صفحه 92 از 191 نخستنخست ... 42828384858687888990919293949596979899100101102142 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 911 تا 920 , از مجموع 1905

موضوع: واکسیناسیون

Junior Member shaghi آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    Pharmacy Doctorate, Tehran University of Medical Sciences

پیش فرض پاسخ : واکسیناسیون

نقل قول نوشته اصلی توسط ram_f15 نمایش پست ها
    دوستان مطلع یک سوال در مورد واکسن هپاتیت B داشتم؛ این یادآور 10 ساله که میگن چیه؟ هلال احمر به من گفت بعد از گذشت 10 سال از تزریق واکسن سوم دوباره باید یادآور بزنی، الانم که قحطی واکسنه؛ ولی یک از دوستانم که پزشکه میگه همون مرحله سوم که بزنی دیگه اصلا یادآور لازم نداره، من سال آینده 10 سال از نوبت سوم واکسن هپاتیتم میگذره، چکار کنم برم یه جا گیر بیارم بزنم یا برم تیتر آنتی بادی هپاتیت بگیرم با مشخصات انگلیسی؟ کسی بوده دانشگاه اینجوری بهش گیر بده یا برعکس قبول کنه ازش؟

یک نکته دیگه اینکه دیدم صفحات قبلی بعضی دوستان گفتن برای مننژیت پاشید برید دفترچه اعزام به خدمت بگیرید مفتی بزنید(!) خواستم بگم من از هلال احمر پرسیدم گفتن اون مننژیت که برای سربازی میزنن فقط داخل ایران اعتبار داره و دو ظرفیتیه ولی این مننژیت که برای خارج لازمه چهارظرفیته و فرق داره، توی کارت زرد هم اون بالا دوتا مننژیت داره یکی Meningitis AC و دیگری Meningitis ACYW که هلال احمر وقتی واکسنو میزنه جلوی Meningitis ACYW رو مهر میکنه؛ اینو گفتم که بچه ها الکی نرن مننژیت سربازی رو هم بزن چون به گفته هلال احمر، در خارج اعتبار نداره.

و یک مسئله دیگر، بعضی دوستان میان اینجا چیزایی که نباید پخش بشه رو لو میدن، آیا واقعا لازمه بیاید بگید فلان دکتر بدون واکسن مهر میزنه؟ ایشون که اینکار رو میکنه واقعا از سر لطف هست چون کار ملت رو توی این اوضاع راه میندازه که مجبور نشن اینهمه پول واکسن در خارج بدن؛ اشاره به مسائل اینچنینی میتونه برای سایرین دردسرساز باشه؛ مطمئن باشید هرکی بره هلال احمر مسئول پذیرش خودش میگه داستان این واکسنها چیه و به نظرم نیازی نیست در یک مکان معتبر این مسایل مطرح بشه.

در ضمن ایکاش میشد از بعضی دوستان که فداکاری میکنن و بیدریغ اطلاعاتشون رو به اشتراک میذارن، بدون محدودیت تشکر کرد؛ برای نمونه جناب Mehrad که اینقدر پست و تاپیک مفید توی این سایت دارن که من به شدت مدیونشونم. (اینجا تنها فرومی هست که میبینم سیستم امتیاز دهی رو برای جلوگیری از امتیاز شویی! محدود کرده) به هر حال Mehrad خان واقعا ممنونم.

از اطلاعات مفیدتون در رابطه واکسن مننژیت ممنونم.

شما در وهله اول باید یه تیتر آنتی بادی بدی (حدود 30-40 تومن هزینه شه). نه برای اینکه به اونها نشون بدی، بلکه برای اینکه خودت ببینی از آنتی بادی موردنظر تو بدنت کم شده یا نه؟! که اون کم شدن هم تعریف داره:

anti-HBs levels decline to <10 mIU/mL
    یعنی سطح آنتی بادی به کمتر از 10 میلی واحد استاندارد در میلی لیتر برسه.

