نقل قول نوشته اصلی توسط sina_mech نمایش پست ها
ببخشید، ولی من چون احساس کردم توضیحات تون کمی اغراق آمیز بود، برای بقیه ای که ممکنه نخوان 930 تومن هزینه کنن، یه چیزایی رو شفاف میکنم
پیاده روی مرزی، نزدیک به 300-400 متر در سمت ایران و کمتر از 200 متر در سمت آذربایجان هست. که برای یک انسان معمولی 600 متر کمتر از 10 دقیقه طول میکشه. قبل تر هم همینجا من توضیح دادم که در gate ایران حتماً برید بگید ایرانی هستید تا برید جلوی صف! ما با وجود اینکه 8 نفر بودیم (که اتفاقاً یک نفر هم خانم بودن) در کمتر از 10 دقیقه از gate ایران گذشتیم! در رابطه با گیت آذربایجان (بیله سوار)، اینکه ترکی بلد باشید، قطعاً بهتون کمک میکنه، ولی به اقرار تمامی همراهان من، رفتار گیت آذربایجان با ما به مراتب بهتر از رفتار گیت ایران با آذربایجانی ها بود! اینکه صف هست، چیز کاملاً طبیعی ای هست! ولی خبری از بدرفتاری و رشوه و پرتاب پاسپورت نبود در رابطه با سنگین بودن بار، شما اگر با هواپیما هم برید قسمتی از حمل بار (نه حمالی!!!) بر عهده خودتونه.
در رابطه با هزینه، واقعاً تفاوت داره! هزینه حمل و نقل هر نفر برای گروه ما، چیزی حدود 250 تومن شد. (25 تومن تا اردبیل، 50 تومن تا مرز، 10 منات تا باکو - کلش ضرب در 2! برای برگشت) با احتساب منات 4500 تومن، میشه 240 تومن! طبیعتاً کمی خستگی داره، ولی اختلافش 700 تومنه! ضمن اینکه، من شخصاً آمار پرواز آذربایجان رو هم گرفتم. یه چیزی در حد ایران ایر (یا حتی داغون تر) هست! فکر نکنید قراره با چیزی مثل Qatar برید!

در مورد اینکه زودتر برگشتن و جدا شدن از گروه ناامن و پر هزینه تر میشه، 100% حرف شما درسته. یکی از مهمترین چیزایی که باید قبل از سفر با همراه هاتون هماهنگ کنید این هست که بر روی روز برگشت توافق کنید! اینکه یهو یکی زودتر برگرده، هم تحمیل هزینه به خودشه، هم به بقیه.

تعداد نفرات یک اتاق هم کاملاً بستگی به شرایط شما و دوستاتون داره. ما اتاق 4 تخته داشتیم، و حقیقتاً بهمون خیلی خوش گذشت! خبری از استرس هم نبود. همه قبل از ساعت 12 خیلی ریلکس گرفتن خوابیدن!

در رابطه با مرز آستارا اطلاعی ندارم. ضمن اینکه بارها تو همین فروم مطرح شد که مرز بیله سوار مناسب تر هست. اکثر کسانی که تو این انجمن پست کردن، زمینی رفتن و البته راهنمایی های مهدی هم واقعاً خیلی کمکمون کرد. در هر صورت قصد من از نوشتن این توضیحات این بود که روشن کنم که تمام کسانی که من میدونم زمینی رفتن مثل یه آدم محترم (!!!) رفتن و مشکلی براشون پیش نیومده

در نهایت اینکه این جمله شما خیلی جالب بود!! :
خوب دوست عزیز. تمام آنچه که من در اینجا نوشتم واقعا اتفاق افتاد. هم پاسپورتم پرت شد. هم از پسرها هم نفری 5 منات رشوه گرفتن. هم مثه بی خانمانها وسط یک جماعت که انگار دارن از یک جایی فرار میکنن، با یک چمدون و لپ تاپ که واسه یک خانم برای همون مسیری که شما میگین 10 دقیقه! (این در حالتیکه دست شما خالی باشه نه اینکه چمدون بکشید دنبال خودتون 1 ساعت تو صف) پیاده رفتن کلی زحمت داره دوست عزیز. ضمن اینکه شما مدام فریاد این آذریها رو می شنوید که دارن دعوا میکنن. یعنی دقیقا یک جو متشنج! (چون در این قسمت وسیله هم میارن و میبرن واسه فروش، این فریادها معمولا مربوط به این آدمهاس) ولی کم نیستن اینا! ما تو مرز حداقل یک ساعت و نیم معطل بودیم، اونم در حالیکه مسیر کم کم جلو می رفت و آذریها صدای نعره شون بلند بود که من نمیدونستم دقیقا واسه چی دارن دعوا میکنن. تو مرز آستارا هم پسرهایی که کنار من ایستاده بودن یک نیمچه لگد خوردن!!
من نمیدونم اینها چه لذتی داره!
به هر ترتیب از پسرهای همراه با من حداقل 3 نفر ناراضی بودن از 5 نفر. یا من اینجور فکر می کنم حداقل!!
در مورد افغانیها منظور من بی احترامی به افغانیها نبود. واقعیت اینه که با افغانیها در ایران رفتار خوبی نمیشه و من این رو جهت مقایسه و نه تایید موضوع ذکر کردم.
تعداد نفرات رو هم من از صحبت پسرها نقل کردم. من که خودم اتاق سینگل داشتم. ولی اونها 5 تا بودن. و اینا دوتاشون شاکی بودن که شب قبلش چقدر شرایط اتاق بهشون استرس داده. در حالیکه 5 منات بیشتر شرایط رو خیلی آسونتر می کرد و اختلافش هم خیلی کم بود.
ضمنا گیت ایرانها ما هم زود رد شدیم. ولی در قسمت آذربایجان شرایط خیلی ناجور بود.
اگه شما اون شرایط رو محترمانه می بینید خوب دیگه قضاوت با خودتونه!
ضمنا در سفر با هواپیما مسیری که شما بار رو برمی دارید با اون مسیر طولانی 10 دقیقه ای تون!! یکی می کنید؟
من چون این شرایط رو نمیدونستم و با توجه به اطلاعاتی که تو این سایت دیدم، زمینی رفتم و الان یک لحظه هم تردید نمیکنم که هوایی برم واسه پیک آپ.
هدف من هم از نوشتن این موضوع شفاف سازی آنچه بود که شاید به هیچ وجه اینجا توضیح داده نشده بود و بر اون اساس من فکر کردم زمینی گل وبلبله!! ضمن اینکه باید بگم من سفرهای زمینی زیادی در ایران داشتم. مسیرهایی طولانی حتی. در حد 35 ساعت.. ولی این سفر به هیچ وجه قابل مقایسه نبود..