نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: مدارک لازم و روند درخواست روادید دانشجویی

 1. #1
  ApplyAbroad Veteran
  vahidet آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  رشته و دانشگاه
  University of Western Australia
  ارسال‌ها
  1,062

  Thumbs up مدارک لازم و روند درخواست روادید دانشجویی

  این تاپیک به منظور ایجاد مرجعی جامع جهت راهنمایی دانشجویانی که قصد درخواست روادید دانشجویی جهت ادامه تحصیل در کشور استرالیا را دارند تهیه شده است. این تاپیک شامل بخش‌های زیر است:

  الف- دریافت پذیرش و/یا کمک هزینه تحصیلی (Scholarship)
  ب- دریافت COE، بیمه دانشجویی و دیفر کردن
  پ- تهیه مدارک لازم برای درخواست روادید دانشجویی
  ت- ارسال مدارک
  ث- دریافت شماره پرونده (File Number)، درخواست انجام آزمایش های پزشکی (Medical) و درخواست ارسال رزومه و طرح پیشنهادی (Proposal)
  ج- بررسی امنیتی (Security check) و صدور روادید


  در صورتی که نظری برای تغییر یا تصحیح مطالب موجود در این تاپیک دارید لطفا در تاپیک پیشنهادات مربوط به بروزرسانی تاپیک "مدارک لازم و روند درخواست روادید دانشجویی" مطرح فرمایید.
  از دوستان عزیز، مانی (mani2541) و بهنام (behnams) که در تهیه این مطالب همکاری کردند تشکر میکنم.
  ویرایش توسط Armin65 : July 30th, 2014 در ساعت 04:35 AM دلیل: بروزرسانی
     

 2. #2
  ApplyAbroad Veteran
  vahidet آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  رشته و دانشگاه
  University of Western Australia
  ارسال‌ها
  1,062

  Post الف- دریافت پذیرش (Admission) و/یا کمک هزینه تحصیلی (Scholarship)

  اولین قدم دریافت پذیرش (Admission) و/یا کمک هزینه تحصیلی (Scholarship) از دانشگاه موردنظر هست. بعضی از دانشگاه­ها ابتدا نتایج مربوط به پذیرش را اعلام می­کنند و بعضی دیگر هر دو را با هم اعلام می­کنند. دقت داشته باشید که پذیرش و یا کمک هزینه تحصیلی دارای یک مدت انقضا هستند و شما اگر قصد دارید که پذیرش و یا کمک هزینه تحصیلی ارایه شده توسط دانشگاه را قبول بکنید باید ظرف مدت تعیین شده فرم­های مربوطه (که در ایمیل پذیرش/ کمک هزینه تحصیلی مشخص شده­اند) را امضا کرده و برای دانشگاه (از طریق ایمیل) باز پس بفرستید.
     

 3. #3
  ApplyAbroad Veteran
  vahidet آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  رشته و دانشگاه
  University of Western Australia
  ارسال‌ها
  1,062

  Post ب- دریافت CoE، بیمه دانشجویی و به تاخیر انداختن شروع درس (ِDefer)

  دانشگاه بعد از دریافت موافقت دانشجو مبنی بر قبول پذیرش/ کمک هزینه تحصیلی اقدام به صدور CoE یا Confirmation of Enrollment می­نماید. CoE مدرکی می‌باشد که نشان دهنده ثبت نام اولیه دانشجو در دانشگاه موردنظر هست. گویا دانشگاه­های استرالیا از یک سیستم یکپارچه برای صدور CoE استفاده می­کنند و به این ترتیب امکان این که دو دانشگاه مختلف به طور همزمان برای یک شخص CoE صادر کنند وجود ندارد. اطلاعاتی که در COE آورده می­شود شامل دانشگاه محل تحصیل، مقطع تحصیلی، تاریخ شروع و پایان تحصیل، شهریه دوره تحصیلی و پیش پرداخت­های احتمالی انجام شده توسط دانشجو (در مورد دانشجوهایی که بدون کمک هزینه تحصیلی اقدام می نمایند)، مشخصات دانشجویی، جزئیات بیمه درمانی دانشجویی یا OSHC، نمره زبان و همچنین کمک هزینه تحصیلی هست. بعد از دریافت CoE تمام جزئیات آن را به دقت مطالعه کنید چون امکان اشتباه و یا غلط تایپی در این نامه وجود دارد که می­تواند در هنگام درخواست روادید برای شما مشکل ساز شود. معمولا در CoE محل سفارت استرالیا برای ارسال درخواست روادید دانشجویی هم ذکر می شود (اگر در ایران ساکن هستید می بایست سفارت استرالیا در تهران به عنوان محل درخواست روادید دانشجویی در CoE ذکر شود).