سوال شما در حقیقت درباره booster dose هستش.
    تو سایت CDC گفته :

Booster doses are not recommended for persons with normal immune status who were vaccinated as infants, children, adolescents, or adults. Serologic testing is not recommended to assess antibody concentrations in any age group, except in certain circumstances

و

Immunocompetent persons have long-term protection and do not need further periodic testing to assess anti-HBs levels.

Immunocompetent: اشاره به سیستم ایمنی سالم مقابل Immunocompromised

و

Testing after vaccination is recommended only for the following persons whose subsequent clinical management depends on knowledge of their immune status:
    --- Health-care workers and public safety workers at high risk for continued percutaneous or mucosal exposure to blood or body fluids (e.g., acupuncturists, dentists, dental hygienists, emergency medical technicians, first responders, laboratory technologists/technicians, nurses, nurse practitioners, phlebotomists, physicians, physician assistants, and students entering these professions), to determine the need for revaccination and to guide postexposure prophylaxis. Testing persons at low risk for continued mucosal or percutaneous exposure to blood or body fluids (e.g., public safety workers and health-care workers without direct patient contact) is not likely to be cost effective. Health-care and public safety workers who have written documentation of a complete vaccine series but who have never had postvaccination testing do not need serologic testing for anti-HBs unless they have a percutaneous or mucosal exposure to blood or body fluids (10).
    --- Chronic hemodialysis patients, HIV-infected persons, and other immunocompromised persons (e.g., hematopoietic stem-cell transplant recipients or persons receiving chemotherapy), to determine the need for revaccination and the type of follow-up testing.
    --- Sex partners of HBsAg-positive persons, to determine the need for revaccination and for other methods of protection against HBV infection.

http://www.cdc.gov/hepatitis/HBv/vaccadults.htm

تو قسمت guideline، باید Appendix A رو بزنید تا صفحه مورد نظر بیاد. من مخصوصا لینک مستقیم نمیدم که ببینید این دقیقا Guideline مربوطه است.

اگر شما مشکل ضعف سیستم ایمنی نداشته باشی، میتونی حتی اون تیتر آنتی بادی رو هم نگیری. منتها، اینها یه سری مطالعات Cost-effectiveness انجام میدن و مثلا میبینند در سطح جامعه به صرفه نیست که همه برن تیتر بدن این رو میگن . ولی تیتر دادن ضرری نداره و هزینه رو هم خودتون باید بدین. پس یه تیتر که بدین خیلی از مسائل روشن میشه.

من چند روز پیش که به پاستور زنگ زدم در رابطه با آبله مرغان، گفت اگه آنتی بادی تو بدنت باشه ما تو کارتت وارد میکنیم. فکر کنم در مورد هپاتیت هم اطلاعات آزمایش رو وارد کنند.

یه نکته: تاکید میکنم دوستانی که آبله مرغان گرفتند بهتره این رو تو کارت وارد کنند که اونور راحت باشن. در مورد تیتر آنتی بادی علیه آبله مرغان قبلا توضیح دادم. تو سایت CDC گفته که باید evidence داشته باشید و رو هوا قبول نمیکنن.

متشکرم از همگی دوستان.
    فرضا وضعیت ما اینطوره که هپاتیپ و آبله رو میخوایم آنتی بادی بدیم. این آزمایش چقدر طول میکشه. یه هفته ای جواب میدن یا اینکه بیشتر ازین حرفا طول میکشه؟

رشته و دانشگاه

نقل قول نوشته اصلی توسط DaVinchi نمایش پست ها
    متشکرم از همگی دوستان.
    فرضا وضعیت ما اینطوره که هپاتیپ و آبله رو میخوایم آنتی بادی بدیم. این آزمایش چقدر طول میکشه. یه هفته ای جواب میدن یا اینکه بیشتر ازین حرفا طول میکشه؟
    من هر دو اینارو رفتم آزمایشگاه بیمارستان آتیه 17 تیر ماه دادم که با احتساب فردا که تعطیله جوابش رو زده 22 ام. یعنی اگه شنبه بری تا 4شنبه، 5 شنبه جواب میدن.
    هزینه اش هم هردو رو با هم زده: 66180 تومن :دی همون 66200

