان

شاخص تولید علمی استادان توسط آنالیز دانشگاهی 354 موسسه را بر اساس انتشارات اساتید، ارجاعات و کمک هزینه و جایزه تحقیق، رتبه بندی می کند.

دانشگاه های برتر تحقیقات امریکا

مرکز اندازه گیری عملکرد دانشگاه از سال 2000، دانشگاه های تحقیقاتی امریکا را در میان دانشگاه های برتر تحقیقات امریکا رتبه بندی می کند. روش رتبه بندی بر اساس اطلاعاتی از جمله انتشارات تحقیقاتی، ارجاعات، شناخت و فاند، همچنین کیفیت لیسانس از جمله نمرات SAT است.

رتبه بندی ماهیانه کالج واشنگتن

رتبه بندی ماهیانه کالج واشنگتن که آخرین بار در 2011 منتشر شد، در سال 2005 گزارش تحقیقی را آغاز کرد.

راهنمای کالج TrendTopper MediaBuzz

راهنمای کالج TrendTopper MediaBuzz بر اساس "Internet brand equity " است و بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از اینترنت و منابع رسانه جهانی هست و 300 دانشگاه و کالج برتر امریکایی را رتبه بندی می کند.

رتبه بندی کالج Forbes

در سال 2008، Forbes.com انتشار لیست سالیانه بهترین کالج های امریکا را آغاز کرد. این رتبه بندی بر اساس لیست فارغ التحصیلان منتشر شده در Who's Who in America، ارزیابی دانشجو از RateMyProfessors.com، حقوق فارغ التحصیلانی که خودشان گزارش کرده اند از PayScale، نرخ فارغ التحصیلی چهار ساله، تعداد دانشجویان و اساتیدی که جوایز ملی رقابتی را دریافت کرده اند و چهار سال وام های دانشجویی انباشته شده است.

شورای امنا و فارغ التحصیلان آمریکا

در سال 2009 شورای امنا و فارغ التحصیلان آمریکا (ACTA) رتبه بندی کالج ها و دانشگاه ها را بر اساس اهمیت موارد مورد نیاز تحصیلی آغاز کرد. در گزارش سالیانه ACTA به اسم "?What Will They Learn " دانشگاه ها و کالج ها نمرات A تا F را بر اساس اینکه چند تا از هفت موضوع درسی برای دانشجو مورد نیاز است، اختصاص می یابد. هفت موضوع درسی عبارتند از انشاء، ریاضی، زبان خارجی، علوم، اقتصاد، ادبیات و دولت امریکا یا تاریخ.

رتبه بندی برتری آشکار شده

Avery و همکارانش پیشگام استفاده از choice modeling برای رتبه بندی کالج ها بودند. در این روش آن ها از آنالیز آماری نتایج 3,240 دانشجو که در 1999 در آن کالج متقاضی شده بودند، استفاده کردند.

رتبه بندی های دیگر

رتبه بندی های دیگر موسسات امریکا عبارتند از Fiske Guide to Colleges و College Prowler. بسیاری از رتبه بندی های تخصصی در کتب راهنما هست که علاقمندی فردی دانشجو، رشته های تحصیلی، موقعیت جغرافیایی، کمک هزینه تحصیلی و شرایط مالی را در نظر می گیرند. از جمله رتبه بندی های تحصیلی می توان به Philosophical Gourmet Report یا "Leiter Report" اشاره کرد که رتبه بندی دپارتمان های فلسفه است. این گزارش انتقادهایی را از لحاظ مختلف برانگیخته است. شاغلین فلسفه قاره ای آن را به دور از انصاف می دانند. Gourman Report که آخرین بار در 1996 منتشر شد، کیفیت رشته های لیسانس و تحصیلات تکمیلی را رتبه بندی می کند. Gallup polls از جوانان امریکایی پرسیده است " از نظر شما بهترین کالج یا دانشگاه در ایالت متحده کدام است؟" Guide to Online Schools هر سال رتبه بندی آنلاین کالج ها را منتشر می کند، و از معیارهای نرخ توصیه، هزینه شهریه، نرخ ابقاء، نرخ غرامت، و اعتبار استفاده می کند. Princeton Review سالانه کتب بهترین کالج را منتشر می کند. در 2011 این کتاب به اسم The Best 373 Colleges منتشر شد. همچنین Phi Beta Kappa فصل هایی در مورد بهترین دانشگاه ها بنا نهاده است و تا کنون 280 را شماره گذاری کرده است.

اقیانوسیه

استرالیا

راهنمای دانشگاه های خوب و برتری در تحقیق برای استرالیا سالیانه دانشگاه های داخلی را رتبه بندی می کنند.


منابع ( Reference ) :

.:: لطفا حقوق کپی رایت نویسندگان و سایت اپلای ابرود را در صورت ویرایش ، نسخه برداری و هرگونه اقدام بعدی رعایت نمایید ::.