@ali728:
ممنون از پاسختون. بله اینکه بعضی دانشگاه ها توصیه نامه آنلاین دارن و حتی بعضیا صرفا مشخصات و ایمیل reference ما رو میگیرن و حالا بعدا براشون چیز خاصی ایمیل میکنن یا نه و این موردا کاملا درسته. بنده دقیقا منظورم همون هاردکپی بود. چون استادای دانشگاه بنده اکثرا حال و حوصله اینکه بخوان دو سه پاراگراف بنویسن رو ندارن یا اینکه سنشون زیاده یا سرشون شلوغه و حوصلشو ندارن کلا و از طرفی اگر خودم یه متنی آماده کنم و ببرم بگم اینو بخونن و اگه اوکی بود امضا کنن هم مناسب نیست (حداقل واسه افرادی که بنده باهاشون کار کردم میدونم این مدلی نیستن!) و شاید حالا با حرف زدن بتونم متقاعدشون کنم که یه متنی بنویسن ولی اون موقع احساس میکنم متن خوبی نمیشه(!) ولی کلا آدمای بدی نیستن پس به ذهنم رسید که اگه خودم یه فرمی تو یک صفحه تهیه کنم و یه سری موارد که معمولا تو تمام توصیه نامه ها میاد رو بیارم و چندتا گزینه بزارم اینجوری هم مورد خاصی از قلم نمیوفته و هم دیگه وقت گیر نیست و تو 2 دقیقه میشه راحت کاملش کرد و کسی هم مشکلی باهاش نخواهد داشت و حتی دانشگاه مقصد هم میتونه خیلی راحت ارزیابی کنه و از طرفی به این فکر کردم که به قول خود شما این توصیه نامه ها اکثرا فرمالیته هست و اگرم مهم باشه باید تقریبا آخرین مدرک از نظر اهمیت باشه. (اگر دانشگاهی براش توصیه نامه واقعا مهم باشه دیگه هاردکپی نمیخواد(!)، فرم آنلاین میفرسته که در این باره مشکلی نیست)

حالا یه سوال دیگه، متن توصیه نامه باید حتما تایپی باشه؟! چون به جز موارد بالا، میتونم از یکی دو نفرشون توصیه نامه بگیرم و خودشون برام یکی دو پاراگراف بنویسن ولی قاعدتا اگه این کارو بکنن هم رو کاغذ با دست خط خودشون مینویسن و دیگه تایپ نمیکنن!

بازم تشکر از شما