Junior Member ram_f15 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط shaghi نمایش پست ها
    ......
    شما در وهله اول باید یه تیتر آنتی بادی بدی (حدود 30-40 تومن هزینه شه). نه برای اینکه به اونها نشون بدی، بلکه برای اینکه خودت ببینی از آنتی بادی موردنظر تو بدنت کم شده یا نه؟! که اون کم شدن هم تعریف داره:
    anti-HBs levels decline to <10 mIU/mL
    یعنی سطح آنتی بادی به کمتر از 10 میلی واحد استاندارد در میلی لیتر برسه.
    سوال شما در حقیقت درباره booster dose هستش.
    تو سایت CDC گفته :
    Booster doses are not recommended for persons with normal immune status who were vaccinated as infants, children, adolescents, or adults. Serologic testing is not recommended to assess antibody concentrations in any age group, except in certain circumstances
    و
    Immunocompetent persons have long-term protection and do not need further periodic testing to assess anti-HBs levels.
    Immunocompetent: اشاره به سیستم ایمنی سالم مقابل Immunocompromised
    و .......
    اگر شما مشکل ضعف سیستم ایمنی نداشته باشی، میتونی حتی اون تیتر آنتی بادی رو هم نگیری. منتها، اینها یه سری مطالعات Cost-effectiveness انجام میدن و مثلا میبینند در سطح جامعه به صرفه نیست که همه برن تیتر بدن این رو میگن . ولی تیتر دادن ضرری نداره و هزینه رو هم خودتون باید بدین. پس یه تیتر که بدین خیلی از مسائل روشن میشه.
    من چند روز پیش که به پاستور زنگ زدم در رابطه با آبله مرغان، گفت اگه آنتی بادی تو بدنت باشه ما تو کارتت وارد میکنیم. فکر کنم در مورد هپاتیت هم اطلاعات آزمایش رو وارد کنند.
    یه نکته: تاکید میکنم دوستانی که آبله مرغان گرفتند بهتره این رو تو کارت وارد کنند که اونور راحت باشن. در مورد تیتر آنتی بادی علیه آبله مرغان قبلا توضیح دادم. تو سایت CDC گفته که باید evidence داشته باشید و رو هوا قبول نمیکنن.
    خانم دکتر واقعا ممنونم؛ توضیحاتتون بسیار عالی بود و من کاملا جوابم رو در مورد booster dose گرفتم. من از دکتر خواهش کرده بودم برام تست آنتی بادی هپاتیت بنویسه و ایشون نوشته بود:
    H.B.S. Ag
    H.B.S. Anti آنتی بادی بر ضد هپاتیت B

رفتم آزمایشگاه حدود هزینه رو گفت با دفترچه 43 هزار تومن (دقیق یادم نیست)؛ متوجه شدم مورد اول که دکتر نوشته (آنتی ژن) مربوط به اینه که ببینه اصلا هپاتیت دارم یا نه و مورد دوم همون تیتر آنتی بادی بوده؛ البته نمیدونم چرا ایشون اینجوری نوشته بود چون من گفته بودم قبلا واکسن هپاتیت رو کامل زدم؛ به هر حال من از آزمایشگاه خواستم فقط میزان آنتی بادی خونم رو اندازه بگیره که با دفترچه شد 23.500 تومن (بدون دفترچه 33.500 تومن). چند cc ناقابل خون گرفت و نتیجش رو هم گفت یکروزه آماده میشه؛ یعنی اگر صبح زود شنبه تا چهارشنبه میرفتم عصر ساعت 7 جواب آماده بود ولی امروز پنجشنبه رفتم و گفت دیگه شنبه بیا. درضمن اسمم رو گفتم به انگلیسی بنویسه.
    در مورد آبله مرغان باید از هلال احمر بپرسم اگر بچگی گرفته باشیم توی کارت وارد میکنه یا نه چون من عکس بچگیامو دارم که صورتم پر از دونه های قرمز آبله مرغونه ولی تیتر آنتی بادی براش ندادم. البته دانشگاهم ازم نخواسته.

