صفحه 99 از 102 نخستنخست ... 498990919293949596979899100101102 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 981 تا 990 , از مجموع 1017

موضوع: اصول اخلاقی برای چاپ مقاله

Junior Member

پیش فرض پاسخ : اصول اخلاقی برای چاپ مقاله

سلام. ممنون میشم هر کس میتونه من رو راهنمایی کنه:
    در مقطع فوق لیسانس استاد راهنمای من با ضمینه کاری متفاوتبا من بودند، رشته من بیوشیمی است و بنا به دلایلی از طرف دانشگاه مجبور به همکاری با ایشون شدم و تمام بار علمی پایان نامه روی دوش خودم بود ایشون فقط از من پول گرفتن و کار آنالیز آماری رو انجام دادند.برای تولید مقاله از پایان نامه هم وسط کار منو بی دلیل بلاک کردند و بعد از چاپ شدن مقاله در مجله داخلی به من پیام دادن و مدارک ارائه رو خواستن و من جوابشون رو ندادم چون از نظر اخلاق حرفه ای هم آدم درستی نبودند. با این اوصاف من از ایشون نمیتونم توصیه نامه برای مقطع بعدی بگیرم چون قابل اعتماد نیستند. سوال من اینه که در کنار پارامتر هایی که در پایان نامه و مقاله وابسته ش ذکر کردم داده هایی دیگه ای هم برای ارائه دارم و میتونم حداقل 2تا 3مقاله برای مجلات معتبر بنویسم ولی به استاد همراه و راهنما هم در امر ارائه مقاله هم بعدا گرفتن توصیه نامه نیاز دارم. یک کاری که میتونم بکنم اینه که با استاد درس بیوشیمی مقطع لیسانسم تماس بگیرم که متاسفانه ایشون با استاد راهنمام هم اتاق هستن و یا به اساتید فوق لیسانسم ایمیل بزنم که با تمامشون دروس رو مجازی گذروندم و شناختی ازشون در ضمینه همکاری داشتن یا نداشتن ندارم و همگی از استان های اطراف محل زندگی من هستند. این کار از نظر حرفه ای درست هست؟ راه حل دیگه ای داره؟

ApplyAbroad Superstar

سلام دوست عزیز

با توضیحات شما من اصلا مشکلی نمیبینم که شما با استاد <خوب>دیگری همکاری کنید. چه در همسایگی چه در استان همجوار چه اساسا کشور دیگر.

به واقع یعنی حتی دقیقا متوجه نمیشوم چرا فکر میکنید این موضوع صحیح نیست. شما یک پژوهشگر هستیددر نتیجه زحمتتان داده تولید کرده اید و این دیتا حاصل کار شماست و مالکیت آنها هم برای شما هستند.

طبیعتا اگر اساتید بعدی شما را قابل و توانا ببینند با شما هرمراهی میکنند و توصیه نامه میدهند. حتی اگر میخواهید دیگر خیلی شفاف باشید حضور استاد بعدی بفرمایید که نیت شمااین است که بعد از موفقیت در همکاری از ایشان توصیه نامه بگیرید.

دنیای دانشگاهی را تا این اندازه محدود نبینید

پایدار باشید

نقل قول نوشته اصلی توسط parsapoor نمایش پست ها
    در مقطع فوق لیسانس استاد راهنمای من با ضمینه کاری متفاوتبا من بودند، رشته من بیوشیمی است و بنا به دلایلی از طرف دانشگاه مجبور به همکاری با ایشون شدم و تمام بار علمی پایان نامه روی دوش خودم بود ایشون فقط از من پول گرفتن و کار آنالیز آماری رو انجام دادند.برای تولید مقاله از پایان نامه هم وسط کار منو بی دلیل بلاک کردند و بعد از چاپ شدن مقاله در مجله داخلی به من پیام دادن و مدارک ارائه رو خواستن و من جوابشون رو ندادم چون از نظر اخلاق حرفه ای هم آدم درستی نبودند. با این اوصاف من از ایشون نمیتونم توصیه نامه برای مقطع بعدی بگیرم چون قابل اعتماد نیستند. سوال من اینه که در کنار پارامتر هایی که در پایان نامه و مقاله وابسته ش ذکر کردم داده هایی دیگه ای هم برای ارائه دارم و میتونم حداقل 2تا 3مقاله برای مجلات معتبر بنویسم ولی به استاد همراه و راهنما هم در امر ارائه مقاله هم بعدا گرفتن توصیه نامه نیاز دارم. یک کاری که میتونم بکنم اینه که با استاد درس بیوشیمی مقطع لیسانسم تماس بگیرم که متاسفانه ایشون با استاد راهنمام هم اتاق هستن و یا به اساتید فوق لیسانسم ایمیل بزنم که با تمامشون دروس رو مجازی گذروندم و شناختی ازشون در ضمینه همکاری داشتن یا نداشتن ندارم و همگی از استان های اطراف محل زندگی من هستند. این کار از نظر حرفه ای درست هست؟ راه حل دیگه ای داره؟

