فنلاند

از Apply Abroad
پرش به: ناوبری، جستجو

‌معرفي فنلاند

جمهوری فنلاند کشوری است در شمال اروپا. فنلاند از شمال با نروژ، از شرق با روسیه، از غرب با سوئد و از جنوب با استونی همسایه است. خلیج بوتنی در غرب، خلیج فنلاند در جنوب و دریای بالتیک در جنوب غربی آن قرار دارد.

فنلاند سرزمینی است پست، مشتمل بر چندین دریاچه (کشور هزار دریاچه) و بیش از ۸۰ درصد کشور پوشیده از جنگل است.این کشور ۲۰۰۰۰ جزیره با وسعتی بیش از ۱۰۰۰۰۰ کیلومتر مربع دارد. تابستان فنلاند بسیار درخشنده و زمستانش بسیار تاریک است. تابستان گرم و کوتاه و زمستان سرد و بسیار بلند دارد. در لاپلند در شمال فنلاند به مدت دو ماه تمام در زمستان خورشید طلوع نمی کند و در تابستان نیز دو ماه غروب را نمی بینید. ماشین آلات ،مواد شیمیایی، فلزات، الوار، تخته و کاغذ از مهم‌ترین صادرات فنلاند می‌‌باشند. به علت نامساعد بودن آب و هوای شمال فنلاند، اکثر مردم در جنوب کشور زندگی می‌‌کنند. واحد پول فنلاند يورو مي باشد. دو زبان رسمی این کشور فنلاندی و سوئدی می باشد.

برخی از شهرهای فنلاند :

هلسینکی

اسپو

وانتا

تورکو

تمپرا

‌هرينه ي تحصيلات

در زمان نگارش این متن بعضی از رشته ها در بعضی از دانشگاه های فنلاند طرح گرفتن شهریه را اجراء کرده اند ولی اکثر رشته ها و دانشگاه ها کماکان بصورت رایگان هستند.

برای پیگیری این موضوع به این تاپیک در فروم مراجعه کنید.

هزینه زندگی در فنلاند

به طور تقریبی هزینه زندگی دانشجویی به شرح زیر می باشد:

مسکن: 180 تا 300 یورو

غذا : 150 تا 250 یورو

هزینه های درسی( کتاب و جزوه و ...): 50 یورو

سایر هزینه های شخصی ( سفر و خرید و ...): 150 یورو

در مجموع بین 600 تا 900 یورو

برای پیگیری مباحث مربوط به زندگی (هزینه و کار و راهنمای روزهای نخست در فنلاند) به این تاپیک و این تاپیک و این تاپیک و این تاپیک در فروم مراجعه کنید.

‌تحصيلات‌ پيش‌ دانشگاهي‌

‌آموزش‌ رسمي‌ و اجباري‌ در كشور فنلاند از 7 سالگي‌ آغاز مي‌شود و 9 سال‌ به‌ طول‌ مي‌انجامد. اين‌ تحصيلات‌ اجباري‌ شامل‌ 6 سال‌ ابتدايي‌ و 3 سال‌ متوسطه‌ است. در اين‌ مدت‌ دانش‌آموزان‌ با محيط‌ و دروس‌ پايه‌ و زبان‌هاي‌ خارجي‌ آشنا مي‌شوند.

پس‌ از تحصيلات‌ متوسطه‌ دانش‌آموزان‌ وارد دبيرستان‌ها كه‌ به‌ دو دسته‌ نظري‌ و حرفه‌اي‌ تقسيم‌ شده‌ است‌ مي‌شوند. طول‌ دوره‌ دبيرستان‌ از سه‌ تا چهار سال‌ است‌ كه‌ در پايان‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ داده‌ مي‌شود. در دبيرستان‌هاي‌ نظري، دانش‌آموزان‌ دروس‌ ادبيات، زبان‌هاي‌ خارجي، علوم، رياضي، ورزش، موسيقي‌ و هنر را فرا مي‌گيرند.

دوره‌هاي‌ حرفه‌اي‌ توانايي‌هاي‌ فني‌ - حرفه‌اي‌ دانش‌آموزان‌ را بالا مي‌برد و براي‌ دانش‌آموزاني‌ كه‌ جذب‌ بازار كار مي‌شوند مناسب‌ است.

براي‌ ورود به‌ دانشگاه‌هاي‌ فنلاند، كليه‌ دانش‌آموزان‌ پس‌ از اتمام‌ دوره‌ دبيرستان‌ در آزمون‌ سراسري‌ دانشگاه‌ها شركت‌ مي‌كنند.

‌تحصيلات‌ دانشگاهي‌

‌تحصيلات‌ عالي‌ در دانشگاه‌ها، مؤ‌سسات‌ آموزش‌ عالي‌ تخصصي‌ و پلي‌ تكنيك‌ها (AMK/YH) امكان‌پذير است. در فنلاند 50 مركز آموزش‌ عالي‌ زير نظر وزارت‌ آموزش‌ (Ministry of Education) فعاليت‌ آموزشي‌ و پژوهشي‌ دارند كه‌ شامل‌ 14 دانشگاه‌ جامع، 6 دانشگاه‌ و مؤ‌سسه‌ آموزش‌ عالي‌ تخصصي‌ و 30 پلي‌ تكنيك‌(AMK/YH) است.

شرط‌ ورود به‌ كليه‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي، داشتن‌ مدرك‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ و قبولي‌ در آزمون‌ سراسري‌ دانشگاه‌هاست. در فنلاند كمتر از نيمي‌ از داوطلبين‌ موفق‌ به‌ ورود به‌ دانشگاه‌ها مي‌شوند.

شرط‌ ورود دانشجويان‌ خارجي‌ به‌ مراكز آموزش‌ عالي‌ داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان‌ فنلاند يا معادل‌ آن‌ و قبولي‌ در آزمون‌ ورودي‌ است. زبان‌ تحصيل‌ در دانشگاه‌ها در اين‌ كشور، فنلاندي، سوئدي‌ و گاهي‌ هم‌ انگليسي‌ است.

