سنگاپور

از Apply Abroad
پرش به: ناوبری، جستجو

دانشگاه های سنگاپور به دلیل کسب رتبه های بالا و معتبر بین دانشگاه های جهان به ویژه در سالهای اخیر توجه دانشجویان ایرانی را برای اخذ پذیرش به خود جلب کرده اند. از مزایای دیگر این کشور رفت و آمد آسان به ایران می باشد که مشکلاتی که دانشجویان آمریکایی و کانادایی و غیره برای رفت و آمد و گرفتن ویزا دارند، را ندارد. همچنین بورس دانشگاه های سنگاپور برای هزینه های دانشجویان کافی است. از طرفی به دلیل آنکه دانشگاه های سنگاپوری سطح علمی دانشجویان ایرانی را قبول دارند و پذیرش دانشجویان ایرانی با استقبال بیشتری رو به روست، گرفتن پذیرش از این دانشگاه ها ساده تر به نظر می رسد.

دانشگاههایی از سنگاپور که در رتبه بندی QS 2012 در بین 500 دانشگاه برتر جهان هستند:

رتبه نام دانشگاه
25 National University of SINGAPORE - NUS
47 NANYANG Technological University - NTU


مطابق این رده بندی، رتبه دانشگاههای NUS و NTU در رشته های مهندسی به ترتیب ۹ و ۲۶ می باشد. دانشجویان به دو روش می توانند برای پذیرش اقدام کنند. یک روش از طریق a-star و روش دیگر با تماس مستقیم به خود دانشگاه میسر می باشد که برای هر کدام توضیحاتی در زیر آمده است.

بورس بین المللی تحصیلات تکمیلی A*STAR (SINGA)

موسسه Agency for Science, Technology and Research یا A*STAR یک موسسه تحقیقاتی است که بورس های مختلفی برای حمایت دانشجویان با استعداد تهیه کرده است که از میان آنها بورس Singapore International Graduate Award یا SINGA برای دانشجویان ایرانی مناسب تر به نظر می رسد. SINGA جایزه ای است که به دانشجویان کشورهای مختلف با داشتن شرایط نتایج و موفقیت های عالی درسی در دوره های لیسانس و یا فوق لیسانس و علاقه شدید به تحقیق برای کسب مدرک دکترا (Phd) در حوزه های علمی و مهندسی در دانشگاه های سنگاپور داده می شود. دانشجویانی می توانند از این بورس استفاده کنند که شهروند کشور سنگاپور نبوده و یا در آن کشور اقامت نداشته باشند و یا قبلا در یکی از دانشگاه های سنگاپور تحصیل نکرده باشند. در واقع SINGA برای دانشجویانی است که برای اولین بار در سنگاپور مشغول به تحصیل می شوند و قبلا در دانشگاه های NUS و NTU و دیگر دانشگاه های سنگاپور دوره لیسانس یا فوق لیسانس را نگذرانده باشند. A*STAR برای دانشجویانی که قبلادر سنگاپور مشغول تحصیل شده اند، بورس های دیگری را در نظر گرفته است که با مراجعه به سایت A*STAR می تواند از شرایط آنها اطلاع یابید. A*STAR اغلب هر سال به 240 نفر این جایزه را اعطا می نماید. دوره دکترا با این بورس حداکثر 4 سال می باشد.

در واقع SINGA یک همکاری بین A*STAR و دانشگاه های NUS و NTU است. دانشجویان می توانند کارهای تحقیقاتی خود را بین A*STAR ، NUS و NTU انتخاب کنند. مدرک Phd توسط یکی از دانشگاه های NUS یا NTU اعطا خواهد شد.

دانشجویانی که علاقه به تحقیق در حوزه های علمی و مهندسی دارند و کیفیت نتایج دانشگاهی و درسی آنها بالاست و دارای توصیه نامه های خوب و تسلط و روانی بر زبان انگلیسی هستند می توانند به SINGA درخواست پذیرش ارائه دهند. قابل ذکر است که SINGA فقط دوره های دکترا برای حوزه های علوم و مهندسی (Science & Engineering) را حمایت می کند و رشته های MBA یا Finance یا مدیریت بازرگانی (Business Management) یا معماری (Architecture) حمایت نمی کند. همچنین SINGA یک برنامه برای دانشجویان برای اخذ مدرک دکتراست و بعد از اخذ مدرک فوق لیسانس نمی توان آن را رها نمود.

هزینه هایی که SINGA پوشش می دهد به قرار زیر است:

تمام شهریه دانشگاهی

پرداخت هر ماه 2000 دلار سنگاپور که به طور سالیانه 24000 دلار سنگاپور خواهد شد که می تواند به 2500 دلار در ماه و 30000 دلار در سال بعد از گذراندن امتحانات افزایش یابد.

