يخورده داره بحث منحرف ميشه...
ببينيد در مورد بعضي مسائل از قبيل گوشت خوك و اينا من فكر ميكنم نياز به ريشه يابي و استدلال فلان مقاله و يا فلان مرجع ديني نيست.خلاصه از نظر دين تكليف بعضي از مسائل كاملا مشخص شده و اينجا جاي مناسبي براي مطرح كردن اينكه چه دليلي داره گوشت خوك حرام باشه يا نباشه نيست.اينجور مسائل اولا نياز به تسلط كامل علمي و شرعي داره تا بتونن دوستان در موردش نظر بدن كه خوب البته من يك نفر ازين دو سلاح بدون بهره هستم.پس بايد اينجوري بگيم كه تكليف بعضي از مسائل روشنه و اگه من دوست داشتم برخلاف و يا كاملا موافق دستورات ديني عمل كنم اين ديگه مسئله خودمه و نياز به توجيهات و ريشه يابي هاي ديني و سنتي و علمي و تاريخي نيست.
كلا اينجور مباحث راه به جايي نمي بره مگر اينكه فقط كسي سوال داشته باشه و بياد اينجا بپرسه و اونايي كه اطلاع دارن جوابشو بدن.سعي نكنيم عقايد خودمون رو با هر دليلي توجيه كنيم.

يكي از دوستان تو تاپيك قبلي جمله اي در مورد بودا نوشته بود (كه اصلا مهم نيست اون جمله از كي بود) و گفته بود كه انسان متمدن وظايف اخلاقي خودش رو بالاتر از وظايف ديني خودش ميدونه.خيلي جمله جالبي بود و اي كاش اين جمله رو به عنوان تيتر حرفامون هميشه مد نظر داشته باشيم كه رعايت اخلاق مهمترين اصله و حالا ديگه شما ميخواي گوشت خوك بخور مشروب بخور با خانمها دست بده يا حتي روبوسي كن و يا اصلا هيچكدوم رو انجام نده.اين ديگه بستگي به عقايد هر شخصي داره و كاملا محترم.متاسفانه اينجا جاي مناسبي براي بحث برسر متقاعد كردن ديگران در مورد عقايد نيست(و شايد بهتر باشه كه چون مربوط به امور شخصيه هيچ وقت هم نباشه).يادمون باشه كه جملات ما (بخصوص در مورد مسائل ديني)ممكنه باعث ناراحت شدن و دلگيريه ما از همديگه بشه.پس خواهشا سوال و جواب مطرح بشه و از توجيه عقايدمون دست برداريم.