روسیه

از Apply Abroad
پرش به: ناوبری، جستجو

آشنایی با کشور پهناور روسیه

موقعيت جغرافيايي

روسيه با مساحتي بالغ بر 17075400 كيلومتر مربع با وسعتي نزديك به 5/11 درصد خشكي هاي كرة زمين بزرگترين كشور جهان محسوب مي شود. اين سرزمين بيش از 160 درجة طول جغرافيايي و 10 منطقه زماني را در بر گرفته است و اختلاف ساعت در منطقه مسكو با شرقي‎ترين نقطه روسيه در شبه‎جزيره چوكچي و شبه‎جزيره ساخالين 9 ساعت است. اين كشور با در نظر گرفتن وسعت آن به دو بخش اروپايي و آسيايي تقسيم شده كه سلسله كوه هاي اورال آنها را از يكديگر جدا كرده است.اگرچه 65 درصد خاك اين كشور در بخش آسيايي قرار دارد، تنها بيست و هشت درصد مردم روسيه در اين نواحي زندگي مي‎كنند. روسيه از شمال به اقيانوس «منجمد شمالي»، درياي «سفيد»، خليج «پچوا»، درياي «كارا» درياي «بارنتس»، درياي «لاپتف»، درياي «سيبري شرقي»، درياي «چوكچي« و فنلاند و نروژ، از غرب درياي «بالتيك» و خليج «فنلاند»، استوني، لتوني، لهستان، روسيه سفيد و اوكراين، مرز مشترك دارد. مرزهاي جنوبي روسيه عبارتند از: درياي «سياه»، گرجستان، آذربايجان، درياي خزر و قزاقستان؛ به طرف جنوب شرقي، در ماوراي كوه هاي اورال، سيبري و ايالت هاي شرقي قزاقستان، جمهوري خلق چين، مغولستان و در منتهي اليه قسمت جنوب شرقي كره شمالي و در ساحل شرقي با درياي ژاپن، درياي اخشك و اقيانوس آرام هم مرز است.


آب و هوا

آب و هواي روسيه به علت وسعت زياد، در نقاط مختلف متفاوت بوده و در زمستان و تابستان داراي اختلاف دماي بسيار زيادي است. در بخشي از نواحي سيبري، دماي متوسط در زمستان، 46 درجة سانتي گراد زير صفر است. مناطق مركزي روسيه، داراي ويژگي هاي آب و هوايي اروپاي شرقي و مركزي است. در مجموع روسيه از سه نوع آب و هواي سرد و خشك در مناطق شمالي، معتدل و نيمه مرطوب در نواحي جنوب غربي و معتدل و خشك در نواحي جنوب شرقي برخوردار است.


پوشش گياهي

1ـ در نواحي شمالي پوشش گياهي «توندار» و جنگل هاي كاج و سرو؛ 2ـ در نواحي مركزي و جنوب جنگل هاي «تايگا»؛ 3ـ نواحي استپي اين كشور از نظر دارا بودن منابع جنگلي غني ترين كشور دنياست.


رودها و درياچه ها

در شمال غربي روسيه در مجاورت فنلاند، تعداد زيادي درياچه وجود دارد كه مهم ترين آنها درياچة لادوكا بزرگترين درياچة اروپاست و در مرزهاي جنوبي اين كشور درياچة خزر كه بزرگترين درياچة جهان محسوب مي شود، قرر دارد. درياچة «بايكال» با 34140 كيلومتر مربع وسعت بزرگترين درياچة روسيه، عميق ترين درياچة جهان با 1740 متر عمق و بزرگترين درياچة آب شيرين آسياست. رودهاي عمدة بخش اروپايي روسيه شامل: رود «ولگا« با 3690 كيلومتر، بلندترين رود اروپاست كه به درياي خزر مي ريزد. «دون»، «دنيپر»، «نمان»، «نوا«، «لينا» و پچورا» نيز در اين منطقه جريان دارند. رودخانه هاي اورال، كوما و ترك نيز به درياي خزر مي ريزند. در منطقه اسيايي روسيه رودهاي «اُب» بلندترين رود روسيه و «ميني سني» جريان دارند.


كوه ها

بلندترين نقطة روسيه قلة «البروس» با 5642 متر ارتفاع در شمال قفقاز در جمهوري «آستياي شمالي» است كه بلندترين نقطة اروپا نيز محسوب مي شود. كوه هاي اورال كه بلندترين نقطة آن قلة «نارودا» با ارتفاع 1885 متر مي باشد در امتداد شمالي ـ جنوبي حد ميان اروپا و آسيا را تعيين مي كند.


