صفحه 1 از 16 1234567891011 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 158

موضوع: یادگیری زبان های برنامه نویسی C و C++

پیش فرض یادگیری زبان های برنامه نویسی C و C++

سلام
    خیلی خوشحال شدم دیدم یکی از بچه ها موضوعی راجع به تفاوت زبان ها برنامه نویسی پرسیده. نمیدونستم که میشه راجع به دروس رشته ها هم تاپیکی باز کرد. من متاسفانه از اهمیت زبان های برنامه نویسی خصوصا اهمیتش توی رزومه و اپلای و اهمیتش از نظز اساتید خبر نداشتم و الان که تازه فازغ التحصیل شدم شروع کردم به یادگیری زبان C. توی تمام رزومه ها دیدم که Programming Skills وجود داره و خیلی مهمه که حداقل روی یک زبان تسلط نسبی داشته باشیم.
    خیلی کتاب فروشیها رو گشتم ولی تنها کتابی رو که دیدم میشه برای خودخوانی از صفر شروع کرد، کتاب برنامه نویسی آقای جعفرنژاد قمی بود. الان دارم فصل یک و دو کتاب رو میخونم که راجع به عملگر ها، داده ها، ورودی و خروجی، خواندن کاراکتر و ....

میخواستم از بچه ها خواهش کنم باین چند تا سوال رو جواب بدن و من و همه بچه هایی که میخوان این زبان ها رو یاد بگیرن راهنمایی کنید:

1- آیا اصلا میشه با خودخوانی یکی از این زبان ها رو یاد گرفت؟
    2- بهترین روش خوندن چیه؟ حل کردن مثال و پیش رفتن از روی کتاب؟ یا روش هایی که شما میدونید ...؟
    3- چه قد زمان میبره که فرد با این زبان آشنا بشه و بتونه کدهای سادرو شروع کنه به نوشتن؟ مثل نوشتن کدها برای حل معادلات ؟
    4- منابع صوتی و تصویری برای یادگیری این زبان وجود داره (برای خریدن، دانلود، جزوه ها آموزشی) ؟

پیشاپیش مرسی از کمک همتون

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    MscEng Software - UK

پیش فرض پاسخ : یادگیری زبان های برنامه نویسی C و C++

0-تا میتونی از کتاب عمو جعفر دوری کن ، ایشون کلاً تو بیزنس ترجمه هستن و نه مترجم ، ترجمه ضعفیف و بعضاً اشتباه مطالب ایشون و دانشجویان ایشون که به اسم ایشون چاپ میشه ، خیلی ها رو به اشتباه انداخته و میندازه ، سعی کن کتاب زبان اصلی بخونی

1-بله ، خیلی راحت و سریع تر از کلاس رفتن یادمیگیری(البته اگه حوصله ش رو داشته باشی)
    2-بستگی به خودت داره ، یه سریها با کتابهای قطور حال میکنن یه سریهای با خودآموز سریع ، یه سریها هم با دیدن فیلم و سریال! سریعتر زبان برنامه نویسی رو یاد میگیرن.
    3-آشنایی که کمتر از یک هفته ، برای حل معادله هم بستگی به نوع معادله داره! گاهی یک روز، گاهی چند سال!!! برای اینکه یه برنامه نویس واقعی بشی بعد از یادگیری پایه برنامه نویسی نیاز داری که فلسفه مهندسی نرم افزار رو بدونی یعنی هنر طراحی نرم افزار ، این هنر بستگی به هوش و خلاقیت شما داره ولی معمولاً چیزی بیش از 5 سال طول میکشه تا بفهمید دقیقاً تو یه پروژه بزرگ باید چه کرد و چه نکرد!
    4-حتماً موجوده! بهترین منبع ویدویی که میتونم بهت معرفی کنم c++ fundamentals live lessons هست از گروه dietel یه مجموعه 2 قسمتی هست که از خیلی بیسیک شروع میکنه تا جاهای خیلی خوبی پیش میره.

