صفحه 12 از 16 نخستنخست ... 2345678910111213141516 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 111 تا 120 , از مجموع 154

موضوع: اطلاع از احکام شرعی لازمه، جهت زندگی در خارج از کشور

Banned

پیش فرض پاسخ : اطلاع از احکام شرعی لازمه، جهت زندگی در خارج از کشور

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali7
    بد نیست کمی به گوش نکردن هم عادت کنیم والا باز هم تاپیکهای قفل شده بیشتری و بحثهای انحرافی بیشتری روی دستمون میمونه ;D

توی وب گردیهایم این سایت جالب رو در رابطه با اوقات شرعی و جهت قبله یافتم؛ بر روی Modify کلیک کنید و مقصد مورد نظرتون رو انتخاب کنید. این شمارش معکوسش کشته منو
    اذان و دعا هم میخونه براتون!

http://www.praytime.info/index.php
    سلام

این سایت بسیار جالب (که برپایه نقشه های Google Map کار میکنه و دقتش خیلی بالاتر از بقیه سایت هایی است که تا به حال دیده ام) را برای آگاهی از اوقات شرعی منطقه خود ببینید: http://motaghin.com/fa_default.asp?R...entId&P1V=5721
    فکرکنم بشه حتی بهش موقعیت دقیق طول و عرض جغرافیایی محلی که درش تحصیل یا زندگی می کنید، داد تا زمان مربوطه را بدهد.

Banned

سلام دوستان!

من سوالات شرعی زیادی دارم که همه شان قابل سوال و ارجاع به مرجعم نیست. یعنی اکثراً مسایل شرعی هستند که باید براساس شرایط و حکم عقل (با توجه به ضرورت و اصل احکام) درموردشون تصمیم بگیرم و در محیط جدیدی که قراره برم، اجراشون کنم. این سوالات را به تدریج مطرح میکنم و ممنون میشم دوستان درمورد پاسخ به آنها با من همفکری کنند. ضمناً در یک اظهارنظر کاملاً شخصی از مدیر انجمن درخواست دارم از 4-5 صفحه اول این تاپیک، همه کامنت هایی که جنبه بحث درمورد اصل بودن این تاپیک یا مسایل حاشیه ای که در آینده به درد بقیه کاربران نمیخورند، دارند را پاک کنند تا نفر بعدی مثل من که میخواهد دنبال جواب سوال هاش باشه، اینقده صفحه نوردی نکنه!

نقل قول نوشته اصلی توسط Aabed
    براى آقايون هم اگر خيلى اجتماعى نباشيد مشكل جدى پيش نمياد.شايد در بدو ورود به دانشگاه يك عده با شما دست بدن و خودشون رو معرفى كنند ولى اين رفتار هميشگى نيست.در برخورد هاى بعدى فقط به همون سلام و احوال پرسى بسنده ميكنند.
    بنده شخصی اجتماعی هستم و نمیخواهم از فرصت های پیش رو چشم پوشی کنم چون قرار هم هست که برای دکترا تغییر رشته بدهم یا اصلاً برم توی بازار کار. با این حساب از حالا باید خودم را برای خیلی چیزهایی که الان برای خودم درست نمیدونم، آماده کنم؟ آخه پس از دیدن سریال FRIENDS از این میترسم که اگه بناباشه همه دوست ها تو آمریکا اونجوری از سر و کول همدیگه بالا بروند که برای امثال بنده، سنگ روی سنگ نمیمونه!

نقل قول نوشته اصلی توسط zari
    6- همه می دونین که ماء الشعیر در خارج از ایران درصد الکلش با ماءالشعیر داخل ایران فرق داره و از نظر قوانین اسلامی حرامه
    ممنون از مطالب جامعی که مطرح کردید. میشه بگید ماء الشعیرهای در خارج از ایران دارای چه درصد الکل هایی هستند؟ چون فکرمیکنم برای این نوع از نوشیدنی ها، درصد مجازی از الکل تعیین شده. یعنی حدی برای نوشیدنی تعیین شده (مثلاً اینکه ایجاد نشئگی نکنه: درصد الکل معمولاً زیر 7% است) که اگر کمتر از آن باشه، نوشیدن آن بدون مورد است. البته این را 100% مطمئن نیستم و ممنون میشم دوستان دیگری که در این زمینه اطلاع یا تجربه ای دارند، در اینباره نظر بدهند.