Keep Calm and APPLY ON

آیین "انجمن" پیام سپاس و قدردانی برنمیتابد. اگر ز مهر چنین اندیشه دارید "امتیاز مثبت" را برگزینید

ApplyAbroad Guru

به جزییات و شرح کامل کارهای انجام شده، دیتاها، پردازش و نحوه استفاده از آن در مقاله یا مقاله های قبلی و بعدی دسترسی ندارم ولی آنچه مسلم است برای چاپ مقاله باید کلیه افرادی که در روند کار علمی دخیل بوده اند مشخص باشند و حذف آنها به هر علت صحیح نیست. اگر کار ارشد شما زیر نظر سوپروایزری ایشان انجام شده است به هرحال نمی توانید آنرا نادیده بگیرید. اگر ایشان در روند طراحی پروژه، پروپوزال و نظارت بر کار دخیل بوده اند و آفیشال سوپروایزر کار علمی انجام شده در دانشگاه X بوده اند و شما قصد استفاده از نتایج مستخرج از همین کار علمی برای چاپ مقاله را دارید توجیه نداشتن کانتربیوشن در چاپ مقاله توسط ایشان با هر سابقه مشکل قبلی شما کار حرفه ای از نظر اینجانب نیست. داشتن زمینه علمی متفاوت یا اجبار به پذیرش سوپروایزری، انجام بار عمده تز توسط دانشجو و نظایر آن توجیه حذف کانتربیوشن ماهوی (ذاتی) به واسطه قرار گرفتن در پوزیشن دانشگاهی (استاد راهنمای تز) که شما زیر نظر آن کار علمی را انجام داده اید، نیست.
    اگر این کار جدا از تز ارشد شما و در حالتی مستقل از تز بدون سوپروایزری شخص انجام شده، از منابع علمی، مالی یا تشکیلاتی مربوطه استفاده نکرده اید و به هرترتیب بتوانید ادعای قابل دفاع داشته باشید که این کار مستقل از کار علمی انجام شده تحت نظارت ایشان است مساله متفاوت است ولی در هرحال توجیه چنین چیزی و تفکیک آن به ویژه اگر کار رسما در دوره و همزمان و هم مکان با تحقیق ارشدتان انجام شده باشد و با دیتابیس های مشترک یا اورلپ به ویژه، کار آسانی نیست. توصیه من اینستکه برای مقاله حتی الامکان خودتان کارهای لازم را انجام و نویسندگی مسیول را قبول کنید. اضافه کردن نام و افیلیشن ایشان مشکلی برای شما ایجاد نمیکند و می توانید در بخش کانتربیوشن، توضیحات لازم در خصوص میزان مشارکت افراد را هم مشخص کنید.

در مرود بخش دوم سوال، بله می توانید در هرحال در مورد گرفتن توصیه نامه از منابع مختلف اقدام کنید و اگر با ایشان مشکل دارید طبعا لزومی به دریافت توصیه نامه ندارید. عموما این مساله از طریق اساتیدی که شما را بشناسند ساده تر است اما در غیر این صورت هم برخی اساتید قبلی شما با دریافت شرح مختصری از شما و مثلا ارسال کارنامه و نمره درسی که با ایشان داشته اید یا نظایر آن همکاری میکنند و از نظر حرفه ای هم کاملا تعریف شده و مورد قبول است.
    “I find the great thing in this world is not so much where we stand, as in what direction we are moving"