در آخر : خبره شدن تو زبانی مثل c/c++ جدا از هنرمند شدن تو طراحی نرم افزار خودش یه پروسه زمانبره به این دلیل که c++ یه زبان بسیار وسیع از نظر: امکانات/syntax/حوزه استفاده هست پس انتظار نداشته باش همین فردا بتونی آپلو هوا کنی!
    با توجه به نحوه سوال شما دو تا حدس میزنم یا شاخه کاریتون نرم افزار نیست و دیگر دروس مهندسی رو میخونید ویا تازه در حال تحصیل در شاخه مهندسی نرم افزار هستید. برای دومی چیزی ندارم بگم ولی برای اولی :
    زبانهای بهتری هست که شما رو سریعتر از c++ به مقصد میرسونه مثل java یا c# که خیلی general هستن و اکثر کارها رو انجام میدن یا میتونی بری به سمت mathlab برای پروژه های علمی/مهندسی جواب میده(به شخصه خیلی روش کار نکردم!!! کلاسیک بودن رو بیشتر میپسندم)
    Hope is a good thing, maybe the best of things, and no good thing ever dies

ApplyAbroad Veteran
    alireza2475 آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    PhD graduated from SHU

نقل قول نوشته اصلی توسط arash11 نمایش پست ها
    سلام
    خیلی خوشحال شدم دیدم یکی از بچه ها موضوعی راجع به تفاوت زبان ها برنامه نویسی پرسیده. نمیدونستم که میشه راجع به دروس رشته ها هم تاپیکی باز کرد. من متاسفانه از اهمیت زبان های برنامه نویسی خصوصا اهمیتش توی رزومه و اپلای و اهمیتش از نظز اساتید خبر نداشتم و الان که تازه فازغ التحصیل شدم شروع کردم به یادگیری زبان C. توی تمام رزومه ها دیدم که Programming Skills وجود داره و خیلی مهمه که حداقل روی یک زبان تسلط نسبی داشته باشیم.
    خیلی کتاب فروشیها رو گشتم ولی تنها کتابی رو که دیدم میشه برای خودخوانی از صفر شروع کرد، کتاب برنامه نویسی آقای جعفرنژاد قمی بود. الان دارم فصل یک و دو کتاب رو میخونم که راجع به عملگر ها، داده ها، ورودی و خروجی، خواندن کاراکتر و ....

میخواستم از بچه ها خواهش کنم باین چند تا سوال رو جواب بدن و من و همه بچه هایی که میخوان این زبان ها رو یاد بگیرن راهنمایی کنید:

2- بهترین روش خوندن چیه؟ حل کردن مثال و پیش رفتن از روی کتاب؟ یا روش هایی که شما میدونید ...؟
    3- چه قد زمان میبره که فرد با این زبان آشنا بشه و بتونه کدهای سادرو شروع کنه به نوشتن؟ مثل نوشتن کدها برای حل معادلات ؟
    4- منابع صوتی و تصویری برای یادگیری این زبان وجود داره (برای خریدن، دانلود، جزوه ها آموزشی) ؟

منم چند تا نکته به حرفای دوستمون باز می کنم.

1- برای برنامه نویس شدن، باید ابتدا یک الگوریتم نویس بشی. الگوریتم حل مسئله رو که بلد باشی، دیگه نوع زبانش مهم نیس. البته برای بچه هاییغیر از بچه های کامپیوتر منظورم هست که از برنامه نویسی به عنوان یه ابزار استفاده می کنند. برای الگوریتم نویس شدن، باید مسئله رو درک کنی و یک درک کلی از منطق کامپیوتر داشته باشی. منظ.رم منطق زبانهاست. معمولا همشون مثل همند. حتی با یه زبان خیلی ساده مثل کیو بیسیک هم می تونی شروع کنی برای یاد گرفتن منطق زبان ها. از نظر من منطق همه زبانها مثل همه (البته از نظر کسی که رشته اش کامپیوتر نیست و فقط یک یوزر هست)
    2- زبان زیبایی رو انتخاب کردی. C عشق منه.
    3- برخلاف دوستمون، کتاب جعفرنژاد قمی رو توصیه می کنم. من استفاده کردم و راضی بودم.
    4- کامپایلر هم برای مراحل ابتدایی ++DEV-C از bloodshed رو توصیه می کنم. و در مراحل پیشرفته تر visualstudio2010 و به هیچ عنوان از اول کار سراغ دومی نرید که گیج و دلسرد میشید.
    موفق باشید.