  همانطور که در بالا اشاره شد، یکی از نکته­های مهمی که در CoE قید می­شود، بیمه درمانی دانشجویی یا OSHC (مخفف عبارت Overseas Student Health Cover) هست. بر طبق قوانین اداره مهاجرت استرالیا، تمامی دانشجوهای خارجی که قصد تحصیل در استرالیا را دارند می‌بایست قبل از درخواست روادید نسبت به تهیه OSHC اقدام کنند. در مورد دانشجوهایی که کمک هزینه تحصیلی دریافت کرده و کمک هزینه تحصیلی ­شان هزینه­های مربوط به OSHC را پوشش می­دهد، لازم نیست که در مورد بیمه کاری انجام بدهند و بیمه توسط خود دانشگاه تهیه می­شود. البته توجه داشته باشید که بسیاری از کمک هزینه های تحصیلی، تنها هزینه بیمه خود دانشجو را پوشش می­دهند و پرداخت هزینه های بیمه همسر و فرزندان به عهده دانشجو هست. به این ترتیب این دسته از دانشجویان و همینطور دانشجوهایی که بدون کمک هزینه تحصیلی قصد تحصیل دارند می‌بایست نسبت به خرید بیمه درمانی اقدام نمایند. در حال حاضر 5 شرکت بیمه در استرالیا هستند که خدمات OSHC را ارایه می‌دهند: NIB، AHM، Bupa، Medibank و Allianz. قیمت های ارائه شده توسط هر کدام از این شرکت­ها را میتوانید از وبسایت‌هایشان و همینطور از اینجا پیدا کنید. تهیه OSHC می‌بایست با هماهنگی دانشگاه انجام شده و در CoE مدت زمان بیمه و نام شرکت بیمه آورده شده باشد.

  مسأله ای که در برخی موارد ممکن است بنا به دلایل مختلفی پیش بیاید نیاز به تأخیر انداختن تاریخ شروع تحصیل یا Defer هست. در مورد دانشجویانی که پذیرش گرفته و با هزینه شخصی قصد ادامه تحصیل دارند، معمولا به تاخیر انداختن شروع تحصیل به راحتی و با هماهنگی با دانشگاه انجام می­شود. اما در مورد دانشجوهایی که اسکولارشیپ دارند؛ محدودیت­هایی در مورد به تاخیر انداختن شروع تحصیل وجود دارد که بسته به نوع اسکولارشیپ متفاوت بوده و این امکان وجود دارد که اساسا به تاخیر انداختن شروع تحصیل ممکن نباشد و یا اینکه برای مدت محدودی امکان‌پذیر باشد.
  ویرایش توسط vahidet : June 22nd, 2015 در ساعت 06:16 AM
     

 4. #4
  ApplyAbroad Veteran
  vahidet آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  رشته و دانشگاه
  University of Western Australia
  ارسال‌ها
  1,062

  Post پ- تهیه مدارک لازم برای درخواست روادید (قسمت اول)

  مدارک لازم برای روادیدی دانشجویی به شرح زیر هستند (تعدادی از این مدارک در فهرست مدارک موردنیاز برای ویزای دانشجویی در سایت سفارت استرالیا در تهران ذکر شده اند):

  1- فرم تکمیل شده و امضاء شده 157a: این فرم شامل اطلاعات فردی و خانوادگی، سوابق کاری، سوابق تحصیلی متقاضی اصلی (main Applicant) و همینطور اطلاعات دوره تحصیلی موردنظر متقاضی در استرالیا هست. دقت نمایید که از آخرین ویرایش این فرم استفاده کنید و قبل از ارسال مدارک مطمئن شوید که ویرایش جدیدتری از آن وجود ندارد. نیازی نیست که توضیحات چند صفحه اول این فرم چاپ شده و به همراه مدارک مورد نیاز فرستاده شود. همچنین نیازی به ارسال برگه ضمیمه فرم 157A هم نمی­باشد.