جمهوري ها و شهرهاي مهم

فدراسيون روسيه شامل 21 جمهوري خودمختار، شش ناحيه، 49 استان، ده منطقة خودمختار و دو شهر خودمختار مسكو و سن پترزبورگ مي باشد. مركز روسيه «مسكو« است و شهر «سن پترزبورگ» در ساحل درياي بالتيك دومين شهر بزرگ آن كشور و از بنادر مهم جهان به شمار مي آيد. در سال 2000 ولاديمير پوتين پيشنهاد كرد روسيه به 7 منطقه تقسيم شود كه اين پيشنهاد از تصويب دوماي كشور گذشت، اين مناطق عبارتند از: منطقة شمال غربي (مركز: سن پترزبورگ»، منطقه مركزي (مركز: مسكو)، منطقة رود ولگا (مركز: نيژني نوگورود)، منطقة شمال قفقاز (مركز: رستوف ـ دن)، منطقة خاور دور (مركز: خاباروفسك)، منطقة اورال (مركز: يكاترينبورگ) و منطقه سيبري (مركز: نووسيبيرسك).


جمهوري هاي فدراسيون روسيه عبارتند از: آديغه، گورني آلقاي، اودمورتيا، بورياتيا، تووا، خاكاس، ساخا (ياكوستا، كارليا، كالميلكيا، كومي، ماري، موردووي) و جمهوري هاي مسلمان نشين آن عبارتند از: اوستياي شمالي، باشقيرستان، تاتارستان، چچنيا، چوواش، داغستان، قره چاي چركسيا و كاباردابالكاريا. شهرهاي مهم روسيه عبارتند از : وارونژ، ساراتوف، كراسنويارسك، ولگوگراد، روستوف نادونو، اونا، پرم، قازان، يكاتريينبورگ، نيژني نووگورود، نووسيبرسك، آستاراخان و اونبورگ.


جمعيت

جمعيت روسيه بر اساس آخرين آمار در سال 1998، 000/861/146 نفر برآورد شده كه اكثريت آنها در بخش روسيه اروپايي زندگي مي كنند و با وجود اينكه 65 درصد خاك روسيه در بخش آسيايي قرار دارد، تنها 28 درصد مردم روسيه در اين نواحي زندگي مي كنند. مسكو و سن پترزبورگ، پرجمعيت ترين شهرهاي اين هستند.


نـژاد

از كل مردم روسيه روسي ها بزرگترين گروه قومي از گروه اسلاوهاي شرقي را در اين كشور تشكيل مي دهند. اين كشور داراي تنوع قومي و نژادي زيادي است و تنها در نواحي شمالي آن، 26 گروه نژادي و در كل كشور بيش از 100 گروه قومي و نژادي را برآورد كرده اند كه روس ها با بيش از 6/82 درصد، جمعيت روسيه را تشكيل مي دهند. پس از آنها، «تاتارها»، «اوكرايني ها و «چوواش ها« قرار دارند.


زبـان

زبان رسمي روسيه زبان روسي است و با خط سيريليك نوشته مي شود.


دين و مذهب روسيه

اكثريت مردم فدراسيون روسيه پيرو دين مسيحيت هستند، اما اديان اسلام، يهودي و بودايي نيز داراي طرفداران زيادي هستند كه در اين ميان اسلام دومين دين در روسيه شناخته شده است. در سال 1997 قانون بحث انگيزي در مورد اديان در مجلس روسيه به تصويب رسيد كه براساس آنها تنها ادياني در روسيه اجازه فعاليت دارند كه حداقل پانزده سال در فدراسيون روسيه، پايه گذاري شده باشد. كليساي ارتدوكس روسيه، اسلام، بودايي و يهودي و بعضي شاخه هاي مذهب مسيحي، با اين قانون مطابقت داشتند. در سال 1998 اعلام شد، كارگران بيگانه اي كه داراي مذهب غيرقانوني هستند فقط مي توانند حداكثر به مدت سه ماه در روسيه اقامت نمايند.


مسيحيت

گسترش دولت روس همواره با توسعه كليساي ارتدوكس همراه بوده است بطوري كه لشكريان روس به ويژه در قرون 18 و 19 بارها و پس از تسخير سرزمين هاي جديد از جمله قفقاز و آسياي مركزي با احداث كليسا بر حوزه نفوذ كليساي ارتدوكس مي افزودند. بعد از روي كار آمدن كمونيست ها تعقيب كليساي ارتدوكس به ويژه در سال هاي 1930 و نابودي فيزيكي كشيش ها شدت يافت. در زمان جنگ جهاني دوم از شدت اين سنت ها كاسته شد و در سال هاي بعد آن كليسا به طور كامل به خدمت دولت درآمد. در سال هاي 1960 و در زمان خروشچف، چون كليسا با روند كمونيزم شدن سازگار نبود دوباره حمله به كليساها شروع شد و كليساهاي زيادي بسته شد. در زمان برژنف روابط دولت و كليسا رسمي بود ولي مستقل نبود. در زمان حكومت گورباچف در سال 1988 هزارمين سالگرد پيوستن به مسيحيت جشن گرفته شد و از اين به بعد دورة جديد كليسايي در روسيه آغاز گشت.