مرسی از توضیحات خوبت
    دقیقا همینجوره که گفتید. من قصد ادامه تحصیل توی رشته مهندسی مواد رو دارم و رشتم نرم افزار نیست و لازم نیست حرفه ای بشم. توی سایت بیشتر استادها رو که میدیدم، توی رشته مواد، عمران، مکانیک با زبان C یا فرترن کار میکردن و پوزیشنی که دارن نوشته یکی از همین 3 زبان (C , C++ , Fortran) رو بلد باشن. اینجور که تا اینجا فهمیدم، یادگیری C خیلی بهتر ار فرترنه.
    منظورم از حل معادلات نوشتن کدهای ساده برای معادلات ساده توی همین رشته بود. الان چون میبینم خیلی مهمه، علاقه خیلی زیادی دارم که یاد بگیرم.
    راستش از ویکی پدیا مرجع زبان C زو پیدا کردن. اتفاقا PDF رو هم پیدا کردم. کتاب مرسی از توضیحات خوبت
    دقیقا همینجوره که گفتید. من قصد ادامه تحصیل توی رشته مهندسی مواد رو دارم و رشتم نرم افزار نیست و لازم نیست حرفه ای بشم. توی سایت بیشتر استادها رو که میدیدم، توی رشته مواد، عمران، مکانیک با زبان C یا فرترن کار میکردن و پوزیشنی که دارن نوشته یکی از همین 3 زبان (C , C++ , Fortran) رو بلد باشن. اینجور که تا اینجا فهمیدم، یادگیری C بهتر ار فرترنه.
    منظورم از حل معادلات نوشتن کدهای ساده برای معادلات ساده توی همین رشته بود. الان چون میبینم خیلی مهمه، علاقه خیلی زیادی دارم که یاد بگیرم.
    راستش از ویکی پدیا مراجع یادگیری زبان C زو پیدا کردن. اتفاقا PDF های همشون هم هست. کتاب Kernighan; Dennis M. Ritchie رو هم ترجمش رو که توسط قلزم انجام شده خریدم ولی برای یادگیری از صفر کتاب عمو بهتر بود چون من هیچی بلد نبودم.
    این ویدئو ها رواز یو*توب میشه دانلود کرد؟
    پس توی 2 هفته میشه آشنا شد و کدهای ساده نوشت؟

Junior Member

Hi,
    could you please recommend good sources for learning Matlab and Java
    Many thanks

علیرضا جان ممنونم ازت
    من چون اصلا کسی نبود که بهم کمک کنه، سرچی که از اینترنت کردم کامپایلر Borland C++ رو پیدا کردم و اونو نصب کردم. ولی خوب همین هم برام گیچ کنندست. موقع ران کردن ارور میده و من نمیتونم بفهمم مشکل از چیه. حتما این کامپایلر رو که شما گفتید رو امتحان میکنم.

پس از روی یکی از این کتابها پیش برم و مثالهاشو بخونم و خودم بنویسم، روش خوبیه برای یادگیری ؟

Senior Member vahideabdolazi آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    iut

