ریز نمرات دانشگاهی

از Apply Abroad
پرش به: ناوبری، جستجو

شما برای گرفتن پذیرش به ریز نمرات ترجمه شده‌ی خود نیاز دارید. برخی از دانشگاه‌ها مانند شریف، تهران، امیرکبیر و ... ریز نمرات ترجمه شده‌ی شما را در پاکت به صورت مهر و موم شده به شما تحویل می‌دهند یا برای دانشگاه مقصد می فرستند. ولی برخی دیگر تا قبل از تسویه حساب مالی ریز نمرات را به شما تحویل نمی دهند. فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد نیازی به تسویه حساب مالی ندارند اما قبل از مراجعه به دارالترجمه باید ریزنمرات خود را به تایید سازمان مرکزی دانشگاه آزاد برسانند.

روند دریافت و ترجمه ریزنمرات در دانشگاههای سراسری

ریز نمرات تاییدشده (رسمی) در صورت انجام ندادن یا لغو نکردن تعهد آموزش رايگان ممکن نیست و این ارتباطی به وضعیت نظام وظیفه(با فرض نداشتن غیبت) ندارد.

تنها راه برای لغو تعهد آموزش رايگان بدون سربازی رفتن، پرداخت شهریه تحصیلی میباشد. اگرچه دو راه دیگر نیز موجود است که هردو وابسته به انجام سربازی است.

تحویل ریزنمرات تاییدشده به دانشجویان و دانش آموختگان غیرغایب، پس از پرداخت شهریه تحصیلی مربوط به آموزش رایگان بلامانع است.(بخشنامه وارت علوم 81/10/16) http://www.msrt.ir/sites/ddstu/Lists/List1/Attachments/38/rizenomarat.pdf

بعد از دریافت ریز نمرات به وزارت علوم واقع در شهرک غرب طبقه 4 مراجعه نمایید. کار شما در کمتر از ۱۰ دقیقه با زدن مهر تمام می‌شود. سپس باید به دارالترجمه مراجعه نمایید که حدود یک هفته زمان نیاز دارد. سایر کارها توسط آنها انجام می شود. در نهایت باید ریز نمرات خود را به دانشگاه برگردانید تا در داخل پاکت مخصوص دانشگاه قرار گرفته و مهر و موم شود. این کار برای دانشگاه‌های کانادا ضروری است. بعضی از دانشگاه‌ها اگر ریز نمرات شما را در داخل پاکت دانشگاه دریافت ننمایند، حتی مدارک شما را بررسی نیز نمی‌کنند.

روند دریافت و ترجمه ریزنمرات در دانشگاه آزاد

برای ترجمه ریزنمرات در دانشگاه آزاد باید ابتدا به اداره فارغ التحصیلان واحدی که در آن تحصیل کردیده‌اید مراجعه کرده و مبلغ 5500 تومان به حساب سازمان مرکزی واریز نمایید. پس از صدور ریزنمرات توسط دانشگاه، این ریزنمرات باید توسط سازمان مرکزی تایید شود. برخی از واحدهای دانشگاهی مستقیماً ریزنمرات را برای سازمان مرکزی ارسال می‌کنند و برخی دیگر از واحدها ریزنمرات را در اختیار شما قرار می‌دهند تا خود مستقیماً به سازمان مرکزی مراجعه نمایید. سازمان مرکزی دانشگاه آزاد در خیابان پاسداران- نیستان نهم قرار دارد. در سازمان مرکزی به طور معمول ریزنمرات شما طی سه یا چهار ساعت تایید می‌شود. اما لازم به یادآوری است مدت زمان لازم برای صدور ریزنمرات شما در واحدهای دانشگاهی مختلف متفاوت است و از یک ساعت تا چند هفته متفاوت متغییر می‌باشد.

چنانچه برای تایید ریزنمرات به سازمان مرکزی مراجعه می‌کنید بهتر است در همان زمان دانشنامه خود را نیز برای تایید به سازمان مرکزی ارائه کنید، یک روز پس از تحویل دانشنامه به سازمان مرکزی، دانشنامه شما برای ترجمه تایید خواهد شد و شما برای دریافت دانشنامه خود باید مجدداً به سازمان مرکزی مراجعه کنید.

پس از تایید مدراک شما توسط سازمان مرکزی، شما می‌توانید به دارالترجمه مراجعه کنید. برخی از دانشگاههایی که شما مدارک خود را برای آنها ارسال می‌کنید تنها ریزنمراتی را که به صورت رسمی از طرف دانشگاه محل تحصیل شما ارسال شده‌ا‌ند قبول می‌کنند. بر خلاف دانشجویان دانشگاههای دولتی که می‌توانند از دانشگاه خود پاکت آرم‌دار دریافت کرده و ریزنمرات را شخصاً به همراه سایر مدارک لازم پست کنند، فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد چنانچه بخواهند ریزنمرات خود را به صورت رسمی و Sealed برای دانشگاه مقصد ارسال کنند باید منحصراً به معاونت بین الملل دانشگاه آزاد مراجعه نمایند. مسوول مربوطه (آقای طباطبایی) ریزنمرات، دانشنامه و توصیه نامه‌ها را از شما تحویل گرفته و در پاکت آرمدار دانشگاه قرار داده و مستقیماً برای دانشگاه مورد نظر شما ارسال می‌کند. شما می‌توانید همراه با این مدارک، مواردی نظیر رزومه و SoP را نیز ارسال نمایید. امکان ارسال مدارک از طریق کاراپست و پست سفارشی وجود دارد. هزینه ارسال با کاراپست 30000 تومان می باشد .ضمناً هزینه پست سفارشی هم 8000 تومان می‌باشد. چنانچه مدارک خود را تا ساعت 13 تحویل دهید، مدراک شما در همان روز ارسال خواهد شد. معاونت امور بین الملل دانشگاه در خیابان پاسداران، خیابان بوستان 7، پلاک 12، طبقه 4 (شماره تماس 22565149 و 22582834 و وب‌سايت http://www.intl.iau.ir ). اگر غير از مدرك تحصيلي، ريزنمره، توصيه نامه قصد ارسال مدارك ديگري را داريد مي بايست همراه خود پاكت A3 براي قراردادن پاكتي كه توسط امور بين الملل مهروموم مي گردد و مدارك خود به همراه داشته باشيد.توجه: دانشجویانی که به تازگی فارغ التحصیل شده اند توجه کنند که ترجمه ریزنمرات آنها توسط دادگستری و وزارت امور خارجه تایید نخواهد شد مگر آنکه دانشنامه خود را گرفته باشند. دقت کنید که بعد از فارغ التحصیلی حداقل سه ماه(در بهترین شرایط) طول می کشد تا دانشنامه شما آماده شود. لذا اگر قصد دارید ریز نمرات خود رابرای درخواست پذیرش بفرستید در این سه ماه نمی توانید این کار را انجام دهید. البته قابل ذکر است که دانشجویانی که هنوز فارغ التحصیل نشده اند برای گرفتن ریز نمرات به امور دانشجویی مراجعه می کنند و برای تاییدات دادگستری و وزارت خارجه با این مشکل روبرو نیستند. بنابراین اگر فکر میکنید زمان درخواست پذیرش در این دوره سه ماه قرار دارد،تقاضای فارغ التحصیلی ندهید!

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه به زیرگروه کارنامه تحصیلی در فروم مراجعه نمایید:

http://www.applyabroad.org/forum/index.php?board=35.0