كليساي ارتدوكس روسيه، سازمان مذهبي اصلي در روسيه است كه در مناطق مختلف روسيه و در جامعة مشترك المنافع كشورهاي خارجي 123 حوزه سقفي دارد و بيش از 19000 جمعت كليسايي و بناي كليسايي، حدود 480 دير و صومعه، بيش از 150 نفر اسقف ارشد، 17500 نفر كشيش و 2300 نفر از درجات پايين تر كليسايي و همچنين از سال 1990 الكسي دوم، پانزدهمين اسقف اعظم (پاتريك) و تاريخ كليسا همراه با ينود مقدس (هيأت رئيسه اسقف ها) امور كليسايي را اداره مي كند.


اسلام

اسلام در حال حاضر در بخش عظيمي از روسيه گسترش يافته است. طبق آمار تقريبي از 12 تا 20 ميليون جمعيت روسيه مسلمان هستند. اين گروه بيشتر در قفقاز شمالي، تاتارستان، باشقيرستان، اودموريتا، چواشيا، جمهوري ماري، سيبري، استان هاي اوميانوف، پنزا، سامارا، شاراتوف، آستاراخان، پرم، چليا بينسك، نيژني نوگورد، و شهرهاي مسكو، سن پترزبورگ و قاسموف ساكن هستند. مسلمانان اين مناطق پيرو مذهب شناخته شده تسنن و تشيع مي باشند. تعداد سني ها بيشتر است و پيروان مذهب تسنن از مكاتب فقهي مختلفي مانند حنفي و شافعي تشكيل شده اند و شيعيان را عموماً آذربايجاني ها و تالش ها تشكيل مي دهند.


در سال 1996 در روسيه تعداد 43 ادارة ديني مسلمان و 2349 مسجد وجود داشت. از جمله اختيارات اداره هاي ديني مسلمانان مي توان به مواردي همچون تربيت نيروي انساني، تقسيم و اعزام آنان به ساير نقاط و ارتباط با سازمان هاي ديني خارج از كشور، برگزاري كنفرانس هاي مختلف بين المللي در زمينه معارف اسلامي و حمايت از برقراري صلح و امنيت در جامعه مسلمانان و احداث مساجد و ابنيه اسلامي نام برد. آنها همچنين هر سال كاروان هايي را براي زيارت خانه خدا آماده و اعزام مي كنند. تا اوايل دهة 90 تنها دو مؤسسه آموزش مباني اسلام با نام مدرسه «ميرعرب» در بخارا و «مؤسسه امام النجاري» در تاشكند وجود داشت. در سال 1990 مدرسه اي در مجاورت اداره ديني مسلمانان داغستان تأسيس شد و درسال 1991 با استفاده از امكانات مسجد جامع مسكو، مدرسه ديني افتتاح شد. تعداد اين گونه مدارس آموزش معارف اسلامي تا سال 1996 در روسيه به 102 مركز رسيد. از جمله مساجدي كه مي توان در مسكو نام برد مسجد جامع مسكو، مسجد تاريخي، مسجد يابود روي كوه «پالكوني«، مسجد «آترادنايا» و مسجد «نواتروف» مي باشد.


اسلام شيعي و ترويج آن

تعداد شيعيان روسيه به دو ميليون نفر مي رسد، از اين تعداد حدود سيصدهزار نفر در مسكو زندگي مي كنند كه قبلاً سازماندهي درستي نداشتند. از چند سال قبل جمهوري اسلامي ايران تلاش وسيعي را در هدايت و روشنفكري شيعيان آغاز كرده كه اعزام گروه هاي متعدد داوطلب و علاقمند به تحصيل علوم ديني، به مركز جهاني علوم اسلامي واقع در قم، دانشگاه مذاهب، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و افتتاح كلاس هاي درس قرآن و معارف اسلامي در مسجد شهداي مسكو كه پس از كالج عالي مسكو دومين محل آموزش درس هاي اسلامي در آن شهر است از جمله اين فعاليت به شمار مي رود.


مذهب يهود

درآغاز قرن بيستم تقريباً نيمي از يهوديان جهان در روسيه زندگي مي كردند. باتوجه به اينكه در سال هاي 1970 الي 1980 تعداد زيادي از يهوديان از شوروي مهاجرت كردند، اما تعداد قابل توجهي از آنها در سال 1997 در فدراسيون روسيه، به ويژه در شهرهاي بزرگ زندگي مي كرند. عدة نسبتاً كمي از آنها در منطقه خود مختار «ابلاست» در شرقي ترين منطقة روسيه ساكن هستند.


مذهب بودايي

اين مذهب از سال 1941 به عنوان يكي از مذاهب روسيه به رسميت شناخته شد. طرفداران اين آيين در جمهوري هاي «كالميكيا» و «تيوا» و بعضي از نواحي «ايركوتسك» و «چيتا» و اخيراً تعدادي نيز در مسكو و سن پترزبورگ ساكنند. تعداد بودائيان روسيه طبق امار سال 1997 حدود يك ميليون نفر بودند.

نقشه روسیه

Map-of-russia.gif


پیوندهای مرتبط

راهنمای تحصیل در روسیه

دانشگاه های روسیه

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در روسیه