نقل قول نوشته اصلی توسط پیمان
    دوست عزیز، اگه تصمیم گرفتید به هلند بروید، قبل از اینکه چیزی را مصرف کنید از مواد غذایی گرفته تا وسایل بهداشتی، حتماً قبلش کدهای روی محصول را چک کنید:
    برخي از اين كدها، بيانگر اين است كه در فرآورده توليدی، از چربي و پودر گوشت خوك استفاده شده است.
    اين كدها عبارتند از:

E100, E110, E120, E 140, E141, E153, E210, E213, E214, E216, E234, E252,E270, E280, E325,
    E326, E327, E334, E335, E336, E337, E422, E430, E431, E432, E433, E434, E435, E436, E440,
    E470, E471, E472, E473, E474, E475,e476, E477, E478, E481, E482, E483, E491, E492, E493,
    E494, E495, E542,E570, E572, E631, E635, E904.

مواد بهداشتی كه كد زیر را دارند، در تركيب آنها از ژله خون دام‏هایی مانند سگ و خوك استفاده شده
    اين كدها روی بسياری از لوازم آرايش، صابون و خمير ريش و خمير دندان دیده مي‏شود.

E230 - E231 - E232 - E233 - E311 - E312
    دوست عزیز! ممنون از این اطلاعات جالبی که دادید. آیا درمورد این کدها در آمریکا هم اطلاعی دارید؟ یعنی آیا در آمریکا هم چنین سیستم کدنگاری هستش که بشه از طریقش فهمید در تهیه محصول فوق از مواد ذکرشده استفاده شده است یا خیر؟

نقل قول نوشته اصلی توسط sirhamed
    شما نگفتید که اون خانوم احتمالا حجاب مو که نداره هیچ، شاید حجاب جاهای دیگه رو هم نداشته باشه؟
    حتما وقتی‌ می‌خواد با شما صحبت کنه می‌خوای به طاق یا دیوار نگاه کنی‌،
    خدمت دوستان بگم که اونجا بر خلاف ایران وقتی‌ با یک خانوم صحبت می‌کنید باید Eye contact برقرار کنید، اگه عقب بیستید بهشون برمیخوره،
    وقتی‌ ما به خانوم‌های اون‌ها اینجا روسری سر می‌کنیم،
    اونجا هم که میریم ما باید خودمون رو Adapt کنیم،
    به نظرم استدلالتان ایراد داره چون اگر تو کشور ما زنان خارجی مجبور هستند حجاب هرچند صوری داشته باشند،به خاطر قانون جاری کشورمان است درحالی که در کشورهای غربی (به جز فرانسه و ایالت هایی از آلمان) کسی زن های محجبه را قانوناً مجبور به کشف حجاب نمیکنه. ضمن اینکه یکی از بهترین ویژگی های فرهنگی کشورهایی مثل آمریکا و کانادا (که متاسفانه ما در ایران از آن محروم هستیم!!!) اینه که همه به ابراز عقاید و انجام زندگی براساس شیوه و مرام خود مجاز هستند تا زمانی که حقوق دیگران را زیرپا نگذارند. پس در چنین شرایطی کسی مجبور نیست در زمینه هایی که به عقاید مذهبی اش مربوط است، حتماً همانجوری که اکثریت عمل میکنن، عمل کنه.

نقل قول نوشته اصلی توسط Sadra

آیه الله مکارم:

سوال: دست دادن زنان غيرمسلمان با مردان و بلعکس در اروپا هنگام ملاقات ويا مراسم هاي رسمي ويا غير رسمي و روزمره اعم از دکتر رفتن با همسايه و.... بعنوان احترام به يگديگر محسوب شده و امري متداول و مبادي آداب و نشانه نزاكت بشمار مي آيد، كه رعايت اين مهم در نوع نگاه و تداوم مراودات اجتماعي بسيار حايز اهميت بوده و تاثيري بسزا دارد واز ديگر سو نيز عدم رعايت آن علاوه بر ايجاد ضرر و زيان مادی با توجه به اين امر كه ما شيعيان خلاف اين امر عمل مي نمایيم موجبات وهن و توهين به فرد مقابل را فراهم و خود را بعنوان يك شيعه مسلمان فردي بي ادب و بي توجه به موازين عرفي و اخلاقي معرفي مينماييم وهمچنين موجب وهن به شيعه، اسلام و دين را فراهم مينماييم . تاثير منفي اين رويه تا به ان اندازه است كه حتي علاوه بر ناراحتي شديد فرد مقابل دربرخي مواقع موجب به گريه افتادن فرد خصوصا دربانوان گرديده چرا كه اين نوع برخورد را شديدا تبعيض آميز ميدانند و درمواقع زيادي نيز فرض بر همجنس بازبودن چنين فردي ميدانند . لازم به توضيح است كه براي حقير اين موضوع به كرات رخ داده و علاوه بر توضيح با زبان لكن متاسفانه اين مشكل كماكان بقوت خود باقي است. لذا از آن مرجع محترم كمال تشكر را دارم چنانچه راه حلي در اين خصوص ارايه فرمايند.