در نظام‌ آموزشي‌ جديد فنلاند سال‌ تحصيلي‌ دو نيم‌ سال‌ دارد كه‌ در هر كدام‌ 20 واحد (Credits) و در هر سال‌ تحصيلي‌ 40 واحد گذرانده‌ مي‌شود.

در سال‌ 1995 ميلادي‌ مجلس‌ فنلاند قانون‌ تأسيس‌ پلي‌ تكنيك‌ها(AMK/YH) را تصويب‌ كرد. هدف‌ از تأسيس‌ پلي‌ تكنيك‌ها راهيابي‌ سريع‌تر به‌ بازار كار است. تا كنون‌ 30 پلي‌ تكنيك‌ مجوز تأسيس‌ گرفته‌اند كه‌ در رشته‌هاي‌ گوناگون‌ دوره‌هاي‌ 4 ساله‌ برگزار مي‌كنند. براي‌ ادامه‌ و اتمام‌ دوره، هر دانشجو نيازمند يك‌ سال‌ تمديد است.

تفاوت‌ پلي‌ تكنيك‌ها با دانشگاه‌ها در كاربردي‌ و حرفه‌اي‌ بودن‌ تحصيلات‌ است.

شرط‌ ورود به‌ پلي‌ تكنيك‌ها داشتن‌ ديپلم‌ حرفه‌اي‌ از دبيرستان‌هاي‌ حرفه‌اي‌ و موفقيت‌ در آزمون‌ ورودي‌ هر پلي‌ تكنيك‌ به‌ همراه‌ سابقه‌ كار است.‌دوره‌هاي‌ تحصيلي‌

1- دوره‌هاي‌ پلي‌ تكنيك‌ها(AMK/YH)  :كه‌ سبب‌ گرفتن‌ مدرك‌Bachelor مي‌شود، 4 سال‌ طول‌ مي‌كشد و شامل‌ گذراندن‌ 140 تا 160 واحد است. تعداد واحدهاي‌ مورد نياز بستگي‌ به‌ رشته‌ تحصيلي‌ دارد و حداقل‌ 20 واحد به‌ يك‌ دوره‌ تجربه‌ كار علمي‌ اختصاص‌ دارد. در پايان‌ دانشجو پايان‌ نامه‌ نيز ارائه‌ مي‌دهد.

Kandidaati / Kandidat (Bachelor) -2: كه‌ شامل‌ سه‌ تا چهار سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ است. اين‌ دوره‌ در نظام‌ جديد آموزشي‌ فنلاند در دانشگاه‌ها گذرانده‌ مي‌شود كه‌ حداقل‌ شامل‌ 120 واحد است‌ كه‌ دانشجو طي‌ آنها دروس‌ پايه‌ و تخصصي‌ را مي‌گذراند. در سال‌ آخر دانشجو بايد پژوهش‌ علمي‌ را همراه‌ پايان‌ نامه‌ ارايه‌ دهد.

‌Maisteri (Master)-3كه‌ شامل‌ 5 تا 7 سال‌ تحصيل‌ تمام‌ وقت‌ است. اين‌ دوره‌ بعد از ديپلم‌ دبيرستان، شامل‌ گذراندن‌ حداقل‌ 160 تا 220 واحد تحصيلي‌ و انجام‌ پژوهش‌هاي‌ علمي‌ و ارايه‌ پايان‌ نامه‌ است.

اگر اين‌ تحصيلات‌ بعد از دوره‌Kandidaatti / Kandidat (Bachelor) گذرانده‌ شود، واحدهاي‌ مورد نياز حداقل‌ 40 واحد است.

4- دركشور فنلاند اعطاي‌ مدرك‌Lisensiaatti / Licentiat نيز ممكن‌ است‌ كه‌ دانشجو براي‌ گرفتن‌ آن‌ موظف‌ به‌ گذراندن‌ 30 واحد خواهد بود. اين‌ دوره‌ پژوهشي‌ است.

دانشجو موظف‌ به‌ نوشتن‌ پايان‌ نامه‌ و دفاع‌ موفقيت‌آميز در مقابل‌ استادان‌ است. اكثر دانشجويان‌ اين‌ دوره‌ را به‌ عنوان‌ مرحله‌ ابتدايي‌ دوره‌ دكترا مي‌گذرانند كه‌ 2 تا 3 سال‌ تحصيلي‌ طول‌ مي‌كشد.

Tohtori / Doktor (Ph.D.)-5شرط‌ ورود به‌ دوره‌ دكترا، داشتن‌ مدرك‌ /Maisteri Magister/ (Master) يا كارشناسي‌ ارشد است. دوره‌ دكترا نيز در فنلاند پژوهشي‌ است‌ و 4 تا 5 سال‌ طول‌ مي‌كشد.
نحوه‌ ارزيابي‌ مدارك‌ تحصيلي‌

1-كليه‌ مدارك‌ 2 يا 3 سال‌ و تحصيلات‌ نيمه‌ تمام‌ معادل‌ حداقل‌ 70 واحد به‌ شرط‌ داشتن‌ ديپلم‌ دبيرستان، "كارداني" ارزشيابي‌ مي‌شود.

2- مدارك‌ Kandidaatti / Kandidat (Bachelor) و مدارك‌ صادره‌ از پلي‌ تكنيك‌ها(AKH / YH)، "كارشناسي" ارزشيابي‌ مي‌شود.

3- مدارك‌Maisteri/ Magister/ (Master) با شرط‌ داشتن‌ كارشناسي، "كارشناسي‌ ارشد" ارزشيابي‌ مي‌شود.

4- مدارك‌Maisteri/ Magister/ (Master) بعد از ديپلم‌ دبيرستان‌ با 5 تا 7 سال‌ تحصيل‌ "كارشناسي‌ ارشد " ارزشيابي‌ مي‌شود.

5- مدارك‌Lisensiaati / Licentiaat با شرط‌ داشتن‌ كارشناسي، "كارشناسي‌ ارشد" ارزشيابي‌ مي‌شود.

