نقل قول نوشته اصلی توسط motahhar نمایش پست ها
از طرفي سن و مدتي كه در اون محيط هستي هم خيلي مهمه كه ghlobe عزيز هم به اين مساله اشاره كرد، تجربه ثابت كرده افرادي كه در سن پايين تر در مواجهه با محيطي جديد قرار گرفتند راحتر اون را پذيرفتند و چون در خلال شكل گيري شخصيتشون كشوري را تجربه كردند بيشتر رنگ و بوي فرهنگ همون كشور را گرفتند ، مگر اينكه خانوده هاي فوق العاده مصممي داشته باشند و به شدت روي فرهنگ و باورهاي بچه هاشون كار كنند.

sysco جان ممون كه بحثي داغي را راه انداختي و ممنون از اطلاعاتت برام جالب بود. حتما در موردش ميرم مطالعه ميكنم.
خواهش مي كنم. من چون بک گراند مدیریتی و business دارم از اون طریق بیشتر با مباحث فرهنگ آشنا شدم، فردی مثل Edgar Schein از معروف ترین افراد در حیطه فرهنگ و فرهنگ سازمانیه؛ البته فرهنگ در مباحث انسان شناسی و شاید علوم سیاسی و خیلی رشته های دیگه هم مطالعه می شه و دلیلش هم که در business بهش توجه ميشه متعدده، مثلا چون فرهنگ یک سازمان در حدود اوایل دهه 90 عنوان می شد نقش کلیدی در موفقیتش داره(می گفتند فرهنگ باید دارای قابلیت تطابق باشه adaptive تا سازمان موفق باشه)، و انواع و اقسام مدل های فرهنگ سازمانی هم ارائه شد. هر چند یک عده مثل همین جناب شاین معتقده فرهنگ مثل کوه یخ می مونه، ما فقط قسمت بیرونی را می بینیم و خدا میدونه در لایه های زیرین فرهنگ چه خبره!! خود شاین یک مدل سه لایه از فرهنگ ارائه کرده، سطح بیرونی بیرونی که ملموس و مشهود ه مثل رفتار ها، زبان، ژست ها، ابزار ها، آيين ها، و ....، لایه درونی تر هنجار هاست که در واقع ارزش های رفتاری هستند که در یک جمع مورد توافق هستند و لایه سوم را خودش فرضيات پایه عنوان می کنه و بیشتر به نظر می رسه این لایه خیلی ناشناخته تر باشه و دشوار تر برای شناخت. دوستانی که علاقه داشته باشند می تونند با یک جستجوی کوچیک کلی مطلب در اینترنت پیدا کنند.
اما دلیل دیگر توجه به فرهنگ در مباحث interntaional business و MNE(Multi National ENterorise( ه. دلیلش روشنه چون مشکلات فرهنگی حتی در این مورد هم می تونه خیلی اثرگذار باشه و خیلی شرکت ها بودند که چون آگاهی درستی از فرهنگ یک جامعه دیگه نداشتند شکست های فاحشی متقبل شدند(مثلا Disney Land در فرانسه). و حداقل هم از نظر محصول و بازار یابی و هم هم سایر عملیات بازرگانی فرهنگ در کسب و کار بین المللی نقش مهمی بازی می کنه

البته منبع شما سرکار motahhar بيشتر انسان شناسانه به نظر میرسه.

نقل قول نوشته اصلی توسط pimi810 نمایش پست ها
چقدر خوب میشه در مورد پارامترهایی از کشور مقصد که بیشترین نقش رو در به وجود اومدن این شوک ایجاد می کنند هم بحث بشه. به نظر شما میزان شوک علاوه بر خود فرد به کشور مقصد هم بستگی نداره؟ مثلا کسانی که به کشور غیر انگلیسی زبان میرن و به زبان اونجا هم تسلط ندارن در مقایسه با کسان که آمریکا کانادا و ... میرن.
من دقیقا نمی دونم چه عواملی هستند اما قطعا به کشور مقصد بستگی داره، اصلا اصل مشکل از همین جا بروز پیدا می کنه. همونطور که عنوان میگه شوک فرهنگی پس هر چی فرهنگ ناسازگاتر و غریبه تر و فاصله دار تر باشه این اثر شدید تره. زبان مهمه اما خب زبان بخشی از فرهنگه، مثلا شما نگاه کنید که ما ایرانی ها مشهوره که به ایتالیایی ها بیشتر شبیه هستیم تا مثلا غرب اروپا.
کلا عوامل اجتماعی، حکومت ها، مذهب، زبان، نژاد، آب و هوا، و ... اینها نقش دارند به نظر بنده.