سلام دوستان
من توی اروپا پاسپورتم را عوض کردم. در سفارت ایران، حرفی در مورد اعتبار آن به من گفته نشد. وقتی به ایران بر می گشتم، در هنگام کنترل پاسپورت به من گفته شد که باید به اداره گذرنامه مراجعه کنم. در اداره گذرنامه، کلیه مراحل اخذ گذرنامه را مجددا طی کردم. یعنی فرم درخواست پر کردم و مدارک مختلفی ارائه دادم. حتی کارت پایان خدمت را قبول نکردند و گفتند باید آن را عوض کنم. برای تعویض آن هم اقدام کردم. پولی بابت تعویض گذرنامه پرداخت نکردم، احتمالا به این دلیل که هزینه صدور را در سفارت ایران پرداخت کرده بودم.
اتفاق دیگری که در فرودگاه و هنگام بازگشت به اروپا برایم رخ داد این بود که در هنگام کنترل پاسپورت، به من گفته شد که باید به اداره گذرنامه مراجعه می کردی ولی مراجعه نکردی. من توضیح دادم که به اداره گذرنامه مراجعه کرده ام و کلیه کارها را انجام داده ام. خوشبختانه برگه رسید تحویل مدارک را همراه داشتم و آنرا به عنوان مدرک، ارائه دادم. با دیدن برگ رسید، اطلاعاتی را وارد کامپیوتر کرد و مهر خروج زد. برای دفعات بعدی هم، مشکلی پیش نیامد.
به گمانم هر گذرنامه ای که در خارج از ایران صادر شود، نیاز به ثبت مجدد در ایران دارد. این گذرنامه صرفا برای ورود به ایران اعتبار دارد. ضمنا ارتباطی هم به اینکه دانشجو هستید یا نه، نباید داشته باشد.