  2- فرم تکمیل شده و امضاء شده 1221: این فرم همانطور که از اسمش مشخص می­باشد (Additional personal particulars information) یک سری اطلاعات شخصی و همین طور جزئیات سفر شما به استرالیا را شامل می‌شود. این فرم باید برای متقاضی اصلی و هر کدام از همراهان بالای 18 سال (همسر و فرزندان) پر شود (برای هر نفر یک فرم جداگانه). در مورد این فرم هم دقت نمایید که از آخرین ویرایش استفاده کنید.

  3- فرم تکمیل شده ضمیمه یک برگی (Additional Information Form): در این فرم که توسط سفارت استرالیا در تهران تهیه شده، می‌بایست اطلاعات مربوط به سفرهای خارجی و کشورهایی که اقامت داشته‌اید را وارد کنید. به علاوه مشخصات تمام اعضای خانواده شما (ساکن در خارج یا داخل استرالیا) را هم باید وارد تمایید. این فرم باید برای متقاضی اصلی و هر کدام از همراهان بالای 18 سال (همسر و فرزندان) پر شود (برای هر نفر یک فرم جداگانه).

  4- فرم تکمیلی مخصوص دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکترا (Supplement for Students): در این فرم باید یک سری اطلاعات فردی و سوابق شغلی و تحصیلی وارد شود که بیشتر آن ها در فرم‌های 157A و 1221 هم وارد کرده­اید. همانطور که از عنوان فرم مشخص هست این فرم باید توسط متقاضی اصلی که قصد ادامه تحصیل دارد پر شود.

  5- فرم تکمیل شده و امضاء شده 956: این فرم را فقط در صورتی باید پر کنید که می­خواهید شخص دیگری (مثلا وکیل شما) از طرف شما با سفارت در تماس باشد.

  6- پرداخت هزینه روادید: مقدار هزینه روادید را برای سابکلاس­های مختلف میتوانید اینجا مشاهده نمایید. در حال حاضر پرداخت هزینه روادید به سه روش ممکن هست: نخست اینکه از یک دوست و یا آشنا در استرالیا درخواست نمایید تا هزینه روادید را در یکی از دفاتر اداره مهاجرت استرالیا (DIAC) پرداخت نماید و فیش پرداخت هزینه را اسکن نموده و برای شما ایمیل کند (به اصل فیش نیازی نیست چون در واقع شماره سریالی که روی فیش هست مهم می باشد و اصالت فیش از روی آن شماره قابل تشخیص هست).دومین روش، پر کردن فرم 1440 و ارسال آن به آدرس payment@immi.gov.au می باشد. در این فرم می بایست مشخصات یک Debit Card یا Credit Card را وارد نمایید (لزومی ندارد که کارت متعلق به خودتان باشد) و صاحب کارت نیز محل مربوطه را در این فرم امضاء کند. پس از ارسال این فرم به آدرس ایمیل ذکر شده، اداره مهاجرت استرالیا مبلغ ویزا را از حساب کارت کسر نموده و رسید دریافت وجه را با ایمیل برای شما ارسال می کند. ## (در حال حاضر سفارت استرالیا در تهران، پرداخت از طریق فرم 157 را قبول نمیکند)سومین روش این است که پرداخت مبلغ روادید را با استفاده از یکی از روش­های گفته شده در فرم 157A انجام دهید که راحت‌ترین آن ها استفاده از کارت اعتباری (Credit Card) می باشد. در این صورت می بایست از صاحب کارت بخواهید که قسمت مربوط به مشخصات کارت را در فرم 157a پر و امضاء کرده و صفحه مربوط را اسکن نموده و برای شما بفرستد. توجه داشته باشید که در این حالت نمی توان از Debit Card استفاده نمود##.

