مهاجرت به کبک

از Apply Abroad
پرش به: ناوبری، جستجو

مقدمه

افرادی که قصد مهاجرت به کبک را دارند، دو پروسه مختلف را بترتیب پیش رو دارند، ۱) پروسه کبک برای دریافت csq و ۲) پروسه فدرال برای دریافت ویزا

طول پروسه به ازای هرکدام از مراحل فوق متفاوت است(بسته به شرایط پرونده مثل رشته و... و همچنین کشور محل اقامت متقاضی)، طول پروسه کبک برای ایرانیان را میتوانید از طریق این لینکمشاهده فرمایید، دوستان توجه فرمایند که کلیه زمانهای نامبرده در زیل بر اساس همین لینک نوشته شده است، لذا ممکن است مدام بروز شده تغییر کند. از طرفی زمانهای مذکور توسط سفارت تقریبی است و در موارد بسیاری دیده میشود که این زمانها در واقعیت بنحو دیگری است اما بهرحال با تکیه بر این زمانها به دوستان توصیه میشود اگر یکی از این پروسه ها برای شما بیشتر از زمان مذکور طول کشید دلیل را از طریق مکاتبه با سفارت کبک، پیگیری نمایید.

پروسه کبک دارای بخشهای مجزای زیر است:

رسید مدارک:زمانیکه مدارک شما بدست سفارت کبک میرسد درصورتیکه مشکلی از لحاظ پرداخت هزینه ها‌ و شرایط اولیه را دارا نیست بدون محاسبه هیچ امتیازی درباره پرونده شما، برایتان یک ایمیل رسید مدارک و رسید دریافت هزینه ها میاید. این پروسه ۳۰ روز از زمان دریافت مدارک توسط سفارت زمان میبرد.

پس از آن پروسه صدور csq طی سه مرحله زیر صورت میگیرد:

۱) مرحله تایید مدارک دریافت شده یا (Verification of documents submitted): پس از اینکه شما رسید مدارک و پول را دریافت کردید شما در یک صف قرار میگیرید برای بررسی دقیقتر پرونده تان، این زمان تا ۴۳ ماه زمان میبرد. پس از اینکه نوبت به پرونده شما رسید فرمت مدارک ارسالی توسط شما بررسی خواهد شد که در این مرحله احتمال این وجود دارد که آفیسر پرونده شما از شما درخواست آپدیت کند برای ارسال یکسری مدارک جهت تکمیل پرونده، پس از ارسال آپدیت توسط شما، پرونده وارد مرحله بعد میشود که در آن امتیازات شما محاسبه میشود.


۲) پروسه مقدماتی (Preliminary Processing): این پروسه بین 1 تا سه ماه زمان میبرد. اولین امتیازی که برای شما محاسبه میشود همین امتیاز است و همه باید آنرا داشته باشند تا پرونده ارزش بررسی را داشته باشد.


3) گزینش (Sélection) این پروسه بین یک تا 9 ماه طول میکشد، که اداره مهاجرت کبک مدارک ارسالی شما را طبق قانون مهاجرت کبک بررسی کرده و در صورت لزوم به مصاحبه فرا خوانده می شوید. در صورتی که امتیازات شما به حد نصاب برسد و در مصاحبه قبول شوید، گواهی (CSQ (certificat de sélection du Québe برای شما صادر خواهد شد.


پروسه فدرال پس از پروسه کبک آغاز میشود، و بصورت زیر است:

اجازه ورود (Admission) پس از دریافت CSQ اداره مهاجرت فدرال پرونده شما را بررسی کرده، و مرحله Security Check برای شما آغاز میشود، در این مرحله ممکن است دولت فدرال برای بروز رسانی پرونده شما از شما مدارکی را بخواهد. ضمنا در این مرحله شما را برای مدیکال فرا میخواند و در نهایت ویزای شما توسط ویزا آفیس مربوط به پرونده صادر خواهد شد. اعتبار این ویزا تا یکسال بعد از تاریخ مدیکال است. پس از ورود به کانادا برای شما کارت اقامت دائم (PR) صادر خواهد شد.

لازم به ذکر است دو پروسه نامبرده(کبک و فدرال) کاملا مجزا بوده و هرکدام دارای فایل نامبر مجزا و زمان بررسی مجزا هستند.

منبع

مرحله پروسه مقدماتی (Preliminary Processing)

همانطور که گفته شد، پس از اینکه نوبت به بررسی پرونده شما رسید، یک آفیسر مسئول رسیدگی به پرونده شما خواهد شد، چنانچه مدارک شما کم و کسری دارد یا اگر آفیسر برای بررسی پرونده شما لازم میبیند یکسری مدارک تکمیلی از شما بخواهد، از شما درخواست بروز رسانی پرونده را میکند. پس از ارسال مدارک آپدیت، این آفیسر بر اساس قوانین جاری در همان زمان امتیازات شما را محاسبه خواهد کرد. در واقع امتیاز تمامی فاکتورها بر اساس قوانین جاری و وضعیت کنونی پرونده شما محاسبه خواهند شد غیر از فاکتور سن که بر اساس روز ارسال مدارک محاسبه خواهد شد. قبل از ارسال مدارک خوتان بایستی امتیازات خود را محاسبه کرده و از اینکه آیا شما حداقل شرایط لازم را برای مهاجرت به کبک را دارید یا خیر، اطمینان حاصل کنید. نحوه محاسبه امتیازات در ادامه آمده است.

در این مرحله دو نوع امتیازبندی داریم 1)امتیازاستخدام پدیری 2)امتیاز مقدماتی، که هردوی آنها بترتیب و بصورت زیر برای شما محاسبه خواهند شد :

برای افراد مجرد: امتیاز استخدام پذیری، که حداقل 42امتیاز از حداکثر 92 امتیاز با احتساب همه فاکتور ها بجز فاکتور سازگاری، فرزند و یک امتیاز کفایت مالی محاسبه میشود. امتیاز مقدماتی که حداقل امتیاز برای دعوت به مصاحبه است، حداقل 49امتیاز از حداکثر 101امتیاز با احتساب همه فاکتورها بجز سازگاری است.

برای افراد متاهل: امتیاز استخدام پذیری، که حداقل 50امتیاز از حداکثر 108امتیاز با احتساب همه فاکتور ها بجز فاکتور سازگاری، فرزند و یک امتیاز کفایت مالی محاسبه میشود.امتیاز مقدماتی که حداقل امتیاز برای دعوت به مصاحبه است، حداقل 57امتیاز از حداکثر 117امتیاز با احتساب همه فاکتورها بجز سازگاری است. درصورتیکه شما حداقل امتیاز استخدام پذیری را ندارید بهتر است برای مهاجرت به کبک اقدام نکنید، چرا که در اینصورت در این مرحله، با ارسال پرونده برای شما رفوزه خواهید شد.امااگر پرونده شما این حداقل امتیاز را داراست مدارک خود راارسال کنید. در صورتیکه امتیاز استخدام پذیری را دارید گزینش مقدماتی درباره پرونده شما صورت میگیرد. اگر امتیاز مقدماتی را نیز دارید وارد مرحله گزینش بعدی خواهید شد.

مرحله گزینش كبك (Sélection)

در صورت رسیدن امتیازها به حد نصاب انتخاب و یا بالاتر از آن، بنا به تشخيص آفيسر مربوطه به مصاحبه دعوت ميشويد و یا Waive خواهید شد(یعنی بدون دعوت بمصاحبه برای شما csq صادر میشود). پس از قبولي در مصاحبه، یا ویو شدن، CSQ برایتان صادر میشود. لازم به ذکر است دریافت CSQ به هیچ وجه به معنای دریافت ویزا نیست و بعد از CSQ باید دوباره از اداره مهاجرت فدرال کانادا تقاضای ویزا کنید.

تاپیک مهاجرت به کبک


طبق اعلام اداره مهاجرت کبک تقاضای مهاجرت از طریق "نیروی متخصص" از تاریخ 4 نوامبر 2015 با ظریفیت 3500 نفر به روش کاغذی آغاز شد و تا پایان وقت اداری روز 10 نوامبر ظرفیت تکمیل گردید. افرادی که تا این تاریخ مدارکسان به دست اداره مهاجرت کبک رسیده است متقاضی مهاجرت بحساب میایند و برایشان پرونده تشکیل خواهد شد. مدارکی که پس از این تاریخ به اداره مهاجرت کبک رسیده تا قبل از شروع پروسه آنلاین به آدرس آنها برگشت خواهد خورد. از تاریخ 18 ژانویه 2016 امکان اقدام توسط ابزار آنلاین که از ابتدای سال 2016 در اختیار عموم قرار خواهد گرفت، وجود خواهد داشت. جزییات نحوه ثبت نام بروش آنلاین متعاقبا در لینک زیر اعلام خواهد شد. این لینک طبق اعلام اداره مهاجرت در این لینک، از ابتدای سال2016 درخواستهای مهاجرتی بصورت آنلاین از طریق ابزاری که در سایت اداره مهاجرت در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت صورت میگیرد و امکان پیگیری پرونده بصورت آنلاین برای مهاجرین وجود خواهد داشت.