پاسخ: دست دادن با زن نامحرم جائز نيست و اگر آنها را با فرهنگ اسلام آشنا كنيم مشكل حل خواهد شد ولي اگر واقعاً در جائي ضرورت قطعي حاصل شود، از باب ضرورت و به مقدار ضرورت مانعي ندارد.

http://www.makaremshirazi.org/persia...dex.php?it=657

نظر مراجع دیگه رو هم می تونید ببینید اما دقت کنید که الان که شرایط تساوی بین مراجع وجود دارد و در واقع کسی اعلم نیست شما می تونید توی هر مسئله از هر مرجعی که خواستید و در واقع آسون تر گفته بود تقلید کنید. این خودش یه حکم شرعیه که اکثر مراجع قبول دارن.
    الان که "آیه الله مکارم" در قید حیات نیستند، حکم افرادی که میخواهند از نظرات فقهی ایشان در زندگی روزمره استفاده کنند، چیست؟

نقل قول نوشته اصلی توسط azim_utd

برای این منظور از "ای گفت" استفاده کنید...
    www.egoft.com
    اتفاقاً من میخواستم در این زمینه از دوستانی که در egoft هستند، اطلاعات زیادی بگیرم اما متاسفانه گویا نمیشه دیگه در آنجا پروفایل جدید ساخت چون از طرف مدیر سایت محدود شده است. شما میدانید برای رفع این مشکل چه باید کرد؟ آخه مسایل لازم زیاد هستند و می بینید که نمیشه حتی در آنجا پروفایل ساخت.

شما باید یک نفر را به عنوان مرجع اصلی انتخاب کنید بعد چون الان اعلم مشخص نیست اکثر مراجع این اجازه رو میدن که توی مسائل مختلف از مراجع مختلف تقلید کنید. یه نکته کلی رو هم بگم که اگه زمانی اعلم اعلام بشه باید همه مردم فقط از اون یه نفر تقلید کنند و تقلید از مراجع دیگه حرام میشه که الان چنین شرایطی وجود نداره و همه در یک سطح هستند.
    میشه دقیقاً بگید کدام یک از مراجعی که در قید حیات هستند، چنین اجازه ای را صادر کرده اند؟ آخه من میخواهم مرجع تقلیدم را عوض کنم و با توجه به شرایط آینده زندگی ام، باید این نکته را در انتخاب آتی ام لحاظ کنم. ممنون!

ApplyAbroad Champion
    zari آواتار ها

نقل قول نوشته اصلی توسط he
    ممنون از مطالب جامعی که مطرح کردید. میشه بگید ماء الشعیرهای در خارج از ایران دارای چه درصد الکل هایی هستند؟ چون فکرمیکنم برای این نوع از نوشیدنی ها، درصد مجازی از الکل تعیین شده. یعنی حدی برای نوشیدنی تعیین شده (مثلاً اینکه ایجاد نشئگی نکنه: درصد الکل معمولاً زیر 7% است) که اگر کمتر از آن باشه، نوشیدن آن بدون مورد است. البته این را 100% مطمئن نیستم و ممنون میشم دوستان دیگری که در این زمینه اطلاع یا تجربه ای دارند، در اینباره نظر بدهند.
    ماءالشعیر انواع مختلف الکلی یا غیرالکلی (non-alcoholic) داره که در ایران نوع غیر الکلی تولید میشه. درصد الکل این نوع، کمتر از 0.5 درصد هست و معمولا نمیتونن اون رو به صفر برسونند (پس نوشته ی روی بطریها رو باور نکنید)، حتی برخی از کارخانجات خودمون (به دلیل نقص امکانات تولیدی یا کنترلی) ماءالشعیرهای تولیدی با 1-1.5 درصد الکل هم داشتند! (البته بعد از گذشت مدتی که به خورد خلق الله دادند، اداره استاندارد ظاهرا متوجه شد و تولیدشون رو کنترل کرد)
    نوع الکلی حدودا 4-5 درصد الکل داره.
    تا اونجا که من میدونم بر اساس فتوای مراجع، همون 0.5 درصد هم حرام هست (البته همونطور که گفتم بسیار بعیده که آبجو واقعا بدون الکل باشه).
    Whether you think you can or you think you can't, you're right