‌تبصره: براي‌ اين‌ مدرك‌ به‌ شرط‌ داشتن‌ كارشناسي‌ ارشد، صحت‌ صدور صادر مي‌شود و در صورت‌ متفاوت‌ بودن‌ گرايش، "كارشناسي‌ ارشد" با گرايش‌ مربوط‌ ارزشيابي‌ مي‌شود.

6- مدارك‌ Doktor (Ph.D.) /Tohtori ، "دكترا" ارزشيابي‌ مي‌شود.

7- مدارك‌ دانشگاه‌ آزاد فنلاند ارزشيابي‌ نمي‌شود.

نحوه اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی

برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی و تحصیل به زبان انگلیسی در پلی تکنیک ها باید درخواست خود را توسط سایت www.admissions.fi ارسال کنید. (برای پیگیری مسایل مربوط به این سایت به این تاپیک مراجعه کنید.)

برای ورود به پلیتکنیک های فنلاند دادن ازمون ورودی برای همه الزامی است و پذیرش پلی تکنیک ها برای ایرانیان فقط و فقط بر اساس نمره کسب شده در ازمون ورودی خواهد بود.

برای اطلاعات کامل به وبسایت www.admissions.fi مراجعه فرمایید.

برای پیگیری این موضوع در فروم به این تاپیک مراجعه کنید

نحوه‌ اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد

برای اقدام در مقطع کارشناسی ارشد در فنلاند به دو صورت عمل میشود

• مستقیم

• غیر مستقیم (از طریق UAF)

در روش مستقیم شما به سایت دانشگاه رجوع کرده و مدارک مورد نیاز برای رشته مورد علاقه خود را بررسی و جمع آوری کرده و پس از شروع زمان ثبت نام و تا قبل از اتمام Deadline (آخرین مهلت ثبت نام) فروم تقاضا (Application Form) را بصورت آنلاین و یا بصورت آفلاین (بسته به دانشگاه متفاوت است) پر کرده سپس آن را چاپ و امضا میکنید و همراه با بقیه مدارک به دانشگاه ارسال کرده و منتظر ایمیل تایید دریافت مدارک از دانشگاه خواهید شد. مدارک مورد نیاز دانشگاه ها در رشته های مختلف بعضا متفاوت هست ولی با این وجود اکثر دانشگاه های فنلاند مدارک زیر را از متقاضیان درخواست میکنند.

• کپی مدارک تحصیلی و ترجمه : دیپلم (بعضی از رشته ها)، فوق دیپلم (افرادی که کارشناسی ناپیوسته گذرانده اند)، لیسانس( برای همه رشته ها)

• کپی ریز نمرات و ترجمه : فوق دیپلم (افرادی که کارشناسی ناپیوسته گذرانده اند)، لیسانس

• CV : خلاصه سوابق دانشگاهی و کاری

• Motivation Letter: در این نامه شما باید برای دانشگاه دلایل انتخاب این رشته توسط خود را توضیح دهید و به دانشگاه ثابت کنید که علاقه کافی برای ادامه تحصیل در این رشته را دارید.

• فرم تقاضا یا Application Form امضا شده.

• Portfolio : برای رشته معماری

• کپی پاسپورت : برای بعضی از رشته ها

• عکس پاسپورت : برای بعضی رشته ها

• نمره زبان : نمره تافل باید مستقیم توسط ETS فرستاده شود ولی برای آیلتس کپی نمره برابر با اصل شده (برای اکثر دانشگاه ها) قابل قبول است.


نکته : تمام کپی ها باید برابر با اصل باشند (برای پاسپورت لازم نیست) و تمام ترجمه ها باید رسمی و حاوی مهر دادگستری و وزارت امور خارجه باشند (مهرهای دادگستری و امور خارجه را دارالترجمه برایتان در قبال دریافت مبلغی انجام میدهد). نکته: دانشنامه و ریز نمرات باید به تایید سفارت فنلاند برسند. برای این موضوع نیاز به تعیین وقت قبلی نیست، فقط کافی است از یکشنبه تا چهارشنبه، بین ساعات 9 تا 11/30 به آدرس سفارت فنلاند در تهران (خیابان میرزاپور یا سهیل سابق) مراجعه کنید. به ازای هر مهر که روی هر مدرکی بخورد مبلغ 48000 تومان باید بپردازید. در صورتی که دارالترجمه برایتان ریز نمرات و دانشنامه را پلمپ کرده باشدٰ یک مهر روی پلم کافی است. نکات مهم این فرایند به این شکل است: 1. حتما باید اصل مدرک همراهتون باشه تا مدرک تایید بشه. 2. نیاز به گرفتن وقت قبلی نیست و از یکشنبه تا چهارشنبه بین ساعت 9 تا 11/30 میتونید به آدرس سفارت در خیابان میرزاپور (سهیل سابق) مراجعه کنید برای تایید مدارک. 3. هزینه تایید مدارک به ازای هر مهر، 48,000 تومان است. بنابراین به نفع شما است که ریز نمرات و دانشنامه را توسط مترجم به هم پلمب کنید و برای هر دوشون یک مهر تایید از سفارت بگیرید که با یک مهر کارتون رابیفته و هزینه دوبرابر پرداخت نکنید. 4. معمولا مدارک رو صبح میدید و ساعت 2 و 3 همون روز میتونید مدارک تایید شده رو پس بگیرید.

در روش غیر مستقیم شما در سایت www.universityadmissions.fi یک حساب کاربری ایجاد میکنید (در بخش بعد کامل توضیح داده شده است) و از آن جا برای دانشگاه هایی که از طریق این سازمان امکان اقدام را دارند Application Form پر میکنید و سپس فرم را چاپ، امضا و همراه با بقیه مدارک که قبلا در سایت دانشگاه بررسی کرده اید برای این سازمان (UAF) ارسال میکنید. UAF پس از بررسی صحت و کامل بودن مدارک آنها را به دانشگاه مقصد ارسال خواهد کرد.

نکته (تایید مدارک در سفارت فنلاند) : در روش مستقیم نمره زبان باید به دانشگاه ارسال شود ولی در روش غیر مستقیم نمره زبان برای UAF ارسال میشود(نمره تافل به کد این سازمان و نمره آیلس به آدرس آن و فقط در صورتی که دانشگاه کپی مدرک آیلس را قبول میکند میتوانید برای هر تقاضا یک کپی از نمره خود را داخل پاکت گذاشته و ارسال کنید).


