صفحه 1066 از 1371 نخستنخست ... 66566966101610561057105810591060106110621063106410651066106710681069107010711072107310741075107611161166 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 10,651 تا 10,660 , از مجموع 13709

موضوع: نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

پیش فرض پاسخ : نظرسنجی در مورد ایمیل های دریافتی از اساتید

سلام دوستان.
    یکی از اساتید این جوابو بهم داده:
    Dear Mehran :
    Thanks for your inquiry about our Ph.D. program. I will be happy to consider working with you, but you need to go through our graduate selection committee and secure Departmental Assistantship first. I suggest you to look at our graduate website. You can find the application forms and other detailed information there. If you have any question, feel free to contact me or graduate studies coordinator.

Sincerely,

میدونم جواب امیدوار کننده ای نداره و حالتی تمپلیت برای تشویق به اپلای و رد شدن از سد کمیته رو داده.
    حالا دانشکده گفته که برای فاند، TA ها رو خود دانشکده میده و Project assistantships رو خود استادها، بعد از اینکه ادمیژن اولیه داده شد.
    به نظرتون فقط تشکر کنم در جواب و بگم اپلای می کنم، یا همین حالا از موجود بودن فاندش بپرسم؟
    ممنون

سلام دوستان من این ایمیل را امروز دریافت کردم به نظرتان چقدر بهش امید داشته باشم:
    Mostafa,

Hi, thank you for contacting me. I am currently taking applications for visiting PhD students. Depending on funding opportunities, these visiting PhD students are offered fellowships UA. Are you still interested and would be available for a phone conversation? Thanks.

JBJ.

ApplyAbroad Guardian

نقل قول نوشته اصلی توسط mostafa9832 نمایش پست ها
    سلام دوستان من این ایمیل را امروز دریافت کردم به نظرتان چقدر بهش امید داشته باشم:
    Mostafa,

Hi, thank you for contacting me. I am currently taking applications for visiting PhD students. Depending on funding opportunities, these visiting PhD students are offered fellowships UA. Are you still interested and would be available for a phone conversation? Thanks.

JBJ.
    سلام.
    خوب به نظر میرسه رزومه/شرایط شما برای استاد جالب بوده و میخواد اطلاعات بیشتری بدست بیاره و باهاتون صحبت کنه. به نظر بنده خودتون رو برای یک مصاحبه خوب آماده کنید و با امید به خدا پیش برید. لحن ایمیلشون مثبت هست ولی این مسئله هم هست که از بین اپلیکیشن های مختلف میخواد تعداد محدودی رو انتخاب کنه. شما تلاشتون رو بکنید. این یک مرحله رو به جلو هست ولی کار تمام شده نیست.

موفق باشید.
    متاسفانه به هیچ عنوان امکان پاسخ گوئی به پیام های خصوصی رو ندارم.
    اطلاعیه مهم در بخش کانادا

ApplyAbroad Guardian

نقل قول نوشته اصلی توسط mehran4iut نمایش پست ها
    سلام دوستان.
    یکی از اساتید این جوابو بهم داده:
    Dear Mehran :
    Thanks for your inquiry about our Ph.D. program. I will be happy to consider working with you, but you need to go through our graduate selection committee and secure Departmental Assistantship first. I suggest you to look at our graduate website. You can find the application forms and other detailed information there. If you have any question, feel free to contact me or graduate studies coordinator.

Sincerely,

میدونم جواب امیدوار کننده ای نداره و حالتی تمپلیت برای تشویق به اپلای و رد شدن از سد کمیته رو داده.
    حالا دانشکده گفته که برای فاند، TA ها رو خود دانشکده میده و Project assistantships رو خود استادها، بعد از اینکه ادمیژن اولیه داده شد.
    به نظرتون فقط تشکر کنم در جواب و بگم اپلای می کنم، یا همین حالا از موجود بودن فاندش بپرسم؟
    ممنون
    سلام،
    پرسیدن از موجود بودن فاند در این مرحله فکر نمی کنم کار درستی باشه زمانی که خود استاد میگه اپلای کنید و در واقع ادمیشن اولیه توسط خود دانشگاه با توجه به معیارهای مورد نظرشون داده میشه. البته این نظر بنده هست و شما خودتون می تونید بهترین تصمیم رو بگیرید.