Banned

نقل قول نوشته اصلی توسط zari
    ماءالشعیر انواع مختلف الکلی یا غیرالکلی (non-alcoholic) داره که در ایران نوع غیر الکلی تولید میشه. درصد الکل این نوع، کمتر از 0.5 درصد هست و معمولا نمیتونن اون رو به صفر برسونند (پس نوشته ی روی بطریها رو باور نکنید)، حتی برخی از کارخانجات خودمون (به دلیل نقص امکانات تولیدی یا کنترلی) ماءالشعیرهای تولیدی با 1-1.5 درصد الکل هم داشتند! (البته بعد از گذشت مدتی که به خورد خلق الله دادند، اداره استاندارد ظاهرا متوجه شد و تولیدشون رو کنترل کرد)
    نوع الکلی حدودا 4-5 درصد الکل داره.
    تا اونجا که من میدونم بر اساس فتوای مراجع، همون 0.5 درصد هم حرام هست (البته همونطور که گفتم بسیار بعیده که آبجو واقعا بدون الکل باشه).
    ممنون از پاسختان. حالا یک سوالی میپرسم که شاید تا حدی خنده دار باشه اما جواب بهش میتونه کارگشا باشه!
    اگر شما جای من باشید و با استاد یا دوستاتون بیرون بروید، توی جمعی که هستید، سفارش Juice می دهید یا Virgin Alcohol؟ Virgin Alcohol یه مدل نوشیدنی ویژه افراد زیر 18سال است که میخواهند طعم مثلاً مشروب فلان را با رعایت قانون (قانون فروش نوشیدنی الکلی به زیر 18سال را منع کرده است)، بدون الکل امتحان کنند و در تقریباً همه اماکن عمومی سرو میشه. Juice هم که از اسمش معلومه: آب میوه معمولیه! اما چون هربار مصرف نوشیدنی الکلی همیشه ارزونتر از هربار نوشیدن Juice است، از نظر اقتصادی آدم بیشتر به خرج میافته.
    سوال اصلی من اینه که دیگران اگه جای من باشند، ترجیح می دهند نوشیدنی بچه های زیر 18سال را بخورند (و احتمالاً از اطرافیان طعنه هم بشنوند :P) یا بیشتر خرج کنند و Juice بخورند؟

اتفاقاً من میخواستم در این زمینه از دوستانی که در egoft هستند، اطلاعات زیادی بگیرم اما متاسفانه گویا نمیشه دیگه در آنجا پروفایل جدید ساخت چون از طرف مدیر سایت محدود شده است. شما میدانید برای رفع این مشکل چه باید کرد؟ آخه مسایل لازم زیاد هستند و می بینید که نمیشه حتی در آنجا پروفایل ساخت.
    سلام
    در حال حاضر امکان ایجاد کاربری جدید در فرم Egoft وجود نداره- البته این مورد در دست بررسی ست و در صورت فعال سازی مجدد اطلاع رسانی لازم انجام خواهد گرفت.
    من آن خاكستر سردم كه در من شعله هم عصيان هاست
    من آن پروانه آرامم كه در من فرياد همه طوفان هاست
    من آن مجنون سردم كه در من آتش ليلي است

ApplyAbroad Veteran

رشته و دانشگاه
    Building Structures

ممنون از پاسختان. حالا یک سوالی میپرسم که شاید تا حدی خنده دار باشه اما جواب بهش میتونه کارگشا باشه!
    اگر شما جای من باشید و با استاد یا دوستاتون بیرون بروید، توی جمعی که هستید، سفارش Juice می دهید یا Virgin Alcohol؟ Virgin Alcohol یه مدل نوشیدنی ویژه افراد زیر 18سال است که میخواهند طعم مثلاً مشروب فلان را با رعایت قانون (قانون فروش نوشیدنی الکلی به زیر 18سال را منع کرده است)، بدون الکل امتحان کنند و در تقریباً همه اماکن عمومی سرو میشه. Juice هم که از اسمش معلومه: آب میوه معمولیه! اما چون هربار مصرف نوشیدنی الکلی همیشه ارزونتر از هربار نوشیدن Juice است، از نظر اقتصادی آدم بیشتر به خرج میافته.
    سوال اصلی من اینه که دیگران اگه جای من باشند، ترجیح می دهند نوشیدنی بچه های زیر 18سال را بخورند (و احتمالاً از اطرافیان طعنه هم بشنوند :P) یا بیشتر خرج کنند و Juice بخورند؟
    فکر نمی کنم انتخاب بین آبمیوه و VA در چارچوب این بحث باشه اگر شرعی نگاه کنیم خوب بهتره آبمیوه بخورید
    ولی اگر طور دیگه ای نگاه کنیم، خوب به ذائقه ی شما بستگی داره... اگر می خواین با دوستان باشید فکر نکنم یه لیوان آبجو سکر آور باشه