در زیر لیست دانشگاه هایی که در زمان نگارش این مقاله با استفاده از UAF کار میکنند آمده است: Hanken School of Economics

Lappeenranta University of Technology

University of Helsinki

University of Jyväskylä

University of Lapland

University of Oulu

University of Tampere

University of Turku

Åbo Akademi University

پس از ارسال مدارک به دانشگاه، نتیجه پذیرش شما ظرف مدت حدودا دو الی چهار ماه به اطلاع شما خواهد رسید.

برای پیگیری این موضوع در فروم به این تاپیک مراجعه کنید.

University Admissions Finland(UAF)

UAF یک سازمان واسط بین متقاضیان و دانشگاه ها است.

کار این سازمان دریافت مدارک از متقاضیان و بررسی صحت و کامل بودن آنها و در نهایت ارسال مدارک به دانشگاه است.

نحوه ثبت نام در UAF به قرار زیر است:

1- ورود به سایت https://admissions.it.helsinki.fi/uaf/pages/register.jsp

2- تکمیل فرم ثبت نام بصورت کامل : دقت فرمایید که تمامی اطلاعات باید مطابق با پاسپورت و بصورت کامل پر شوند.

3- کلیک بر روی دکمه Register


نکته: پسورد (گذر واژه) باید حداقل هشت حرف و شامل حداقل یک حرف بزرگ و یک عدد باشد.


نحوه ورود و کار با سایت :

1- ابتدا وارد لینک روبرو میشوید : https://admissions.it.helsinki.fi/uaf/pages/login.jsp

2- ایمیل و پسورد خود را وارد میکنید و روی دکمه Log In کلیک میکنید.

3- قسمت Interest مربوط نام و نام خانوادگی و تغییر گذرواژه و دانشگاه ها و رشته های مورد علاقه شماست.

4- در قسمت Personal information تمامی اطلاعات را بصورت کاملا صحیح و مطابق با گذرنامه تکمیل و بر روی Save کلیک میکنید.

5- سپس قسمت Educational Background را بصورت کامل تکمیل و بر روی Save کلیک میکنید.

6- در قسمت Edit application template یا new application (بسته به اینکه شما قبلا اطلاعات تقاضا نامه را تکمیل کرده اید) میتوانید اقدام ساخت یک فرم جدید جهت اقدام برای یک رشته در یک دانشگاه پرکنید.

7- در قسمت My Applications میتوانید تقاضانامه های تکمیل شده را مرور یا چاپ کنید.

8- در قسمت Language Test Results میتوانید رسیدن نمره زبان خود را به UAF بررسی کنید.

9- در قسمت Application Process میتوانید توضیحاتی درباره چگونگی بررسی تقاضا بخوانید.

10- با کلیک بر روی Log out از سیستم خارج میشوید.

پر کردن قسمت 5 که مربوط به ساخت یک Application جدید هست بسیار ساده میباشد. در قسمت مذکور پس از تایید سوابق تحصیلی که قبلا پر کرده اید، دانشگاه و رشته مورد نظر را انتخاب و پس از آن نمره زبان مورد نظر (مطابق با امتحان داده شده توسط خودتان) را انتخاب میکنید سپس Motivation و یا CV و یا هر اطلاعاتی که از شما در این قسمت درخواست میشود را تکمیل (بسته به دانشگاه و رشته متفاوت است) و در قسمت بعد فرم را از نظر صحت اطلاعات بررسی و تایید میکنید. در صورت تایید نکردن فرم اطلاعاتی وارد کرده اید حذف نخواهند شد و میتوانید بعدا آن ها را دوباره مرور و اطلاح کنید.


نکته بسیار مهم : بعد از تایید فرم به هیچ عنوان امکان تغییر هیچ یک از اطلاعات فرم تایید شده (نه در فرم هایی که بعدا ممکن است پر کنید) وجود ندارد.


وقتی که فرم را تایید کردید میتوانید آن را چاپ و امضا کنید و به UAF از طریق پست ارسال کنید. پس از ارسال مدارک، توسط UAF شما ایمیلی مبنی بر دریافت مدارک و کامل بودن آنها دریافت خواهید کرد و پس از مدتی وضعیت تقاضای شما به " به دانشگاه ارسال شد" تغییر میکند.


نکته: در صورت وجود اشکال در فرم های شما، UAF به شما اطلاعات خواهد داد و مهلتی را برای رفع اشکال موجود به در نظر خواهد گرفت.

دکتری در فنلاند

روند اخذ پذیرش در مقطع دکتری در فنلاند بصورت زیر است.

1- یافتن مکان خالی تحقیقاتی در یک دانشگاه

2- ارتباط با استاد مربوط به گروه تحقیقاتی یافته شده.

3- گرفتن نظر موافق استاد نسبت به سوابق شما.

4- صحبت برای پشتیبانی مالی.

5- گرفتن نامه پذیرش.

6- مراجعه به سفارت.


تکات مهم:

1- برای اقدام در مقطع دکتری هیچگونه زمانی (Deadline) وجود ندارد.

2- دانشجویان مقطع دکتری از پرداخت هزینه انجمن دانشجویی معاف هستند و همچنین از هیچکدام از مزایای این انجمن از جمله تخفیفات دانشجویی برخوردار نیستند.

برای پیگیری این موضوع در فروم به این تاپیک مراجعه کنید.

کمک هزینه تحصیلی

به علت رایگان بودن تحصیل در فنلاند تقریبا هیچگونه کمک هزینه ای در دانشگاه های فنلاند وجود ندارد و دانشجو ملزم به تامین نمودن هزینه زندگی خود میباشد.

با این وجود در بعضی از دانشگاه ها به بعضی از دانشجویان خاص که از لحاظ علمی در مرتبه خوبی قرار دارند کمک هزینه داده میشود ولی این موارد در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس بسیار نادر است و میتوان اینگونه فرض کرد که کمک هزینه ای برای دانشجویان این مقاطع وجود ندارد.