Junior Member

نقل قول نوشته اصلی توسط gbahrein نمایش پست ها
    به جزییات و شرح کامل کارهای انجام شده، دیتاها، پردازش و نحوه استفاده از آن در مقاله یا مقاله های قبلی و بعدی دسترسی ندارم ولی آنچه مسلم است برای چاپ مقاله باید کلیه افرادی که در روند کار علمی دخیل بوده اند مشخص باشند و حذف آنها به هر علت صحیح نیست. اگر کار ارشد شما زیر نظر سوپروایزری ایشان انجام شده است به هرحال نمی توانید آنرا نادیده بگیرید. اگر ایشان در روند طراحی پروژه، پروپوزال و نظارت بر کار دخیل بوده اند و آفیشال سوپروایزر کار علمی انجام شده در دانشگاه X بوده اند و شما قصد استفاده از نتایج مستخرج از همین کار علمی برای چاپ مقاله را دارید توجیه نداشتن کانتربیوشن در چاپ مقاله توسط ایشان با هر سابقه مشکل قبلی شما کار حرفه ای از نظر اینجانب نیست. داشتن زمینه علمی متفاوت یا اجبار به پذیرش سوپروایزری، انجام بار عمده تز توسط دانشجو و نظایر آن توجیه حذف کانتربیوشن ماهوی (ذاتی) به واسطه قرار گرفتن در پوزیشن دانشگاهی (استاد راهنمای تز) که شما زیر نظر آن کار علمی را انجام داده اید، نیست.
    اگر این کار جدا از تز ارشد شما و در حالتی مستقل از تز بدون سوپروایزری شخص انجام شده، از منابع علمی، مالی یا تشکیلاتی مربوطه استفاده نکرده اید و به هرترتیب بتوانید ادعای قابل دفاع داشته باشید که این کار مستقل از کار علمی انجام شده تحت نظارت ایشان است مساله متفاوت است ولی در هرحال توجیه چنین چیزی و تفکیک آن به ویژه اگر کار رسما در دوره و همزمان و هم مکان با تحقیق ارشدتان انجام شده باشد و با دیتابیس های مشترک یا اورلپ به ویژه، کار آسانی نیست. توصیه من اینستکه برای مقاله حتی الامکان خودتان کارهای لازم را انجام و نویسندگی مسیول را قبول کنید. اضافه کردن نام و افیلیشن ایشان مشکلی برای شما ایجاد نمیکند و می توانید در بخش کانتربیوشن، توضیحات لازم در خصوص میزان مشارکت افراد را هم مشخص کنید.

در مرود بخش دوم سوال، بله می توانید در هرحال در مورد گرفتن توصیه نامه از منابع مختلف اقدام کنید و اگر با ایشان مشکل دارید طبعا لزومی به دریافت توصیه نامه ندارید. عموما این مساله از طریق اساتیدی که شما را بشناسند ساده تر است اما در غیر این صورت هم برخی اساتید قبلی شما با دریافت شرح مختصری از شما و مثلا ارسال کارنامه و نمره درسی که با ایشان داشته اید یا نظایر آن همکاری میکنند و از نظر حرفه ای هم کاملا تعریف شده و مورد قبول است.
    از پاسخ گویی شما ممنونم.داده های به دست آمده تحت نظارت استاد راهنمای من بود ولی فقط پیشنهاد دادند که چون حجم کار انجام شده زیاد است کمی به زحمت قضیه و هزینه بیافزاییم تا داده های بیشتری داشته باشیم ولی در پایان نامه از آنها نام نبریم. هزینه اضافه شده و زحمت جمع آوری داده (چه در مورد موارد ذکر شده در پایان نامه و چه داده های کنونی) رو خودم متقبل شدم و حتی ایشون بخش هایی از داده هایی که مربوط به رشته خودشون بود رو برداشتن و متاسفانه به دانشجوی ارشد خودشون فروختن و من با چنگ و دندون از داده های بیوشیمیایی خودم حفاظت کردم که ایشون به شخص سومی ندن.من با افزودن نام ایشون در مقاله ها مشکلی ندارم ولی فقط به عنوان یک اسم، فقط اینکه چون کار نوشتن مقاله ای اس ای فرایند پیچیده های هست و نیاز به راهنمایی یک فرد خبره رو می طلبه ترجیحم اینه که استادی با ضمینه کاری مرتبط و قابل اعتماد کمکم کنه. و چون جامعه آکادمیک ایران اونقدرها بزرگ نیست امکان قبول نکردن استاد های های دیگه برای این کار زیاده و من اصلا نمیتونم دیگه به استاد راهنمام اعتماد کنم.داده هام بلااستفاده مونده و من احتیاج به نوشتن مقاله برای پر کردن گپ تحصیلی دارم.اگه راه حلی به نظرتون میرسه لطفا بفرمایید.حتی حاضر شدم در مراکز تحقیقاتی به عنوان دستیار تحقیق کار کنم که فقط همکار نویسنده مقاله باشم ولی هیچ مرکزی بدون داشتن پروپوزال از طرف استاد اجازه این کار رو نمیدن.