پرداخت کمک هزینه 1000 دلار سنگاپور برای فقط یک بار

پرداخت 1500 دلار سنگاپور برای هزینه هواپیما فقط یک بار


دوره دکترا SINGA یک دوره تحقیقاتی است. با این حال به علاوه پایان نامه تحقیقاتی به طور معمول نیاز است که دروسی نیز در این دوره گذرانده شوند. این دروس اغلب توسط یکی از دانشگاه های NUS یا NTU ارائه می شوند. برای دانشجویانی که دوره فوق لیسانس را گذرانده اند این امکان وجود دارد که در صورت موافقت دانشکده و دانشگاه ارائه دهنده دروس از گذزاندن آن دروس معاف شوند.

برای استفاده کنندگان از این بورس امکان کار نیمه وقت در حین دوره Phd وجود ندارد. SINGA یک کمک هزینه برای کارهای تحقیقاتی تمام وقت می باشد و شما اجازه ندارید در حین تحصیل در سنگاپور به کار دیگری مشغول شوید

برای دانشگاه های مختلف ایران سهمیه خاصی در نظر گرفته نمی شود. داوطلبان بورس های تحصیلی SINGA تنها بر اساس شایستگی و زمینه تحقیقاتی که انتخاب کرده اند، و اینکه آیا استاد مشاور خبره و امکانات در این زمینه تحقیقاتی موجود است یا خیر گزینش می شوند.

هیچ گونه وثیقه و یا تعهدی برای بورس های تحصیلی SINGA وجود ندارد و بعد از اتمام تحصیل نیاز نیست که دانشجو در سنگاپور به کار بپردازد. اما اگر دانشجوی پذیرفته شده نتواند با موفقیت دوره را به اتمام رسانده و یا اینکه در میانه دوره تحصیلی اش انصراف دهد، بایستی تمامی مبلغ دریافتی را باز پرداخت کند.

داوطلبان متاهل نیز می توانند برای بورسیه a-star اقدام کنند. لیکن می بایست به این نکته توجه شود که مبلغ مقرری در هر ماه برای یک دانشجوی مجرد کافی می باشد. دانشجویان متاهل باید در نظر داشته باشند که همراه داشتن خانواده هزینه بیشتری نیاز دارد. معمولا مبلغ 1500 دلار در هر ماه برای یک دانشجوی مجرد کافی است. هزینه تقریبی برای یک ماه زندگی دانشجویان خارجی در سنگاپور به شرح زیر است.

خوراک روزانه (در غذاخوری ها و مراکز تغذیه دانشگاه) بین 300 تا 400 دلار سنگاپور،هزینه مسکن بین 300 تا 900 دلار، حمل و نقل داخلی بین 70 تا 150 دلار وهزینه های متفرقه و شخصی شامل لوازم التحریر، اقلام بهداشتی، تفریح و غیره بین 300 تا 500 دلار می باشد که در مجموع هزینه کل بین 1000 تا 1850 دلار خواهد شد.

انتخاب دانشگاه مقصد (از بین NTU و NUS ) به این صورت می باشد که داوطلبان الویت خود را بین NTU و NUS انتخاب می کنند. تخصیص دانشجویان به یک دانشگاه مشترکا توسط NTU و NUS و a-star تعیین می شود. برای این تخصیص الویت انتخاب شده توسط دانشجو، و اینکه کدام دانشگاه در زمینه تحقیقاتی انتخاب شده بهتر است در نظر گرفته می شود.

در مورد انتخاب موضوع تحقیقاتی نیاز نیست که خود دانشجو موضوع تحقیقاتی و یا استاد مورد نظر برای آن موضوع را بیابد. کافی است دانشجویان لیستی از پروژه های موجود و سرپرست های آن پروژه ها (supervisors) در سایت SINGA را ببینند و از بین آن ها پروژه هایی که مورد علاقه شان هستند و در آنها پیشینه تحقیقاتی دارند را انتخاب نمایند. هر دانشجو می تواند از بین پروژه های موجود تا سه انتخاب داشته باشد و آن را در فرم پذیرش آنلاین خود وارد کند. سپس با بررسی مدارک دانشجو و با گفتگو با خود دانشجو معلوم می شود که کدام پروژه تحقیقاتی برایش مناسب تر است.

