نامه زیر از سوی یکی از دانشجویان ایرانی در سوئد ارسال شده است.

از آنجایی که ممکن است پیامدهای مشابهی برای دیگر دانشجویان ایرانی مقیم سوئد یا کشور های دیگر نیز ممکن باشد متن آن را عینا جهت اطلاع خوانندگان درج می کنیم.

من یک دانشجوی ایرانی هستم که در سوئد زندگی میکنم. حدود 3 هفته پیش به ایران مسافرت کردم و مشکلی برایم پیش اومد که دوست دارم به اطلاع بقیه دانشجوها برسونم تا اونا هم مثل من دچار مشکل نشن.

موضوع اینه که ما دانشجوها پاسپورت رایگان از سفارت ایران در سوئد میگیریم. و سفارت پاسپورت رو به صورت کاملا عادی واسه ما پست میکنه اما توضیحی نمیده که این پاس فقط مخصوص ورود به ایرانه.

من با این پاسپورت رایگان که از سفارت گرفتم به ایران سفر کردم . موقع ورود هیچ مشکلی پیش نیومد و پلیس فرودگاه هم هیچی به من نگفت. بعد از 2 هفته اقامت در ایران، بلیط برگشت رو خریدم. به فرودگاه که رفتم طبق معمول بار رو تحویل دادم و در صف کنترل پاس منتظر موندم. اما وقتی مامور فرودگاه پاسپورتم رو چک کرد گفت که این پاسپورت در ایران ثبت نشده و شما نمیتونید خارج بشید. و از من خواست تا با پلیس گذرنامه در فرودگاه هماهنگ کنم.

پلیس گذرنامه که به صورت یک اتاق گیشه مانند کنار کنترل گذرنامه هست تاکید کرد که هیچ کاری نمیتونه بکنه و من فقط باید به اداره گذرنامه درخیابان شهرآرا مراجعه کنم. پرسیدم چرا پلیس فرودگاه موقع ورود منو مطلع نکرد و نگفت که باید به اداره گذرنامه برم؟ پلیس جواب داد که پلیس فرودگاه هیچ گونه وظیفه ای در این مورد نداره و این سفارت ایران بوده که باید در مورد این موضوع اطلاع میداده.

پلیس همچنین گفت حداقل 5 – 6 مورد مشابه من دارن که به خاطر این قضیه نمیتونن خارج بشن و پرواز رو از دست میدن. خانومی هم که در هواپیمایی بلیتم رو باطل کرد تا بارم رو بتونم پس بگیرم همینو گفت که موارد کاملا مشابه زیادی دارن که به دلیل اینکه گذرنامه خارج از ایران صادر شده و در ایران ثبت نشده و صاحب گذرنامه از همه چیز بیخبره پرواز کنسل شده و از خروج مسافر جلوگیری شده.

به این ترتیب بلیط بنده کاملا باطل شد و من هم مجبور شدم از خونه به فرودگاه برگردم.
با مراجعه به اداره گذرنامه متوجه شدم که باید تمام مراحل گرفتن اجازه خروج رو طی کنم. تکمیل فرم، کپی شناسنامه و کارت ملی و 2 قطعه عکس. ضمن اینکه به صورت بزرگ در ورودی ساختمان گذرنامه نوشته شده بود: دانشجویانی که گذرنامه خود را به صورت رایگان دریافت کرده اند برای دریافت اجازه خروج باید هزینه کامل دریافت گذرنامه را پرداخت کنند.

در اداره گذرنامه کلی خواهش و تمنا کردم که کارم رو زودتر انجام بدم که از دانشگاه جا نمونم. و در عوض با برخورد بد و توهین آمیز مامور اداره گذرنامه مواجه شدم. بعد از گرفتن گذرنامه از ماموری که کارم رو انجام داده بود با ملایمت خواهش کردم که یک بار دیگه چک کنه که من برای خروج مشکل نداشته باشم. در جواب با صدای بلند و عصبانی گفت برو فرودگاه، همین امروز برو، برو بلیط بخر برو برو… و برو برو برو راهمینطور تکرار میکرد و لحن این گفتارش به قدری توهین آمیز بود که شبیه برو گمشو می موند.

خلاصه اینکه به نظر من حرف آن آقای پلیس در دفتر گذرنامه فرودگاه امام درست به نظر میرسه. اینکه گفت هر روز دست کم 5-6 نفر مثل من رو با همین مشکل تو فرودگاه دارن. این مسئله برای خانمهای متاهل که همسرانشون خارج از ایرانند پیامدهای جدی تریه داره چون همسرشون باید به سفارت مراجعه کرده و اجازه خروج زنش رو هم تنظیم کنه. تو اداره گذرنامه یک خانوم متاهل رو دیدم که ترکیه زندگی میکرد و همین مشکل رو پیدا کرده بود و پروازش رو از دست داده بود و کارش بواسطه تاهلش بیشتر طول کشیده بود.

ظاهرا نه تنها سفارت ایران در استکهلم بلکه دیگر سفارتخونه ها هم این اطلاعات رو به کسی نمیدن.

خلاصه اینکه تجدید گذرنامه دانشجویی که به صورت رایگان انجام میشه، در اصل تنها برای ورود به ایران معتبره و به همه دانشجوهای ایرانی در سوئد و دیگر کشورهای دنیا توصیه می کنم که قبل از ورود به ایران وضعیت گذرنامه خودشون رو کاملا کنترل کنند تا دچار گرفتاری من و بسیاری دیگر از دانشجویان نشوند.