نقل قول نوشته اصلی توسط HMD70 نمایش پست ها
سلام دوستان. وقت بخیر.
ممنون میشم راهنمایی بکنید من رو و پیشاپیش شرمنده که سرتون رو درد میارم.
من به یکی از بچه هایی که از دانشگاه ما نبودن کمک کردم برای انجام شبیه سازیهاش که ازش مقاله دربیاریم. این کار بر اساس پایان نامه ایشون شروع شد، و من بعد از بررسی متوجه شدم که آنالیزهای ایشون کلا اشتباه بوده و ما بخش مقاله رو از نو شروع کردیم به کار کردن، و اون شبیه سازیها و نتایج ایشون رو کنار گذاشتیم به دلایل اشتباهاتی که داشت، که البته این شبیه سازیهای مجددی که ما انجام دادیم به پایان نامه ایشون اضافه شد، هرچند که در اصل بر اساس کارهای من بود. لازمه بگم که ایشون از یکی از دانشگاه های تهران هستن و من از یک دانشگاه دیگه و استاد راهنماشون هم از دانشگاه دیگه ای هستن و یک استاد مشاور هم هست که ایشون هم دانشگاهی من هستن و استاد مشاور من هم توی پایان نامه م بودن. خلاصه اینکه من توی این قضیه به امید چاپ مقاله خوب، هر کمکی که لازم بود انجام دادم و خیلی از شبیه سازیها و تحلیل داده و ... رو خودم انجام دادم (چون اینکه این رفیقی که ما داریم اصلا بلد نبودن و این موضوع، حوزه تخصصی استاد راهنما هم نیست). کلا استاد راهنمای ایشون در هیچ مرحله ای از کار مقاله نبودن و کار خاصی هم نکردن. خلاصه اینکه زمانی که مقاله به مرحله چاپ رسید و ما اطلاعات استاد راهنما رو ازشون خواستیم ایشون شاکی شدن که اصلا اسم من رو نذارید! و اینکه کلا حرمتها رو زیر پا گذاشتن و خلاصه اینکه جو بدی ایجاد شد. من کارهایی که توی این مقاله کردم شامل نوشتن انگلیسی بخشهایی از مقاله مثل discussion و conclusion و بخشهایی از method، تحلیل داده ها و رسم نمودارها، ایده دادن برای جدید بودن مقاله نسبت به پژوهشهای قبلی، گرفتن عسکهای مورد نیاز برای مقاله، انجام اعتبارسنجی و پرداخت هزینه proof reading بوده که اساتید گرامی حتی زحمت پرداخت هزینه های مقاله رو هم به خودشون ندادن متاسفانه. تمام فایلهایی این مواردی که عرض کردم توی سیستم و گوشی من هست و من رسید پرداخت هزینه رو هم دارم. استاد محترم راهنما بعد از کلی منت گذاشتن من رو به عنوان اسم چهارم در مقاله گذاشتن! و خودشون رو دوم درحالیکه اگر طبق میزان کار انجام شده یخوایم صحبت کنیم اسم من حداقل باید دوم باشه. لازمه بگم که من قبلا توی هم حوزه و با همین نرم افزار مقاله ISI دارم که اسمم هم اول هست و البته همین استاد مشاور فعلی هم هستن توی اون مقاله. میخوام بگم که تسلطی که من دارم رو هیچ کدوم از این دوستان ندارن و الان که قراره مقاله ریوایز بخوره باز هم من باید کارهای اصلی رو انجام بدم. جدای از بحث اسامی متاسفانه خیلی بد رفتار کردن. ولی استاد راهنما با استناد به اینکه این از قوانین داخلی ما هست و من باید حداقل دوم باشم، هر کاری که دلشون میخواد دارن میکنن. رفیق ما هم تا یک جایی میتونه از من حمایت کنه چون به امضای استادش نیاز داره و کمی هم از برخورد استادش ترسیده و دو استاد نامبرده هم به نوعی همکار بودن قبلا و اصلا حاضر نیستن میزان مشارکت در انجام مقاله رو در نظر بگیرن. من هم اصراری نداشتم که با این گروه کار کنم و این رفیقمون شماره رو از استاد مشاور گرفتن و ایشون اصلا گفته بودن با من کار کنن. حالا واقعا من با اینکه بخش عمده ای از کار رو انجام دادم و تقریبا تمامی فایلها و مدارک پیش من هست ولی نهایت سو استفاده داره انجام میشه. خواستم از شما دوستان بپرسم که من چه کارهایی میتونم انجام بدم، چون واقعا من تا یک جایی حاضر بودم کوتاه بیام، ولی هر قدم که عقب میام، استاد راهنما خودشون رو محق تر میدونن.

دوست گرامی،
وقتی هدف اصلی انجام پروژه ای نگارش مقاله هست حتما قبل از شروع کار روی جزییاتی مثل ترتیب اسامی و افیلیشن و چیزهایی از این دست توافق قطعی کنید. به ویژه که در ایران سلایق عجیب، قوانین عجیبتر و رفتارهای غیر حرفه ای بسیار رایج هست.
اینکه شما در حال حاضر چه میتوانید بکنید، پاسخ کوتاه هیچ هست! اصولا باید ترتیب نویسندگان به ترتیب میزان مشارکت باشد ولی خیلی از دانشگاه ها و موسسات اجازه اضافه شدن نامی به جز استادان راهنما و مشاور به مقاله را نمی دهند، این مساله خیلی رایج هست و شما طبعا میبایستی این موضوع رو می دانستید. وقتی پروژه مربوط به شما نیست و استاد راهنما و مشاور دارد شما چرا هزینه پرداخت کردید؟!

عملا شما می توانید با ادیتور مکاتبه کنید یا حتی رسما از این افراد شکایت کنید، اما ضمن اینکه کارتان احتمالا به نتیجه نمی رسد تاثیرات جانبی نامناسبی هم خواهد داشت.