درود بر شما،

بر اساس توضیحاتتون بنظرم این اختیار رو دارید که اسم استاد راهنما رو توی مقاله هاتون نیارید.
    برای نویسنده همکار از اساتید دیگه ای که داشتید و سابقه خوبی در چاپ مقاله دارند می تونید کمک بگیرید. شاید یه راه حل خوب برای مشکل شما پیدا کردن یه دانشجوی دکتری یا پست داک باشه (یکی که خودش چند تا مقاله چاپ کرده باشه) که بهتون کمک کنه .. چون اینا معمولا بیشترکمک میکنند. میتونید ازش بخواهید که بخشی از کار رو انجام بده، منتها پیشنهاد من اینه که کار نوشتن و نویسنده مسئول رو حتما خودتون انجام بدین. اساتید معمولا توقع دارند که دانشجو همه کار رو انجام بده و اونا اخر کار یه نگاه بکنن و چند تا کامنت بزارن.
    این کامنت رو هم برای پیدا کردن نویسنده همکار ببینید شاید کمک کرد

ApplyAbroad Guru

از پاسخ گویی شما ممنونم.داده های به دست آمده تحت نظارت استاد راهنمای من بود ولی فقط پیشنهاد دادند که چون حجم کار انجام شده زیاد است کمی به زحمت قضیه و هزینه بیافزاییم تا داده های بیشتری داشته باشیم ولی در پایان نامه از آنها نام نبریم. هزینه اضافه شده و زحمت جمع آوری داده (چه در مورد موارد ذکر شده در پایان نامه و چه داده های کنونی) رو خودم متقبل شدم و حتی ایشون بخش هایی از داده هایی که مربوط به رشته خودشون بود رو برداشتن و متاسفانه به دانشجوی ارشد خودشون فروختن و من با چنگ و دندون از داده های بیوشیمیایی خودم حفاظت کردم که ایشون به شخص سومی ندن.من با افزودن نام ایشون در مقاله ها مشکلی ندارم ولی فقط به عنوان یک اسم، فقط اینکه چون کار نوشتن مقاله ای اس ای فرایند پیچیده های هست و نیاز به راهنمایی یک فرد خبره رو می طلبه ترجیحم اینه که استادی با ضمینه کاری مرتبط و قابل اعتماد کمکم کنه. و چون جامعه آکادمیک ایران اونقدرها بزرگ نیست امکان قبول نکردن استاد های های دیگه برای این کار زیاده و من اصلا نمیتونم دیگه به استاد راهنمام اعتماد کنم.داده هام بلااستفاده مونده و من احتیاج به نوشتن مقاله برای پر کردن گپ تحصیلی دارم.اگه راه حلی به نظرتون میرسه لطفا بفرمایید.حتی حاضر شدم در مراکز تحقیقاتی به عنوان دستیار تحقیق کار کنم که فقط همکار نویسنده مقاله باشم ولی هیچ مرکزی بدون داشتن پروپوزال از طرف استاد اجازه این کار رو نمیدن.
    همانطور که در پست قبلی ذکر کردم جزییات در این قضیه مهم است. اینکه نوشته اید "داده های به دست آمده تحت نظارت استاد راهنمای من بود" به خودی خود به معنی کانتربیوشن در کار علمی است.
    از نظر من اینکه شما در این شرایط ایشان را حذف نمایید فارغ از اختلافات حرفه ای فی مابین و یا پرداخت هزینه شخصی و عدم آوردن در تز و... نافی اصل "نظارت ایشان در جمع آوری (وپروسس دیتا)" که فرمودید نیست و همین مشارکت حداقلی را اگر هیچ مورد دیگری هم در جریان این روند مشارکت نداشته باشید به معنی کانتربیوشن است.
    در خصوص فروش بخشی از دیتا و یا نظایر آن اگر ایشان را می شناسید و مدارک ادعایی را دارید توصیه میکنم به اطلاع مراجع ذیربط در دانشگاه برسانید و حداقل از این طریق نسبت به موضوع اعتراض و اقدام کنید. هرچند مدت زیادی از این موضوع گذشته باشد اما این چنین اقدامات غیر اخلاقی نباید در محیطهای علمی به عنوان نرم پذیرفته شود. مسلما اگر چنین گزارشاتی از سوی تعدادی از دانشجویان کارکننده با ایشان رسیده شود امکان ادامه کار به این شکل برای ایشان و افراد مشابه وجود ندارد.

