نقل قول نوشته اصلی توسط byz6ntium نمایش پست ها
سلام.
با اینکه این تاپیک خیلی وقته فعال نیست اما بازم سوالمو میپرسم، تیری در تاریکی.
من دانشجوی ترم 4 علوم آزمایشگاهی دانشگاه آزادم و وقتی با استادام صحبت کردم همشون پیشنهاد دادن که مدرک دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی (که در ایران چند سالی که به لطغ پاتولوژیست ها برداشتنش) بگیرم از خارج کشور (کشور خاصی رو نگفتن) و بعد بیام ایران آزمایشگاه بزنم. چندوقته که دنبال دانشگاه های آلمانم و با اینکه یکی از اقواممون که در آلمان استاد دانشگاهه و میگفت این رشته رو دارن ولی من هرچی گشتم نبود و به 6 تا از دانشگاه ها ایمیل زدم گفتن این رشته زیاد رایج نیست در آلمان! میخواستم بدونم شما در این زمینه اطلاعی دارین یا خیر؟ و اینکه به جز آلمان چه کشوری رو پیشنهاد میکنین؟
ممنون
سلام
شما برای تاسیس آزمایشگاه در ایران لازم هست که تخصص پاتولوژی داشته باشید (با MD) برای آزمایشگاه پلی والان و یا رشته خودتون رو ادامه بدید و بصورت تک رشته میتونید مسوول فنی همان بخش باشید مثل هماتولوژی/بیوشیمی و...(دارا بودن دکترای تخصصی بالینی) . در آلمان تا حدی که من اطلاع دارم جهت تخصص پاتولوژی نیاز به مدرک MD دارید و این رشته رو دارند. البته میتونید مستر و PhD پاتو بخونید ولی در ایران تک رشته ارزیابی میشه (البته اگر بالینی باشه). اگر هدفتون تاسیس آزمایشگاه هست لطفا آیین نامه مربوط به تاسیس آزمایشگاه از معاونت درمان بخونید. سایر کشورها هم به همین صورت هست چون هدف شما تاسیس آزمایشگاه در ایران هست. مثل امریکا کانادا هلند انگلستان نیوزلند و...
از نظرات سایر دوستان استفاده کنید.موفق باشید