مرسی از توضیحات خوبت
    دقیقا همینجوره که گفتید. من قصد ادامه تحصیل توی رشته مهندسی مواد رو دارم و رشتم نرم افزار نیست و لازم نیست حرفه ای بشم. توی سایت بیشتر استادها رو که میدیدم، توی رشته مواد، عمران، مکانیک با زبان C یا فرترن کار میکردن و پوزیشنی که دارن نوشته یکی از همین 3 زبان (C , C++ , Fortran) رو بلد باشن. اینجور که تا اینجا فهمیدم، یادگیری C خیلی بهتر ار فرترنه.
    راستش از ویکی پدیا مرجع زبان C زو پیدا کردن. اتفاقا PDF رو هم پیدا کردم. کتاب مرسی از توضیحات خوبت
    دقیقا همینجوره که گفتید. من قصد ادامه تحصیل توی رشته مهندسی مواد رو دارم و رشتم نرم افزار نیست و لازم نیست حرفه ای بشم. توی سایت بیشتر استادها رو که میدیدم، توی رشته مواد، عمران، مکانیک با زبان C یا فرترن کار میکردن و پوزیشنی که دارن نوشته یکی از همین 3 زبان (C , C++ , Fortran) رو بلد باشن. اینجور که تا اینجا فهمیدم، یادگیری C بهتر ار فرترنه.
    راستش از ویکی پدیا مراجع یادگیری زبان C زو پیدا کردن. اتفاقا PDF های همشون هم هست. کتاب Kernighan; Dennis M. Ritchie رو هم ترجمش رو که توسط قلزم انجام شده خریدم ولی برای یادگیری از صفر کتاب عمو بهتر بود چون من هیچی بلد نبودم.
    این ویدئو ها رواز یو*توب میشه دانلود کرد؟
    پس توی 2 هفته میشه آشنا شد و کدهای ساده نوشت؟
    ما تو صنعتی اسفهان کتاب زبان سی نوشته ی دکتر داورپناه(چاپ صنعتی اصفهان) رو میخوندیم و تدریس می شد که به نظر من کتاب خوبی بود. ساده و روان نوشته ولی خوب زیاد هست.
    فرترن کلا زبان ساده ای هست و جمعا تو 30 صفحه می شه با مثال هاش می شه توضیحش داد. زبان سی با سی ++ تقریبا یکسان هست، فقط کمپایلر هاشون متفاوته که اصولا واسه هر دو کار می کنه فقط خطا گیری متفاوتی داره. کلاس بندی ها توی سی ++ یه کم متفاوت و بهتر توضیح داده شده.
    زبان سی سخت تر و کلی تر هست.
    هر دو زبان را می شه تو ویندوز و لینوکس باهاشون کار کرد. هرچند سرعت کار تو لینوکس بالا می ره وکلا واسه برنامه نویسی محیط لینوکس ترجیح داره به ویندوز.
    غیر از این ها، MATLAB یا متلب زبان بسیار مهمی هست که اکثرا واسه شبیه سازی ها و مدل سازی ازش استفاده می شه که به سادگی فرترن هست.
    فقط محیط بهتری داره و رسم نمودار باهاش ساده تره.
    برای فرترن از برنامه های دیگه ای مثله gnuplot باید استفاده کرد.
    کلا واسه رسم نمودار و ... متلب به همه ی برنامه ها ترجیح داده می شه. برای این که توی سی، تعریف تابع کار مشکلی هست ولی خیلی از توابع تو فرترن و متلب تعریف شده اند. واسه همین نیازی نیست دوباره از نو تابع ها را معرفی کنید.
    هی آقای مجری هیچ وقت با خر درد دل نکنید
    از توصیه های فامیل دور به آقای مجری
    توجه: شرمنده دوستانم، ولی واقعا وقت ندارم زیاد به فروم سر بزنم، اگر جواب ندادم به پیام خصوصی هاتون، معذور دارید من را. با سپاس

ApplyAbroad Veteran
    nima_as آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    M.Sc-UT

اگه میشه یه اشاراتی به بحث رزومه هم داشته باشید.منظورم اینه که کدوم زبان الان کاربردی تره و اگه تو رزومه بیاد اهمیتش بیشتره؟

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    MscEng Software - UK

دوست عزیز ,arash11- ghoraishi
    برای شروع بصورت مالتی مدیا این سایت به نظرم خوبه
    Hope is a good thing, maybe the best of things, and no good thing ever dies

Senior Member vahideabdolazi آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    iut

سلام

اگر دوستی داری که یکی از دانشگاه های صنعتی تاپ کشور درس خونده، یا کلا رشته اش کامپیوتر و یا مکانیک/ برق/فیزیک هست، خیلی خوبه که ازش کمک بگیری و حتما یه جزوه ای چیزی داره که بهت بده، یا این که وقت بذاره و کلا یادت بده تا حدودی. دست کم الفباش رو
    مثلا ما ها تو صنعتی اسفهان یه درس الزامی داریم (زبان سی) و اسه ی تقریبا تمام رشته ها.
    هی آقای مجری هیچ وقت با خر درد دل نکنید
    از توصیه های فامیل دور به آقای مجری
    توجه: شرمنده دوستانم، ولی واقعا وقت ندارم زیاد به فروم سر بزنم، اگر جواب ندادم به پیام خصوصی هاتون، معذور دارید من را. با سپاس

صفحه 1 از 16 1234567891011 ... آخرینآخرین

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)