در مقطع دکترا علاوه بر کمک هزینه ای (حقوق) که دانشجوی برای کار بر روی پروژه دریافت میکند، کلاس هایی برای مقاطع پایین تر (لیسانس و فوق لیسانس) وجود دارد که دانشجو با تدریس در آن کلاس ها مبلغ نه چندان زیادی دریافت خواهد کرد که بیشتر به عنوان کمک هزینه در نظر گرفته میشود تا حقوقی که کفایت زندگی در این کشور را بکند.

برای پیگیری این موضوع در فروم به این تاپیک مراجعه کنید.

شانس پذیرش از دانشگاه های فنلاند

در سال های اخیر و با اختصاص شهریه برای دانشگاه های سوئد تعداد متقاضیان برای دانشگاه های فنلاند به شدت افزایش یافته است و همین عامل باعث کمتر شدن شانس پذیرش افرادی با معدل و سابقه دانشگاهی پایینتر نسبت به بقیه شده است.

اما با این حال در نظر گرفتن موارد زیر در اکثر موارد برای دانشجویان مفید بوده است.

1- انتخاب دانشگاه مناسب با شرایط فرد : دانشگاه هایی که رتبه بالایی دارند اغلب نمرات بالاتری از دانشجویان درخواست میکنند و شرایط سخت تری دارند.

2- کامل بودن مدارک : در صورت کامل نبودن مدارک شما به احتمال نزدیک به صد در صد رد خواهید شد.

3- نمره زبان : تقریبا تمام دانشگاه های فنلاند در صورتی که شما نمره زبان مورد نیاز را کسب نکرده باشید مدارک شما را بررسی نمیکنند.

4- Motivation Letter: در صورتی که این نامه را بصورت قوی بنویسید شانس خود را برای دانشگاه ها افزایش داده اید.

5- اقدام در رشته های مرتبط به رشته شما : این عامل هم تاثیر زیادی بر بروی قبول شما دارد. سعی بفرمایید تا حد ممکن در رشته نزدیک به رشته تحصیل شده در مقطع لیسانس اقدام کنید.

6- مقاله : داشتن مقاله مرتبط در رشته شما بسیار کمک کننده است ولی تاثیر آن به اندازه معدل نیست.

7- آب و هوا : با توجه به شرایط خاص آب و هوایی فنلاند این عامل میتواند تا اندازه کمی کمک کننده باشد زیرا تقاضا برای شهر هایی با شرایط آب و هوایی بد کمتر است.

8- سایر موارد : سابقه کاری، مدارک فنی و غیره بی تاثیر نیستند ولی توجه داشته باشید که این تاثیر به اندازه معدل خوب و داشتن مقاله معتبر نیست.

بعد از گرفتن پذیرش

نتایج پذیرش معمولا به سه صورت زیر است:

1- رزور : شما در صورتی میتوانید در دانشگاه ادامه تحصیل دهید که یک نفر که بصورت قطعی پذیرفته شده پذیرش خود را رد کند بعد از آن پذیرش شما قطعی خواهد شد.

2- شرطی: در صورت ارائه مدارک خواسته شده تا تاریخ معین توسط دانشگاه امکان ادامه تحصیل در دانشگاه مذکور هست و پذیرش شما قطعی خواهد شد.

3- قطعی : شما بصورت کامل پذیرفته شده اید.


وقتی که شما پذیرش قطعی را دریافت کردید نامه ای با پست به آدرس شما ارسال خواهد شد که اکثرا شامل موارد زیر است:

1- نامه قبولی در دانشگاه

2- توضیحاتی درباره دانشگاه و شهری که دانشگاه در آن واقع شده است

3- توضیحاتی برای گرفتن خوابگاه و اقدام برای ویزا

4- فرم قبول کردن پذیرش داده شده


در صورت قعطی بودن پذیرش، شما باید فرم قبول کردن پذیرش داده شده را قبل از مهلت داده شده تکمیل، امضا کنید و با پست به دانشگاه ارسال بفرمایید موقعیت داده شده برای تحصیل را برای خود رزرو کنید.  

اسکان دانشجویی

در کشور فنلاند سازمانی به نام OAS وجود دارد که وظیفه اجاره خوابگاه هایی با قیمت مناسب را به دانشجویان دارد. این سازمان در اکثر شهر های فنلاند شعبه هایی دارد که به قرار زیر هستند.

Forssa

Helsinki

Hämeenlinna

Joensuu

Jyväskylä

Kajaani

Kotka

Kuopio

Lahti

Lappeenranta

Mikkeli

Oulu

Pori

Rauma

Riihimäki

Rovaniemi

Savonlinna

Seinäjoki

Tampere TOAS

Tampere Opintanner

Turku

Vaasa


نکات مهم:

• در اولین فرصت برای گرفتن خوابگاه اقدام کنید زیر ظرفیت سازمان و همچنین مکان های مبله محدود هستند.

• تا زمانی که مبلغ معین شده (ودیعه و مبلغی برای کارهای اداری) را به حساب سازمان مربوط واریز نکنید محلی برای شما رزرو نخواهد شد.

• تا حد ممکن از گرفتن خانه شخصی خودداری کنید زیرا هزینه آن بسیار زیاد است.

• خوابگاه ها معمولا به سه صورت موجود میباشند: سوئیت تک نفره، یک خانه به اشتراک گذاشته شد و آپارتمان های خانوادگی که فقط به خانواده ها ارائه میشود.

• برای گرفتن خوابگاه شما باید فرم تقاضا (Application Form) را در سایت سازمان مربوطه پر و به آنها ارسال کنید. آن سازمان پس از بررسی تقاضا با شما تماس خواهد گرفت و مبلغ ودیعه و چگونگی واریز و همچنین مهلت واریز مبلغ را به شما اطلاع خواهد داد.

• هر شخص فقط یکبار میتواند درخواست خوابگاه خود را به سازمان ارائه دهد و آن هم صرفا بعد از پذیرفته شدن در دانشگاهی در شهر مروبط به آن سازمان است.