داوطلبان می توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با پروژه های تحقیقاتی به هر یک از سرپرست های پروژه ها که در SINGA لیست شده اند، ایمیل زده و با آنها به گفتگو بپردازند. همچنین می توانند به supervisor های فیلد کاری مورد علاقه خود ایمیل زده و پروژه های تحقیقاتی جدید به آنها پیشنهاد دهند. ولی باید توجه داشت که کار بر روی تمامی پروژه های پیشنهادی همواره امکان پذیر نمی باشد. با این حال، A*STAR، NUS و NTU به دانشجویان کمک خواهند کرد تا پروژه ها و سرپرست پروژه های مناسب خود را بیابند، به شرط آنکه برای جایزه SINGA پذیرفته شده باشند. متقاضیان این بورس می توانند دوره Phd را در زمینه ای دنبال کنند که در دوره لیسانس یا فوق لیسانس بر روی آن کار نکرده اند. ولی باید توجه داشت که دانشجو در هر زمینه ای که مایل به ادامه تحصیل باشد، باید بتواند علاقه و توانایی خود را برای کمیته تخصیص کمک هزینه اثبات کند. کمیته تخصیص کمک هزینه با در نظر گرفتن نتایج آکادمیک دانشجو و توصیه نامه های ارائه شده و با گفتگو با سرپرست پروژه ها و خود دانشجو تشخیص می دهد که آیا داوطلب برای یک فیلد کاری مناسب است یا خیر. در واقع معیار انتخاب SINGA شامل نتایج درسی دانشجو (نمرات)، مقالات، توصیه نامه ها از مراجع آکادمیک، موفقیت های دیگر شخصی مانند اختراعات، جوایز دریافتی و ... ، علاقه و توانایی برای تحقیق و پذیرفته شدن در مصاحبه می باشد. قابل ذکر است که مصاحبه SINGA به صورت حضوری بوده و تلفنی نمی باشد و در گذشته در ایران انجام می شده است. ولی هم اکنون این مصاحبه در کشور سنگاپور انجام می گیرد و متقاضیان این بورس باید برای مصاحبه آمادگی سفر به کشور سنگاپور را داشته باشند. برای استفاده از SINGA محدودیت سنی وجود ندارد. با این حال SINGA قصد دارد که از جوانتر ها حمایت کند. اشخاص با سن بالاتر که دارای تجربه تحقیقاتی مربوطه نیز باشند، شانس پذیرفته شدن دارند.


شرایط اعطای بورس های تحصیلی دانشگاه های سنگاپور مانند NTU

دانشگاه NTU بورس هایی را برای داوطلبان برجسته فراهم کرده تا آنها بتوانند به صورت تمام وقت در دوره های تحقیقاتی ادامه تحصیل دهند. این بورس ها شامل مقرری ماهانه بین 1400 دلار تا 1500 دلار سنگاپور می باشد. میزان پرداختی برای دوره دکتری بین 2000 تا 2500 دلار سنگاپور می باشد. مبلغ دقیق پرداختی به هر دانشجو بستگی به صلاحیت تحصیلی، تجربه، کارایی و دیگر فاکتورهای مربوطه دارد. علاوه بر مقرری، مبالغی تحت عنوان هزینه سالانه تحقیقات و هزینه سالانه کامپیوتر برای هر دانشجو در نظر گرفته می شود. این بورس در ابتدا برای مدت یک سال با قابلیت تمدید هر 12 ماه در نظر گرفته شده و تمدید آن بستگی به کارایی و پیشرفت تحقیقاتی دارد. حداکثر طول دوره قابل تمدید بورس برای فوق لیسانس 2 سال و برای دکترا 3 سال می باشد.طول مدت زمان تحصیل برای دوره دکتری بین 3 تا 5 سال در نظر گرفته شده است.

تفاوت بورس تحصیلی SINGA ارائه شده توسط a-star و بورس تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه NTU در این است که بورس a-star مخارج تحصیلی دانشگاهی، مقرری ماهانه دانشجویان، هزینه خرید کتاب سالانه و بازپرداخت هزینه بلیط هواپیما را شامل می شود.

بورس ارائه شده توسط NTU متقاضیان کشورهای مختلف برای دوره های فوق لیسانس و دکترا در همه رشته های تحصیلی موجود در NTU (علوم مهندسی، علوم اجتماعی، هنر، علوم ارتباطات و غیره) را پوشش می دهد. این بورس مخارج تحصیلی دانشگاهی، مقرری ماهانه دانشجویان را شامل شده ولی هزینه خرید کتاب و بلیط هواپیما را شامل نمی شود.

هیچ کدام از دو بورس فوق هیچ گونه وثیقه و یا تعهدی را شامل نمی شوند.

ناگفته نماند که در صورتی که دانشجو قبلا مدرک فوق لیسانس را از یکی از دانشگاه های ایران دریافت کرده باشد، می تواند درخواست خود را مستقیما برای اخذ پذیرش و دریافت بورس تحصیلی دوره دکترا از دانشگاه NTU بفرستد.