نحوه محاسبه امتیازات

حداقل امتیاز لازم برای قبولی یا دریافت سی اس کیو : 49 برای مجرد، 57 برای متاهل

حداقل امتياز استخدام پذیری : 42 برای مجرد، 50 برای متاهل

درصورتکه شخصی دارای امتیاز قبولی باشد اما امتیاز استخدام پذیری را نداشته باشد، شرط کافی برای قبولی را ندارد. امتیاز استخدام پذیری با جمع همه فاکتورها منهای امتیاز فرزند و مالی محاسبه میشود.

براي اطلاع از جزئيات مربوط به محاسبه امتيازات به اين فايل مراجعه كنيد.


امتيازات متقاضي اصلي(main applicant)

1- سن (حداکثر 16 امتیاز)

18 تا 35 سال 16 امتیاز

36 سال 14 امتیاز

37 سال 12 امتیاز

38 سال 10 امتیاز

39 سال 8 امتیاز

40 سال 6 امتیاز

41 سال 4 امتیاز

42 سال 2 امتیاز

43 سال یا بیشتر 0امتیاز

لازم به ذكر است سن شما در زمان تشکیل پرونده ملاك خواهد بود، نه بعد از آن.


2- تحصیلات (حداکثر 30 امتیاز که شامل امتیاز رشته و مدرک تحصیلی میشود)

 • امتیاز مدرک تحصیلی (حداکثر 14 امتیاز)

دیپلم دبیرستان 2 امتیاز

دیپلم دبیرستان (فنی و حرفه‌ای) 6 امتیاز

گواهینامه غیر دانشگاهی حداقل 2 ساله 4 امتیاز

مدرک فنی حرفه‌ای حداقل 1 ساله یا 2 ساله 6 امتیاز

مدرک فنی حرفه‌ای حداقل 2 ساله یا 3 ساله مندرج در بخش A یا B لیست رشته ها 10 امتیاز

مدرک فنی حرفه‌ای حداقل 3 ساله 8 امتیاز

مدرک دانشگاهی حداقل 1 ساله 4 امتیاز

مدرک دانشگاهی حداقل 2 ساله 6 امتیاز

لیسانس یا مدرک دانشگاهی حداقل 3 ساله 10 امتیاز

فوق لیسانس 12 امتیاز

دکترا 14 امتیاز

نکته: در این بخش حتما باید حداقل 2 امتیاز بیاورید.


 • مورد نياز بودن رشته تحصيلي(حداكثر 16 امتياز)

رشته تحصیلی نیز دارای امتیاز مجزاست. لیست رشته های دارای امتیاز اعلام شده در سال26 ژانویه 2015 که همواره امتیازات بهمین صورت است را میتوانید از این لینک دانلود کنید. برای اینکه امتیاز رشته را بگیرید یا باید مدرکتون رو در 5 سال اخیر گرفته باشید و یا در 5 سال اخیر 1 سال سابقه ی کار مرتبط داشته باشید. برای چک کردن ارتباط رشته با کار به سایت NOC مراجعه کنید.

نکته: دکتری = Doctorate

لیسانس(کارشناسی) = Bach

کاردانی = DCS:Diploma of Collegial Studies

فنی و حرفه‏ای = DVS:Diploma of Vocational Studies

نکته: رشته هایی که در لیست فوق 12 یا 16 امتیاز دارند، دیمند محسوب شده و پروسه ی بررسی پرونده ی آنها سریعتر می باشد

نکته: ستون سمت راست در لیست امتیازات مخصوص افرادی هست که مدارکشون رو از دانشگاههای کبک گرفته باشند و ستون سمت چپ مدرک دانشگاههای خارج از کبک هست.

3- تجربه کاری (حداکثر 8 امتیاز)

کمتر از 6 ماه 0 امتیاز

6 تا 23 ماه 4 امتیاز

24 تا 47 ماه 6 امتیاز

48 ماه و بیشتر 8 امتیاز

سوابق کاری تمام وقت و پاره وقت و دوره های کارآموزی مشمول این امتیاز می شوند که حداکثر تا 5 سال قبل از درخواست مهاجرت به دست آمده باشند.

اگر سابقه ی کاری شما با رشته ی تحصیلی شما همخوانی ندارد، مشکلی نیست. البته درصورتیکه از تاریخ فارغ التحصیلی شما بیش از 5 سال گذشته باشد بایستی در طول 5 سال گذشته حداقل یکسال سابقه کار مرتبط داشته باشید، درغیراینصورت امتیاز رشته را از دست خواهید داد.

4- زبان (حداکثر 22 امتیاز)

از تاريخ 6 دسامبر سال 2011 طبق اعلام رسمی کبک، ارسال مدرك زبان فرانسه براي متقاضي اصلي و همسر و مدرك زبان انگليسي فقط براي نفر اصلي تمامي پرونده هاي جديد Skill Worker كبك در صورتیکه بخواهند از نمره اش استفاده نمایند اجباري است و در صورت عدم ارائه و ارسال مدرك مربوطه هيچ امتيازي از زبان به متقاضي داده نخواهد شد.

پ.ن: افرادی که در زمان تشکیل پرونده امتیازشان بدون در نظر گرفتن دانش زبان از حد مجاز selection تجاوز میکند یعنی بالای 49 برای مجردها و بالای 57 برای متاهلین را دارند میتوانند مدارک خود را بفرستند و بعدا مدرک زبان را ارسال کنند اما لازم به ذکر است که بدون ارسال مدرک زبان چه فرانسه و چه انگلیسی هیچ ادعایی درباره دانش زبان قابل قبول نیست و امتیازی به بخش زبان تعلق نخواهد گرفت. قابل ذکر است که درصورتیکه قصد دارید بدون مدرک زبان اقدام کنید در فرم های مهاجرتی گزینه ای وجود دارد که توسط آن بایستی اعلام کنید که دارید بدون مدرک زبان اقدام میکنید، این گزینه را بسیار جدی بگیریدد

خبر


 • زبان فرانسه 16 امتیاز

داشتن مدرك زبان فرانسه اجباري است. مداركي كه از طرف سفارت كانادا (بخش كبك) قابل قبول است شامل TCF, TCFQ, TEF, TEFaQ مي باشند. توجه كنيد كه مدارك DELF/DALF و باقي مدارك كه توسط اتاق اقتصاد و بازرگاني دولت فرانسه صادر ميشوند قابل قبول هستند.

خبر مربوط به مدارك زبان معتبر

تاپيك زبان فرانسه و مدارك معتبر بين المللي

نحوه محاسبه امتیاز مربوط به زبان فرانسه در زیر می آید:

امتیاز مهارتهای شنیداری(Comprehension orale) و گفتاری(Production orale) برای نفر اصلی:

A1, A2, B1 = 0
B2=5 
C1=6
C2=7 

امتیاز مهارتهای شنیداری(Comprehension orale) و گفتاری(Production orale) برای همراه:

A1, A2, B1 = 0
B2 =2 
C1, C2 =3 

مهارت نوشتاری و خواندن برای نفر اصلی برای سطح B2 به بالا دارای یک امتیاز در هر مهارت است، این مهارت برای همراه نمره ای ندارد.

متقاضیان میتوانند برای هرکدام از مهارتها بصورت مجزا امتحان بدهند و امتیاز همان بخش را بگیرند. • زبان انگلیسی 6 امتیاز

نکته: داشتن مدرك زبان انگليسي الزامي است. مدرك معتبر در اين زمينه IELTS است. توجه كنيد كه TOEFL و ديگر مدارك زبان انگليسي قابل قبول نيستند. به لينك خبر مربوط به مدارك زبان معتبر كه در بالا ذكر شده مراجعه كنيد. در ضمن آکادمیک یا جنرال بودن مدرک زبان انگلیسی برای کبک مهم نیست.