• در صورتی که موفق به گرفتن خوابگاه نشده اید ابتدا به قسمت Accommodation یا Student Housing سایت دانشگاه خود مراجعه و یا با انجمن دانشجویی دانشگاه تماس بگیرید.

• اجاره بهای خوابگاه شامل، اینترنت، برق و غیره میشود.

• در صورت صدمه به وسائل خوابگاه مسئولیت آن مستقیما با شماست.

• ودیعه ای که در هنگام رزرو خوابگاه پرداخت میکنید بعد از اتمام قرارداد و در صورتی که خوابگاه را به صورت سالم (مانند روز اول) برگردانید به شما پس داده خواهد شد.

• معمولا قرارداد های خوابگاه ها بمدت یک ترم بسته میشود.

برای پیگیری این موضوع در فروم و خواندن تجربه دیگر دوستان به این تاپیک مراجعه کنید.

اقدام برای ویزای دانشجویی

پس از دریافت کردن نامه پذیرش از دانشگاه شما باید در اولین فرصت برای ویزا اقدام کنید. برای گرفتن وقت از سفارت باید در روز های یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت سیزده تا ساعت پانزه با شماره تلفن 02123512250 تماس گرفته شود، سپس در وقت داده شده همراه با مدارک کامل به سفارت رفته و مدارک را تحویل دهید.

آدرس سفارت فنلاند در تهران:

No. 2, Haddadian St., Mirzapour St., Dr. Shariati Ave, Tehran 19336, Iran E-mail: sanomat.teh@formin.fi

مدارک مورد نیاز سفارت در زمان نگارش این متن به قرار زیر است: (لينك مربوط به خدمات كنسولي در سايت سفارت فنلاند در تهران

• تکمیل فرم مربوطه

• پذیرش از موسسه آموزشی (در صورت همراه داشتن همسر و یا فرزند گرفتن موافقت دانشگاه برای آنها نیز الزامی است)

• شناسنامه همراه با ترجمه انگلیسی

• آخرین مدرک تحصیلی همراه با ترجمه انگلیسی

• داشتن سپرده بانکی معادل 6،720 یورو در حساب بانکی متقاضی

• بیمه درمانی (برای دریافت اطلاعات بیشتر قبل از تهیه بیمه نامه با سفارت تماس بگیرید)

• بیمه درمانی بایستی از یک شرکت معتبر که بیمه درمانی آن اعتبار بین المللی داشته باشد خریداری شود در غیر اینصورت از یک شرکت بیمه بین المللی این بیمه نامه را تهیه فرمایید.

• بیمه درمانی بایستی دارو و درمان های اساسی در فنلاند و سایر کشورهای اروپایی را پوشش دهد.

• بیمه درمانی بایستی کل مدت اقامت شما در فنلاند را پوشش دهد اما اگر امکان تهیه چنین بیمه نامه ای میسر نیست بیمه نامه حداقل بایستی کل مدت اولین اجازه اقامتی را که از سفارت دریافت می نمایید پوشش دهد. اولین اقامت معمولا یکساله می باشد. لطفا روزهایی که در سفر به/از فنلاند هستید را نیز در نظر گرفته, اطمینان حاصل نمایید که بیمه مذکور این روزها را نیز پوشش می دهد.

• اگر کل مدت اقامت شما در فنلاند کمتر از 2 سال باشد بیمه درمانی شما بایستی تا سقف 10.000 یورو هزینه درمان را پوشش دهد.

• اگر کل مدت اقامت شما در فنلاند بیشتر از دو سال است بیمه درمانی شما بایستی تا سقف 30.000 یورو هزینه درمانی و دارویی را پوشش دهد.

• در صورتیکه شما دارای بیمه نامه بین المللی هستید این بیمه نامه قابل قبول است مشروط بر اینکه کلیه شرایط بالا را دارا باشد.

• اصل و فتوکپی هر یک از مدارک ارائه شده (روی کاغذ A4)

• هنگام انتخاب مقطع تحصیلی در موسسه آموزشی در فنلاند، دانشجو باید در اسرع وقت درخواست اجازه اقامت نماید. اداره مهاجرت تصمیم مثبت را ظرف حدود دو ماه انجام می دهد.

• از کلیه دانشجویانی که درخواست اجازه اقامت می نمایند خواسته می شود که بیمه درمان مسافرتی با اعتبار یکسال (که هر ساله تمدید می شود) بهنگام درخوست اجازه اقامت همراه داشته باشند.

• پیشنهاد می شود مدرک زبان انگلیسی IELTS 5.0 یا TOEFL 550 به سفارت ارائه شود هر چند داشتن این مدارک طبق قانون الزامی نیست.

• فرم مربوط به دانشجویان : OLE_OPI هزینه : در زمان نگارش این متن 375 هزار تومان است

برای همسر دانشجو:

• تکمیل فرم مربوطه

• قباله ازدواج به زبان انگلیسی

• فتوکپی کلیه صفحات گذرنامه اعضاء خانواده دعوت کننده (روی کاغذ A4)

• فرم های مربوط به همسر دانشجو : OLE_PH1 و PK1_PLUS

هزینه : در زمان نگارش این متن 525 هزار تومان است.بیمه : بیمه باید تا سقف 30000 یورو و به مدت یکسال باشد. شرکت هایی که توسط اداره مهاجرت فنلاند برای گرفتن بیمه پیشنهاد شده اند به قرار زیر هستند:

the French Assurances Courtages et Services (ACS)(www.acs-ami.com)


AON Students Insurance, whose parent company is the US company AON Corporation(www.students-insurance.eu)


the US company International Student Insurance(www.internationalstudentinsurance.com)


the Swiss insurance Swisscare – ESI Finland plan(www.swisscare-student.com)

نحوه گرفتن بیمه نامه Swisscare (در زمان نگارش این متن) :

به علت محبوب بودن این بیمه نامه در بین دانشجویان و همچنین بصرفه بودن این بیمه نسبت به بقیه شرکت های بیمه، صرفا اخذ این بیمه توضیح داده شده است.

ابتدا وارد این صفحه شوید (برای بیمه دانشجویی فنلاند)


فیلد Origin country را Iran و فیلد Destination country را Finland انتخاب کنید.

