سلام دوست عزیز. اولا تبریک میگم که اینقدر کامل و با جزییات اطلاعات رو جمع میکنی چون کمتر کسی هست اینقدر با وسواس همه جنبه ها رو در نظر بگیره و همزمان چند گزینه رو به این خوبی بررسی کنه. هرچند کار داره تا عالی بشه. مثلا هنوز بعضی موارد رو نمیدونی و مشکلی هم نیست و جوابشون رو میگیری:

- برنامه اراسموس از همه اونا با پرستیژ تر هست ولی برای پیدا کردن دکترا بیشتر خوبه. کار بعدش به این راحتی نیست و خیلی افراد کمی اونم اگر تو یک کشور خیلی خوب برای سال دوم بیوفتن ممکنه کار پیدا کنن (احتمال زیر 10 درصد). سه مشکل اساسی هست: زبان اون کشور- اقامت و اجازه کار و رقبای اروپایی قوی. خبر خوب اینکه امکان گرفتن فاند برای ترم دوم به بعد هست! خیلی پیش میاد یکی منصرف میشه تا اون موقع و فاند میرسه به سلف فاندها ولی به شرط عملکرد عالی در ترم یک. قید کار همزمان با درس رو تو اراسموس بزن چون خود درسها خیلی سخته و جابجاییش اصلا نمیذاره تمرکز کنی رو چیزی غیر درس. و با اون اراسموس آسونهای چند ماهه خود اروپاییا فرق داره که بقیه فکر میکنن همه اراسموس ها هتلن. خلاصه دوره سختی لااقل در سال اول هست.

- فرانسه در دراز مدت بهتره. دکترا تو اون کشور بعدش راحت تر پیدا میشه. زبان بلد باشی حتی کار هم راحتتره چون کشور بزرگه و صنعتی. شانس کانادا و سوییس فرانسوی رو هم داری. شرایط اقامت و آب و هوا و غیره هم عالیه. به نظر من می ارزه جدی تر بگیری و در حد گزینه اول (مخصوصا اگه فاند گرفتی)

-ایتالیا کشور خوب و قشنگ هست ولی فقط سکو برای جاهای دیگه حساب میشه. گول رنک دانشگاهاش رو نخور چون در عمل پرستیژ و آینده خیلی جاهای دیگه اروپا رو نداره. مثلا رنک 100 اون در حد 300 فنلاند هم شاید بازدهی برای آینده نداشته باشه چه برسه با کشورهای خوب اروپا مثل آلمان و هلند و غیره. به نظرم نسبت دو مورد بالا ارزش بیشتری دارن (در حال بورس پلن دوم یا سوم میشه)

- نروژ باید نروژی یاد بگیری و هزینه ها بالاتر از 1000 ممکنه بشه. استونگر حتی از اسلو هم گرون تره. ارزش این گزینه در حد ایتالیای با فاند هست. البته ریسک ویزا و بورس برای ارشد دوم در هر دو هست که خودت باید حساب کنی چجوری هست. سختیش زیاده اما اگر کار اونجا پیدا کنی از همشون بهتره. اما من توصیه نمیکنم برای تحصیل پول قرض کنی. مراقب باش و سعی کن آخرین کاری که میکنی این باشه.

این مطالب نظرات شخصی هستند و تصمیم و مسئولیت نتیجه تصمیم با خود خواننده هست. امیدوارم برای شما دوست عزیز مفید واقع شده باشه.