  7- کپی برابر اصل گذرنامه: این مدرک باید برای متقاضی اصلی و تمامی همراهان ارائه گردد. برای تهیه این مدرک تمامی گذرنامه های فعلی و قبلی خود و همراهانتان را به یکی از دارالترجمه‌ها (ترجیحا دارای مهر NAATI) برده و در آن جا کپی برابر اصل این مدارک را تهیه کنید. دقت کنید که لازم نیست از تمامی برگه های سفید کپی گرفته شود، فقط از صفحه مشخصات، صفحه هایی که مهر دارند (اگر سفر خارج از کشور داشته اید) و یک صفحه سفید از ابتدا و یک صفحه سفید از انتهای گذرنامه کپی گرفته و برابر اصل نمایید. این نکته هم باید اضافه شود که داشتن سفرهای خارج از کشور نکته مثبتی محسوب می­شود. چون نشان میدهد که شما دارای توانایی مالی خوبی هستید و به علاوه، رعایت قوانین مهاجرتی کشورهایی که به آن­ها سفر کرده‌اید میتواند نشانه ای از این باشد که قوانین مهاجرتی استرالیا را هم رعایت خواهید کرد.

  8- ترجمه شناسنامه (Birth Certificate): این مدرک باید برای متقاضی اصلی و همینطور تمامی همراهان ارائه شود.

  9- چهار قطعه عکس رنگی اندازه گذرنامه: عکس های متقاضی اصلی و تمام همراهان باید ارائه شود. همانگونه که در این فایل مشاهده می­نمایید، تعریف دولت استرالیا از عکس گذرنامه‌ای عکسی هست که اندازه آن حداقل 35 در 45 میلیمتر باشد و اندازه سر (از زیر چانه تا بالای سر) بین 32 تا 36 میلیمتر باشد. بنابراین به نظر می‌رسد بهتر می­باشد که عکس 6 در 4 فرستاده شود. اگر چه احتمالا ارسال عکس 3 در 4 نیز مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

  10- پذیرش اولیه و یا تأییدیه ثبت نام (CoE): در مورد این مدرک در بالا توضیح داده شده است. قویا توصیه می­شود که بدون داشتن CoE برای روادید اقدام نکنید و حتما CoE جز مدارکی که برای سفارت فرستاده می شود باشد. در بسیاری از موارد مامور پرونده به خاطر عدم وجود CoE درخواست روادید دانشجویی را رد نموده است (با وجود یادآوری این نکته به مامور پرونده توسط متقاضی که به زودی CoE فرستاده خواهد شد). در CoE شماره‌ای وجود دارد که تشخیص اصالت CoE با استفاده از این شماره برای آفیسر وجود دارد و بنابراین نیازی به اصل CoE صادر شده توسط دانشگاه نیست و پرینت فایل CoE (که معمولا به صورت فایل .pdf توسط دانشگاه برای دانشجو ارسال می‌شود) کفایت می‌کند.

  11- رزومه تحصیلی و شغلی: رزومه هم باید برای متقاضی اصلی و هم تمام همراهان بالای 18 سال ارایه گردد. البته در طی فرایند بررسی تقاضای روادید از شما خواسته خواهد شد که رزومه(ها) را به صورت فایل Word هم برای مامور پرونده توسط ایمیل ارسال کنید (گویا برای چک امنیتی لازم هست).
  12- گواهی آزمون زبان (فقط برای متقاضی اصلی): آزمونهای IELTS، TOEFL و Pearson Cambridge قابل قبول هستند. تا جایی که تجربه نشان داده در مورد IELTS نیازی به ارسال اصل مدرک نیست و تصویر (کپی) آن نیز پذیرفته می‌شود. این مدرک برای سابکلاس‌های 570، 571 و 574 الزامی نیست.
  ویرایش توسط vahidet : August 16th, 2015 در ساعت 11:27 AM دلیل: بروزرسانی
     

 5. #5
  ApplyAbroad Veteran
  vahidet آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  رشته و دانشگاه
  University of Western Australia
  ارسال‌ها
  1,062

  Post پ- تهیه مدارک لازم برای درخواست روادید (قسمت دوم)

  13- ترجمه مدارک تحصیلی (فقط برای متقاضی اصلی): شامل ریزنمرات و مدارک تحصیلی متقاضی. به طور کلی توصیه می­شود در مورد ترجمه تمام مدارک از دارالترجمه هایی که دارای مهر NAATI هستند استفاده نمایید چون هم در وقت و هم هزینه صرفه جویی می­شود. آدرس این دارالترجمه ها را می­توانید در سایت NAATI بیابید.

