سفر به قبرس

از Apply Abroad
پرش به: ناوبری، جستجو

مسافرت کردن به یک کشور خارجی به صورت مستقل آسان تر از آن چیزی است که بسیاری از دانشجویان در ذهن خود دارند. به دلیل ترس از مراحل مختلف این سفر، بسیاری از دانشجویان به آژانس های مسافرتی مراجعه می کنند تا اموری مثل گرفتن وقت سفارت، خرید بلیط، رزرو هتل، گرفتن ویزا و ... را انجام دهند. به همین سبب موجب تحمیل هزینه های اضافی به خود و خانواده خود می شوند. با انجام سفر مستقل به قبرس شما می توانید بین 150 تا 200 هزارتومان در هزینه های خود صرفه جویی کنید. در این راهنما تلاش شده است تا با تکیه بر تجربیات شخصی و اطلاعاتی که طی چندین ماه در Apply Abroad Forum گردآوری شده است، اطلاعاتی مفید و روشن جهت انجام سفر مستقل به قبرس به همه دوستان علاقه مند ارائه شود.

 • گام اول: گرفتن وقت از سفارت آمریکا در قبرس
پس از کامل شدن مدارک مورد نیاز (مثل دریافت I-20 و پاسپورت و ... ) به کمک سیستم online سفارت آمریکا در قبرس، جهت گرفتن یک وقت مصاحبه مناسب در تاریخ مورد نظر خود اقدام نمایید. پس از تکمیل مراحل ورود اطلاعات برای گرفتن وقت مصاحبه، صفحه ای در explorer شما ظاهر می شود که خلاصه ای از اطلاعات وقت مصاحبه شما در آن درج شده است و اصطلاحا به آن Appointment Confirmation گفته می شود. حتما این صفحه را print گرفته و یا به صورت PDF یا HTML ذخیره نمایید.
 • گام دوم: رزرو بلیط قبرس
به دلیل تقاضای زیاد سفر به قبرس و محدودیت پرواز های ایران به قبرس، بهتر است در اولین فرصت بعد از گرفتن وقت سفارت با یکی از آژانس های مسافرتی تماس گرفته و بلیط رفت و برگشت خود را رزرو کنید. هیچ لزومی به تماس با آژانس های معروف مثل تشریفات، طوفان و ... نیست. شما از هر آژانس مسافرتی می توانید بلیط خود را تهیه کنید. با آژانس های مختلف تماس بگیرید و ارزان ترین قیمت را انتخاب کنید (در صورت وجود صندلی خالی به قیمت ارزان، تفاوت قیمت بلیط آژانس های مختلف در حدود 5 تا 10 هزار تومان است). در رزرو بلیط چند نکته مهم را باید اطلاع داشته باشید:
تا این تاریخ (June 1, 2008) فقط با دو شرکت هواپیمایی از ایران به قبرس می توان سفر کرد. شرکت هواپیمایی Fly Emirates با مسیر پرواز تهران – دوبی – لارناکا و شرکت Gulf Air با مسیر پرواز تهران – بحرین – لارناکا. بیشتر دانشجویان از پروازهای Fly Emirates به دلیل زمان و خدمات دهی مناسب استفاده می کنند، هر چند که قیمت بلیط آن گران تر است. پرواز های شرکت Gulf Air علی رغم ارزان تر بودن اما به دلیل زمان های نا مناسب و مدت زمان انتظار ترانزیت طولانی (حدود 20 ساعت در بحرین) مورد استقبال دانشجویان قرار نمی گیرد و توصیه نمی شود. بهتر است شما هم از Fly Emirates استفاده کنید، پرواز منظم، قابل اعتماد و راحت تری را تجربه خواهید کرد. توجه داشته باشید که در هر پرواز، نرخ صندلی های یک هواپیما متفاوت است. صندلی های ارزان هواپیما بسیار سریع پر شده و صندلی های گران تا چندین روز قبل از پرواز هم ممکن است خالی باشند. پس بهتر است هرچه سریع تر جهت رزرو بلیط اقدام کنید تا قادر به استفاده از نرخ های ارزان باشید.
از آن جایی که سفارت آمریکا در قبرس فقط سه شنبه ها را برای متقاضیان ایرانی در نظر گرفته است. تاریخ رفت و برگشت بلیط شما باید به گونه ای باشد که سه شنبه در قبرس باشید. توصیه می شود بلیط رفت خود را دوشنبه و بلیط برگشت را چهارشنبه بگیرید. در صورت استفاده از Fly Emirates می توانید بلیط رفت خود را یکشنبه یا دو شنبه بگیرید. همه پروازهای رفت از تهران به دوبی از فرودگاه امام خمینی انجام می گیرد و ساعت حرکت 5 صبح است، حدود ساعت 6:30 وارد دوبی خواهید شد و ساعت 8 صبح نیز از دوبی به سمت لارناکا پرواز خواهید کرد. ساعت 11 صبح همان روز شما در لارناکا خواهید بود. پروازهای Fly Emirates بسیار منظم است و به ندرت با تاخیر