تاپيك IELTS و TEF و محاسبه امتياز آن

نحوه محاسبه امتیاز مربوط به زبان انگلیسی در زیر میآیذ:

امتیاز زبان انگلیسی آزمون آیلتس در هر مهارت برای نفر اصلی(زبان انگلیسی برای همراه امتیازی ندارد):

در هر دو مهارت شنیداری و گفتاری، نمره 1 تا 4.5 = 0
در مهارت شنیداری نمره 5.0 تا 7.5 = 1 
در مهارت گفتاری نمره 5.0 تا 6.5 = 1 
در مهارت شنیداری نمره 8.0 تا 9.0 = 2
در مهارت گفتاری نمره 7.0 تا 9.0 = 2 
مهارت نوشتاری(Writing) با نمره بالای 5.0 و مهارت خواندن(Reading) با نمره بالای 4.0، در آزمون آیلتس دارای یک نمره در هر مهارت است .


5- اقامت درکبک یا خویشاوند در کبک

 • اقامت در کبک:

تحصیلی و به مدت حداقل یک ترم 5 امتیاز

علت کاری و به مدت حداقل 3 ماه 5 امتیاز

اقامت به دلایل دیگر و به مدت حداقل 2 هفته و کمتر از 3 ماه 1 امتیاز

اقامت به دلایل دیگر و به مدت بیش از 3 ماه 2 امتیاز

 • داشتن خویشاوند نزدیک در کبک:

همسر، فرزند، پدر یا مادر، برادر یا خواهر، پدر بزرگ یا مادر بزرگ 3 امتیاز


6- مشخصات همسر(حداکثر 16 امتیاز)

 • تحصیلات همسر(حداکثر 3 امتیاز):

دیپلم دبیرستان 1 امتیاز

دیپلم دبیرستان (فنی و حرفه‌ای) 2 امتیاز

گواهینامه غیر دانشگاهی حداقل 2 ساله 1 امتیاز

مدرک فنی حرفه‌ای حداقل 1 ساله یا 2 ساله 2 امتیاز

مدرک دانشگاهی حداقل 1 ساله 1 امتیاز

مدرک دانشگاهی حداقل 2 ساله 2 امتیاز

لیسانس یا مدرک دانشگاهی حداقل 3 ساله 3 امتیاز

فوق لیسانس 4 امتیاز

دکترا 4 امتیاز


 • مورد نياز بودن رشته تحصيلي همسر(حداكثر 4 امتياز)

رشته تحصیلی همسر درلیست رشته ها که قبلا لینک آنرا در بالا گذاشته ایم.

بخش A لیست، 4 امتیاز

بخش B لیست، 3 امتیاز

بخش C لیست، 2 امتیاز

بخش D لیست، 1 امتیاز

بخش E،F یا G لیست، 0


 • سن همسر(حداکثر 3 امتیاز):

18 تا 35 سال 3 امتیاز

36 سال 2 امتیاز

37 سال 2 امتیاز

38 سال 2 امتیاز

39 سال 2 امتیاز

40 سال 1 امتیاز

41 سال 1 امتیاز

42 سال 1 امتیاز


 • زبان فرانسه ی همسر (حداکثر 6 امتیاز)

سطح زبان فرانسه ی همسر حداکثر 6 امتیاز داشته و به سطح زبان انگلیسی همسر امتیازی تعلق نمی گیرد.


7- تمکن مالی (1 امتیاز)

شرط لازم و کافی برای نشان دادن تمکن مالی، تکمیل فرم مربوطه است و نیازی به ارائه نامه ی بانکی نیست.


8- پیشنهاد کار معتبر (حداکثر 10 امتیاز)

پیشنهاد کار معتبر از مونترال 6 امتیاز، از دیگر مناطق استان كبك 10 امتیاز.


9- فرزند (حداکثر 8 امتیاز)

- هر فرزند زیر 12 سال 4 امتیاز.

- هر فرزند 13 تا 21، 2 امتیاز.


در صورت تمایل می توانید امتیازات خوذ را از طریق ارزیابی آنلاین سایت مهاجرت به کبک محاسبه نمایید


جدول امتیازات در سایت اصلی مهاجرت به کبک

مدارک لازم

لینک سایت (مدارک لازم)

کلیه مدارک لازم بهمراه توضیحات درباره فرمت هر کدام از آنها در این چک لیست ذکر شده است.

1-فرم های لازم برای درخواست مهاجرت

فرم های اصلی

مهم: منگنه کردن عکس (سایز 5*7) تمامی افراد خانواده در هر فرمی که محل مخصوص چسباندن عکس دارد الزامیست. همسر نیازی نیست در فرمی که مربوط به خودش است عکس همراهان را بچسباند.

فرم های ضمیمه

 • در صورتیکه رشته شما نظام مند است تکمیل این فرم الزامیست. هر کدام از طرفین دارای رشته تحصیلی یا تخصص مرتبط با یکی از موارد ذکر شده در لیست هستند بایستی بصورت مجزا فرم مربوطه را پر نمایند.

لیست رشته های نظام مند: گروه1) مهندسی و حرفه ای گروه2) مالی گروه3) صنعت ساخت و ساز گروه 4) فنی و حرفه ای

 • در صورتیکه رشته شما در گروه پزشکی قرار دارد و خارج از کانادا تحصیل کرده اید پر کردن این فرم الزامیست.
 • در صورتیکه معلمی خوانده اید، پر کردن این فرم الزامیست.
 • اگر از وکیل یا مشاور استفاده میکنید فرم یا فرم را پر کنید.
 • اگر هنگام پر کردن فرم ها متاهل هستید ولی متاسفانه در حال جدایی از همسر هستید باید از فرم اصلی (dsc)یکی و آنهم خودتان پر کنید.یک یادداشت به انگلیسی تهیه کنید که محتوی آن تنها بودن شما در مصاحبه است.این برگه را باید قبلا به سفارت کانادا برده(با حدودا 100 دلار)تا امضای آن تایید بشود.این برگه را ضمیمه مدارک خود کنید.

از آنجایی که ممکن است فرمها بروز نباشند از شما تقاضا دارم برای دانلود فرمها از لینک اصلی سایت اداره مهاجرت که در زیر آمده است دانلود فرمایید.

2- هزینه درخواست مهاجرت

واریز مبلغ 765 دلار کانادا برای متقاضی اصلی، 164 دلار کانادا برای همسر و 164 دلار کانادا برای هر بچه با کردیت کارت (تکمیل فرم) و یا مانی اردر.


با توجه به اینکه هزینه ها ممکن است تغییر کند قبل از پرداخت به این لینک مراجعه نمایید.


اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی صدور مانی اردر در ایران، تاپیک پرداخت هزینه های مهاجرت

3- رزومه شغلی

رزومه شغلی خود را باید همراه مدارک بفرستید.

نمونه ی رزومه های شغلی را در اینجا ببینید.

4- مدارک تحصیلی

 • ترجمه ی دانشنامه تمام مقاطع تحصیلی گذرانده شده خود و همسر (دیپلم، فوق دیپلم ،لیسانس، فوق و دکترا) + کپی برابر اصل توسط دفترخانه.
 • ترجمه ی ریز نمرات تمام مقاطع تحصیلی (دانشگاهی) گذرانده شده خود و همسر (فوق دیپلم ،لیسانس، فوق و دکترا) + کپی برابر اصل توسط دفترخانه.


نكته: هيچ كدام از مدارك تحصيلي نبايد پرس شده باشند زيرا در زمان مصاحبه آفيسر قادر به تشخيص اصل بودن آنها نيست و احتمال نگه داشتن آن عدم صدور CSQ جهت بررسي بيشتر مدارك وجود دارد.


ترجمه ی مدرك تحصيلي:

الف)دانشگاه آزاد: قبل از مراجعه به دارالترجمه ميبايست مدارك توسط سازمان مركزي دانشگاه آزاد تائيد بشوند.

ب) دانشگاه های دولتی (رشته های غیرپزشکی): قبل از مراجعه به دارالترجمه ميبايست مدارك توسط سازمان امور دانشجویان وزارت علوم به نشانی تهران ، میدان فردوسی، خیابان شهید موسوی (فرصت جنوبی)، جنب هتل اسکان (تلفن: 88828051) تائید شوند.

پ) دانشگاه های دولتی(رشته های پزشکی): قبل از مراجعه به دارالترجمه ميبايست مدارك توسط وزارت بهداشت تهران ، شهرك غرب ، ميدان صنعت ، خيابان فلامك جنوبي، خيابان سيماي ايران تائید شوند.

5- مدارک زبان

توجه کنید که فرستادن مدرک زبان از تاریخ 6 دسامبر 2011 الزامی شد و بهتر است روز مصاحبه همراه خود داشته باشید.همچنین نیازی به ارسال اصل مدارک زبان برای تشکیل پرونده کبک نیست، میتوانید کپی آنرا ارسال کنید. اما در زمان مصاحبه باید اصل مدارک را همراه داشته باشید.