سپس قسمت Start date راروز شروع بیمه انتخاب میکنید(یا روز ورود به فنلاند)

سپس قسمت End date رایک سال بعد انتخاب میکنید.

قسمت Insurance coverage | Basic cover is compulsory رانادیدهبگیریدوبه قسمت Insured بروید،

فیلد های birth day را مطابق تاریخ تولدتون در پاسپورت وارد کنید

روی Next کلیک کرده.

در صفحه بعد ، قسمت مربوط به مشخصات را دقیقا بصورت زیر پر کرده.

جلوی جایی که تاریخ تولدتون را زده را بصورت زیر:

در Surname نام خانوادگیتان را دقیقا مطابق پاسپورت وارد کرده

در Firstname اسم کوچکتان را دقیقا مطابق پاسپورت وارد کرده

Gender را (جنسیت) انتخاب کنید.

در قسمت Insurance policy address آدرس ایرانتان (محل سکونت یا کار) را وارد کنید

Country را Iran قرار داده Phone را شماره تلفنتون (ترجیحا موبایل) و Email را وارد کنید

و قسمت How do you find us? را انتخاب کنید.

روی Next کلیک کرده و به صفحه بعد میروید

در این صفحه تمام تیک های موجود را زده (قسمت های The general insurance conditions و Pregnancy/Maternity - Psycology - Alcohol & Drugs و Medical declaration) و قسمت Payment method را Credit Card انتخاب کرده و روی Next کلیک کنید.

در صفحه بعد عملیات پرداخت را انجام دهید. بیمه ظرف مدت حداکثر چند دقیقه برای شما از طریق ایمیل ارسال خواهد شد.

(در زمان نگارش این متن هزینه بیمه برای افراد زیر 30 سال 273 و برای افراد بالای 30 سال 329 یورو میباشد)

میتوانید فایل ارسال شده به ایمیل خود را چاپ و به سفارت ارائه دهید.

بسیار دقت بفرمایید که تمام اطلاعات دقیقا درست وارد شده باشد.

برای پیگیری این موضوع در فروم و خواندن تجربه دیگر دوستان به این انجمن مراجعه کنید.

وسایل ضروری سفر به فنلاند

لیست زیر شامل ضروری ترین وسایل مورد نیاز برای سفر به کشور فنلاند است.

این لیست از ارسال های کاربران موضوع فنلاند در انجمن Applyabroad.org تشکیل شده است.

• لباس (توجه داشته باشید که خرید لباس در فنلاند بسیار هزینه بر خواهد بود و توصیه میشود حداقل برای شش ماه لباس گرم همراه داشته باشید)

• ادویه جات

• سبزی خشک کرده

• وسائل کمک های اولیه

• ملحفه، رو تختی و روبالشی

• لوازم بهداشت(یره مو، شانه، موچین ، سوهان ،ناخنگیر، تیغ، مسواک، نخ دندان و...)

• حوله صورت و حمام ، لیف ، کرم( مرطوب کننده و ضد آفتاب)،شامپو و صابون( تا وقتی که راه و چاه اونجا رو پیدا کنیم لازمه!)و....

• خشکبار

• چوب رختی

• نخ و سوزن و قیچی

• وسايل الكترونيك و نرم افزار: مثل موبايل، لپ تاپ، فلش مموري ...

• وسايل آشپزخانه: ماهيتابه،قابلمه کوچک، بشقاب، كارد...

• كتاب: كتاب درسي، كتاب شعر، ديكشنري...

• لوازم التحرير: غلط گير، ماركر، پاك كن، دفتر....

• مواد غذايي: كنسرو، مربا، ترشي...

• مدارك: تحصيلي، شناسايي.... (اصل و ترجمه دارک و برگه پذیرش فراموش نشود)

• متفرقه: كيف، كوله پشتي، دمپایی و ...

• اتو (توجه بفرمایید که قبل از رفتن حتما چک کنید که خوابگاه اوت دارد یا نه)

• گواهینامه بین المللی (توسط سازمان جهانگردی صادر میشود)


توجه داشته باشید که لیست بالا صرفا شامل موارد توصیه شده میباشد و سلیقه نگارنده در آن دخیل بوده پس از این لیست فقط به عنوان یک ایده استفاده بفرمایید.

‌معرفي‌ دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ فنلاند

‌‌الف) دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ گروه‌ يك)ممتاز).

1- University of Helsinki

2- University of Joensuu

3- University of Jyväskylä

4- University of Eastern Finland

4- اين دانشگاه از ادغام دو دانشگاه University of Joensuu و University of Kuopio تشکيل شده است.

5- University of Lapland

6- University of Oulu

7- University of Tampere

8- University of Turku

9- University of Vaasa

10- Äbo Akademi University

11- Helsinki University of Technology

12- Lappeenranta University of Technology

13- Tampere University of Technology

14- Helsinki School of Economics and Business Administration

15- Hanken Svenska HandelshogskÖlan (Swedish School of Economics and Business Administration)

16- Turku School of Economics and Business Administration

17- Academy of Fine Arts

18- Sibelius Academy

19- University of Art and Design Helsinki

20- Theatre Academy

21- Aalto University

21- اين دانشگاه از ادغام سه دانشگاه University of Art & Design , Helsinki University of Technology و Helsinki School of Economics تشکيل شده است.


‌ب( دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی فنلاند، گروه دو (خوب)

1- Kuopion Yliopisto (University of Kuopio)

2- Helsinki Business Polytechnic

2- فقط تا مقطع كارشناسي ارشد

3- Tempere Polytechnic

3- فقط تا مقطع كارشناسي.

4- Savonia University of Applied Sciences

4- فقط تا مقطع كارشناسي


5- دانشگاه‌ها، پلي‌ تكنيك‌ها و مراكز آموزش‌ عالي‌ دولتي‌ فنلاند، كه‌ مورد تأييد وزارت‌ آموزش‌(Ministry of Education) هستند.