مواجه می شوند به همین دلیل لزومی ندارد که یکشنبه از تهران پرواز کنید (در این صورت مجبورید یک روز بیشتر در قبرس اقامت داشته باشید و هزینه یک روز اضافی در هتل و 2 وعده غذای اضافی را هم متحمل شوید). شما می توانید بدون هیچ گونه نگرانی بلیط رفت خود را برای دوشنبه رزرو کنید. بلیط برگشت شما در روز چهارشنبه ساعت 8 شب از لارناکا به دوبی خواهد بود. ساعت 11:30 شب وارد دوبی خواهید شد و حرکت از دوبی به تهران ساعت 7:30 صبح پنج شنبه خواهد بود، یعنی حدود 7 ساعت شما در فرودگاه دوبی باید منتظر بمانید (البته چاره ای نیست. ضمن این که می توانید ساعت ها خود را با فروشگاه های متنوع و رنگارنگ فرودگاه دوبی مشغول کنید)
 • گام سوم: رزرو هتل در قبرس و تهیه voucher
بیشتر دانشجویان ایرانی هتل فرانجیورجیو، آچیلیوس و یا لارکو را جهت اقامت خود در لارناکا انتخاب می کنند. هتل فرانجیورجیو قیمت مناسب و خدمات بهتری را ارائه می دهد. تلفن ها تماس و فاکس هتل فرانجیورجیو را می توانید در سایت www.frangiorgio.com پیدا کنید.
در صورتی که credit card دارید برای رزرو هتل هیچ مشکلی نخواهید داشت، می تونید از طریق سایت ها مختلف booking online مثل www.tobook.com هتل مورد نظر را رزرو کرده و برگه تایید رزرو را print بگیرید (البته هتل فرانجیورجیو در لیست هتل های قابل رزرو از طریق این سایت ها نیست)
در صورتی که credit card ندارید، می توانید با هتل فرانجیورجیو تماس گرفته و با آقای George یا Francis یا خانم Anneta صحبت کنید و برای تاریخ های مورد نظر (دوشنبه شب و سه شنبه شب یعنی 3 روز و 2 شب) هتل را رزرو کنید. توصیه می کنم به کمک کامپیوتر شخصی خودتان (یا دستگاه فاکس) نامه ای کوتاه به همراه نام و نام خانوادگی و شماره پاسپورت و تاریخ ورود و خروج و نوع اتاق خود تهیه کنید و برای هتل فاکس کنید تا از بروز استباه املایی در spell نام و نام خانوادگی برای درج در voucher هتل جلوگیری شود. در تماس تلفنی یا نامه فاکس شده خود از هتل درخواست کنید که voucher هتل را برای شما فاکس کنند. تاکید کنید نام و نام خانوداگی شما صحیح درج شده باشد و روی برگه voucher عبارت Room is paid درج شود. پس از دریافت voucher فاکس شده از هتل، برگه voucher را کنترل کرده و نزد خود تا ورود به هتل حفظ کنید. (توصیه می شود برای خود یک roommate دست و پا کنید تا پول اتاق را share کنید. همه اتاق های هتل فرانجیورجیو 2 تخت خواب دارد، حالا چه یک نفر باشید چه 2 نفر) مجددا تاکید می کنم، بر روی voucher هتل شما باید عبارت Room is Paid قید شود در غیر این صورت سفارت قبرس از قبول کردن آن امتناع می کند.
 • گام چهارم: تکمیل مدارک مورد نیاز برای سفارت قبرس
سفارت قبرس در تجریس، میدان قدس، خیابان شهید کریمی واقع شده است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر یا قوانین و محدویت های صدور ویزای قبرس با تلفن سفارت 22201240 تماس بگیرید. مدارک مورد نیاز سفارت قبرس برای صدور ویزا به شرح زیر است:
 1. گذرنامه و کپی آن
 2. شناسنامه و کپی آن
 3. 2 قطعه عکس رنگی 3x4
 4. سند مالکیت (منزل یا زمین) به نام خود شما یا پدر و مادر، کپی فارسی، ترجمه سند و کپی ترجمه
 5. گواهی حساب بانکی و کپی آن
 6. کپی برگه Appointment Confirmation سفارت آمریکا
 7. اصل بلیط رفت و برگشت و کپی آن
 8. اصل voucher هتل و کپی آن
 9. اصل I-20 و کپی آن
 10. گواهی اشتغال به کار (در صورت شاغل بودن)
 11. گواهی اشتغال به تحصیل (در صورت دانشجو بودن)، در صورتی که بیکار هسنید، مدارک فارغ التحصیلی مثل ریزنمرات دانشگاه را همراه خود ببرید.
مدارک ذکر شده را به صورت کامل تهیه کنید. برای تکمیل مدارک شما باید با پرداخت کامل هزینه بلیط رفت و برگشت، اصل بلیط را تهیه کنید. به هنگام مراجعه به آژانس برای گرفتن اصل بلیط، voucher هتلی را که در مرحله قبلی تهیه کردیم، همراه خود ببرید و از آژانس تقاضا کنید که زیر برگه voucher را مهر بزنند. این کار فقط جهت افزایش اعتبار voucher انجام می شود.
