گرفتن پذیرش

از Apply Abroad
پرش به: ناوبری، جستجو
خوش آمدید به ApplyAbroad
اولین انجمن تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور
کارشناسی - کارشناسی ارشد - دکترا
Apply now.jpg
  • درباره :

هر دانش پژوهی که از یکی از دانشگاه‌های ایران مدرک ( دیپلم و پیش دانشگاهی ، لیسانس ، فوق لیسانس ) گرفته است می تواند تحصیلات تکمیلی خود را در دانشگاه های خارج از کشور ادامه دهد ، اما روند اقدام به پذیرش ( Apply ) دانشگاه های بین المللی در مقاطع مختلف بسته به دانشگاه ، شهر ، کشور و سال اقدام متفاوت است که با مراجعه به سایت دانشگاه ها در هر سال و مطالعه نیازمندی ها ( Requirements ) از نحوه و شرایط اقدام آگاه خواهید شد .

  • مدارک مورد نیاز برای اقدام به پذیرش ( Apply ) :

» مدرک بین المللی زبان انگلیسی [۱] : نمره‌ ی یکی از آزمون های TOEFL ( تافل ) [۲] یا IELTS ( آیلتس ) [۳] و یا آزمون های مرتبط با اقدام به پذیرش دوره کارشناسی اعم از SAT ( ست ) [۴] برای آمریکا ، YOS داخلی برای ترکیه و ... .

» آزمون GRE General ( جی آر ای عمومی ) [۵] : برای دانشگاه‌های آمریکا و برخی از دانشگاه‌های کانادا و سایر کشورها

» آزمون GRE Subject ( جی آر ای موضوعی ) [۶] : برای برخی رشته ها اعم از فیزیک ، زیست ، ریاضی و ... .

» آزمون GMAT ( جیمت ) [۷] : برای رشته های مدیریت ( Management ) .

» مدارک تحصیلی [۸] : مدرک کارشناسی ( دانشنامه ) برای پذیرش کارشناسی‌ارشد یا دکترای پیوسته ، مدرک کارشناسی ارشد ( دانشنامه ) برای پذیرش دکترا .

» رزومه [۹] : ( Resume & CV ) .

» مقالات علمی [۱۰] ، نوشتن کتاب [۱۱] : ضروری نیست اما توصیه می‌شود .

» ریزنمرات تحصیلی [۱۲] : ( Official Transcript ) برای دانشجویان سال آخر ریزنمرات رسمی تا آخرین نمره ترم جاری .

» توصیه نامه از اساتید : [۱۳] ( Letter of Recommendation ) .

» انگیزه نامه : [۱۴] ( Statement of Purpose ).

  • زمان مناسب برای اقدام به پذیرش ( Apply ) :

چنانچه شما قصد دارید که در پاییز سال آینده تحصیلات خود را در خارج از کشور آغاز کنید ، معمولا لازم است که مدارک مورد نیاز را تا قبل از پایان سال جاری میلادی تکمیل نموده باشید ، به عنوان نمونه چنانچه شما قصد دارید که در پاییز سال 2013 میلادی تحصیلات خود را شروع نمایید ، باید مدارک مورد نیاز را تا قبل از پایان سال 2012 آماده کرده باشید .

اصولا دانشگاه ها در دو نوبت اقدام به پذیرش می کنند : پاییز ( Fall ) و بهار ( Spring ) که بسته به دانشگاه و کشور ددلاین های ( Deadline ) متفاوتی دارند . تنها تفاوت پذیرش در این دو ترم نسبت به هم در میزان احتمال بیشتر در دریافت کمک هزینه ( TA / RA ) و ... می باشد .

از آنجا که نتایج آزمون های بین المللی زبان خارجه و همچنین GRE General بلافاصله پس از آزمون آماده نخواهد شد و معمولا چند هفته پس از آزمون قابل ارسال به دانشگاه‌ها می‌باشد ، اکیداً توصیه می‌شود که تا قبل از آبان ماه سال جاری این آزمون ها گذرانده شود . ددلاین دانشگاه‌های مختلف برای ارسال مدارک متفاوت است ، اما اغلب دانشگاه‌های کانادا و آمریکا از شما می‌خواهند که مدارک را بین ۶ تا ۹ ماه قبل از شروع ترم برای آنها ارسال نمایید ، به عنوان نمونه ددلاین اغلب دانشگاه‌های آمریکا برای شروع تحصیل در پاییز سال 2013 میلادی ، ماه دسامبر سال 2012 یا ژانویه سال 2013 می‌باشد.

بسیاری از دانشجویان در زمان ارسال مدارک همچنان مشغول به تحصیل هستند و هنوز فارغ‌التحصیل نشده‌انداز این رو اصولا دانشگاه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که در زمان شروع تحصیل یا حتی بعد از شروع تحصیل ، مدرک گواهی پایان دوره تحصیلی ( دانشنامه ) از مقطع قبلی را به واحد ثبت نام دانشگاه ارائه نمایید . در نتیجه در زمان ارسال مدارک لازم نیست که حتما فارغ‌التحصیل شده باشید ، می‌توانید در سال آخرِ تحصیل مدارک خود را ارسال نمایید . بدیهی است که قبل از شروع تحصیل در خارج از کشور باید از دانشگاه‌ فعلی فارغ‌التحصیل شده باشید .

  • مراحل پروسه اقدام به پذیرش ( Apply ) :
  • لینک ها و مطالب مرتبط ( Related Links ) :
  • منابع ( Reference ) :
    • مشاهده ها و تجربه های دانش پژوهان فروم ( Applyabroad )
    • نویسنده و ویراستار مطالب : محمدرضا سرائی ( FanTasTic )

.:: لطفا حقوق کپی رایت نویسندگان و سایت اپلای ابرود را در صورت ویرایش ، نسخه برداری و هرگونه اقدام بعدی رعایت نمایید ::.