رشته و دانشگاه

خانم دکتر واقعا ممنونم؛ توضیحاتتون بسیار عالی بود و من کاملا جوابم رو در مورد booster dose گرفتم. من از دکتر خواهش کرده بودم برام تست آنتی بادی هپاتیت بنویسه و ایشون نوشته بود:
    H.B.S. Ag
    H.B.S. Anti آنتی بادی بر ضد هپاتیت B

رفتم آزمایشگاه حدود هزینه رو گفت با دفترچه 43 هزار تومن (دقیق یادم نیست)؛ متوجه شدم مورد اول که دکتر نوشته (آنتی ژن) مربوط به اینه که ببینه اصلا هپاتیت دارم یا نه و مورد دوم همون تیتر آنتی بادی بوده؛ البته نمیدونم چرا ایشون اینجوری نوشته بود چون من گفته بودم قبلا واکسن هپاتیت رو کامل زدم؛ به هر حال من از آزمایشگاه خواستم فقط میزان آنتی بادی خونم رو اندازه بگیره که با دفترچه شد 23.500 تومن (بدون دفترچه 33.500 تومن). چند cc ناقابل خون گرفت و نتیجش رو هم گفت یکروزه آماده میشه؛ یعنی اگر صبح زود شنبه تا چهارشنبه میرفتم عصر ساعت 7 جواب آماده بود ولی امروز پنجشنبه رفتم و گفت دیگه شنبه بیا. درضمن اسمم رو گفتم به انگلیسی بنویسه.
    در مورد آبله مرغان باید از هلال احمر بپرسم اگر بچگی گرفته باشیم توی کارت وارد میکنه یا نه چون من عکس بچگیامو دارم که صورتم پر از دونه های قرمز آبله مرغونه ولی تیتر آنتی بادی براش ندادم. البته دانشگاهم ازم نخواسته.
    خواهش می کنم. خوشحالم که مفید بوده.
    همکار پزشک من کار درستی انجام دادن. شما هم کار اشتباهی انجام ندادین که یکیش رو آزمایش دادین.
    طبق guideline تست مربوطه میتونه HBsAg and anti-HBs باشه یا anti-HBs به تنهایی. علت هم اینه که وقتی فردی به پزشک مراجعه میکنه اون پزشک نمیدونه (جسارت نباشه) که اون فرد exposure داشته و نگران هست که گرفته باشه یا اینکه اومده صرفا چک کنه.
    البته برخی پزشک ها هم طبق عقیده شخصی یکی از دو روش آزمایش نوشتن بالا رو انتخاب میکنن که مطابق guideline هست و مشکلی هم نداره.
    از طرفی اگر احیانا فردی anti-HBs پایین دو ماه پس از آخرین واکسیناسیون داشته باشه، باید HBsAg رو آزمایش بده که مشخص بشه که آیا infected هست یا نه؟
    حالا اگر دوست دارین میتونین نتیجه آزمایش رو به من پ.خ بدین که با هم تحلیل کنیم.

خیلی خوبه که پزشک راهنماییمون میکنه. یه سوالی اینکه اگر تست آنتی بادی برای هپاتیت بدیم هزینش 20 تا 30 تومن میشه خوب بریم خود واکسن هپاتیت رو بزنیم ( با فرض اینکه تا یادآوری آخرشم زدیم) که بنا به گفته دوستان پاستور میزنه 5 تومن راحت تر نیست؟یعنی امکانپیر هست یا نه؟البته میدونم که این هزینه ها مبلغ زیادی نیست اما اگر در مجموع با بقیه واکسیناسیون حساب کنیم اونوقت زیاد میشه. متشکر

رشته و دانشگاه

نه امکان پذیر نیست. اومدیم و تیتر آنتی بادی تون بالا بود. یا خدای نکرده infected بودید (هر چند بعید میدونم). جواب سوالتونو بالا هم دادم. بازم paste میکنم.