- مدارک معتبر زبان فرانسه (DELF, DALF, TEF, TCF, TEFAQ, TCFQ)

-مدارک معتبر زبان انگلیسی (IELTS )


مربوط به مدرك زبان

6- سابقه کار

الف) کبک نیازی به مهر دادگستری و خارجه ندارد، اما درصورتیکه مایل باشید ترجمه مدارک شغلی شما این مهرها را داشته باشد ميبايست همراه با نامه سابقه شغلي ، آخرين روزنامه رسمي شركت ممهور به مهر شركت نيز به دارالترجمه ارسال گردد. دقت کنید که روزنامه رسمی فقط برای ترجمه گواهی بوده و نیازی به ارسال آن به اداره مهاجرت نیست. در صورتيكه تائيد وزارت امور خارجه را هم مي گيريد، ميبايست دفترچه بيمه فرد متقاضي نيز همراه باشد.

برای بدست آوردن روزنامه های رسمی یک شرکت به سایت روزنامه رسمی ( قسمت آرشیو ) مراجعه کنید و نام و عنوان شرکت مورد نظر را جستجو کنید .

ب) اگر در نامه سابقه شغلی سمتی قید شده است که احتیاج به مدرک خاصی دارد ، برای تایید دادگستری آن مدرک را نیز ضمیمه کنید. مثلا اگر سمت "مهندس شیمی" قید شده باشد ، دادگستری برای تایید نامه سابقه کار ، مدرک "مهندسی شیمی" را هم میخواهد(هرچند که کبک نیازی به مهر دادگستری ندارد).

ج) گواهی سوابق کاری بدون ارائه مدرکی جهت اثبات سابقه کار، فاقد ارزش هستند. و شما به ازای کلیه گواهی های سابقه کار(چه پاره وقت و چه تمام وقت) بایستی یک گواهی برای اثبات صحت آن سابقه ارائه دهید. این گواهی میتواند سابقه بیمه تامین اجتماعی و یا گواهی های پرداخت مالیات و یا گواهی معاف از پرداخت بیمه یا مالیات صادر شده از اداره بیمه یا مالیات باشد. توجه داشته باشید که بهیچ وجه هیچ مدرک دیگری جز موارد ذکر شده برای اثبات سابقه کار قابل قبول نمیباشند.

ترجمه رسمی گواهی سابقه کار و بیمه بایستی به اصل یا کپی برابر اصل آنها ضمیمه شود.

توجه: بهتر است برای تسریع پرونده اصل گواهی سابقه کار و بیمه را به ترجمه شان ضمیمه کنید. برابر اصل گواهی سابقه کار و سابقه بیمه بهتر است توسط صادر کننده آنها صورت گیرد، درصورتیکه امکان اینکار وجود ندارد میتوانید آنها را توسط دفترخانه اسناد رسمی برابر اصل نمایید.

د) فرمت گواهی سابقه کار : تمامی گواهی های سابقه کار بایستی در سربرگ باشد و شامل: طول دوره کاری(تاریخ شروع و پایان)، تعداد ساعات کار در هفته(تمام وقت یا پاره وقت بودن)، پستهایی که داشته اید همراه ظول دوره زمانی که ئر آن پست مشغول بکار بوده اید، شرح وظابف به ازای همه پست ها، طلاعات تماس کارفرما(اگر در سربرگ شماره تلفن ذکر شده کفایت میکنه)، نام و نام خ شخصی که گواهی را امضا کرده(بصورت تایپ شده)، امضا و تاریخ.

7- اقامت در کبک

اگر شما یا همسرتان بیش از دو هفته در کبک اقامت داشته اید بایستی مدارک مربوطه ضمیمه شود.

 • درصورتیکه در کبک برای کار، دوره کارآموزی، آموزشی یا تحصیل اقامت داشته اید: کپی اجازه کار (Work Permit) یا اجازه تحصیل (Study Permit)
 • درصورتیکه در کبک عنوان ویزیتور اقامت داشته اید: کپی ویزا، مهرهای پاسپورت، بلیط هواپیما

این مدارک به ترجمه یا برابر اصل نیاز ندارند.

8- خویشاوند در کبک

منظور از خویشاوند افراد درجه یک خانواده شامل: همسر - فرزند - والدین - برادر/خواهر - مادربزرگ/پدربزرگ. اگر شما یا همسرتان در کبک خویشاوند دارید بایستی مدارک مربوطه ضمیمه شود. مدارک شامل:

 • کپی شناسنامه خویشاوند مربوطه
 • کپی کارت مدیکال معتبر کبک
 • کپی پاسپورت یا کارت pr صورت پشت و رو

این مدارک به استثنای شناسنامه به ترجمه نیاز ندارند.

9- تمکن مالی

فرم تمکن مالی section A,B را تکمیل و به همراه سایر مدارک ارسال فرمایید.

 نیازی به ارسال گواهی بانک نیست.

10- مدارک سجلی

ترجمه شناسنامه همه اعضای پرونده + کپی.

 • ترجمه ی عقدنامه و طلاق نامه + کپی.
 • ترجمه ی گواهی فوت همسر + کپی.
 • کپی صفحه اول پاسپورت شامل مشخصات فردی و تاریخ صدور و انقضای پاسپورت
 • 2 برچسب معمولی که در آن اسم و آدرس خود به فارسی و یک برچسب که در آن اسم و آدرس خود به فرانسه یا انگلیسی را بنویسید. این برچسبها را برای مکاتبه روی نامه ارسالی به شما می چسبانند.

ترجمه مدارك و مهرهای لازم

تمامي مدارك به زبانهايي بجز انگليسي و فرانسه، بايد به يكي از اين دو زبان ترجمه شوند (ترجمه رسمی)، منظور از ترجمه رسمی، ترجمه به زبان موردنیاز توسط مترجم وزارت دادگستری که دارای مهر رسمی و سربرگ رسمی دادگستری است. برای مهاجرت به کبک در هیچکدامیک از مراحل احتیاجی به مهر دادگستری و امور خارجه نیست. همانطور که میدانید به هرکدام از مدارک ترجمه شده بایستی یک نسخه کپی از مدرک ترجمه شده موجود باشد. این کپی درباره همه مدارک، کپی معمولی است، به جز مدارک تحصیلی و گواهی بیمه که کپی آنها باید برابر اصل شود. درباره مدارکی مثل سابقه کار و سابقه بیمه لطفا اگر اصل گواهی را به ترجمه اش اتچ کنید خیلی بهتر است. در صورتیکه از شما کپی را فقط خواسته باشند نیاز به برابر اصل کردن نیست و همان کپی تنها کفایت میکند. اما درباره مدارکی که کپی برابر اصل یا copie certifiée conforme آنها از شما خواسته شده است، آن مدرک را بایستی فقط توسط دفتر اسناد رسمی برابر اصل کنید(مهر برجسته دفتردار الزامیست). در این لینک بر اساس کشور صادر کننده گواهی مربوطه، مهرها و تاییدات لازم به ازای هر کشور و هر مدرک مشخص شده است.

آدرس ارسال مدارك كبك

مدارک خود را به این آدرس بفرستید:

Directiom de l'immigration économique International Service Europe de l'Est, Amérique, Asie, Moyen-Orient Ministre de l'Immigration, de la Diversité rt de l'Inclusion 285, rue Notre-Dame Ouest, 4étage Montréal (Québec) H2Y 1T8 CANADA

Fax: 514 864-9221

www.immigration-quebec.gouv.qc.ca


تلفن:

Région de Montréal : +1 514 864-9191

Ailleurs au Québec (sans frais) : +1 877 864-9191

De l'extérieur du Québec : + 1 514 864-9191

Notre service téléphonique est accessible aux heures suivantes :

Lundi, mardi, jeudi et vendredi : de 8 h à 16 h 30 (Heure de Montréal)

Mercredi : de 10 h 30 à 16 h 30 (Heure de Montréal)


مدارک خود را می توانید از طریق آرامکس ، TNT و یا DHL پست کنید.

در صورت استفاده از هرکدام از پستهای فوق میتوانید با دریافت یک کد رهیگیری از مسئول پست مربوطه، از طریق سایت بسته خود را تا رسیدن به مقصد و دریافت آن توسط اداره مهاجرت پیگیری کنید.