حکیم خیام هم بد نمی گه :

من بی می ناب زیستن نتوانــــم بی بـاده کشــید بارتن نتـوانم
    من بنده آن دمم که ساقی گوید یک جـام دگر بگیر و من نتوانم
    دوستان گرامی، متاسفانه بنده دیگر در این انجمن فعال نیستم و توانایی پاسخ به سوالات شما را ندارم، همینطور دانش و اطلاعاتم به روز و کمک حال شما نیست. سپاسگزارم.

ApplyAbroad Hero

سلام به دوست عزیزمان

من یه توصیه ای دارم به همه دوستانی که سوالاتی اینچنینی که خیلی هم مهم هست دارند،البته قصد جسارت به دوستان رو ندارم( البته می خوام کلاس بذارم ;D )
    بی شوخی: دلیل اصلی نگرانی ها از اجرای احکام و اعقایدمان ( متعارف یا یکم بالاتر)از اینجا حاصل می شه که ما با چهارچوب زندگی تو ایران به این مسایل نگاه می کنیم و عکس العمل مردم رو همانطور که خودمون انتظار داریم و در ایران مرسوم هست، تجسم می کنیم، هر کشوری و هر فرهنگی یه نوع چهارچوب داره ( غیب گفتم ) . خوب تا اینجا که روشنه ولی نکته ای اصلی اینجاست که دلیلی که اونها ( اونوری ها ، آمریکا و کانادا و...) رو از ما ها متفاوت می کنه و باعث می شه یه جامع باز و خوشایند برای هر نوع فرهنگی رو داشته باشند، طرز فکر کاملا طبقه بندی شده است ، یعنی احترام به اعقاید دیگران در تمام لحظاط و اگر اعتقاد و عملی آزادی های مدنی یک شخص رو زیر پا گذاشت 911 یا 110 خودمون و اونا هم ... 8)
    و در مورد روابط صمیمی تر با یک اشاره خیلی جدی ( اگه تو ایران باشه طرف ها به طلاق می رند ) این موضوع رو اعلام می کنند.
    حالا چه ربطی داشت، شما نگران نوشیدن نوشیدنی های زیر 18 یا ... هستید ولی اصلا اونا توجه ندارند و حتی توضیحی نمی خواند
    ، برعکس ما که خودمون رو ملزم به توضیح دادن به بقال سر کوچه هم می دونیم ولی اونا حتی در خیلی از مسایل نه توضیح می دند نه توضیح می خواند ( حتی سوال هم براشون 90 % پیش نمیاد...) حتی برای دوست صمیمیشان... پس آقا راحت باشید. زندگی فقط با رفتن اونطرف فازش عوض میشه...

یه مورد هم بگم دو تا دوست صمیمی و همکار ممکنه تا 4 ، 5 سال حتی ندوند طرف چندتا خواهر برادر داره.. البته اگه یکیشون نخواد توضیح بده ( ) ..

این موضوع بر اساس داستان واقعی نوشته شده است..

موفق باشید
    می گن دو تا دنیای موازی داریم دنیای ما و دنیای تو آینه ها، باز می گن یه عدشون تونستند تو بین ما نفوذ کنند، باز می گن تنها تفاوتشون چپ دست بودنشونه.

ApplyAbroad Hero Sadra آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE Alabama Huntsville

الان که "آیه الله مکارم" در قید حیات نیستند، حکم افرادی که میخواهند از نظرات فقهی ایشان در زندگی روزمره استفاده کنند، چیست؟

میشه دقیقاً بگید کدام یک از مراجعی که در قید حیات هستند، چنین اجازه ای را صادر کرده اند؟ آخه من میخواهم مرجع تقلیدم را عوض کنم و با توجه به شرایط آینده زندگی ام، باید این نکته را در انتخاب آتی ام لحاظ کنم. ممنون!
    آیه الله مکارم الان زنده هستند!