ازطرف دیگر (فارغ از کیس شما و ضمن احترام) من از از سوی دیگر مواردی مشابه با کیس شما از سوی اساتید راهنما سراغ دارم که دانشجو بخشی از کار انجام شده در روند پروژه را به دلایلی ارایه نکرده است و بعدا به دلایلی تصمیم به استفاده از آن در روند مقاله یا پروژه های بعدی دارد بنابراین در اینکه "همه جزییات را نمیدانم" تعمدی هست که واقعا شما هرچقدر هم در این مساله روند را تشریح نمایید به علت داشتن تضاد منافع نمی توانید نگاه بیطرفانه ای به مساله داشته باشید و روایت شما را باید به صورت حداقلی در نظر گرفت. به این مفهوم که احتمالا اصل کانتربیوشن حداقلی که خود شما به صورت ضمنی تایید میکنید {"داده های به دست آمده تحت نظارت استاد راهنمای من"}، کف حداقلی است که نباید نادیده انگاشته شود. امیدوارم منظور این نکته منتقل شده باشد.

در مورد سوال بخش آخرتان باز بسته به همه جزییات می تواند متفاوت باشد. اگر هر استاد دیگری را در زمینه کاری خود بشناسید می توانید با ایشان پروپوزال همکاری در مراکز تحقیقاتی را بدهید و لزومی به همکاری دایمی با استاد راهنمای قبلی را ندارید. اساتید شهرهای دیگر را هم می توانید درنظر بگیرید و حتی مشکل استاد قبلی را به منظور عدم ارتباط احتمالی با صداقت مطرح کنید.

در مورد مقاله از دیتاهای قبلی هم همچنانکه ذکر کردم اگر بنا به دلایل و شواهد متقن می توانید اثبات کنید که هیچ گونه اورلپ یا دیتای مشترک و یا پروسه مشترک ندارید مراحل ساده تر خواهد بود و تحت شرایطی ممکن است بتوانید مستقلا هم مقاله ارسال کنید اما از نظر من بسیار بسیار با توضیحات شما این حالت مشکل است. راه حل دیگر همانطور که ذکر شد اضافه کردن اسم ایشان به عنوان نویسنده همکار صرفا و اضافه کردن یک استاد دیگر برای بررسی و نظردهی در فرایند است.
    “I find the great thing in this world is not so much where we stand, as in what direction we are moving"

یک کار تحقیقاتی گروهی انجام شده (پایان نامه نبوده و پروژه غیر وابسته بوده). داده هایی جمع آوری شده و ازشون یه مقاله چاپ شده.

سوال من اینه که اگه نفر اول و اصلی همون مقاله قبلی بخواد همون داده ها رو دوباره تحلیل شون کنه و یه مقاله جدید بنویسه، بایستی اسم اون افرادی که تو مقاله قبلی حضور داشتن رو تو مقاله جدید هم بیاره یا خیر؟

یه سوال دیگه اینکه، فرض کنید پس از پایان پروژه اول نفر دوم از نفر اول که عمده کار رو انجام داده، داده ها رو درخواست کنه، در صورتی که نفر اول تمایلی به ارائه نداشته باشه، میتونه این کار رو بکنه، یا خیر؟

پ.ن.:بیشتر میخوام بدونم که استاندارد و عرف همکاری های تحقیقاتی به چه شکل هست
    ویرایش توسط keran : June 5th, 2021 در ساعت 07:35 PM

ApplyAbroad Hero chemistrymaste آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Biophysical and Bioanalytical Chemistry

نقل قول نوشته اصلی توسط keran نمایش پست ها
    یک کار تحقیقاتی گروهی انجام شده (پایان نامه نبوده و پروژه غیر وابسته بوده). داده هایی جمع آوری شده و ازشون یه مقاله چاپ شده.