  14- ترجمه کارت پایان خدمت و یا معافیت

  15- ترجمه گواهی اشتغال: ارائه این مدرک برای دانشجویانی که بیش از 2-3 ماه از فراغت از تحصیلشان میگذرد خیلی مهم می باشد چون میتواند نشان دهنده این نکته باشد که شما وضعیت شغلی مناسبی دارید و قصد شما از رفتن به استرالیا به خاطر اوضاع اقتصادی نامناسب و بیکاری نمی‌باشد.

  16- گواهی موجودی حساب بانکی (Bank Statement): دانشجویانی که باهزینه شخصی قصد ادامه تحصیل دارند باید با ارایه گواهی بانکی نشان دهند که سرمایه ای حداقل به اندازه مخارج یکسال در استرالیا را در حساب بانکی‌شان دارند. این مبلغ در حال حاضر برای یک فرد مجرد چیزی حدود 20000 دلار استرالیا می­ باشد. شاید بشود به طور تقریبی گفت که این میزان برای یک زوج بین 25000 تا 30000 دلار می­باشد. در مورد دانشجویانی که اسکولارشیپ دارند هم توصیه می­شود که گواهی بانکی ارائه دهند چون به مامور پرونده نشان می­دهد که وضعیت مالی خوبی دارند. در حال حاضر سفارت گواهی بانکی که نشان دهنده موجودی حساب در یک روز خاص باشد را هم قبول می­کند و نیازی نیست که گواهی بانکی نشان دهنده میانگین موجودی حساب شما در طی چند ماه گذشته باشد (یعنی می­توانید پول را به حساب­تان واریز کنید و روز بعد گواهی بانک را بگیرید و بعد پول را از حساب­تان برداشت کنید). در ضمن بهتر هست که گواهی بانکی به زبان انگلیسی گرفته شود چون در این صورت بانک موجودی ریالی حساب شما را بر اساس نرخ دولتی تبدیل به دلار آمریکا می­کند و علاوه بر موجودی ریالی حساب شما، معادل دلاری آن را هم قید می­کند. اما اگر گواهی فارسی گرفته شود معمولا بانک معادل دلاری موجودی شما را قید نمی­کند.

  17- مدارک ضامن مالی: دانشجویانی که با هزینه شخصی قصد ادامه تحصیل دارند باید مدارکی ارائه دهند که شخصی که دارای توانایی مالی کافی می باشد آن ها را در طول دوره تحصیلی از نظر مالی حمایت می­کند. این مدارک شامل کپی گذرنامه ضامن، مدارکی دال بر درآمد ضامن، نامه محضری از ضامن با آوردن نوع ارتباط ضامن با متقاضی روادید، دلیل ضمانت، مبلغ ضمانت و شرایط آن و همچنین نحوه حواله پول از طرف ضامن به متقاضی روادید هست.

  18- دیگر مدارک مالی: ارایه هر گونه مدرکی که نشان دهد شما به عنوان متقاضی روادید دارای توانایی مالی و صاحب املاک و مستقلاتی هستید بسیار سودمند می باشد. این مدارک نشان می‌دهد که شما دارای توانایی مالی کافی و همچنین وابستگی های اقتصادی به ایران هستید که میتواند انگیزه قوی برای بازگشت شما به ایران باشد. این مسأله برای مامور پرونده خیلی مهم هست.

  19- ترجمه عقدنامه: دانشجویانی که متأهل هستند و برای همسرانشان هم تقاضای روادید می­کنند بهتر هست که ترجمه عقدنامه را همراه سایر مدارک بفرستند.