 • گام پنجم: مراجعه به سفارت قبرس در تهران
سفارت قبرس از یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت 10 تا 12 پذیرای متقاضیان ویزای قبرس است. سفارت روزهای جمعه و شنبه تعطیل می باشد. در ماه های شلوغ مثل اردیبهشت و خرداد و تیر بهتر است از ساعت 6 یا 7 صبح با همراه داشتن همه مدارک جلوی درب سفارت حاضر شوید و بر روی یک کاغذ لیست اسامی حاضرین و متقاضیان ویزا در آن روز را نوشته تا به همان ترتیب به کار شما در سفارت رسیدگی شود. ساعت 10 درب بخش کنسولی سفارت باز شده و متقاضیان وارد سفارت می شوند و بر روی صندلی های منتظر شده تا بر اساس همان لیستی که تهیه شده، به ترتیب فراخوانده شوند و مدارک مورد نیاز را تحویل دهند. کارمندان بخش ویزای سفارت قبرس آقایی به نام Richard و خانمی به نام پطروسیان هستند که هر دو از اقلیت ارامنه می باشند. آقای Richard مردی خوش چهره و مهربان و بر عکس خانم پطروسیان بسیار عبوص و بداخلاق است. سعی کنید مدارک خود را به Richard عزیر تحویل دهید تا با مشکلات و گیرهای کمتری مواجه شوید. ضمن این که فرم های تقاضای ویزای قبرس را می توانید از سایت سفارت قبرس دانلود کنید تا کارتان در سفارت سریع تر راه بیفتد، و یا این که فرم های مورد نظر را در خود سفارت از آقا یا خانم نامبرده تقاضا کنید و همان جا تکمیل کنید. مدارک را به همراه پاسپورت تحویل خواهید داد و در صورت کامل و بدون نقص بودن، به شما برگه ای جهت pick up ویزای قبرس داده می شود که روی آن تاریخ مورد نظر برای pick up درج شده است. برای pick up ویزای قبرس لزومی به حضور شما در سفارت نیست، هر فردی با در دست داشتن برگه pick up می تواند پاسپورت و ویزای شما را از سفارت تحویل بگیرد. مدت اعتبار ویزای قبرس سه ماه است، اجازه اقامت شما در قبرس 3 تا 7 روز و فقط به صورت single entry است.
 • گام ششم: سفر به قبرس، ورود به لارناکا
در مراحل قبلی بلیط هواپیما، voucher هتل و ویزای قبرس را تهیه کردیم. در این راهنما به مواردی همچون وسایل مورد نیاز برای سفر یا مدارک مورد نیاز برای مصاحبه در سفارت آمریکا پرداخته نمی شود.
ساعت حرکت از فرودگاه امام خمینی تهران 5 صبح است. برای رفتن به فرودگاه امام بهتر است از تاکسی هاس 1828 تهران استفاده کنید (از فرودگاه امام به هر کجای تهران و برعکس فقط 12 هزار تومان). بهتر است برای حصول اطمینان از وجود تاکسی برای ساعت 1 بامداد، حدود ساعت 8 یا 9 شب با تلفن های 88911364 یا 88911365 و یا تلفن 1828 تماس بگیرید. ساعت 12:30 مجددا با 1828 تماس بگیرید تا تاکسی را به آدرس شما اعزام کنند. حدود 30 تا 45 دقیقه برای رسیدن به فرودگاه امام در راه خواهید بود.
پس از ورود به لارناکا شما می توانید برای رفتن از فرودگاه به هتل فرانجیورجیو، با سایر دانشجویانی که از طریق آژانس اقدام کرده اند همراه شوید. یک مینی بوس یا van به عنوان ترانسفر فرودگاهی منتظر این دوستان خواهد بود. در صورتی که به هر دلیلی قادر به همراهی با این افراد نبودید، اصلا نگران نباشید. بیرون فرودگاه لارناکا تعداد زیادی تاکسی و van و اتوبوس برای انتقال مسافران از فرودگاه به داخل شهر منتظر هستند. شما می توانید از اتوبوس ها یا van های عمومی استفاده کنید و یا تاکسی دربست بگیرید.
شما می توانید برای صرفه جویی بیشتر در هزینه ها مقداری غذای آماده مثل نان، چیپس، غذای آماده مائده یا الیت یا چیکا (شامل انواع سوپ، خورشت، سالاد مرغ و سالاد ذرت و حلیم و ... ) با خود به قبرس ببرید تا مجبور به خوردن غذا در رستوران های گران قبرس نباشید. بهتر است برای پیشگیری از مشکلات احتمالی از بردن تن ماهی (به دلیل فلزی بودن کنسرو آن) خودداری کنید. غذاهای آماده پیشنهاد شده در ظرف های غیر فلزی بسته بندی شده اند.