سوال من اینه که اگه نفر اول و اصلی همون مقاله قبلی بخواد همون داده ها رو دوباره تحلیل شون کنه و یه مقاله جدید بنویسه، بایستی اسم اون افرادی که تو مقاله قبلی حضور داشتن رو تو مقاله جدید هم بیاره یا خیر؟
    مادامی که اون ادمها نقشی در تولید دیتا، پراسس دیتا، انالیز دیتا، و هر چیزی مثل اون داشتن، بله باید بنویسید.

"We believe in "Possibility

به هر چیزی که فکر کنید از ته دلتون، بهش میرسید!

دوستان متخصص در زمینه کار تحقیقاتی ممنون میشم یکی یه مقدار با جزئیات این سوال رو برام پاسخ بده
    مرسی

یه سوال دیگه اینکه، فرض کنید پس از پایان پروژه اول نفر دوم از نفر اول که عمده کار رو انجام داده، داده ها رو درخواست کنه، در صورتی که نفر اول تمایلی به ارائه نداشته باشه، میتونه این کار رو بکنه، یا خیر؟

ApplyAbroad Superstar Tarkan78 آواتار ها

دوستان متخصص در زمینه کار تحقیقاتی ممنون میشم یکی یه مقدار با جزئیات این سوال رو برام پاسخ بده
    مرسی
    اول از همه باید دید خود داده های خام و جمع اوری اونها چند درصد از کل کار هست. در خیلی از موارد همین دیتاهای خام قسمت اعظمی از کار هست و میشه به بیان های مختلف تحلیل های مختلف روش انجام داد و چه بسا مقاله ش هم کرد، یا بالاعکس، میتونه بعد تحلیل بسیار گسترده تر باشه طوری که سهم دیتای خام از اون تحلیل انجام شده شما چیزی صغیر و قابل صرف نظر باشه. بنابراین کلاه خودتون رو قاضی کنین و ببینید سهم تحلیل جدید شما از دیتاهای قبلی در مقابل سهم خود اون دیتاها در تشکیل مقاله شما چقدره.

بر همین اساس جواب این سوال از یک بعد نه هست چون افراد دیگه در مقاله اول اسمشون برده شده و ی جورایی مزد زحماتشون رو در مقاله اول برداشت کردن و در مقاله دوم هیچ نقشی نداشتن و صرفا در داده های اولیه که اونم ی بار قبلا چاپ شده سهم داشتن. از این منظر شما صرفا باید به این افراد اطلاع بدید و بهشون اعلام کنین که یک مقاله جدید رو بر اساس اون دیتاهای قبلی فراهم کردید و احیانا اجازه میدن شما با تحلیل جدید مقاله جدید به اسم خودتون و نه با اونها بدین یا نه؟ کاری که چه بسا قبل از شروع به کار روی مقاله جدید باید انجام بدید. باید قبل از شروع بهشون اطلاع بدین که احیانا موضعشون رو کامل بیان کنن. اگه اوکی بدن، شاید در همون قسمت اکنالجمنت ی تقدیر و تشکری ازشون بکنید، نه بیشتر.
    از منظر دیگه پاسخ به سوال شما آره هست و شما باید اسم تک تک اون افراد رو بنویسین. دلیلش هم ساده س، چون شما از دیتای مشترک با اونها استفاده کردید.
    در پروژه های گروهی که چند نفر در انجام ی تحقیق و تولید اطلاعات نقش داشتن باید بسیار وسواس بود، هر چی وسواستون بیشتر بهتر. و در نهایت اینکه همه این مسایل باید با راه حل های دموکراتیک حل و فصل بشه و قبل از اون هیچ اقدامی انجام ندین.

البته من متخصص نیستم اما شاید این چیزی که گفتم ی ذره کم به حل قضیه بکنه.
    پ.ن. اگه جاتون باشم اسم همه رو میزنم
    بالا منشين كه هست پستي خوشتر . . .
    هشيار مشو كه هست مستي خوشتر . . .
    در هستي دوست، نيست گردان خود را . . .
    كان نيستي از هزار هستي خوشتر . . .

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)