  20- ترجمه نامه پیشنهاد شغلی (Job Offer): ارائه این مدرک اگر چه الزامی نیست اما قویا توصیه می­شود. در این نامه که می­تواند توسط یک شرکت یا سازمان خصوصی یا دولتی صادر شده باشد، قید می­شود که این شرکت تمایل دارد که شخص متقاضی را بعد از پایان تحصیلاتش در استرالیا به استخدام خودش دربیاورد. همچنین می­شود عنوان شغلی و حقوق موردنظر را هم در نامه قید نمود. ارایه این نامه از این جهت حایز اهمیت است که به مامور پرونده نشان می­دهد که شما بعد از پایان تحصیلات به خاطر عدم وجود شغل مناسب در ایران، در استرالیا نخواهید ماند و در واقع انگیزه شغلی کافی برای بازگشت دارید.

  21- SOP یا Statement Of Purpose: این مدرک که میتواند به عنوان جواب سوال 38 فرم 157a ارائه شود، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار می­باشد. نوشتن SOP در واقع مثل انجام یک مصاحبه هست که شما در آن باید سعی نمایید تا مامور پرونده را متقاعد کنید که شما شایسته دریافت روادید هستید. در SOP باید در مورد شرایط خودتان، هدف از تحصیل در استرالیا، میزان شناخت­تان از دوره تحصیلی مد نظر در استرالیا و همین طور از کارهایی که بعد از بازگشت­تان به ایران و نحوه استفاده از دانشی که در حین تحصیل کسب کرده­اید باید صحبت نمایید. شما باید بتوانید تمام مواردی را که در Genuine Temporary Entrant (GTE) Criterion مد نظر هست را پوشش داده و سوال­های مامور پرونده را در این زمینه جواب بدهید. این موارد در اینجا ذکر شده‌اند.

  22- Cover Letter: نامه ای هست که روی مدارک گذاشته می­شود و در آن در مورد اینکه این مدارک به چه منظوری تهیه شده­اند و شامل چه نوع مدارکی هستند توضیح داده می­شود. بهتر است Cover Letter را با این جمله­ها شروع نمایید که این مدارک جهت تقاضای روادید دانشجویی به منظور تحصیل در فلان دانشگاه تهیه شده‌اند. بعد ضمن اینکه توضیحات مختصری در مورد شرایط خودتان می­دهید به مدارک نیز اشاره کنید. به عنوان مثال میتوانید این طور بنویسید:

  I have been working in Iran Khodro Company for two years (see Doc 7). I have also received a job offer from this company (see Doc 8).

  می­توانید هر کدام از مدارکی که تهیه کرده­اید را داخل یک پوشش (cover) پلاستیکی بگذارید (و همه پوشش­ها را به وسیله گیره مخصوص به هم متصل کنید تا به هم نریزند) و روی هر پوشش یک برچسب بچسبانید و برچسب­ها را به ترتیب شماره‌گذاری نمایید (Doc 1، Doc 2 و الی آخر). به این ترتیب موقعی که در Cover Letter می­خواهید به مدرکی اشاره کنید به راحتی می­توانید با استفاده از شماره مدرک به آن ارجاع دهید. در مثالی که در بالا آورده شد، مدرک شماره 7 (یا همان Doc 7) می‌بایست گواهی سابقه کار از شرکت ایران خودرو بوده و مدرک شماره 8 (یا همان Doc 8) هم می‌بایست Job Offer از این شرکت باشه.
  مزیت بزرگی که نوشتن Cover Letter دارد این است که مامور پرونده با خواندن آن در مدت چند دقیقه کلیت پرونده را درک می­کند و فهرست تمام مدارک و ارتباط آنها با همدیگر برایش روشن می­شود. به این ترتیب از خیلی از شبهه‌هایی که ممکن است برای مامور پرونده پیش بیاید جلوگیری می­شود.
  ویرایش توسط vahidet : August 10th, 2015 در ساعت 06:53 AM
     

 6. #6
  ApplyAbroad Veteran
  vahidet آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  رشته و دانشگاه
  University of Western Australia
  ارسال‌ها
  1,062

