نقل قول نوشته اصلی توسط persia نمایش پست ها
من الان خوب متوجه نشدم! فکر کنم سوالم رو درست مطرح نکردم.
1. آیا گرفتن ویزای H1B چه برای Post Doc و چه Internship حتما باید از طریق وکیل شروع و انجام شود؟ با فرض اینکه من در هیچکدام از این دوره ها قصد اقدام برای اقامت دائم را نداشته باشم! اقامت را زمانی به دانشگاه/شرکت درخواست میدم که یک کار بلند مدت در دانشگاه/صنعت پیدا کرده باشم - بعد از Post Doc همانطور که انجا هستم برای کار ثابت اقدام میکنم.
2. آیا این داستان 2 سال برای ویزای H1B هم هست؟ اگر نه چرا آدم همیشه H1B را اقدام نکنه؟
3. اگر مسئله هزینه ست؟ هزینه اش چقدر است؟
4. اگر مسئله زمان ست؟ چقدر طول میکشد؟
5. اگر من بخواهم برای Internship در صنعت H1B بگیرم (و Post Doc با J1) در حالی که اینجا دانشجو هستم باید از کجا و چطور اقدام کنم؟ وکیل گرفتن و...
6. مدت زمان ویزای J1 چقدر است؟ میخواهم ببینم اگر با J1 میشه تقریبا یک سال سر کرد، من با J1 برای Internship وارد بشوم در چند ماه تمام کنم، بیام دفاع کنم دوباره با همان ویزا (اگر همچنان معتبر می ماند) برای Post Doc وارد امریکا شوم.
باز هم ممنون بابت حوصله ای که به خرج میدید
1- بله. اما نه اینکه شما برید پیش یه وکیلی بگید "من می خوام H1B بگیرم" اونم بگه "باشه. شما برو خونه من هر وقت گرفتم خبرت می کنم". شما اول باید از طریق مکاتبه یه نفرو تو آمریکا پیدا کنی که حاضر باشه شما رو بپذیره. حالا این آدم می تونه یه استاد دانشگاه باشه که فراخوان زده و پست داک می خواد یا اینکه صاحب یه کمپانی کوچیک هست که یه نیروی کار لازم داره. بعد از اینکه اون شخص (کارفرما یا اسپانسر) از رزومه ی شما خوشش اومد و حاضر شد شما رو بگیره اونوقت شما می تونید با مدارکی که اون براتون ارسال می کنه وقت سفارت بگیرید و ویزا بگیرید. حالا اگه J باشه طرف یه فرم زپرتی براتون پست می کنه شما هم باهاش می رید سفارت و ویزا می گیرید. اگه H1B باشه روند داره که باید از طریق وکیل و در آمریکا انجام بشه. هزینه ش بسته به اینکه اون کمپانی چند نفر کارمند داره و .. متفاوته و حدوداً 4-3 هزار دلار می شه که معمولاً کارفرما/استاد می پردازه اما اگه خواست سر اون بازی دربیاره که من پولشو نمی دم اونوقت شما باید هزینه شو تقبل کنی.
2- خیر. چرا آدم همیشه واسه H1B اقدام نکنه؟ فرض کنید شما یه کمپانی کوچیک دارید و یه نیروی کار لازم دارید. شما اول باید فراخوان بزنید. فرضاً من به همراه 19 نفر دیگه که اقامت آمریکا رو دارن متقاضی می شیم. شما با اون 19 تا مصاحبه می کنی و در مورد من هم که تو آمریکا نیستم بر اساس رزومه تصمیم می گیرید یا مصاحبه ی تلفنی می کنید. حالا شما اگه بخوای هر کدوم از اون 19 تا رو که یا آمریکایی هستن یا گرین کارت آمریکا رو دارن بگیرید فقط بهش می گید از دوشنبه ی دیگه بیا سر کار. اما اگه بخوای منو بگیری باید وکیل کمپانیت مدارک منو تا قبل از اول اپریل سال دیگه جمع و جور کنه و از روز اول اپریل 2016 سابمیت کنه و بعد از اینکه اون ظرفیت 65000 تا سابمیت پر شد(کهممکنه یه هفته ای تکمیل ظرفیت بشه یا چند ماه طول بکشه) اونوقت چند ماه بره دنبال کارش و وزارت کار آمریکا رو متقاعد کنه که من چه تخصص و تواناییهایی داشتم که شمای کارفرما اونا رو فقط در من دیدی و در اون 19 نفر دیگه ندیدی که حاضر شدی منو بگیری. بعد اگه وزارت کار متقاعد شد و اوکی داد من با مدارکی که شما برام ارسال می کنی می رم سفارت تا ویزای H1B که یک ویزای موقت 3 ساله هست رو بگیریم و بیام آمریکا. حالا ذاتاً شما به عنوان کارفرما کدومو ترجیح می دی؟ اینکه منو بگیری و خودتو درگیر این پروسه کنی یا اینکه به یکی دیگه بگی پاشو از دوشنبه بیا سر کار؟ به هر حال سالی 60-50 هزار نفر این ویزا رو می گیرن ولی متقاعد کردن هر کارفرمایی واسه اینکار خیلی آسون نیست.
5- اینترنشیپ فکر نکنم H1B باشه. می دونم که J یه کتگوری اینترنشیپ داره اما اینکه با H1B هم بشه رفت مطمئن نیستم.
6- بسته به کتگوری داره و کتگوریهای مختلف محدودیتهای زمانی خاص خودشون رو دارن. بیشترین مدتش مال کتگوری research scholar هست که تا 5 سال می تونی تمدید کنی و پست داکها معمولاً با این کتگوری می رن. من با کتگوری اینترنشیپ زیاد آشنا نیستم. شما محدودیتهای اون کتگوری و شرایط ورود مجددشو بررسی کن ببین چطوره. اما می تونی با research scholar بری و بعد بدون اینکه پروگرامت terminate بشه برگردی و مدرکتو بگیری و بعد بری پست داک شروع کنی. اون به مرام استادت بستگی داره که پروگرامتو واسه ت باز نگه داره تا برگردی. حالا اینکه آیا اینترنشیپ رو هم تو این کتگوری بشه جا داد اطلاعی ندارم.
موفق باشید