فایل نامبر

بعد از ارسال مدارک فایل نامبر به همراه رسيد پرداخت پول صادر میشود و از آنجا كه اكثرا با پست معمولي ارسال مي شود حدودا 15 روز تا دو ماه هم طول مي كشد تا به دست افراد برسد. در پاره اي موارد قبل و يا همراه با فايل نامبر ريفرنس نامبر صادر ميشود كه همانند فايل نامبر جهت پيگيري پرونده كاربرد دارد. همچنين در پاره اي موارد فايل نامبر از طريق ايميل هم ارسال شده است.اگر بعد از حدود 7 ماه نامه فایل نامبرتان به دستتان نرسید، میتوانید از طریق تماس با این شماره وضعیت پرونده خود را رسیدگی کنید: 0015148649191 پس از شماره گیری مد ورود به مکالمه به زبان فرانسه یا انگلیسی اعلام خواهد شد. شما به هرکدام از دو زبان میتوانید صحبت کنید. مکالمه فقط با نفر اول یا دوم پرونده صورت میگیرد و درصورتیکه شخص تماس گیرنده خود را بعنوان دوست یا معلم و ... شخص متقاضی معرفی کند به شما پاسخی داده نخواهد شد.

آپدیت

پس از ارسال مدارک و در حین پروسه مهاجرت قبل از دریافت سی اس کیو، چنانچه تغییری در پرونده حاصل شد مثل تغییر آدرس٬ شغل، تحصیل، مدرک زبان، ازدواج، طلاق و.... بایستی سریعا تغییر را اعلام کنید. برای اینکار مدارک لازم را بهمراه فرم زیر بایستی به همان آدرسی که قبلا مدارک اولیه را ارسال کردید، بفرستید.

http://www70.immigration-quebec.ca

اما قبل از اینکه درباره صدور یا عدم صدور csq یا پذیرش شما تصمیمی گرفته شود، با توجه به اینکه ممکن است از زمان ارسال اولیه پرونده توسط شما مدت زیادی سپری شده باشد بهرحال از طریق ایمیل از شما درخواست آپدیت میشود. این مرحله بسیار حساس است و در صورت کوچکترین اشتباه در ارسال مدارک طبق فرمت خواسته شده از شما اشتباهی سر بزند ممکن است پرونده شما بکلی ریجکت شود.

برای راهنمای فارسی مرحله آپدیت کلیک کنید

مصاحبه

اهداف مصاحبه:

1- سنجش سطح زبان متقاضی اصلی و همراه بر اساس سطح ادعا شده یا مدرک زبان ارائه شده

2- بررسی صحت مدارک(خصوصا اگر از نظر آفیسر در آنها شک و شبهه ای وجود داشته باشد)

3- سنجش جنبه های روانشناسی

4- بررسی هدف شما از اقدام برای مهاجرت

5- بررسی اطلاعات عمومی شما درباره کانادا و کبک (مسکن، قوانین کانادا و کبک، ارزشهای کبک، تحصیل کودکان، اقلیم و آب و هوای کانادا، وضعیت سیاسی واقتصادی، تاریخ و جغرافیای کانادا، وضعیت زندگی و حقوق زن و مرد)

6- بررسی توانایی های شغلی شما (تلاش ها ی شما برای آشنایی با بازار کار کبک، فرصت های شغلی، جستجو در سایت های کاریابی و مراکز کاریابی، اشنایی با مراکز حرفه ای یا انجمن های تخصصی مربوط به رشته و شغل شما)


 • سوال های مصاحبه:

سوال ها از 3 بخش اصلی تشکیل شده است:

1- سوالهای عمومی

معمولا این دامنه ی این سوالها بسیار گسترده بوده و از تجربه شما در دمشق تا سفر های توریستی و حتی وضعیت سیاسی ایران متغیر بوده و وضعیت زبان شما سنجیده میشود.

2- سوالهای مربوط به کار و تحصیل

معمولا درباره رشته ی تحصیلیتان سوال هایی پرسیده می شود و شاید از شما خواسته شود راجع به یکی از دروس خوانده شده در دانشگاه توضیحی به انگلیسی یا فرانسه دهید.

سوالهایی در زمینه ی بازار کار رشته ی شما در کبک، حقوق مینیمم در کبک (SMIC) و نرخ بیکاری در کبک پرسیده می شود که لازم است اطلاعات کامل داشته باشید و قبلا در زمینه ی بازار کار رشته ی خود جستجو هایی انجام داده و پرینت آن را به آفیسر نشان دهید. سایت های کاریابی در زیر آمده است.

3- سوال های مهاجرت

در این بخش از مصاحبه، انگیزه شما از مهاجرت به کبک و میزان آشنایی شما از کبک و کانادا سنجیده می شود.


برای اطلاعات جامع تر به تاپیک اصول مصاحبه کبک مراجعه نمایید. همچنین میتوانید به تاپیک انطباق پذیری در کبک مراجعه نمایید.


[از این صفحه هم میتونه اطلاعات روز شهر مونترال را بگیرید][۱]


 • نمونه سوالهای مصاحبه کبک

- تمامي سوالها همراه با پاسخ لينك از سرور سايت

- تمامي سوالها همراه با پاسخ لينك 2

- تمامي سوالها همراه با پاسخ لينك كمكي


 • پیوندهای مفید درباره بازار کار کبک و سایت های کاریابی

- Emploi Quebec

- NOC

- IMT

- Jobserve.ca

- Monster.ca

- Jobboom.com

- workopolis.com

- jobbank.ca

- MonsterJobForce.ca

- Jobs.com

مرحله پذیرش فدرال (Admission)

اداره مهاجرت فدرال کانادا مسئول صدور ویزا برای دارندگان CSQ می باشد بدین ترتیب که متقاضی با تکمیل و فرستادن فرم ها و مدارک لازم، تقاضای اقامت دائم در کانادا کرده و اداره مهاجرت فدرال پس از دریافت مدارک، بررسی انهاو صدور فايل نامبر جديد فدرال، شما را برای چک آپ پزشکی و مدیکال فراخوانده و در صورت نبودن مشکل ویزای اقامت دایم را صادر میکند.

تاپیک مدت زمان انتظار از CSQ تا مدیکال (کبک)

معادل سازي مدارك تحصيلي براي مهاجرين به كبك (كانادا)

معادل سازی مدارکی که خارج از خاک کانادا اخذ شدن، عموما برای یکی از موارد زیر می باشد:

1- برای ورود به بازار كار كانادا و خصوصا ايالت كبك

2- برای عضویت در انجمن تخصصي برخی از رشته ها

3- اخذ پذیرش از دانشگاههای کبک و بالتبع آن ثبت نام و صرف هزینه بسیار کم (برابر با یک شهروند کانادایی نه یک دانشجوی خارجی)

از آنجايي كه بعد از گرفتن CSQ، متقاضي مهاجرت ميتواند اقدام به معادل سازي مدارك تحصيلي خود كند، اين مبحث در اين قسمت از ويكي قرار داده ميشود.

تاپيك معادل سازی مدارک تحصیلی برای مهاجرین به کانادا

صفحه مربوطه در سایت CIC


مدارک لازم فدرال

بعد از قبولي در مصاحبه و اخذ CSQ براي ادامه پروسه مهاجرتي خود بايد با آماده كردن فرمها و مدارك زير، پرونده خود را در بخش فدرال سفارت باز كرده و فايل نامبر جديد بگيريد. از اين مرحله به بعد تمام پرونده مهاجرتي شما در بخش فدرال پيگيري ميشود. بهتر است براي تسريع امور مهاجرتي پرونده خود، مدارك مورد نياز فدرال را از پيش آماده كرده و بلافاصله بعد از قبولي در مصاحبه بصورت دستي يا از طريق پست به بخش فدرآل ارسال نماييد.تا فايل نامبر جديد فدرال را بگيريد.


براي دريافت راهنما، چک لیست و آخرين فرمهای لازم برای مرحله فدرال همواره به آدرس مقابل مراجعه كنيد صفحه مربوطه در سایت CIC

میتوانید فایل راهنمای فارسی را از این لینک دانلود کنید.

ارسال مدارك فدرال

در حال حاضر تمامي فعاليتهاي مرحله فدرال پرونده هاي كبك براي ايرانيان در دفتر سفارت كانادا در آنكارا انجام ميگيرد. اما براي كاهش حجم كاري سفارت، تمامي پرونده هاي جديد بايد ابتدا به سيدني (مرکز استان NovaScotia کانادا)ارسال شوند و بعد از آن ممکن است برای شما ایمیلی مبنی بر اینکه مدارک شما جهت تسریع پروسه به ویزا آفیس پاریس منتقل شده است،و در نهایت ویزا توسط آفیس آنکارا برای شما صادر خواهد شد. البته در برخی موارد کلیه مراحل در آفیس آنکارا صورت میگیرد.