الان که اعلم مشخص نیست اکثر مراجع این اجازه رو میدن که بعد از انتخاب مرجع اصلی، در مسائل مختلف از مراجع مختلف تقلید کنید که به این کار تبعیض در تقلید میگن. شما باید ببینید مرجع شما چنین اجازه ای میده یا نه. من چند موردی رو که دیدم همه اجازه داده بودن.

در ضمن توی سایت همه مراجع امکان پرسیدن سوالات جدید هست که جواب اونها توی قسمت "استفتاءات" یا "سوالها و جوابها" قرار میگیره.
    سفرنامه عشق آباد
    تصویر خانم Aleta Kovensky آفیسر عشق آباد
    سلام بچه ها! من الان امریکا هستم اگه کسی کردیت کارت خواست بهم بگه

Banned

آیه الله مکارم الان زنده هستند!

الان که اعلم مشخص نیست اکثر مراجع این اجازه رو میدن که بعد از انتخاب مرجع اصلی، در مسائل مختلف از مراجع مختلف تقلید کنید که به این کار تبعیض در تقلید میگن. شما باید ببینید مرجع شما چنین اجازه ای میده یا نه. من چند موردی رو که دیدم همه اجازه داده بودن.

در ضمن توی سایت همه مراجع امکان پرسیدن سوالات جدید هست که جواب اونها توی قسمت "استفتاءات" یا "سوالها و جوابها" قرار میگیره.
    سلام

وای چه سوتی بدی دادم! اگه به پستی که ازش نقل قول کردم توجه کنید، منظورم آیت الله لنکرانی بود. اینهایی که گفتید را من از طریق ویکی پدیا توی تمام سایتهای مراجع زنده و مرحوم شده دیدم؛ سوال من اینه که چون میخواهم مرجعم را عوض کنم، دنبال شناسایی مراجعی هستم که گفتید"من چند موردی رو که دیدم همه اجازه داده بودن." اگه میشه همان مواردی را که دیدید، برای من در پیام خصوصی یا برای همه در همین تاپیک بگید.

ApplyAbroad Hero Sadra آواتار ها
    رشته و دانشگاه
    EE Alabama Huntsville

آیه الله مکارم:

سوال: اگر دو مجتهد مساوى باشند، آيا مكلّف مى تواند در يك مسئله از يك مجتهد و در مسئله ديگر از مجتهد ديگر تقليد كند؟

پاسخ: تبعيض در تقليد، در صورت تساوى دو مجتهد مانعى ندارد، ولى در عملِ واحد از يك نفر تقليد كند، زيرا در بعضى از موارد مبتلا به اشكال مى شود.

سوال: در بعضى از مسائل مربوط به حرفه پزشكى، نظر علما با هم مغاير است. كدام فتوا حجّت است؟ آيا مى شود در مسايل پزشكى از يك مرجع، و در موضوعات ديگر ـ مثل عبادات ـ از مرجع تقليد ديگرى تقليد كرد؟

پاسخ: مانعى ندارد.

http://www.makaremshirazi.org/persia...ndex.php?it=60

آیه الله صانعی:

سوال: آيا تبعيض در تقليد را جايز مى دانيد؟

پاسخ: تبعيض در تقليد، با فرض تساوى مراجع، جايز است.

http://saanei.org/page.php?pg=showistifta&id=61&lang=fa

آیه الله خامنه ای:

سوال: آيا مى‏شود در بعضى از مسايل از مرجعى و در مسايل ديگر از مرجعى ديگر تقليد كرد؟

جواب: تبعيض ابتدايى در تقليد اشكال ندارد و اگر اعلميّت هر يك از آنان در مسائلى كه مكلف بنا دارد در آن مسائل از او تقليد كند محرز شود، بنابر احتياط، تبعيض در تقليد در صورت اختلاف فتوا در مسائل مورد نياز مقلّد، واجب است.

http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=5

آیه الله صافی گلپایگانی:

سوال: اگر چند عالم زنده در يك سطح باشند (از نظر شخص مقلد پس از تحقيق) آيا شخص مى تواند مسائلى را از يكى و مسائل ديگر را از ديگرى و مسائل سومى را نيز از سومى تقليد كند؟

جواب: مانعى ندارد.

http://www.saafi.net/index.asp?ec=33&f=FeqhRight.htm
    سفرنامه عشق آباد
    تصویر خانم Aleta Kovensky آفیسر عشق آباد
    سلام بچه ها! من الان امریکا هستم اگه کسی کردیت کارت خواست بهم بگه

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)