  Post ت- ارسال مدارک

  از تاریخ 1 جولای 2015، سفارت استرالیا در تهران مسئول رسیدگی به درخواست روادید دانشجوهای ایرانی می‌باشد (پیش از این تاریخ سفارت استرالیا در اردن مسوول این کار بود). مدارک مربوط به درخواست روادید دانشجویی را می­توانید از طریق پست و یا شرکت‌های پستی خصوصی یا Courier (مثل DHL، TNT، Aramex و غیره) به آدرس سفارت استرالیا در تهران ارسال نمایید:
  Australian Embassy -Tehran
  Address: No. 2, 23rd Street, Khaled Eslamboli Ave, Tehran 1513934113, Iran
  Postal Address: P.O. Box 15875-4334, Abas Abad, Tehran 1513934113, Iran
  Telephone: +98 21 8872 4456
  Fax: +98 21 8871 4121
  Email: immigration.tehran@dfat.gov.au
  Website: iran.embassy.gov.au
  ویرایش توسط vahidet : June 22nd, 2015 در ساعت 06:30 AM دلیل: به روز رسانی
     

 7. #7
  ApplyAbroad Veteran
  vahidet آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  رشته و دانشگاه
  University of Western Australia
  ارسال‌ها
  1,062

  Post ث- دریافت فایل نامبر، درخواست انجام آزمایش های پزشکی (Medical) و درخواست ارسال رزومه

  بعد از اینکه مدارک درخواست روادید توسط سفارت دریافت شد، معمولا بعد از 2 روز الی یک هفته ایمیلی به متقاضی ارسال می­شود که شماره پرونده (File Number) در آن آورده شده است. اگر در طی این مدت شماره پرونده خود را دریافت نکردید حتما با سفارت تماس بگیرید. مواردی بوده که کارکنان سفارت مدارک بچه‌ها را گم کرده و بعد از پیگیری‌های فراوان بالاخره مدارک پیدا شده و شماره پرونده را ارسال کرده‌اند.

  در مرحله بعد، یک مامور پرونده (یا Officer) شروع به بررسی مدارک و رسیدگی به تقاضای روادید شما می­کند. معمولا اگر آفیسر نقصی در پرونده ببیند و یا اینکه سوال و شبهه‌ای در مورد مدارک ارسالی و یا وضعیت متقاضی براش پیش بیاید ممکن است با متقاضی تماس بگیرد. این تماس معمولا به صورت تلفنی انجام می­شود و فردی که با شما صحبت می­کند مترجم فارسی‌زبان سفارت هست و سوال­های مامور پرونده را برای شما و جواب‌های شما را برای مامور پرونده ترجمه می­کند. بهتر است از قبل برای سوال­های احتمالی (در مورد سوابق کاری و تحصیلی، مشخصات دانشگاه و دوره تحصیلی موردنظر در استرالیا و ...) آماده باشید و تلفن همراه شما در فاصله دریافت شماره پرونده تا دریافت درخواست انجام معاینات پزشکی در دسترس باشد.
  در صورت متقاعد شدن مامور پرونده در مورد کامل بودن مدارک و همین طور اینکه فرد متقاضی واقعا قصد ادامه تحصیل در استرالیا را دارد، ایمیلی مبنی بر درخواست انجام معاینه­های پزشکی برای فرد متقاضی ارسال می­شود. پس از دریافت این ایمیل شما تا چهار هفته مهلت دارید که به یکی از پزشکان معتمد سفارت استرالیا در ایران مراجعه نمایید و معاینه­های پزشکی را انجام دهید. آدرس و شماره تلفن‌های این پزشک­ها را می­توانید در اینجا ببینید (این پزشکان فقط در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و شیراز هستند). معاینه­های پزشکی معمولا شامل آزمایش ادرار، عکس قفسه سینه و همینطور معاینه بدن هست. بیشتر این پزشک­ها موقع معاینه بدن از متقاضی می­خواهند که تمام لباس‌ها به غیر از لباس زیر را دربیاورد.