آدرس ارسال فرمهاي فدرال:

Citizenship & Immigration Canada

Quebec-selected Skilled Worker Program
Centralized Intake Office
47-49 Dorchester Street
Sydney, NS
B1P 5Z2
Canada

ايميل آدرس سيدني جهت پيگيريهاي احتمالي: CIO‑Sydney‑Search‑Enquiry@cic.gc.ca


آدرس پستی واحد مهاجرت سفارت کانادا در شهر آنکارا کشور ترکیه جهت پيگيريهاي بعدي:

The Canadian Embassy

Immigration Section

Cinnah Caddesi 58

06690 Cankaya

Ankara

Turkey


شماره تلفن دفتر ویزا (واحد مهاجرت) آنکارا 0090-312-409-2700

شماره فکس دفتر ویزا (واحد مهاجرت) آنکارا 0090-312-409-2714

آدرس ایمیل دفتر ویزا (واحد مهاجرت) آنکارا ankara-im-enquiry@international.gc.ca


ايميل دفتر پاريس: paris-immigration@international.gc.ca

آدرس دفتر پاريس: Embassy of Canada Immigration Section / ANK 35 - Ave Montaigne ; 75008 -- Paris - France

مدت زمان بررسی پرونده

پرونده های رشته های دیمند معمولا سریع تر از پرونده های دیگر بررسی می شود. برای اطلاع از مدت زمان بررسی پرونده ها در مرحله فدرال بر اساس ویزا آفیس به اینجا مراجعه کنید.

اضافه کردن همسر و یا فرزند به پرونده بعد از دریافت CSQ و فایل نامبر فدرال

در ابتدا با تبریک خبر مسرت بخش ازدواج و یا به دنیا آمدن کودک به عزیزانی که این اتفاق در زندگی آنها افتاده است، مواردی را که برای اضافه کردن همسر و یا فرزند به پرونده مهاجرتی پس از دریافت CSQ و باز کردن پرونده فدرال لازم هست، در این قسمت بیان میکنیم. مطمئنا دوستانی که این پروسه را طی میکنند از تجربیات خودشان این قسمت را بی بهره نمی گذارند و در تکمیل این مطلب یاری میرسانند.

کارهایی که باید انجام داد:

- اطلاع به اداره مهاجرت دولت کبک. از آنجایی که برای هر فرد که به پرونده متقاضی اصلی اضافه می شود باید CSQ صادر شود، لذا اولین کار اطلاع رسانی به اداره مهاجرت کبک هست. این اطلاع میتواند توسط یک نامه فوری (به شکل فکس و یا ایمیل) و همینطور همراه با مدارک و فرمهای آپدیت شده که در زیر می آید، باشد.

- تکمیل فرم های لازم و ضروری که در این لینک موجود است. توجه کنید که متقاضی اصلی دوباره باید فرم اولیه را پر کرده و اطلاعات آن را آپدیت کند.


- تهیه هزینه مهاجرت که باید بر اساس تعرفه های جدید باشد. نکته اساسی اینکه تعرفه های جدید شامل حال متقاضی اصلی هم می شود. متقاضی اصلی باید دقت کند که در محاسبه هزینه مهاجرت، اختلاف بین تعرفه جدید و قدیم لحاظ شود. در مورد تعرفه هزینه ها به لینک های قبلی در همین ویکی مراجعه کنید.

- مدارک مثبته (اثبات کننده) که شامل مدارک مربوط به ازدواج رسمی و یا conjointe de fait به مدت سه ماه تا یک سال (تعریف conjointe de fait و شرایط آن را می توانید از این لینک) یا این لینک و یا این لینک به دست بیاورید) و همینطور مدارک مربوط به تولد کودک و یا حضانت کودک و ... می شود.

آدرس ارسال مدارک، همان دفتر مونترال میباشد که در همین صفحه موجود است.

برای پیگیری نظرات و تجربیات دوستان در این زمینه در فروم به این تاپیک مراجعه کنید.

چک کردن وضعیت پرونده

با استفاده از سرویس آنلاینی که اداره مهاجرت در سایت خود ارائه نموده، متقاضیان مهاجرت به کانادا همیشه قادر به پیگیری و مشاهده وضعیت پرونده خود میباشند. پس از وارد کردن مشخصات شخصی (نام خانوادگي با حروف بزرگ وارد گردد) و ورود به صفحه اصلی، عناوین زیر در قالب یک پیوند برای هریک از پرونده ها قابل مشاهده بوده که با کلیک بروی آنها جزئیات بیشتری از وضعیت پرونده نمایان میگردد.


 1. APPLICATION RECEIVED(مدارک ارسالی توسط اداره مهاجرت کانادا دریافت شده و برای بررسی اولیه به CIO ارسال میگردد)
 2. Centralized Intake Office Sydney (CIO-S) ELIGIBILITY REVIEW COMPLETE(بررسی مدارک اولیه در CIO به اتمام رسیده و نتیجه آن به اطلاع متقاضی خواهد رسید)
 3. RECEIVED BY VISA OFFICE(مدارک تکمیلی توسط سفارت کانادا دریافت شده و در انتظار بررسی هستند)
 4. VISA OFFICE ELIGIBILITY REVIEW COMPLETE(بررسی اولیه مدارک در سفارت کانادا به اتمام رسید. در صورت نیاز با متقاضی تماس گرفته خواهد شد)
 5. WITHDRAWN(پرونده بسته شد)
 6. IN PROCESS(بررسی پرونده آغاز شد)
 7. DECISION MADE(برای پرونده تصمیمی اتخاذ شده. در صورت نیاز با متقاضی تماس گرفته خواهد شد)


درخواست كيپس CAIPS

راه ديگري براي اطلاع از جزئيات و اطلاعات كارهاي انجام شده بر روي پرونده فدرال در خواست CAIP است.

کیپس (Caips) سرویسی است که بر حسب تقاضای کاندید مهاجرت و ارسال وجه مربوطه انجام میشود، در این سیستم پاسخ شما بصورت خروجی سیستم کامپیوتری اداره مهاجرت عرضه میشود که حاوی تعدادی از کدهای خلاصه شده جهت ارجاع به پرونده میباشد و جهت متوجه شدن معنی آن می توانید از اين سایت استفاده کنید که معانی بیشتر کدها رو دارد. برای دریافت کیپس باید حتما کسی را در کانادا داشته باشید که از طرف شما درخواست بدهد. ضمنا موسساتی مثل Caips.ca هستند که اینکار را میکنند و تفسیر رو هم برايتان میفرستند که هزینه بالاتری طلب میکنند. نهایتا حسن کیپس این است که با پرداخت هزینه کمی (5 دلار) از وضعیت پرونده خودتان تا لحظه صدور کیپس مطلع میشوید. براي پروندهاي كبك پاسخ كيپس شما فقط فعل و انفعالات انجام شده بر روي پرنده شما پس از فايل نامبر فدرال را شامل ميشود و نه قبل از آن. هر شخص ميتواند به تعداد نامحدودي درخواست كيپس بدهد و منعي براي تكرار آن وجود ندارد. پس از ارسال درخواست كيپس پاسخ آن حدود دو ماه بعد ارسال ميگردد.

صفحه كيپس در سايت اداره مهاجرت

تاپيك درخواست كيپس (CAIPS) و تقسير پاسخهاي آن

درخواست آپديت

امكان دارد قبل از صدور مديكال، براي پرونده هايي كه بيش از يك سال از شروعشان گذشته باشد و يا به دفتر ديگري منتقل شده باشند، از طرف سفارت در خواست آپديت بيايد كه براي هر شخص ميتواند متفاوت باشد. اين درخواست معمولا شامل پر كردن مججد فرمها، ارسال كپي پاسپورد، عكس، عدم سوء پيشينه و يا كارت معافي يا پايان خدمت و غيره باشد كه معمولا مهلت 60 روزه براي ارسال آن مي دهند.

آدرسی که سفارت پاریس برای ارسال ایمیل به متقاضیان استفاده میکند re-paris-immigration@international.gc.ca است و البته شما امکان ارسال ایمیل به این آدرس را ندارید.

براي ارسال مدارك آپديت و اعلام هرگونه مشكل و شبه اي از ايميل paris-immigration@international.gc.ca استفاده نماييد.


نمونه نامه آپديت به تاريخ 15 آپريل 2013

لينك زير براي يافتن و دانلود تمامي فرمهاي فدرال ميباشد: ليك در يافت فرمها بر اساس نام و كد فرم


پرسشهاي متداول:

"توجه کنید که همیشه اطلاعات معتبر را از سایت وزارت مهاجرت کانادا یا کبک استخراج کنید این اطلاعات فقط به عنوان کمک تهیه شده و درصورت بروز خطایی در این اطلاعات هیچ مسئولیتی متوجه بنده یا اپلای اپرود نیست.