نقل قول نوشته اصلی توسط reza_che66 نمایش پست ها
ممنون میشم دوستان با تجربه وقت بگذارن و نظرشونو درباره کیس من اعلام کنند.
برای دو پروگرم مستر اراسموس 1) سوئد-آلمان 2)چک-بلژیک-هلند امسال اقدام کردم. هر جفتشون قبول شدم اما بدون بورس. فقط تنها امیدواریم به شماره 1 هست که بمن اعلام کردند در لیست رزرو نفر اولم (خوشبختانه با بدبختانه) و البته گفتن که باید یک نفر از کسانی که اسکالر گرفتن منصرف شن تا به شما تعلق بگیره و طبق حرف خودشون احتمالش بالا نیست. کلنم نمیدونم که تمپلیته و به همه لیست رزرویا اینو میگن با نه!
If one of the scholarship holder might give up his/her scholarship, you can be granted a scholarship. That does not happen very often, so your chances to get a scholarship are not that high.we will inform you immediately if a scholarship will become vacant
هزینه اراسموس های ثبت نام کرده، ترمی 4500 یورو که مجموع دو سال رقمی بالغ بر 36000 یورو خواهد شد (هزینه زندگی ماهیانه 750 یورو)، با توجه به فشردگی پروگرم ها (مثلا تو سال اول باید المانی در سوئد یاد بگیرم که سال دوم در المان به زبان المانی کورس ها تدریس میشن و یا باید در چک زبان چک ، در بلژیک زبان فرانسه و در هلند داچ در حد ای 2 یاد بگیرم) گویا احتمال کار دانشجویی و ... نیست. به تمام اورگان هایی که احساس میکردم در این 5 کشور امکان داره کمک مالی بهم بکنن ایمیل زدم از جمله وزارت علوم و خارجشون ولی نتیجه ای نگرفتم البته احتمالشم 1% هم نبود میدونستم خودم (خود کوردینیتورهای پروگرم ها گفتن از کشورت بگیر، زنگ زدم به سازمان امور دانشجویان، طرف گفت تو این هیری ویری همین یه کارمون مونده ) کلیم بعدش به حرفش با هم خندیدیمو بعدش خدافظی کردیم). علاوه بر این بنده از دانشگاه بولونیا هم پذیرش گرفتم و دوستانی که اطلاعات ایتالیارو دارن میدونن که (بورس استانی 5000 یورویی در سال + تیویشن فی ویور) با احتمال بالای 95% داره که به همه داده شه، ولی چون من مستر دوم هستم و احتمال 10% وجود داره که متوجه شن، احتمالش هست به من تعلق نگیره و اینجوری با هزینه شهریه 3250 در سال مجموع دو سال رقمی بالغ بر 24500 یورو خواهد شد (هزینه زندگی ماهیانه 750 یورو) ولی احتمال اینکه بورسم بهم تعلق بگیره به شرط عدم متوجه شدن مستر دوم از سوی سازمان بورس هست، از طرفی خب احتمال کمی برای کار دانشجویی هست بالاخره. پذیرش استاوانگر هم دارم که خب چون بدون شهریه اس، گفتن بورسی نداریم که بدیم و میمونه هزینه زندگی که دوسالش 24000 یورو است (ماهانه 1000 یورو بخاطر هزینه بالا در نروژ)، امکان کار هم در اینجا هست در کنار تحصیل و با توجه به نفتی بودن شهر، احتمال کار بعد فارغی بنظرم زیاده با توجه به رشتم. میمونه 5-6 تا از دانشگاه های تاپ فرانسه که اقدام کردم (گرینوبل/ای اف پی اسکول/پاریس تک/پاریس سکلی/سنت اتین/پاریس سود و دانشکده های تحت نظرشون) و هنوز جواب هاشون نیومده ولی خب قطعا پذیرش خواهم گرفت در چنتاشون. مزیتشون هم اینه که اولا مستر یک ساله ان + امکان گرفتن کمک هزینه خوابگاه و ... است. با توجه به سنم امکان گرفتن بورس هایی مثل ایفل یا ... ندارم و بورس های مریت-بیسد هم خیلی باید خفن باشی که بدن و جزو 2-3 تا باشی که خب من نیستم گویا با تجربه اراسموسام. با احتساب هزینه 3770 شهریه در سال + کمک های مسکن "کف" و "کروس" اگه بدن و به ما نرسه قطع نشه (چون شهریه ام تا همین 6 ماه پیش نداشتو به ما رسید یادشون افتاد که باس به فکر اعتلای سیستم اموزشیشون بیفتن و شهریه بگیرن) و ... و امکان اینترشیپ 6 ماه با حداقل حقوق 3000 یورو در 6 ماه، مجموع پروگرم که یک ساله میشه چیزی حدود 8500 یورو.
حالا بعد از این همه صغری کبری چیدن، سوالم اینه که بنظرتون با توجه به اینکه میگن اراسموس ها خیلی معتبرن چون زیر نظر اتحادیه اروپان. مثلا بمن در ایمیل گفته شد لیست اسامی رفته اتحادیه تا تایید بشه:
We have just finished the selection and the EU has to approve our selection first, before we can inform the applicants
ایا ارزششون خیلی بالاتر از بقیه دانشگاه هایی هست که بالا نوشتم و میرزه من خودمو به ابو اتیش بزنم تا پولشونو جور کنم یعنی به معنای فارسی سخت از هم شکافته شم (از 3-4 نفر قرض سنگین بگیرم + پس انداز خودم)، حالا با دو هدف که بعد از فارغیم یا کار گیر بیارم در اروپا یا پی اچ دی در دانشگاه های معتبر اقدام کنم. اصلا شق القمر کردم که بدون بورس قبول شدم؟ اخه به قول خودشون حدود 800-1000 تا اپلیکنت دارن هر پروگرمشون هر ساله و خب نهایت 30-50 نفر هر سال بگیرن و من جزوشون هستم ولی نمیدونم که قبولی بدون بورس برام ارزش حساب میشه اصلا یا نه! یا نه با توجه به بقیه اپشنام مثل بولونیا که جزو 3 تای ایتالیاس یا گرونوبل فرانسه که جزو بهترین دانشگاه های فرانسس (بقیه اوناییم که ثبت نام کردم جزو بهترین های فرانسن) یا استاوانگر که یجورایی عسلویه اروپاس (رشتم میم شیمی)، هم اگه قرار به کار پیدا کردن بعد از فارغی یا گرفتن پوزیشن پی اچ دی خوب باشه، پیدا میکنم؟
خودم نظر نهاییم با توجه به هزینه (اولویت اول) فرانسه است (البته احتمال ریجکت ویزا هست با توجه به سخت گیری فرانسه) ولی نمیدونم احساس میکنم پیشمون ممکنه بشم و دوستام میگن با توجه به موقعیت خوب اراسموس ها کار گیر میاری و خیلی سریع پولشو جبران میکنی.
ممنون بابت حوصله برای خوندن این همه نوشته (باید کامل مینوشتم که ابهامی پیش نیاد در صورتیکه کسی لطف میخواست بکنه و وقت بذاره و نظرشو بده)
در ضمن دوستایی که درباره اراسموس ها، ایتالیا، فرانسه، نروژ، المان و کلا اروپا حتی لیتوانی، استونی، یونان، اسلواکی و ایسلند و ... نیاز به کمک دارند (چه کارهایی که نکردیم که بتونیم پذیرش بگیریم و بریم)، با توجه به اطلاعات تقریبا خوبم میتونم در پروسه اپلای کمکشون کنم و سوالی باشه در همین صفحه در خدمتم.