  در ایمیل درخواست آزمایش­های پزشکی، بسته به نوع روادید و مقطع تحصیلی مورد نظر ممکن است درخواست ارسال رزومه و طرح پیشنهادی (Proposal) هم قید شود. طرح پیشنهادی معمولا فقط در مورد دانشجوهای متقاضی تحصیل در دوره دکترا مطرح هست که برای روادید 574 اقدام می­کنند (دانشجوی متقاضی قبلا این طرح را به عنوان طرح پیشنهادی برای پایان نامه دوره دکترا به دانشگاه مورد نظر ارایه کرده و باید همان طرح پیشنهادی را برای مامور پرونده بفرستد) اما معمولا رزومه از تمام دانشجویان خواسته می­شود.
  ویرایش توسط vahidet : August 10th, 2015 در ساعت 06:49 AM
     

 8. #8
  ApplyAbroad Veteran
  vahidet آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Dec 2010
  رشته و دانشگاه
  University of Western Australia
  ارسال‌ها
  1,062

  Post ج- بررسی امنیتی (Security check) و صدور روادید

  بررسی امنیتی فرایندی هست که اطلاعات بسیار کمی در مورد آن وجود دارد و بیشتر مسائلی که در مورد آن مطرح می­شود بر اساس حدس و گمان می‌باشد. این فرایند احتمالا از زمانی که شما رزومه و/یا طرح اولیه پیشنهادی را برای مامور پرونده می­فرستید شروع می­شود و احتمالا رزومه و طرح اولیه پیشنهادی جزء مدارکی هستند که در فرایند بررسی امنیتی مورد استفاده قرار می­گیرند. بر طبق ایمیل‌هایی که دوستان از مامورهای پرونده دریافت کرده­اند، سفارت استرالیا و مامورهای پرونده هیچ نقشی در فرایند بررسی امنیتی ندارند و این فرایند توسط سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی در استرالیا انجام می­شود. طول دوره بررسی امنیتی به طور معمول حدود 2 الی 3 هفته طول می‌کشد اما در مورد بعضی از دوستان این فرایند طولانی شده و تا 2 ماه و یا حتی در موارد معدودی تا یک سال هم به درازا کشیده است. در مورد علت طولانی شدن فرایند بررسی امنیتی نمی­توان نظر قطعی داد اما بنا بر تجربه عواملی مثل داشتن سابقه کار در نهادهای نظامی/امنیتی و داشتن سابقه رد شدن روادید از کشورهای دیگر می­تواند در طولانی شدن این فرایند موثر باشد.

  معمولا مامور پرونده بعد از دریافت جواب چک امنیتی و در صورت مثبت بودن جواب اقدام به صدور روادید می­کند. صدور روادید معمولا به وسیله ارسال ایمیلی از طرف مامور پرونده به متقاضی اعلام می­شود که این ایمیل حاوی یک نامه رسمی مبنی بر صدور روادید است. در این نامه تاریخ صدور روادید، تاریخ انقضاء روادید، آخرین تاریخی که متقاضی میتواند با استفاده از این روادید وارد استرالیا شود و همین­طور شرایط روادید (مثل اجازه کار، شرایط باطل شدن روادید و غیره) توضیح داده شده است.

  در حال حاضر برای ورود استرالیا نیازی به زدن برچسب (Lable) روادید در پاسپورت نیست و در هنگام سفر به استرالیا، در تمام فرودگاه­ها این امکان وجود دارد که روادید شما با استفاده از گذرنامه شما و به صورت الکترونیکی کنترل شود. تا به حال هم هیچ کدام از دوستان با مشکلی بابت نداشتن برچسب روادید در گذرنامه­ های خود مواجه نشده‌اند. اما به هر روی اگر اصرار داشته باشید که برچسب روادید را در گذرنامه خود بزنید، می­توانید این کار را هم در سفارت استرالیا در تهران و هم در یکی از دفاتر اداره مهاجرت (DIAC) در استرالیا انجام دهید. توجه داشته باشید که برای این کار، پر کردن و همراه داشتن فرم 1405 و همینطور پرداخت مبلغ 150 دلار به عنوان هزینه برچسب الزامی هست.
  ویرایش توسط vahidet : August 10th, 2015 در ساعت 06:51 AM
     

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •