نقل قول نوشته اصلی توسط miimdal نمایش پست ها
البته من حداقل با این قسمت صحبت شما که گفتید خوندن ارشد جامعه شناسی بدون پیش زمینه غیرممکنه مخالفم . من از دانشگاه تهران لیسانس جامعه شناسی گرفتم و در حال حاضر دانشجوی ترم دوم مستر جامعه شناسی در دانشگاه تگزاس تک هستم و TA فول فاند هستم. به نظر من این مسئله به علاقه و سعی و تلاش خودتون بستگی داره. من یک هم کلاسی ترکیه ای دارم که تازه یک سال پیش به آمریکا اومده تا انگلیسی رو از صفر یاد بگیره! رشته ی کارشناسیش هم نامرتبط بوده اما الان هم کلاسی منه. به خاطر سطح پایین تر زبان و پیش زمینه نداشتن توی این رشته احتیاج داره که بیشتر تلاش بکنه، ولی واقعا علاقه داره و عملکرد فعلیش واقعا خوبه.
دوست عزیز به نظر من سعی بکنید تا حداقل با خوندن بیشتر کتاب های مقدماتی جامعه شناسی یک تصویر دقیق تری از این رشته به دست بیارید تا خودتون متوجه بشید که این چیزی هست که به دردتون بخوره و بهش علاقه داشته باشید یا نه. البته خوندن کتاب های نظریه یا مرور کلی یک سری پژوهش هایی که توی این رشته انجام میشه هم شاید بتونه بهتون کمک بیشتری بکنه. البته که جامعه شناسی رشته ی مفصلی هست و حوزه ها و نظریه ها و سنت ها و روش های پژوهشی گسترده ای داره که احتمالا از قسمت هاییش خوشتون میاد و شاید قسمت هاییش رو اصلن قبول نداشته باشید که خب این به اون دعواهای داخل رشته می رسه که اتفاقا خیلی هم جذابه! پس این مسئله رو هم در نظر داشته باشید تا بتونید یک دید کلی از شاخه های مختلف اون به دست بیارید و دقیق تر بسنجید و انتخاب بکنید.
البته با تجربه ی من و مقایسه ی اون با بی شمار دوست های ایرانی دانشجوی مهندسی، ادامه تحصیل توی رشته های علوم انسانی این چنینی توی خارج کشور سختی های خاص خودش رو داره. مثلا این که روی چه سوژه ای می خواید کار بکنید؛ اگر می خواید روی موضوعی مرتبط با ایران ریسرچ انجام بدید از چه داده هایی می خواید استفاده بکنید یا به چه شکلی می خواید داده هاتون رو از راه دور جمع آوری بکنید و... مسائلی هست که خوندن این رشته رو توی خارج از کشور سخت می کنه. یا مثلا اگر می خواید روی سوژه ای - مثلا توی آمریکا - کار بکنید، اصلا چقدر باهاش آشنایی دارید که علاقه داشته باشید روش کار بکنید یا مثلا اگر روش گردآوری داده تون مصاحبه هست، اصلن زبانتون در اون حد خوب هست که کامل بفهمید که پاسخگو چی میگه که بتونید داده های مناسبی ازش بگیرید یا نه! مسئله ی دیگه این که برخلاف مقاطع ارشد و دکتری رشته های مهندسی که پر از دانشجوهای اینترنشنال هست و همین مسئله می تونه از جهاتی برای آدم دلگرم کننده باشه، تعداد دانشجوهای اینترنشنال توی جامعه شناسی و رشته های مشابه واقعن محدوده و این با وجود اینکه از جهاتی واقعا خوبه و به پیشرفت سطح زبانتون هم کمک خیلی بزرگی می کنه، ممکنه از جهاتی هم سخت به نظر بیاد. البته من مشخصا درباره ی امریکا صحبت می کنم.
امیدوارم بتونید اطلاعاتی که لازم دارید رو به دست بیارید و انتخاب خوبی بکنید.
موفق باشید.

دوست عزیز یه بخشی از صحبت های شما واسم جالب بود. میشه لطفا توضیح بدین که چرا تعداد دانشجویان اینترنشنال در مقطع دکترای رشته های علوم انسانی در آمریکا خیلی کم هست؟
صرفا به خاطر سخت بودن متد های تحقیق یا اینکه چون موضوعات به لحاظ ملی حساس تلقی میشن... ترجیح میدن دانشجوی خارجی نگیرن و از افراد خارجی برای ریسرچ های مرتبط با جامعه شون استفاده نکننن؟