نقل قول نوشته اصلی توسط Salirezav نمایش پست ها
سلام دوستان
روز همگی بخیر

باید بشینم SOP بنویسم و از اونجاییکه GPA ام 3.06 هست و نمره هام زیاد تعریفی نیستن میخوام دلیلی توی SOP بیارم که یکم محبت کنن و تخفیف قائل شن

از جمله مشکلات جدی ای که حین تحصیل (خصوصا تو ارشد) داشتم افسردگی هست که حتی هنوز هم دارم قرص میخورم و گاهی پیش روانکاوم میرم
ینی در حقیقت از سال ۸۷ تا الان که ۹۶ هست دارم از دارو استفاده میکنم و در این مدت یک سال گروه درمانی رفتم و اغلب هم از روانکاوم مشاوره میگرفتم
یه نظرتون صلاح هست که این رو قید کنم توی SOP و بگم بخاطر افسردگی و یک رابطه احساسی مخرب (!!) نتونستم بخوبی سر کلاس ها باشم و انگیزه و روحیه کافی نداشتم و ازین حرفا؟
که البته جدی هست و دروغ نمیخوام سرهم کنم

و مشکل دومم یه مشکل مادرزادی هست. بدین ترتیب که مهره های S1 و S2 کمرم که به گفته پزشکان «به نظر میاد» که بطور مادرزادی به هم جوش خوردن و این باعث شده به دیسک مهره های بالایی فشار بیشتری بیاد و الان یک دیسک پاره و یکی دوتا دیسک مشکل دار دیگه دارم
بخاطر همین نتونستم ورزش رو ادامه بدم. درحالی که خیلی خیلی به ورزش علاقه داشتم و حتی ۳۰ کیلو هم کاهش وزن داده بودم و واقعا یکی از حسرت های بزرگ زندگیمه

از این میترسم که این دوتا مشکل رو قید کنم و پیش خودشون بگن «تو که با این سختی و مشکلاتی که میگی داری زندگی میکنی چطور میخوای phd هم بخونی تو خارج؟؟»

آیا بگم بهتره یا نگم؟
ببینید شما هر دانشگاهی که اپلای کنید وارد یک رقابت سخت با سایر Applicantها می‌شید. (مگر این که سطح چیزی که اپلای می‌کنید براش خیلی از [رزومه‌ی] شما پایین‌تر باشه که عموماً نیست.)
کسانی که می‌خوان در این مورد تصمیم‌گیری کنن فاکتورهای مختلف گزینه‌ها رو کنار هم می‌ذارن و بهترینش رو انتخاب می‌کنن. این وسط هم به کسی «محبت» نمی‌کنن و دلیلی نداره تخفیفی قائل بشن. (مگر این که سود خاصی از محبت کردن به یک گزینه‌ی خاص به دست بیارن (مثلاً فرزند خودشون)! و البته اخلاقی عمل نکنن.)
شما خودتون می‌دونید که معدل و نمرات نقطه‌ی ضعف شماست. یعنی گزینه‌های دیگری خواهند بود که تو این مورد از شما بهترن. برای جبرانش شما می‌خواید یه نقطه‌ی ضعف دیگه هم ایجاد کنید.
از دید تصمیم‌گیرنده به مسئله نگاه که کنیم، دو گزینه هستن که از نظر فاکتورهای مختلف تقریباً با هم برابرن (معدل و نمرات آزمون‌ها و مقاله و ...) و یکیشون به خاطر افسردگی عملکردش لطمه خورده، هنوز هم کامل این مشکلش برطرف نشده. مشکل فیزیکی هم داره که به خاطر دوری از ورزش «حسرت» خورده و باز از نظر روحی روش تأثیر منفی گذاشته، قرار هم نیست قبل از شروع مقطع بعدی این مشکلش رفع بشه. اگه پذیرفته بشه هم باید وطنش رو ترک کنه بیاد یه کشور دیگه درس بخونه که در حالت عادی هم از نظر روحی سختی‌های خودش رو داره.
شما باشی این رو از این دید می‌بینی که تواناییش بیشتر از نمراتشه پس بهتر از اون یه گزینه است، یا این که احتمال تشدید مشکل هست و از این هم ممکنه بدتر شه؟ به احتمال بسیار زیاد اکثر افراد حالت دوم رو می‌بینن.

به عبارت دیگه اگه چیزی نگید شانستون بیشتر هم هست و شاید فاکتورهای دیگه به غیر از این‌ها به شما برتری بده در مجموع!
برای توضیح دلایل ضعف، همون طور که دوستمون گفتن، باید دلایلی بیارید که دیگه پابرجا نباشن و احتمال وقوع مجددشون لااقل زیاد به نظر نرسه. درسته که مشکل فیزیکی شما خارج از کنترل بوده، ولی مسئله اینه که از بین نرفته. اگه اون زمان تأثیر منفی داشته در آینده هم خواهد داشت. مگر این که دلیل خیلی محکمی بیارید که نشون بده در آینده تأثیر نخواهد داشت. به همین شکل در مورد افسردگی. توجه هم داشته باشید که تموم شدن مشکل به تنهایی کافی نیست، چون SOP جای مانور دادن روی توانایی‌هاست نه «توجیه» ضعف‌ها. عملکرد قوی بعد از فائق اومدن بر یک مشکل هم لازمه تا اون قضاوتی که گفتم رو ببره به سمت حالت اول.
اگه چنین دفاعی نمی‌تونید بکنید، مانوری روی این موضوع ندید و روی نقاط قوت دیگه‌تون تمرکز کنید.