کار در فنلاند

هر دانشجوی خارجی در فنلاند با داشتن اجازه کار می تواند 25 ساعت در هفته به صورت پاره وقت در طول تحصیل کار کند. البته این دانشجویان در تابستان ( از ماه ژوئن تا اواخر آگوست ) و تعطیلات کریسمس می توانند به صورت تمام وقت و بدون محدودیت زمانی کار کنند. البته باید توجه داشت که پیدا کردن کار بدون دانستن زبان فنلاندی یا در بعضی مناطق سوئدی بسیار دشوار می باشد. بعد از اتمام تحصیلات این دانشجویان می توانند به تمدید اجازه اقامت به مدت 6 ماه برای جستجوی کار در فنلاند اقدام کنند.

فايل زير توسط رايزن علمي ج.ا.ايران در منطقه شنگن براي تحصيل و زندگي در كشور فنلاند معرفي شده:

تصوير روي جلد:http://fr-iranscholarship.com/Img/Fal.jpg

لينك مستقيم دانلود كتاب

پرسشهای رایج (FAQ)

1. چه زمانی برای دانشگاه اقدام کنم ؟

ج.معمولا شروع اقدام برای اکثر دانشگاه ها یکم ماه دسامبر میباشد ولی با این وجود شما باید در سایت دانشگاه مورد نظر این موضوع را بررسی کنید.

2. مهلت اقدام برای دانشگاه چقدر است ؟

ج.معمولا 45 روز تا دو ماه مدت اقدام برای دانشگاه است.

3. آیا باید هزینه بررسی مدارک بپردازم ؟

ج.تا زمان نگارش این متن، نیاز به پرداخت هیچگونه هزینه ای نیست.

4.نتیجه ها در چه زمانی اعلام میشود ؟

ج.معمولا نتایج در ماه می (May) سال بعد اعلام میشود.

5.زمان دریافت نامه پذیرش چقدر است ؟

ج.از زمان دریافت نتیجه پذیرش توسط ایمیل حدودا دو تا سه هفته بطول می انجامد.

6.آیا با مدرک موقت میتوانم اقدام کنم ؟

ج.بله(ترجمه رسمی).

7.هنوز فارق التحصیل نشده ام میتوانم اقدام کنم ؟

ج.بله. در صورت قبول شدن در دانشگاه پذیرش شما شرطی است بدین معنی که تا وقتی که مدرک خود را به دانشگاه ارائه ندهید امکان قطعی شدن پذیرش شما وجود ندارد.

8.چه مدرک زبانی مورد نیاز است ؟

ج.معمولا با مدرک زبان آیلس و تافل (کاغذی و اینترنتی) و مدرک کمبریج میتوانید برای اکثر دانشگاه ها اقدام کنید.

9.آیا باید GRE یا GMAT ارائه کنم ؟

ج.تا زمان نگارش این متن نیازی به این مدرک نیست.

10.UAF در چه مدتی مدارک من را بررسی میکند ؟

ج. معمولا بسته به حجم کاری UAF ، از یک تا سه هفته متغیر است .

11.در صورت اشکال باید مدارکم را به UAF ارسال کنم یا به دانشگاه ؟

ج.در صورتی که از UAF برای شما ایمیل اشکال در مدارک ارسال شود باید مدارک را به این سازمان ارسال کنید و در غیر این صورت به دانشگاه و گروه مربوطه.

12.در صورت پذیرفته شدن مهلت ارسال نامه تایید چقدر است ؟

ج. معمولا از یک ماه روز تا دو ماه یا سه ماه متغیر است.

13.آیا به همه متقاضیان نتیجه را اطلاع میدهند ؟

ج.اکثر دانشگاه ها نتیجه ریجکت را به متقاضیان ارسال میکنند و تمام دانشگاه ها نتیجه قبولی را با ایمیل به اطلاع دانشجو میرسانند.

14.ریجکت شده ام، آیا میتوانم تقاضای تجدید نظر کنم ؟

ج.بله، تقاضا باید کتبی باشد (نه ایمیل نه فکس)

15.مدت زمان گرفتن ویزا چقدر است ؟

ج.حدودا کمتر از دو ماه.

16.نامه پذیرشم هنوز نیامده میتوانم تقاضای ویزا کنم ؟

ج. شما میتوانید از دانشگاه بخواهید که اسکن نامه پذیرش را برایتان ارسال کنید و با آن تقاضای ویزا کنید.

17.سپرده بانکی باید چقدر باشد ؟

ج.در زمان نگارش این متن 6000 یورو باید در حساب بانکی خود متقاضی باشد.

18.آیا سفارت گذرنامه من را نگاه میدارد ؟

ج.خیر.

19.در صورت پذیرش ویزا بلیط بگیرم ؟

ج.بله.

20.در صورت ریجکت ویزا میتوانم هزینه بیمه را پس بگیرم ؟

ج.بله.

21.در صورت ریجکت ویزا میتوانم تقاضای تجدید نظر کنم ؟

ج.بله.

22.در صورت ریجکت ویزا میتوانم هزینه سفارت را پس بگیرم ؟

ج.خیر.

23.آیا ویزای من شینگن هست ؟

ج.بله.

24.از چه زمانی میتوانم وارد خاک فنلاند شوم؟

ج.دقیقا از روزی که ویزای شما شروع میشود.

25.آیا با این ویزا حق کار کردن را دارم ؟

ج.بله، بصورت پاره وقت.

26.آیا مقطع کارشناسی در فنلاند به زبان انگلیسی تدیرس میشود؟

ج. بله. در پلی تکنیک ها.

27.آیا باید مدرک زبان برای مقطع کارشناسی ارائه کنم؟

ج. بله.به سایت www.admissions.fi مراجعه کنید.

28. آیا مدارک پلی تکنیک ها توسط وزارت علوم کارشناسی ارزیابی میشود؟

ج. بله. قبل از اقدام از وبسایت وزارت علوم استعلام کنید.

29. آیا با مدرک پلی تکنیک ها میتوانم در فنلاند در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهم؟

ج. بله.

30. آیا میتوانم در سفارت فنلاند در ایران (تهران) امتحان ورودی بدهم ؟

ج. اکثر دانشگاه ها این اجازه را میدهند. قبل از اقدام با سفارت و دانشگاه مربوط هماهنگ کنید.