Booster doses are
    not recommended
    for persons with normal immune status who were vaccinated as infants, children, adolescents, or adults.

برای اینکه آدم سالم ایمنی طولانی مدت ایجاد میکنه. تزریق مجدد واکسن ممکنه همراه با مشکلات زیادی باشه که اینجا مجال بحث نیست.

Junior Member ram_f15 آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط shaghi نمایش پست ها
    خواهش می کنم. خوشحالم که مفید بوده.
    همکار پزشک من کار درستی انجام دادن. شما هم کار اشتباهی انجام ندادین که یکیش رو آزمایش دادین.
    طبق guideline تست مربوطه میتونه HBsAg and anti-HBs باشه یا anti-HBs به تنهایی. علت هم اینه که وقتی فردی به پزشک مراجعه میکنه اون پزشک نمیدونه (جسارت نباشه) که اون فرد exposure داشته و نگران هست که گرفته باشه یا اینکه اومده صرفا چک کنه.
    البته برخی پزشک ها هم طبق عقیده شخصی یکی از دو روش آزمایش نوشتن بالا رو انتخاب میکنن که مطابق guideline هست و مشکلی هم نداره.
    از طرفی اگر احیانا فردی anti-HBs پایین دو ماه پس از آخرین واکسیناسیون داشته باشه، باید HBsAg رو آزمایش بده که مشخص بشه که آیا infected هست یا نه؟
    حالا اگر دوست دارین میتونین نتیجه آزمایش رو به من پ.خ بدین که با هم تحلیل کنیم.
    خانم دکتر بسیار ممنونم از پاسخهای کاملی که زحمت میکشید مینویسید. حدس میزنم شما تدریس هم میکنید چون توضیحاتتون رو واقعا شیوا بیان میفرمایید.
    من الان یادم افتاد که به دکتر گفته بودم قبلا در یک مرکز درمانی کار میکردم و در آینده هم به احتمال زیاد کار و رشته تحصیلیم در مراکز پزشکی خواهد بود. ایشون احتمالا خواستن محکم کاری کنن که ببینن من infected نباشم چون با توجه به کارم potential exposure برای من وجود داشته. البته مطمئنم infected نیستم چون بالاخره یکسری علامت داره و مشخصه! درضمن اهدا کننده مستمر خون هم هستم و اگر موردی بود سازمان انتقال خون بهم اطلاع میداد. (الان متوجه شدم که ایشون با توجه به شرایط من کار کاملا درستی انجام دادن!). حتما در مورد نتایج آزمایش مزاحمتون میشم و از لطف شما بسیار سپاسگزارم.

راستی من در مورد آبله مرغان در پست قبلی خودم گفته بودم که عکس ابتلا به آبله مرغان در بچگی خودم رو دارم و شاید بجای واکسن ازم قبول کنن! البته دوستی به مزاح فرمودند پیشنهاد بدم در CDC جزو روشهای تشخیص اضافه کنن؛ از تذکر ایشون ممنونم چون با لطافت تمام، غیر منطقی بودن سندیت عکس برای ابتلا به بیماری رو یادآور شدن! ولی صرفنظر از اینکه ارائه عکس ابتلا به آبله مرغان در بچگی حرف طنزی به نظر میرسه، من در تجربیات چندنفر از دوستانی که برای ویزای مهاجرت آمریکا تشریف برده بودن خوندم که به دکتر مورد تایید سفارت گفته بودن ما در بچگی گرفتیم و اونهم قبول کرده بوده! ولی به هرحال داشتن تاییدیه تیتر آنتی بادی آبله مرغان برای افرادی که این واکسن براشون اجباریه، کار عاقلانه ای به نظر میرسه.

رشته و دانشگاه

خانم دکتر بسیار ممنونم از پاسخهای کاملی که زحمت میکشید مینویسید. حدس میزنم شما تدریس هم میکنید چون توضیحاتتون رو واقعا شیوا بیان میفرمایید.
    من الان یادم افتاد که به دکتر گفته بودم قبلا در یک مرکز درمانی کار میکردم و در آینده هم به احتمال زیاد کار و رشته تحصیلیم در مراکز پزشکی خواهد بود. ایشون احتمالا خواستن محکم کاری کنن که ببینن من infected نباشم چون با توجه به کارم potential exposure برای من وجود داشته. البته مطمئنم infected نیستم چون بالاخره یکسری علامت داره و مشخصه! درضمن اهدا کننده مستمر خون هم هستم و اگر موردی بود سازمان انتقال خون بهم اطلاع میداد. (الان متوجه شدم که ایشون با توجه به شرایط من کار کاملا درستی انجام دادن!). حتما در مورد نتایج آزمایش مزاحمتون میشم و از لطف شما بسیار سپاسگزارم.

راستی من در مورد آبله مرغان در پست قبلی خودم گفته بودم که عکس ابتلا به آبله مرغان در بچگی خودم رو دارم و شاید بجای واکسن ازم قبول کنن! البته دوستی به مزاح فرمودند پیشنهاد بدم در CDC جزو روشهای تشخیص اضافه کنن؛ از تذکر ایشون ممنونم چون با لطافت تمام، غیر منطقی بودن سندیت عکس برای ابتلا به بیماری رو یادآور شدن! ولی صرفنظر از اینکه ارائه عکس ابتلا به آبله مرغان در بچگی حرف طنزی به نظر میرسه، من در تجربیات چندنفر از دوستانی که برای ویزای مهاجرت آمریکا تشریف برده بودن خوندم که به دکتر مورد تایید سفارت گفته بودن ما در بچگی گرفتیم و اونهم قبول کرده بوده! ولی به هرحال داشتن تاییدیه تیتر آنتی بادی آبله مرغان برای افرادی که این واکسن براشون اجباریه، کار عاقلانه ای به نظر میرسه.
    خواهش میکنم. مهمترین وظیفه یک داروساز در داروخانه و خارج اون آموزش هست. من سعی میکنم وظیفه ام رو درست انجام بدم.
    راستش منم موافقم با شما. به نظرم منطقی نیست که ریسک کنید که حالا شاید قبول کنه یا نه؟! من جای شما نیستم ولی جای خودم رفتم و آزمایش رو دادم.
    از طرفی شاید اون عکس با دونه های قرمز در اون سال اشتباها chickenpox تشخیص داده شده باشه.
    (هر چند بلیسترها و pustule های این بیماری به راحتی قابل تشخیص هست و هر چند ممکنه شما مثلا از پسرخاله تون گرفته باشید که تشخیص رو به علت airborne بودن بیماری و انتقال سریع از راه هوا و یا تماس با ترشحات بلیسترها آسان میکنه.) (چه بسا که قدیم ها pox party میگرفتن که بچه ها از هم دیگه بگیرن. که الان دیگه این روش منسوخ شده و باید واکسن زده بشه که یک انتخاب ایمن به حساب میاد.)
    با این حال این قشر پزشکی که الان میخوان شما رو تائید کنند در اون تاریخ شمارو ندیدن. شما اگر دکتر اطفال اون موقعتون دم دسته و یادش میاد. اگر بنویسه که فلانی در فلان تاریخ آبله مرغان گرفته. پاستور تائید میکنه به احتمال زیاد.

Junior Member
    رشته و دانشگاه
    Missouri University of Science and Technology

سلام به دوستان من واسه سربازی یک سری واکسن زدم مثل مننژیت و کزاز دیفتری. پاستور اینا را تاید میکنه که دوباره واکسن نزنم یا نه؟

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)