سلام دوستان عزیز

به طور اتفاقی این تاپیک رو دیدم و خواستم اطلاعاتی که تا امروز در موردش رسیدم رو شرح بدم، علت اینکه این تاپیک رو مناسبتر میدونم چون احساس میکنم دانشجوهای جدی تر (از نظر علمی) از این تاپیک بازدید میکنن. افرادی که دکترا رو برای دکترا میخونن، نه برای فاند داشتن و مهاجرت.

1- امریکا همه چیزش بر اساس Business هست. در سطح بالا، شما میتونین ببین که چطور با ایجاد جنگ و ترس، سلاح میفروشن. دانشگاه هم کاملا در این کشور "دکه" هست. خصوصا دانشگاههای برند با بودجه های هنگفت و endowmnent هایی که میگیرن حسابی تو این بازار فعال هستند. وقتی رقابت بیزینسی در دانشگاها هست برای جذب پول بیشتر، افراد تلاش میکنن اسم "برند" خودشون رو حفظ کنن. اینکار با هزینه های سنگین برای undergrad، رقابتی کردن ورودی ها، زوم کردن مدیا و ... ایجاد میشه. تو امریکا وقتی در دانشگاه درست و حسابی کسی رو میخوان جذب کنن (چه استاد و چه دانشجو) میخوان مطمئن بشن که اسم برند رو داره و پول خوبی براشون در میاد. لذا خیلی مسائل مهم میشه. فردی با داشتن اسم برند از دانشگاه تاپ، فاندهای زیاد به خاطر داشتن کانکشن و یا داشتن اسم گنده میتونه راه پیدا کنه یا حتی فردی با نداشتن تحصیلات (مثل انیشتین در پرینستون) میتونه راه پیدا کنه. اینکه صرفا چندتا مقاله داشته باشیم کافی نیست. اولین سوال اینه که از نظر بیزینس آیا سود میاریم برای دانشگاه یا نه؟
لذا بعضی ها از دست دو شروع میکنن؛ چندسالی استاد دانشگاه متوسط میشن و خودشون رو ثابت میکنن تو جذب فاند و دانشجو و به دانشگاه بهتر منتقل میشن.

2- ریکام و کانکشن نقش بسیار کلیدی داره تو این کشور! من به خاطر موضوعاتی که کار کردم تو بعضی از گروههای شخصی هاروارد راه پیدا کردم و میبینم که چه راحت اونجا کار advertise میشه. شما حتما باید ریکام قوی از آدم شناخته شده داشته باشین که بتونین به جایی برسین تو این کشور. این مسئله تو گرفتن پذیرش دکترا از دانشگاهای تاپ هم واضحه. دوست من در مکانیک یو اچ، بیش از چهار مقاله ی معتبر+ Nature Com. داشت ولی بیشتر جاها ریجکت شد واسه دکتری چون استادش شناخته شده نبود. لذا خیلی از افراد واسه اینکه استاد بشن باید قدم به قدم برن جلو. ابتدا دانشگاه خوب یا متوسط، سپس پست داک جای برتر، ریسرچ ساینتیت بودن در جای قوی تر و سپس میتونن با کانکشن های زیاد و جمع ریکام های قوی اقدام کنند واسه پوزیشن تضمین شده.

3- باید قبول کنیم فرقه بین دانشگاهی که 35 میلیارد دلار بودجه داره با دانشگاهی که فقط 1 میلیارد دلار بودجه داره. کیفیت دروس، آزمایشگاه و از همه مهمتر زوم کردن مدیا در دانشگاه بهتر، قطعا شرایط رو برای پیشرفت میسر تر میکنه. این همون دلیلی هست که ما از ایران میریم. اما هستند افرادی که در دانشگاه تاپ هم نمیتونن خودشون رو ثابت کنن و سیستم حذفشون میکنه (امریکا میخواد ببینه سود مالی دارین براش یا نه، معرفتی در کار نیست!). و هستند افرادی که در همین ایران هم خوش میدرخشن. این کاملا وابسته به شخضیت طرفه. اما اگر بحث در مورد "محیط" باشه. قطعا باید به تاپ 10 رفت تا محیط واقعی آکادمیک رو از نزدیک دید.

ارادتمند
امیر