1- مدت زمان دریافت مدیکال تا فایل نامبر چقدر است؟

کاملاً بستگی به شرایط پرونده شما دارد، سفارت بارها اعلام کرده که هر پرونده ای شرایط خود را دارد و با دیگران قابل مقایسه نیست. اما به طور معمول 80% پرونده ها به ترتیب تاریخ فایل نامبر رسیدگی میشوند و چنانچه ماه های قبل از شما مدیکال گرفتند به احتمال زیاد شما نیز به زودی مدیکال خود را دریافت خواهید کرد.

2- لندینگ فی چیست و کی باید پرداخت شود؟

لندینگ فی، هزینه صدور ویزا و انجام امور اولیه ورود شماست و تا قبل از پاس ریکوست اجباری به پرداخت نیست، نحوه پرداخت آن بستگی به سفارتی دارد که پرونده شما را رسیدگی میکند و نحوه پرداخت معمولاً در نامه آپدیت برای شما ارسال میشود، مبلغ دقیق را از سایت وزارت مهاجرت کانادا پیدا کنید و به روشهای قابل قبول مانند مانی ترانسفر و مانی اردر پرداخت کنید، برای اطلاعات بیشتر میتوانید به فروم پرداخت هزینه های مهاجرت (کبک) مراجعه کنید

3- ویزایی که توسط پاریس صادر میشود را چطور و از کجا باید گرفت؟

کلیه ویزای ایرانیان چه توسط آنکارا، چه توسط پاریس و چه توسط ورشو صادر شود، در آنکارا به شما تحویل میشود، قطعاً بهتر است خودتان شخصاً برای دریافتش مراجعه کنید اما این امکان نیز وجود دارد که توسط برخی آژانس ها ویزای خود را بگیرید.

4- برای آزمایشهای مدیکال چه باید کرد و چقدر هزینه دارد؟

بهترین جا برای یافتن پاسخ سوالات درخصوص آزمایشهای مدیکال فروم آزمایشهای Medical و تاثیر احتمالی بیماری در روند مهاجرت به کانادا است.

5- مدارک آپدیت را چطوری میتوان پست کرد؟

شما میتوانید به کمک یکی از پستهای معتبر مانند dhl یا Aramex یا TNT یا هر پست معتبر دیگه ای مدارک خود را ارسال کنید، توجه نمائید که در مرحله تشکیل پرونده فدرال برای اداره مهاجرت در سیدنی ارسال میکنید و در مراحل بعدی برای سفارتی که به پرونده شما رسیدگی میکند.

6- چه مدارکی باید برای آپدیت ارسال کرد؟

فقط مدارکی که در نامه درخواست آپدیت از شما خواسته شده را ارسال کنید، هیچ چیز بیشتری نیاز نیست.

7- کدام صفحات از پاسپورت مورد نیاز است؟

در بیشتر نامه های آپدیت گفته شده تنها صفحه حاوی مشخصات که منظور همان صفحه اول پاسپورت است، نیازی به ارسال کپی صفحات دیگر یا کپی برابر اصل نیست.

8- آدرس ایمیلی که پاریس با آن مدیکال یا آپدیت میفرستد چیست؟

آدرسی که سفارت پاریس برای ارسال ایمیل به متقاضیان استفاده میکند re-paris-immigration@international.gc.ca است و البته شما امکان ارسال ایمیل به این آدرس را ندارید.

9- برای ارسال ایمیل یا مدارک آپدیت (فایلها) به پاریس از چه آدرسی باید استفاده کرد؟

برای ارسال مدارک آپدیت در صورتیکه به فرمت فایل باشند ( مدارک و اسناد کاغذی مثل عدم سوپیشینه حتما باید پست گردند) از آدرس paris-immigration@international.gc.ca استفاده نمایید . پس از ارسال مدارک به این ایمیل ادرس ایمیلی مبنی بر تایید دریافت ایمیل شما توسط پاریس برای شما ارسال می گردد. قویاً توصیه میشود از پرسیدن سوالاتی مانند "پرونده من کجاست؟" یا "من کی مدیکال میگیرم؟" یا "مدارک من به دست شما رسیده؟" و امثالهم خودداری بفرمائید . اما برای هر گونه سووال یا مشکلی می توانید از ایمیل paris-immigration@international.gc.ca استفاده نمایید.

این لیست به مرور اضافه خواهد شد، لطفاً هرگونه اشتباهی را متذکر بشوید"

مدیکال چک

پس از بررسی پرونده و بک گراند چک، شما برای انجام مدیکال چک فراخوانده میشوید.

موارد زیر طبق شواهد و تجربیات دوستان بر زمان آمدن میکال تاثیر می گذارند:

(بعلت نداشتن لینکی یا منبعی فقط جهت اطلاع بیان میشود و این اطلاعات موثق نیست. تاثیر هر مورد مشخص نیست و انچه که از شنیده ها برمی اید تمام فاکتورها با هم بر روند مدیکال تاثیر میگذارد.)

 • رشته تحصیلی: بیشترین و مهمترین فاکتور موثر میباشد رشته های دیمند معمولا زیر 6 ماه بقیه رشته ها تا 20 ماه بدون در نظر گرفتن بقیه فاکتورها
 • وضعیت سربازی: معمولا کسانی که معافیت داشته اند سریعتر بوده اند و سربازی در ارگان ها موثر نیست و تنها دوره هایی که شخص در دوران سربازی گذارنده و در پشت کارت پایان خدمت ذکر شده تاثیر گذار میباشد

کسی که در قسمت اداری بوده سریعتر از کسی که دوره مثلا توپخانه و رنجری و... داشته حالا چقدر سریعتر نمیدانیم ولی این طبیعی است که هر موردی به افسر متخصص ارجاع میشود و این ارجاعات دلیل طولانی شدن میگردد

 • امتیاز کسب شده در روز مصاحبه: با توجه به مواردی که دیدم کسانی که بطور متوسط امتیاز بیش از 60 برای مجرد و بیش از 70 برای متاهل داشته اند روند سریعتری داشتند.

همچنین کسانی که بدون مصاحبه CSQ دارند مدت زمان مدیکال طولانیتری دارند، علت میتونه به امتیاز مینیمم و زبان فرانسه و انطباق پذیری بستگی داشته باشد.

 • سطح زبان فرانسه و فراکوفون بودن: کسی که فرانکوفن نیست یک بازه زمانی برای اماده شدنش در نظر میگیرند.
 • امتیاز انطباق پذیری: اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی معقوله که موثر باشه ولی احتمالا تاثیر جزیی دارد
 • مشاغل دولتی:اطلاعات دقیقی در دست نیست و قطعا سطح و رتبه شغل و شرح وظایفش موثره و باعث تاخیر سود.
 • نظامی بودن: اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی معقوله که موثر باشه و باعث تاخیر شود.
 • عضویت در گروه ها انجمن ها و حزب ها و..... قطعا باعث تاخیر خواهد شد.
 • وضعیت تاهل : ظاهرا با توجه به اینکه هر کیس خانواده خانم و اقا و فرزند جداگانه بررسی میشود، تاخیر بیشتری نسبت به مجردها دارد
 • کشور اقدام کننده: اطلاعات دقیقی در دست نیست و نمیشود مقایسه کرد ولی ظاهرا پرونده های ایران سریعتر از کشورهای خاورمیانه بررسی می شود
 • موارد ناشناخته: علاوه بر موارد بالا و یا اون کد یا اون جمله ای که میگه پرونده شما در اولویت هست نقش نظر افسر پرونده خیلی مهم هستند و جایی هم تو CSQ و... ذکر نشده و ما به اون اطلاعات دسترسی نداریم

تقریبا همه فاکتورهای بالا باهم تاثیر گذار است و تک تک نمیشود به پرونده ها تعمیم داد همه پرونده ها حدودا بین 12-18 ماه فرمهای مدیکال رو دریافت می کنند.( مطابق آخرین آپدیت سایت مهاجرت فدرال اکتبر2010) از سوی دیگر در CSQ افرادی که رشته شان دیمند باشد، این جمله ذکر میشود که "بررسی پرونده اشان در اولویت خواهد بود". با استناد به همین جمله بخش فدرال این پرونده ها را سریعتر بررسی میکند و صدور مدیکال چک برای ایشان اغلب با سرعت بیشتری صورت می پذیرد.