فهرست تمام هزینه های معمول برای سفر به قبرس

 • هزینه ویزای قبرس 15,000 تومان
 • بلیط رفت و برگشت (با فرض خرید صندلی ارزان برای ماه June) 660,000 تومان
 • هتل فرانجیورجیو (برای 2 شب به همراه roommate برای هر نفر) 60,000 هزارتومان
 • ترانسفر فرودگاهی و هزینه رفت و برگشت از لارناکا به نیکوزیا 35,000 تومان
 • دو وعده غذا (شام یا ناهار) در رستوران 25,000 تومان
 • هزینه visa application سفارت آمریکا 120,000 تومان (معادل 131 دلار آمریکا)

مجموع تمام هزینه ها 915,000 تومان

نکته 1: تا قبل از تاریخ June 2008 قیمت بلیط هواپیما در حدود 460,000 تا 530,000 تومان بود. اما به دلیل افزایش قیمت سوخت، شرکت Fly Emirates قیمت بلیط ها را حدود 40% افزایش داده است. ضمن این که قیمت بلیط به شدت بستگی به زمان سفر دارد. در فصل های High Season از نظر توریستی قیمت بلیط ها گران تر و در فصل های خلوت Low Season بلیط ها ارزان تر است.

نکته 2: در صورتی که مجموع هزینه های محاسبه شده در بالا را با قیمت های آژانس ها مقایسه می کنید، توجه داشته باشید که باید هزینه visa application و وعده های غذایی رستوران و همچنین سفر به نیکوزیا را از مبلغ محاسبه شده کسر کنید، یعنی در نهایت چیزی در حدود 750,000 هزار تومان هزینه خواهید داشت.

نکته 3: با احتساب تکات 1 و 2 هزینه سفر به قبرس در ماه های April و May 2008 در حدود 550,000 تا 600,000 تومان بوده است، در حالی که آژانس ها چیزی در حدود 750,000 تا 800,000 تومان از مشتریان خود طلب می کنند. یعنی 150 تا 200 هزار تومان گران تر !!!