موفق باشید.
    متاسفانه به هیچ عنوان امکان پاسخ گوئی به پیام های خصوصی رو ندارم.
    اطلاعیه مهم در بخش کانادا

Junior Member

سلام . یه استاد جواب منو اینطور داد
    Dear student,

Thanks for your interest in my research group. I don’t expect to have funding to support new PhD students in Fall 2016. If funding is not your concern, then we can discuss further of your application.
    کلا بیخیالش بشم یا جواب بدم که توانایی مالی برای ساپورت خودم ندارم؟

ApplyAbroad Guardian
    Sina0077 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Structural Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط navid1991 نمایش پست ها
    سلام . یه استاد جواب منو اینطور داد
    Dear student,

Thanks for your interest in my research group. I don’t expect to have funding to support new PhD students in Fall 2016. If funding is not your concern, then we can discuss further of your application.
    کلا بیخیالش بشم یا جواب بدم که توانایی مالی برای ساپورت خودم ندارم؟
    نه بیخیال شین. ایمیلشم تمپلت هستش چون اسمتونو ننوشته...

.When will and belief combine so ardently, then not even the heavens will deny you
    .A.H

سلام، امروز این ایمیل رو دریافت کردم. جوابو چی باید بدم. امیدوارکننده است یا نه؟
    Thanks for your interest in my group. You have an excellent CV and your chance of admission is very good. Based on my experience, I am positive you can get admission from good schools.
    As for my own group at ..., I am not sure about the number of openings I might have for next fall as it depends on funding. Also, the chance of admission depends on the other applicants as well as the number of openings. I recommend that you apply for ... and contact me in late December/early January to get a better picture about it. I wish you the best in your search. Thanks.

ApplyAbroad Guardian
    Sina0077 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Structural Engineering

نقل قول نوشته اصلی توسط s_ramezani نمایش پست ها
    سلام، امروز این ایمیل رو دریافت کردم. جوابو چی باید بدم. امیدوارکننده است یا نه؟
    Thanks for your interest in my group. You have an excellent CV and your chance of admission is very good. Based on my experience, I am positive you can get admission from good schools.
    As for my own group at ..., I am not sure about the number of openings I might have for next fall as it depends on funding. Also, the chance of admission depends on the other applicants as well as the number of openings. I recommend that you apply for ... and contact me in late December/early January to get a better picture about it. I wish you the best in your search. Thanks.
    Dear professor xxx
    Because I am only interested in joining your research group at xxx university, I'll contact you at December about opening and then ill apply officially to program.
    Best

.When will and belief combine so ardently, then not even the heavens will deny you
    .A.H

Junior Member

سلام دوستان ، بعد از دو هفته یه استاد به من جواب داده من بهش گفته بودم روی چه چیزی میخوام کار کنم ولی کلی الان به نظرتون فعلن دقیقتر میخواد موضوعی رو که میخوام کار کنم رو بدونم نظرتون چیه ممنون از راهنمایی هاتون.

Dear Sara,

Many thnaks for getting in touch. Could you send more details of your specific interest in...... and what you'd like to work on and I can see if its something that I think would work for a PhD? You'd have to apply formally of course and send in some work but if you let me know what you are planning to work on I can comment on its appropriatenss for a PhD?

سلام دوستان

من به یکی از اساتید ایمیل دادم و این جواب را دریافت کردم:

Thank you for your interest. I cannot, however, accept students through emails.
    You have to officially apply to the university and meet the requirements of our program. You can check the requirement on the website or contact Mr. Jose Rodriguez about more information.
    Best wishes.

بعدش بهش گفتم که من مشکلی برای اپلای کردن ندارم و تمام شرایط دانشگاه را دارم. لطفا بهم بگید که فاند دارید یا نه؟ که این جواب را بهم داد:

I might have for next semester. I am waiting to hear from some funding agencies.

حالا به نظر شما چه جوابی بهش بدم؟ اصلا آیا این جواب امیدوارکننده ای هست یا خیر؟

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)