ليست پزشكان معتمد و مورد قبول اداره مهاجرت براي انجام معاينات در ايران را در لينك زير مشاهده مي كنيد:

ليست پزشكان معتمد در ايران

نمونه نامه مديكال به تاريخ 22 اکتبر 2013

نمونه فايل ضميمه نامه مديكال مربوط به Section A

صدور ویزا

بعد از مديكال پرونده شما براي Security Check فرستاده ميشود و در صورت گذر از اين مرحله ویزای شما صادر میشود. تاریخ اعتبار ویزا از روز صدور مدیکال بوده و يكسال اعتبار دارد. يعني شما از روز صدور مديكال يكسال براي لندينگ در كانادا فرصت داريد. در اولين لندينگ حتما بايد نفر اصلي پرونده حضور داشته باشد. ساير اعضاي خانواده ميتوانند بعدا هم لندينگ كنند البته قبل از انقضاي ويزايشان.

نمونه نامه پاس ركوءست

ویزانمای مهاجرت به کبک

بانك اطلاعاتي و ویزانمای مهاجرت به کبک

دانلود بانك اطلاعاتي و ویزانمای مهاجرت به کبک بروزرسانی 8.Mar.2014

پرسش و پاسخ

 • چقدر فرانسه بخوانیم تا به سطح مورد نظرمان برسیم؟

به تاپیک زیر مراجعه کنید:

# راهنمای جامع برای سطح فرانسه به تفکیک متد و کتاب

 • آیا وکیل بگیریم؟

دقت کنید تنها قسمتی که بر عهده ی ماست و ما بر آن کنترل داریم، تکمیل فرم ها و جمع کردن مدارک است. جمع کردن مدارک چه با وکیل و چه بی وکیل بر عهده ی ماست و تنها جایی که وکلا می توانند به ما کمک کنند همان تکمیل فرم هاست. در ضمن در سایت مهاجرت به صراحت آمده که وکیل در پروسه ی مهاجرت به شما هیچ تاثیری ندارد.

بیشتر دوستان در این تاپیک خودشان اقدام کردند. با توجه به نکات گفته شده بر عهده شماست که تصمیم بگیرید که با وکیل اقدام کنید یا به خودتان اعتماد کرده و شخصا اقدام کنید.

 • آیا فرم ها را باید به فرانسه پر کنیم؟

هیچ فرقی ندارد. فرم ها به هر دو زبان در دسترس هستند و به هر زبانی که دوست دارید و راحت ترید می توانید پر کنید. دقت کنید که به فرانسه پر کردن فرم ها هیچ تاثیر مثبتی بر آفیسر نداشته و فرانسه شما فقط و فقط در روز مصاحبه چک میشود.

 • آیا مدارکی مانند دوره فوتوشاپ و اتوکد امتیازی دارد؟

نه. این دوره ها هیچ امتیازی برایتان ندارد.

 • آیا در مرحله ی selection عدم سوء پیشینه هم باید فرستاده شود؟

نه. گواهی عدم سوء پیشینه فقط برای مرحله ی Admission باید فرستاده شود.

 • تفاوت Background Check و Security Check چيست؟

Background Check فدرال خود دو مرحله دارد يكي Standard Document Check و ديگري Security And Criminality Check كه كاملا جدا از هم هستند ولي به اشتباه مصطلح شده كه مرحله اول را Background Check و مرحله دوم را Security Check مي نامند. بطور كلي:

1) مرحله Standard Document Check قبل از مديكال و در Canadian High Commission (CHC) office انجام ميشود كه همان آفيس دريافت كننده پرونده ماست. كه تمامي مدارك ارسالي و صحت و سقم آنها توسط آفسر مربوطه بر اساس آموزشهايي كه ديده اند چك ميشود و اگر پرونده حائض شرايط بود پذيرفته و فايل نامبر صادر ميگردد و سوء پيشينه شخص خواسته ميشود در اين مرحله حتي ممكن است تماس تلفني گرفته شود و يا تحقيق مختصري انجام گردد و در صورت لزوم مدارك بيشتري در قالب Update از متقاضي خواسته شود. اين مرحله زمانبرترين قسمت پروسه است. خروجي اين مرحله صدور مديكال است. متقاضيان فدرالي چون دو فايل فدرال ميگيرند اين مرحله بعد از فايل نامبر دوم برايشان شروع ميشود. و متقاضيان كبك بعد از دريافت فايل نامبر فدرال.


Standard Documentation Checks:

Our background check is done at the CHC stage. It commences the moment our file gets the 1st BFD by the VO. An indicator of which is the e-CAS that shows "In Progress". All docs been checked & our NOC being tallied against the MI, if the VO finds our case 'eligible' for Canadian PR, the file becomes 'Accepted'; and then it goes for standard background checks, viz. Exp, Quals, Adaptability, Qualitative Considerations etc.

The process involves many things. If our case file is well presented and the enclosures vouch the quality-quantity, adequate POF docs etc., there might not be a requirement of 'actually' calling the employers, references etc. The VOs have a way with that, they are experienced enough to ascertain the logical disposition of our case. But, if there are any concerns of his/her, s/he is likely to ask for additional docs, do further scrutiny vide any means [calling, visiting etc.] & might ask for an Interview.


2) قسمت ديگري از Background Check مرحله Security Check هست كه بعد از اينكه نتايج مديكال به CHC رسيد شروع ميشود و مرحله بسيار مهمي است كه توسط ادارات مختلفي چون CSIS, Interpol, NASC, Database Checking & touch-base with Local Police انجام ميشود و استعلام از كشورهايي كه متقاضي به آنها سفر كرده و يا مدت طولاني در آنجا زندگي كرده وضعيت ازدواج، بررسي تشابه نام خوانوادگي ! ، وضعيت شغلي و پست شخص در محل كار، وضعيت سربازي و محل خدمت بررسي ميگردد. اگر در جواب رسيده همه چيز شفاف و بدون مشكل باشد خيلي زود پرونده وارد Final Stage ميشود ولي اگر هر گونه Red flag در جواب ديده شود پرونده وارد يك چرخه مجدد براي local Police/CID agencies جهت بررسي بيشتر ميگردد. براي همين است كه بعضي ها بعد از دو سه ماه PPR ميگيرند و بعضي ها بعد از شش ماه هنوز به PPR نرسيده اند. مدت زمان اين قسمت در كنترل اداره CIC است و از اختيار CHC Office خارج است. در بعضي موارد تشابه نام خانوادگي با افراد خاص! در كنار فاكتورهاي ديگري مثل نام پدر و محل خدمت و شغل ميتواند براي CIC شبه ايجاد كند بنابراين به تحقيق بيشتر براي پي بردن به هرگونه رابطه مي پردازند و ممكن است به مصاحبه دوم جهت رفع شبهه دعوت گرديد.

امكان اينكه براي بعضي افراد مديكال و (پاس ركوئست) PPR همزمان بيايد نيز وجود دارد.


Security & Criminality Checks:

A part of the b/ground checks is the 'Security Check'. It commences after our med results are submitted to the CHC. This is a major activity -mainly concerning our 'safe inclusion' into the Canadian Soil; vis-a-vis, Political, Socio-Econmical, Anti-Social disposition, perceived Threat to Canada's integrity etc. This gets us the SDEC, CDEC & SECCRIM.

This is a serious & time-consuming stage, involving many agencies, including CSIS, Interpol, NASC, Database Checking & touch-base with Local Police. Many things are considered here... the No. of countries visited, Applicant coming from 'certain' countries, ex-Servicemen [including Law Enforcement services], Prolonged stay in a country w/out sufficient docs to prove cause, frequent traveling to certain nations, your *Name (?), Inter-Religion/Nationality Marriages etc.

If everything is simple & straight, the file soon gets into the 'final review' stage. If there are any 'red flags', our case goes into a 'spin'. Then our file might go to the local Police/CID agencies; the outcome/timeframe of which is beyond the control of CIC. And thereby the timeframe can be anything [sometimes beyond 1yr]. But, usually this stage should be over by 5 months max. However, a point to be noted is that we can also be called for an Interview [at this stage], due to this reason.


 • برای رشته های regulated مانند مهندسی ها و غیره آیا بهتر است قبل از مصاحبه در Ordre des ingénieurs du Québec عضو شویم؟

معمولا فقط اطلاع داشتن از مدارک لازم و چگونگی عضو شدن در این انجمن ها برای آفیسر کافی می باشد و نیازی به عضو شدن در این انجمن ها (قبل از مصاحبه) نیست.از طرفي براي عضو شدن دراكثر اين انجمنها حتما بايد در کبک حضور داشته باشید و امتحانات معادل سازی راانجام داده باشيد.

 • منبع ويكي و امتياز بندي ذكر شده در آن از كجاست؟

نوشتار ويكي كه با زحمت جمعي از دوستان اين سايت گردآوري شده حاصل ترجمه بخشهاي مختلف سايت مهاجرت كبك است كه تعدادي از آنها را در لينكهاي زير ميتوانيد چك كنيد:

امتياز بندي

راهنماي كامل همراه با امتيازها

پيشنيازها